Kronika UOTW

drukuj
ag, 06.10.2016

Warsztaty o Turkmenistanie - prowadzenie Aleksandra Grabowska-Henschel      10.01.2018 r.

Turkmenistan to następny kraj, gdzie prowadzi swoją działalność Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Po raz pierwszy słuchacze mieli przyjemność poznać panią prowadzącą, jak i pierwszy raz usłyszeli bardzo dużą ilość informacji na temat kraju, o którym właściwie niewiele słyszeli. Leży on w Azji Środkowej nad Morzem Kaspijskim. Ustrój polityczny to republika prezydencka z prezydentem będącym głową państwa jak i szefem rządu. Ideologię państwową stanowi islam w połączeniu z doktryna polityczną byłego prezydenta, czyli Koran oraz napisana przez byłego prezydenta księga o nazwie Ruhnama, która to księga została też przetłumaczona na język polski i właśnie słuchacze oglądali ją na warsztatach. Pokazana na zdjęciu w rękach pani Grabowskiej. Działalność TDW w tamtym kraju, to głównie wsparcie Polonii tam zamieszkującej (ok. 100 do 150 osób) w formie pomocy w nauce języka polskiego, czy prezentowania naszych zwyczajów. Na zajęcia zostały przyniesione piękne szale i okrycie, demonstrowane przez słuchaczki.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład w Zamku Królewskim na temat humanizmu w renesansie         09.01.2018 r.

Pierwszy wykład w nowym roku 2018 odbył się 8 stycznia w Zamku Królewskim i prowadził go Daniel Artymowski jak zwykle wspomagany przez aktora Jacka Pacułę. Przez obecny rok akademicki omawiany jest okres renesansu, a tym razem mówca skupił się na wyjaśnieniu znaczenia humanizmu w tej epoce. Otóż humanizm w renesansie rozumiany był jako prąd umysłowy, który koncentrował się na sprawach ludzkich, godności człowieka i jego wolności. Dominował antropocentyzm, czyli stawianie na pierwszym planie jednostki ludzkiej, jej potrzeb i optymistycznie postrzeganych możliwości. Dewizą komediopisarza Terencjusza było zdanie:"Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce". W renesansie wskrzeszano gatunki antyczne, a ideał człowieka tamtych czasów powinien znać trzy języki starożytne: łacinę, grekę i hebrajski. W międzyczasie pan Jacek Pacuła czytał urywki utworów udowadniających występowanie pierwiastków humanizmu w epoce renesansu.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Spotkanie Świąteczne słuchaczy UOTW                                                          20.12.2017 r.

Dzisiaj w OSiRze odbyło się spotkanie słuchaczy UOTW z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.W programie najpierw Jasełka w wykonaniu zespołu teatralnego UOTW, potem spotkanie ojca Wacława Oszajcy ze słuchaczami, na którym przytaczał fragmenty poezji, pokazywał na slajdach przykłady znanych twórców malarstwa, czy świetne ujęcia zwykłych ludzi, wszystko w kontekście Bożego Narodzenia. Następnym punktem w programie było śpiewanie kolęd, które przygotowała koleżanka Lidka, z grupą słuchaczy. Na zakończenie wszyscy składali sobie wzajemnie życzenia świąteczne, dzieląc się też opłatkiem. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

 

Wykład o Wojciechu Młynarskim - "róbmy swoje"                                                      14.12.2017 r.

Pan Igor Pogorzelski miał w tym roku pierwszy wykład w UOTW. Tym razem opowiedział o życiu i twórczości Wojciecha Młynarskiego znanego polskiego poety, autora tekstów piosenek i librett, reżysera i wykonawcy piosenki autorskiej. Swoje piosenki wykonywał sam, ale wiele z nich zyskało rozgłos kiedy zaprezentowali je inni wykonawcy. Odznaczony był orderem Sztuki i Literatury przez Ministerstwo Kultury Francji. Przez wiele lat współpracował z Jerzym Derflem - kompozytorem i pianistą. Słuchacze wysłuchali kilku najbardziej znanych i najlepszych piosenek Wojciecha Młynarskiego. Wykład zakończyły gromkie oklaski.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

 

Warsztaty o Armenii - prowadzenie Agnieszka Nowińska                                             14.12.2017 r.

