Od 10 lat obok działań na rzecz rozwoju realizowanych na Wschodzie, prowadzimy w Polsce Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku. Nasze działania skupiają się na aktywizacji i integracji społecznej seniorów. Osoby, które są na emeryturze zachęcamy do aktywnego trybu życia – nasz uniwersytet jest miejscem, który oferuje warsztaty, wykłady, wspólne wyjazdy.
1% Twojego podatku wesprze osoby starsze, które z chwilą przejścia na emeryturę nie chcą rezygnować w aktywnego trybu życia, chcą się rozwijać i poszukują dla siebie miejsca w nowej sytuacji. Przekaż 1% na naukę na Uniwersytecie Otwartym Trzeciego Wieku. KRS 0000137258.
Na zajęcia Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku przy TDW uczęszcza obecnie 160 osób (w wieku 56-81 lat) – jest wśród nich grupa ok. 30-35 osób, która na UOTW uczęszczają już 10 lat!
Szczegółowy opis oferty UOTW znajduje się tutaj, od października 2016 roku nasi słuchacze uczęszczają na następujące zajęcia:
- cotygodniowe (środa) wykłady plenarne w sali konferencyjnej OSiR (ul. Polna 7 a) z medycyny, historii sztuki, historii muzyki, baletu, psychologii;
- cotygodniowe (poniedziałki) wykłady w Zamku Królewskim poświęcone tematyce starożytności;
- comiesięczne (drugi czwartek miesiąca) wykłady w Muzeum Narodowym z cyklu "Korzenie cywilizacji europejskiej";
- comiesięczne (trzeci czwartek miesiąca) wykłady w Muzeum Warszawy z cyklu "Pałace Warszawy";
- seminaria z cyklu "Człowiek i religia" prowadzone przez o. Wacława Oszajcę w Collegium Bobolanum;
- seminaria dot. arcydzieł literatury. W semestrze jesiennym odbyły się dwa spotkania, na których słuchacze poruszyli następujące tematy: "Kunsztowne pisarstwo Jane Austen, autorki Rozważnej i romantycznej i Mansfield Park"; Co dość dziwne, człowiek nie może czytać książki; może ją tylko czytać powtórnie. Dobry czytelnik, wielki czytelnik, czytelnik aktywny i twórczy jest czytelnikiem wielokrotnym (Vladimir Nabokov) - Co stanowi o wielkości literatury?
- warsztaty teatralne w ramach których prowadzimy zajęcia dla słuchaczy oraz wspólne wyjścia do teatru. Zajęcia dla słuchaczy odbywają się dwa razy w miesiącu i są prowadzone przez jedną ze słuchaczek UOTW. Dodatkową formą warsztatów jest przygotowywanie ofert teatralnych dla słuchaczy, rezerwacja biletów oraz wspólne wyjścia do teatru;
- cotygodniowe warsztaty tańca towarzyskiego i lady latino prowadzone w klubie Remont (ul. Waryńskiego 12);
- zajęcia z gimnastyki ogólnousprawniającej pilates i zajęcia sportowe w wodzie;
- warsztaty dotyczące miejsc, w których działa Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Zajęcia są prowadzone metodami aktywnymi przez osoby, które kilkakrotnie były w danym kraju, poznały jego kulturę i tradycję, miejscowe obyczaje;
- kurs komputerowy dla początkujących prowadzony w ramach projektu "e-Senior – integracja dla edukacji";
- kursy języków obcych – słuchacze UOTW korzystają z oferty szkoły językowej Bokano. Uczestniczą w zajęciach języka angielskiego, niemieckiego, włoskiego oraz języka francuskiego;
- warsztaty filmowo-fotograficzne, które odbywają się odbywają się 2 razy w miesiącu.
Dodatkowo chętni słuchacze UOTW uczestniczą w otwartych próbach generalnych Filharmonii Narodowej. Podczas prób słuchacze mają możliwość uczestniczenia w procesie powstawania koncertu, obserwowania pracy dyrygenta, solistów i orkiestry. Program każdego wydarzenia obejmuje spotkanie wprowadzające, udział w próbie oraz spotkanie z artystami po jej zakończeniu.