Wczoraj, tj. 19 lutego grono zainteresowanych słuchaczy drugą edycją projektu HEiM spotkało się z panią Małgorzatą Stanowską, aby usłyszeć jakie ścieżki tras dziedzictwa są zaplanowane i jaki wkład pracy jest spodziewany ze strony seniorów naszego UOTW. Okazało się, że zaplanowano 5 ścieżek – tras, które muszą być opisane i sfotografowane. Kilku ekspertów zrobi opisy, po czym na wspólnych spotkaniach pracując z mapą będziemy próbować dodawać lub usuwać jakieś elementy. Jeden z liderów – pani Barbara Tichy pierwotnie zaproponowała ścieżkę pt: "Z galerii na Trakt Królewski". Jednak nie została ona zaakceptowana ze względu na możliwość słabego zainteresowania tematem ludzi z poza granic naszego kraju, pomimo, że z całą pewnością polskim seniorom taka ścieżka dziedzictwa zrodziłaby chęć do jej przejścia. Ale już pięć tras zostało na razie zaakceptowanych. I są to poniżej wymienione i czego oczekuje się od seniorów w ramach prac przy projekcie:
Następne spotkanie zostało ustalone na 28 lutego w piątek po pilatesie o 13.15.
Małgosia oczekuje na sugestie dotyczące głównie 5 tematu, czyli ewentualnych punktów w Warszawie, które warto zobaczyć i umieścić jako nasze dziedzictwo, a wiążą się z miejscami gdzie np. zajadaliśmy się słodkościami lub inaczej kojarzą się z tematem.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Azja Centralna – region bez sporów granicznych?
8 stycznia szefowie rządów Kirgistanu – Adyłbek Kasymalijew, Tadżykistanu – Kohir Rasulzoda – oraz Uzbekistanu – Abdulla Aripow – odbyli rozmowy na temat ostatecznego uregulowania granic w pobliżu trójstyku w Kotlinie Fergańskiej. W regionie tym leżą ostatnie tereny, których przynależność była do niedawna przedmiotem sporu między tymi państwami.
Wymiana handlowa Ukrainy w 2024 roku – odtworzenie szlaków logistycznych
Mimo utrzymującej się słabej koniunktury cenowej na główne towary sprzedawane przez Ukrainę jej eksport w 2024 r. wzrósł o 15% pod względem wartości i ponad 30% pod względem wolumenów. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z 2023 r., kiedy to sprzedaż zagraniczna spadła o blisko 20% (zob. Słabnący eksport: handel zagraniczny Ukrainy w drugim roku wojny).
Syryjskie dylematy Turcji: sukces i co dalej?
15 stycznia w Ankarze doszło do spotkania tureckich władz z przedstawicielami syryjskiego rządu tymczasowego. Odbyło się ono w formacie 3+3, uczestniczyli w nim ministrowie spraw zagranicznych i obrony, szef agencji wywiadu Turcji oraz ich syryjscy odpowiednicy z nowo powstałego rządu pod przywództwem Hajat Tahrir asz-Szam (HTS).