Armenia to kolejny kraj, gdzie prowadzi swoją działalność Fundacja Towarzystwo Demokratyczne Wschód i po raz pierwszy wielu wiadomości o tym państwie słuchacze UOTW dowiedzieli się na warsztatach w środę 13 grudnia br. Jedną z nich było to, że zgodnie z legendą Arka Noego osiadła na świętej górze Ormian - Araracie, a w Tatevie Monastyr z IX wieku był ważnym ośrodkiem piśmiennictwa i uniwersytetem. Dzisiaj do monastyru prowadzi najdłuższa w świecie kolejka linowa, ponad 5000 m długości, otwarta pod koniec 2010 roku. Najistotniejszą wiadomością o której była mowa, to ludobójstwo Ormian przez władze tureckie, które miało miejsce w latach 1915-1917. Ocenia się, że zginęło wówczas ok. 1,5 miliona ludzi. Na zajęcia przybyło jak zwykle wielu słuchaczy gdyż wiedzą, że zawsze te warsztaty są prowadzone w bardzo interesujący sposób. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład w Zamku Królewskim - Największy pomnik renesansu                                    14.12.2017 r.

Pani Beata Artymowska tym razem starała się w ciągu godziny opowiedzieć dzieje powstawania największego pomnika renesansu (działo się to przez 120 lat), a mianowicie Bazyliki św Piotra w Watykanie, która wedle tradycji stoi na miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża. Jego grób leży pod głównym ołtarzem. Bazylika ta usytuowana przy Placu Świętego Piotra jest drugim co do wielkości kościołem na świecie, czołowym dziełem architektury renesansu i baroku, z bardzo bogatym wystrojem wnętrza. Prace wykonali tu między innymi Michał Anioł - Pieta Watykańska czy Gianlorenzo Bernini - ołtarz Świętego Piotra z baldachimem. Wykład wzbogaciła prezentacja, w której słuchacze mogli podziwiać różne przedstawienia Bazyliki z zewnątrz na tle Placu Świętego Piotra, ale też bogate wnętrza jak i znajdujące się tam liczne dzieła sztuki.

 

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Spotkanie Rady Słuchaczy z szefową UOTW                                                       11.12.2017 r.

Dzisiaj przed wykładem w Zamku, Rada Słuchaczy spotkała się z szefową UOTW w celu omówienia i rozdzielenia zadań, aby zaplanowane spotkanie świąteczne, które ma odbyć się 20 grudnia w OSiRze było uroczystością dla wszystkich słuchaczy miłą i stwarzającą rodzinną atmosferę. Omówiono kolejność zaplanowanych w programie wystąpień, sposób ustawienia stolików oraz co na nich się znajdzie. Ponadto inne tematy dotyczące UOTW zajęły resztę czasu do rozpoczęcia wykładu. Spotkania w takim gronie będą powtarzane, aby omawiać wszystkie sprawy, które dotyczą słuchaczy UOTW i rozwiązywać w miarę możliwości różne ich problemy.

 

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka     

 

Wykład z archeologii - sztuka naskalna                                                             7.12.2017 r.

