Notatka po spotkaniu na temat drugiego etapu projektu HEiM

drukuj
Barbara Słomka, 20.02.2020

Wczoraj, tj. 19 lutego grono zainteresowanych słuchaczy drugą edycją projektu HEiM spotkało się z panią Małgorzatą Stanowską, aby usłyszeć jakie ścieżki tras dziedzictwa są zaplanowane i jaki wkład pracy jest spodziewany ze strony seniorów naszego UOTW. Okazało się, że zaplanowano 5 ścieżek – tras, które muszą być opisane i sfotografowane. Kilku ekspertów zrobi opisy, po czym na wspólnych spotkaniach pracując z mapą będziemy próbować dodawać lub usuwać jakieś elementy. Jeden z liderów – pani Barbara Tichy pierwotnie zaproponowała ścieżkę pt: "Z galerii na Trakt Królewski". Jednak nie została ona zaakceptowana ze względu na możliwość słabego zainteresowania tematem ludzi z poza granic naszego kraju, pomimo, że z całą pewnością polskim seniorom taka ścieżka dziedzictwa zrodziłaby chęć do jej przejścia. Ale już pięć tras zostało na razie zaakceptowanych. I są to poniżej wymienione i czego oczekuje się od seniorów w ramach prac przy projekcie:

  1. Szlak Chopinowski od Basi Tichy – jakieś sugestie czy refleksje do opisów.
  2. Szlak Zamków i Pałaców od Piotra Kociszewskiego – szukanie ciekawych miejsc łączących te obiekty, a jeszcze nie zauważanych.
  3. Spacer tematyczny szlakiem Marii Skłodowskiej-Curie od Dominiki Świtkowskiej – ubogacenie o pewne elementy dla innych nieznane, jak poboczne zainteresowanie i działalność naszej bohaterki związanej z emancypacją – gdzie panie się spotykały w Warszawie, gdzie wspólnie jadły, czy chodziły na kawę, jakie ich ślady pozostały po wojnie…Jaki wpływ ich działalność miała na zmiany zachodzące poza granicami naszego kraju.  
  4. Rezerwat Przyrodniczo-Kulturowy Lasu Bielańskiego z UKSW i AWF- ciekawe spostrzeżenia po uprzednio odbytym spacerze.
  5. Słodka Warszawa – to temat, do którego seniorzy mogą wiele wnieść, bo pamiętają "słodkie" miejsca swojej młodości, takie jak "Zielona Budka" – w niej najlepsze lody, pączki za Górczewskiej czy czekolada w Wedlu.

Następne spotkanie zostało ustalone na 28 lutego w piątek po pilatesie o 13.15.

 Małgosia oczekuje na sugestie dotyczące głównie 5 tematu, czyli ewentualnych punktów w Warszawie, które warto zobaczyć i umieścić jako nasze dziedzictwo, a wiążą się z miejscami gdzie np. zajadaliśmy się słodkościami lub inaczej kojarzą się z tematem. 

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Czechy niezależne od rosyjskiej ropy

17 kwietnia premier Petr Fiala poinformował, że Czechy definitywnie zerwały zależność od dostaw rosyjskiej ropy. Tego dnia po raz pierwszy w historii kraj był zaopatrywany wyłącznie surowcem pochodzącym z innych niż Rosja państw i tylko – łączącymi się ze sobą – ropociągami TAL (z włoskiego portu Triest do południowych Niemiec) i IKL (z bawarskiego Ingolstadt do Czech). Jest to rezultat wdrożenia – zatwierdzonego jesienią 2022 r. – projektu TAL-PLUS, który znacząco zwiększył możliwość transportu surowca tą trasą (zob.

Rozmieszczenie europejskich sił wsparcia na Ukrainie: instrument polityczny czy wojskowy?

Od marca pod egidą Francji i Wielkiej Brytanii trwają prace koalicji chętnych – grupy państw europejskich i partnerów spoza Europy – nad przygotowaniem koncepcji rozmieszczenia zachodnich sił wsparcia na Ukrainie po zakończeniu działań wojennych. To kolejna, dotychczas najkonkretniejsza faza toczącej się od jesieni ub.r. debaty na ten temat. Ostatnie spotkanie tego grona miało miejsce 10 kwietnia w kwaterze głównej NATO.

Nowy rząd w Serbii: żadnych ustępstw wobec protestujących

16 kwietnia parlament Serbii zatwierdził skład nowej rady ministrów, na której czele stanął Đuro Macut. Zastąpi on dotychczasowego premiera i lidera rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Miloša Vučevicia, który 28 stycznia ogłosił złożenie rezygnacji w związku z pobiciem protestujących studentów przez osoby blisko z nim powiązane (zob. Dymisja premiera Serbii: nieudana próba wygaszenia protestów).