W środę 6 grudnia słuchacze UOTW mieli przyjemność poznać i wysłuchać pani dr Małgorzaty Kot, która jest archeologiem i pracuje na UW. Zajmuje się między innymi ewolucją człowieka i prowadzi badania wykopaliskowe w Polsce i Uzbekistanie. Tematem bardzo interesującego wykładu była sztuka naskalna. Otóż okazało się, że osobą uznaną za pierwszą, która odkryła rysunki naskalne z 13000 w p.n.e. była dziewczynka, która z ojcem odwiedzała różne jaskinie. Działo się to w roku 1879 w jaskini Altamira, a nazywała się ona Maria Sanz del Sautuola. W pierwszej części wykładu słuchacze dowiedzieli się jakie zwierzęta zamieszkiwały w tamtych czasach w lodach, tundrach, czy stepach Europy. Otóż były to gabarytowo dużo większe i cięższe czy to mamuty, nosorożce, jelenie czy też bizony. Dużo groźniejsze i również większe od dzisiejszych były zwierzęta mięsożerne takie jak lwy, hieny cętkowane czy niedźwiedzie. Ludzie starali się na nie polować. W jaskiniach powstawały rysunki różnych zwierząt. Zachowały się one szczególnie na terenie obecnej Francji, np w jaskini Chauvet. Wejście do jaskini Cosquer, gdzie również zachowały się rysunki naskalne znajduje się 16 m pod wodą. Z tego wynika, że morza i oceany coraz bardziej zalewają lądy, na skutek stałego topnienia lodów. Oprócz rysowanych na skałach zwierząt, odnajduje się tam też wiele kształtów ludzkich dłoni, które jak naukowcy odkryli, powstały przez rozprowadzenie barwnika po dociśnięciu ich do skały. ,Najbardziej znaną jaskinią, gdzie występuje najwięcej różnych zwierząt i pojawia się narysowany człowiek jest jaskinia Lascaux. Przez wiele lat do niektórych jaskiń był nieograniczony dostęp turystów, lecz okazało się, że zaczęli niszczyć te jakże cenne rysunki. Obecnie powstał duplikat jaskini i do oryginału już wstępu turyści nie mają. Na tym zakończył się niezmiernie interesujący wykład i nawet słuchacze podchodzili do pani Małgorzaty, chcąc uzyskać informację na interesujący ich temat.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład w Zamku Królewskim -Literatura łacińska odrodzenia                        5.12.2017 r

Spotkanie w Zamku Królewskim odbyło się tym razem 4 grudnia. Ponieważ był to dzień imienin Barbary, a w naszym uniwersytecie to imię jest bardzo popularne, więc przed rozpoczęciem wykładu słuchacze i panowie wykładowcy Daniel Artymowski i Jacek Pacuła zostali przez solenizantki poczęstowani cukierkami. Przedstawicielka Rady Słuchaczy złożyła życzenia wszystkim solenizantkom. Sam wykład był jak zwykle bardzo ciekawy, przeplatany przykładami poezji pięknie czytanej przez aktora pana Jacka Pacułę, 

 

 

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka  

 

Wykład dr Dobrochny Kałwy o historii mówionej.                                               29.11_2017 r.

Pani dr Kałwa pierwszy raz miała wykład na naszym UOTW. Jest absolwentką UJ i obecnie pracuje w Instytucie Historycznym UW. Zajmuje się historią mówioną, historią kobiet i metodologią badań historycznych.Temat, który przedstawiła to "Świadek historii opowiada - o pożytkach i problemach historii mówionej". Okazało się, że aby zrozumieć jaki jest powód pozyskiwania wiedzy historycznej mówionej, trzeba dowiedzieć się co to jest historia mówiona. Trzeba też poznać historię tej dziedziny wiedzy. Najważniejszym jest jednak świadomość, od kogo należy pozyskiwać wiadomości historyczne, kto to realizuje i weryfikuje. Tego wszystkiego można było się dowiedzieć, uczestnicząc w spotkaniu z panią dr Kałwą.

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Krótki wykład o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni.                                         29.11.2017 r.

Dzisiejszy dodatkowy krótki wykład poświęcony był bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Poprowadził go pan Adrian Oleśniak. Słuchacze najpierw dowiedzieli się co to jest wirtualna przestrzeń oraz internet i jakie dają użytkownikom możliwości. A te możliwości to E-zakupy, media społecznościowe, poczta i bankowość elektroniczna. Każde z tych udogodnień niesie za sobą również różne niebezpieczeństwa. Należy przede wszystkim zwracać uwagę, czy połączenie jest szyfrowane, czyli adres musi rozpoczynać się od "HTTPS://", a obok jeszcze ma być ikona zamkniętej kłódki. Pan Adrian pokazał slajd, jak korzystać z kart płatniczych. Na zakończenie padło kilka pytań od słuchaczy, a potem wykładowca zadał pytania z najistotniejszych treści które przekazał i na które słuchacze zgłaszający się prawidłowo odpowiedzieli. W nagrodę otrzymali podarunki. Wreszcie wykładowca poprosił , aby mógł zrobić zdjęcie grupowe swoim słuchaczom.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim - Żywoty sławnych mężów                                 28.11.2017 r.          

wchodzimy w epokę renesansu

Trzeci w Zamku Królewskim nasz wykładowca pan Sławomir Szczocki - historyk, który w ciągu godziny potrafi przekazać bardzo szeroką wiedzę, gdyż mówi szybko, sprawnie i ciekawie, podpierając się jak zwykle bardzo dobrze przygotowanymi prezentacjami. Zawsze opowiada o żywotach sławnych mężów (dwa lata temu o sławnych kobietach, przeważnie królowych). W tym roku akademickim rozpoczął od wielkiego kronikarza polskiego Jana Długosza. Żył on na przełomie średniowiecza i renesansu. Do dzisiejszych czasów historycy korzystają z jego wielkiego dzieła, zresztą na język polski przetłumaczonego i wydanego dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Okazało się, że ten człowiek miał niezmiernie ciekawe życie i nie tylko spisywał dzieje Polski, korzystając zresztą z wielu źródeł. Był też odważny, broniąc własnym ciałem Zbigniewa Oleśnickiego - biskupa krakowskiego, późniejszego kardynała, któremu sam wręczał insygnia kardynalskie w imieniu papieża Mikołaja V. Jan Długosz został w 1436 r. kanonikiem krakowskim, był w Ziemi Świętej i wreszcie w 1467 roku król Kazimierz Jagiellończyk. powołał go na stanowisko ochmistrza i nauczyciela królewiczów. Istnieje też rękopis w języku łacińskim z roku 1448 zwany Banderia Prutenorum, w którym Jan Długosz na podstawie przepytywań posłów państwa krzyżackiego, stworzył kompletny opis zdobytych chorągwi w czasie bitew z Krzyżakami w latach 1410-1431. Ponadto był fundatorem wielu kościołów i domów, które często zachowały się do dzisiejszych czasów. Przeżył 65 lat i jego szczątki znajdują się w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie. 

 

     

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład o pierwszych polskich podróżnikach                                             23.11.2017 r.

Wczoraj mieliśmy pierwsze spotkanie z panem dr Piotrem Kociszewskim, który poprowadził wykład pt. "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat", Dotychczas znaliśmy pana Piotra jako wspaniałego organizatora, przewodnika i prowadzącego nasze wycieczki. Tym razem zaprezentował się jako bardzo dobry wykładowca. Omówił w skondensowanej formie niezmiernie szeroki temat. Ukazał szlaki podróżników i ich sylwetki, np. Świętego Wojciecha czy Benedykta Polaka, który przez dwa lata dotarł do Azji w XIII wieku. Okazało się, że Jan Kochanowski zanim osiadł w Czarnolesie żeglował, odwiedził Niemcy, Włochy, Francję. Wielu jeszcze Polaków podróżowało po całym świecie w czasach, gdzie nie było to takie proste, jak w dobie komputerów i samolotów. Obecnie do organizacji turystyki zaprzęgnięte są wszystkie zdobycze najnowszych technologii i wiedzy, aby potrzeby potencjalnego turysty zostały w pełni zaspokojone.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Gratulacje dla nowożeńców                                                                             22.11.2017 r.

Dzisiaj przed wykładem odbyła się bardzo miła uroczystość. Wszyscy dowiedzieliśmy się, że słuchacze naszego Uniwersytetu, z wieloletnim stażem, którzy poznali się tu i zaprzyjaźnili, teraz właśnie, w tym roku powiedzieli "tak" i mamy wśród nas nowe małżeństwo. Wszyscy obecni odśpiewali "Sto lat", a przedstawicielka Rady Słuchaczy w imieniu całej grupy pogratulowała Agnieszce i Maciejowi życząc wiele szczęścia. Były też kwiaty i podusia-serduszko na nową drogę życia. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Kawiarence Naukowej o medycynie ewolucyjnej                         20.11.2017 r.

Prowadzącym spotkanie był pan Szymon Drobniak naukowiec Uniwersytetu Jagielońskiego. Próbował on odpowiedzieć na pytanie, czy człowiek podlega w dalszym ciągu przemianom ewolucyjnym. Otóż naukowcy stwierdzają, że stosowanie coraz nowszych zdobyczy wiedzy medycznej powstrzymuje znacznie selekcję naturalną, która jest jednym z elementów ewolucji. A inne potrzebne elementy to zmienności w cechach mających podlegać ewolucji i wreszcie dziedziczność cech czyli możliwość przekazywania ich do kolejnych pokoleń. A więc co z naszą ewolucją? odpowiada na to pytanie slajd z prezentacji poniżej.

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim - Świat architektury renesansu                      20.11.2017 r.

Tym razem w Zamku miała wykład pani Beata Artymowska, która zaczęła słuchaczy UOTW wprowadzać w arkana architektury renesansu. Po krótkim wstępie, gdzie pokazała periodyzację epoki renesansu, na różne podgrupy, przeszła do narodzin renesansu we Florencji, między innymi wyjaśniając sposób budowy kopuły Santa Maria del Fiore i pokazując zdjęcia innych już wzorowanych na niej budowli. Prekursorem stylu renesansowego w budownictwie okazał się Filippo Brunelleschi którego projekt domu dla sierot był później powielany w różnych budynkach we Florencji. Oglądaliśmy także pałace z tamtego okresu, elementy dojrzałego renesansu w Rzymie oraz przykłady manieryzmu w architekturze. I na tym wykład musiał się zakończyć, a dalszy ciąg w następnym wykładzie.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Zwiedzanie nowych ekspozycji w Muzeum Warszawy                                    16.11.2017 r.

W czwartek 16 listopada zaraz po wykładzie o Warszawie samorządnej w filii Muzeum Warszawy, przeszliśmy do siedziby głównej i tam cała nasza duża grupa słuchaczy UOTW zwiedzała eksponaty na trzech już udostępnionych kondygnacjach, poczynając od podziemi gdzie pokazano dane warszawskie, dzieje kamienic oraz gabinet archeologiczny. Na parterze podziwialiśmy gabinet pocztówek, suwenirów, pomników i syren warszawskich. Druga natomiast kondygnacja to portrety, srebra i platery, gdzie spędziliśmy najwięcej czasu. Szczególnie srebra i platery przyciągały uwagę zwiedzających. Na koniec dla chętnych wędrówka na 6 piętro i podziwianie Rynku Starego Miasta z góry. Wycieczka dostarczyła słuchaczom UOTW wielu cennych informacji z dziejów Warszawy.

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład i warsztaty o udzielaniu pierwszej pomocy

oraz spotkanie z panem policjantem                                                                     15.11.2017 r.

Dzisiaj słuchacze dowiedzieli się jak udzielać pierwszej pomocy. Po wykładzie chętni mogli popróbować swoich umiejętności w tej dziedzinie. Przede wszystkim sposób ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Następne ćwiczenie odbywało się na fantomie i koleżanki wykonywały uciskanie klatki piersiowej, które się wykonuje w przypadku zatrzymania akcji serca. Okazało się, że nawet nie ma bezwzględnej konieczności wdmuchiwania powietrza osobie ratowanej. Natomiast uciski muszą być szybkie (ok 100 na minutę). Na wykładzie funkcjonariuszka ze Straży Miejskiej informowała też o tamowaniu krwotoków z nosa. Absolutnie nie można kłaść na wznak ofiary, lecz utrzymując w pozycji siedzącej schylić głowę między kolana, ucisnąć nos gazikiem i położyć zimny kompres na kark. 

Odwiedził nas również dzisiaj pan policjant i w bardzo interesujący sposób przekazał, co może grozić szczególnie starszym ludziom ze strony oszustów działających na tzw. "wnuczka" czy nowsza wersja na "policjanta". Mówił jakimi metodami posługują się, aby zdobyć ciężko zaoszczędzone przez seniorów pieniądze. Rozdał też karty, w których policja ostrzega przed oszustami i prosił, aby je umieścić w widocznym miejscu w swoim budynku.
Myślę, że dzisiejsze spotkanie z ludźmi w mundurach przyniosło nam spodziewane korzyści i może uda się kiedyś uratować chociaż jedno życie, pomóc poszkodowanemu, lub nie stracić pieniążków na korzyść bezczelnych oszustów.  
 
 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Ukonstytuowanie się Rady Słuchaczy UOTW                                                             13.11.2017 r.

W dniu 13 listopada po wykładzie pana Artymowskiego w Zamku Królewskim ukonstytuowała się nowa Rada Słuchaczy wybrana na zebraniu słuchaczy UOTW w jawnym głosowaniu w dniu 18 października 2017 roku. Do Rady dostało się 9 osób, przy czym na spotkanie 13-tego mogło przybyć 6 pań z nowo wybranego zespołu. Zaszczyciły też swoją obecnością Prezes Zarządu Fundacji Towarzystwa Demokratycznego Wschód pani Aleksandra Kujawska i Kierownik naszego Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku pani Elżbieta Kowalska. Na spotkaniu tym poszczególne osoby z nowego zespołu przedstawiały się i deklarowały, do jakich zadań chcą przystąpić i jaką działalność podejmą w ramach pracy w Radzie Słuchaczy. Omawiane też były możliwości bliższej współpracy z TDW i ogólne założenia działalności naszego UOTW. Wybrano również przewodniczącą Rady - powtórnie tę samą osobę, która sprawdziła się w poprzedniej kadencji na tym stanowisku.

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka, autor ostatniego zdjęcia Bogumiła Świerżewska.

 

Po wakacjach w Zamku Królewskim wykład pana Daniela Artymowskiego    13.11.2017 r.

Jak co roku inauguracja wykładów w Zamku Królewskim przez pana Daniela Artymowskiego i tradycyjnie towarzyszy mu aktor i reżyser pan Jacek Pacuła. Temat tegorocznych spotkań to "Wesoło lub uczenie, lecz przede wszystkim pięknie - literackim szlakiem renesansu" I już wiadomo, że pomimo tematyki poważnej, wykłady prowadzone są bardzo interesująco i dowcipnie. Pan Pacuła czyta różne fragmenty utworów, których autorów przytacza wykładowca, nierzadko panowie wchodzą w bardzo dowcipną, ale i pouczającą wymianę zdań, co sprzyja skupieniu uwagi na temacie. Godzina mija niepostrzeżenie. Panowie otrzymują gromkie brawa. Kolejni wykładowcy z którymi mamy wykłady w Zamku są również świetni, ale każdy przedstawia zupełnie inny cykl tematów. Już czekamy na kolejny poniedziałek i wykład pani Beaty Artymowskiej, która z kolei zagłębi się w cykl renesansowej architektury, a pan Sławomir Szczocki opowiadał będzie o żywotach sławnych mężów.  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Pierwsza próba "Jasełka 2017r." w Remoncie                                                      27.10.2017 r.

W klubie Remont w każdy piątek chętni słuchacze naszego UOTW mają zajęcia taneczne. Dzisiaj po nauce tańca odbyła się pierwsza próba grupy teatralnej w ramach warsztatów, na której zostały podzielone role i odbyło się pierwsze czytanie ze scenariusza. Oczywiście niektóre koleżanki biorące udział w warsztatach teatralnych specjalnie przejeżdżają tylko na próby, gdyż nie biorą udziału w zajęciach tanecznych. Jednak dzięki temu możemy solidnie przygotować nasz występ. 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Konwersatorium "Człowiek i religia" z oj. Oszajcą.                                               26.10.2017 r.  

Dzisiaj tj. w czwartek 26 października odbyło się konwersatorium w Collegium Bobolanum z oj. Oszajcą. Tematem było "Życie" – życie przed śmiercią i po śmierci opisywane w różnych okresach dziejów w Księgach Hioba, czy w Psalmach Dawida. Po tym spotkaniu słuchacze przeszli do kaplicy, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej, odbywającej się tradycyjnie na dobry początek roku akademickiego.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład o bezpiecznych finansach seniora                                                               25.10.2017 r.

Dzisiaj odbył się wykład o "Bezpiecznych finansach seniora" i okazał się na tyle interesujący, że nasi słuchacze notowali niektóre informacje podawane przez pana Daniela Jachimowicza. Zwracał on uwagę na wiele błędów i zaniedbań przy podpisywaniu umów pożyczkowych, czy zakupowych. Ponadto uczulał, aby przyglądać się bankomatom i omijać szerokim łukiem wszystkie, które mają np. jakieś nakładki. Ponadto ważną informacją był międzybankowy numer telefonu do zastrzegania kart i adres mailowy, gdzie można między innymi sprawdzić, czy nasz bank jest w systemie.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Spotkanie w Muzeum Warszawy                                                                           19.10.2017 r.

na wykładzie "Kronenbergowie - warszawscy krezusi"    

Nowy edukator przekazał w bardzo interesujący i profesjonalny sposób wiedzę o działalności biznesowej głównie Leopolda Kronenberga, który początki fortuny rozkręcał w branży tytoniowej kantorów i cukru, potem budował koleje, zasilał też pieniędzmi działalność patriotyczną w czasie powstania styczniowego. Spuścizną po nim w Warszawie jest głównie siedziba Banku Handlowego i siedziba Szkoły Głównej Handlowej. Trzech jego braci nie powiększyło dorobku rodzinnego, wręcz przeciwnie. Fortuna Kronenbergów została zaprzepaszczona.

Słuchacze podziękowali oklaskami za piękny wykład panu Janowi Bliźniakowi.

 
   
 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

  

Wybory do Rady Słuchaczy UOTW                                                                                    18.10.2017 r.

W dniu dzisiejszym odbyły się wybory do Rady Słuchaczy naszego Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku. Frekwencja dopisała. Z sali padały zgłoszenia kandydatów, których ostatecznie było 9. Podczas głosowania okazało się, że wszyscy zgłoszeni zostali zaakceptowani przez forum słuchaczy jednogłośnie. Społeczność oklaskami potwierdziła trafność wyboru wybranych osób do Rady Słuchaczy.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Kawiarence Naukowej - Jak nauka może usprawnić transport.  16.10.2017 r.

Pan Paweł Góra z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił bardzo interesujący, ale jednocześnie mocno skomplikowany i niezmiernie naukowo podany wykład o tym, jak nauka, a w szczególności matematyka i informatyka może pomóc rozwiązywać problemy związane z transportem. Między innymi redukować korki i liczbę wypadków na drogach.Zaznaczył, że ruch drogowy może być modelowany, a warunki transportu optymalizowane. Wraz z pojazdami autonomicznymi, czyli sterowanymi przez programy komputerowe nadejdzie, a właściwie już nadchodzi rewolucja w transporcie. Zaznaczył, że przed dronami rozpościera się szerokie pole do działania w sferze panowania nad komunikacją, nawet już w obecnym czasie. Wprowadzenie na drogi pojazdów autonomicznych spowoduje znaczną redukcję wypadków, nawet 90-95%. Wyeliminuje sygnalizację świetlną, możliwość pracy i rozrywki podczas jazdy, transport dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych, dostarczanie przesyłek, wiele innych zastosowań i udogodnień - czyli pojazdy bez kierowcy. Nad takimi rozwiązaniami już prowadzone są prace naukowe. Czyż to nie fantastyczne?

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.   

 

Inauguracja nowego roku akademickiego 2017/1018                                       11.10.2017 r,

Dzisiaj odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2017/2018 w naszym Uniwersytecie Otwartym Trzeciego Wieku. Jak zwykle frekwencja dopisała. Już tydzień temu, część osób przyszło do OSiR-u, aby wpłacić należność i ten fakt uwieczniłam na fotkach. A w dniu dzisiejszym jak zwykle uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem pieśni "Gaudeamus igitur", po czym kol. Renata opowiedziała co zdarzyło się w ubiegłym roku, na tle prezentacji, którą przygotowałam wykorzystując zdjęcia, które zrobiłam w trakcie trwania roku akademickiego z różnych wydarzeń. I tak zamknęłyśmy miniony rok, a pani prezes Aleksandra Kujawska rozpoczęła ten nowy witając wszystkich słuchaczy i zapowiadając bardzo ciekawy, czekający nas program. Dzisiejszy wykład poprowadzili Anna i Tomasz Ostrowscy, którzy przedstawili rozwój opery na przestrzeni wieków.  Przedstawiane opery dokumentowali własnym wykonaniem arii. Taki wykład połączony z koncertem był dla słuchaczy zupełnie niespodziewany i myślę że bardzo atrakcyjny. I tak rozpoczęliśmy 11 rok pracy naszego Uniwersytetu. Życzę wszystkim słuchaczom wiele zdrowia, abyście państwo mogli uczęszczać na zajęcia, które będą odbywać się jak zwykle nie tylko w OSiR-rze, ale też na Zamku Królewskim, w Muzeum Historii Warszawy, w "Remoncie", w Collegium Bobolanum i w FIZE. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Kawiarenka Naukowa

Wykład o wszechświecie - o porażkach i sukcesach astronomii.              21.06.2017 r.

Wykład w Kawiarence Naukowej odbył się w ostatni poniedziałek 19-tego czerwca, a tematem był "Wszechświat, porażki i sukcesy astronomii". Ponieważ temat był niezmiernie interesujący, przybyło wiele osób, wręcz trzeba było dostawiać krzesła. Gości przywitała pani profesor Fikus i przedstawiła osobę pana Michała Różyczki. Omawiał on ten frapujący wszystkich temat, prezentując czasami naprawdę zaskakujące dla przeciętnego zjadacza chleba zdjęcia. Proszę szczególną uwagę zwrócić na slajd, który zamieszczam poniżej, a przedstawia procentowy skład wszechświata, a na następnym wyartykułowany jest sukces jak i porażka astronomii w tym temacie. Daje do myślenia.... 

  

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Dzień Warszawskich UTW na Torze Służewiec                                                 18.06.2017 r.

W dniu 17 czerwca odbył się na Torze Służewiec VIII Dzień Warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Niestety nasz uniwersytet reprezentowała mała grupka koleżanek, Tradycyjnie spotkanie uświetnił występ gwiazdy, którą tym razem była Hanna Banaszak. Jak zawsze wspaniale wykonywała tak standardy jazzowe jak i inne utwory, gdzie tekst ma dominujące znaczenie, ale siła jej głosu i ogromna skala nie zmieniają się pomimo upływu czasu. Najważniejszym punktem programu tego dnia był konkurs kapeluszy. Uczestniczki tego spotkania przeszły w pomysłach wszystko to, co dotychczas na Torze oglądaliśmy. Otóż były na kapeluszach nawet kot, konie, nie mówiąc o uchu, zbożu, owocach i kwiatach. Wygrała pani w niebieskiej sukni, która przypominała Scarlett O`Hara (oczywiście kilka lat później...). Cały jej strój był piękny, nie tylko kapelusz. Na jednym ze zdjęć mogą Państwo zobaczyć trzy finalistki wraz z posłem Szczerbą, organizatorem tego wydarzenia.

Po zakończeniu konkursu zorganizowany były poczęstunek i gonitwa koni o puchar UTW. Pogoda dopisała, szkoda, że tak mało było słuchaczy naszego UOTW. 

    

    

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

​ Uroczystość zakończenia roku akademickiego 2016/2017  

związana z zakończeniem obchodów jubileuszu 10-lecia UOTW.              26.05.2017 r.      

W środę 24 maja słuchacze UOTW i zaproszeni goście spotkali się w Sali OSiRu na ul. Polnej, aby uczestniczyć w uroczystości ostatniego dnia obchodów jubileuszu 10-lecia UOTW i świętować zakończenie roku akademickiego. Pierwszym punktem programu był występ naszej grupy teatralnej, która przedstawiła spektakl przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu naszego uniwersytetu. Po udanym występie aktorki naszego UOTW podziękowały koleżance Renacie Baranowskiej-Bogdan, która jest założycielem tego teatrzyku, scenografem i reżyserem. Następnie została zaprezentowana wystawa prac fotograficznych, która była wynikiem rocznej pracy na warsztatach fotograficznych prowadzonych przez pana Mariusza Michalika. Wystawiający swoje prace otrzymali certyfikaty ukończenia "Kursu fotografii humanistycznej".  Kolejnym punktem programu było podziękowanie i wyróżnienie  dla najbardziej aktywnych słuchaczy UOTW i naszej szefowej Elżbiety Kowalskiej za ciężką pracę na rzecz uniwersytetu. Koleżanki 10-latki odśpiewały jej bardzo ciekawą i oryginalną wersję pieśni "Sto lat".  Kulminacją obchodów był tort urodzinowy, który wszyscy uczestnicy spotkania mogli skosztować, nawet z dokładką. A więc teraz wszyscy, którzy wyjeżdżają do Jelitkowa, rozpoczną pakowanie i będziemy miło spędzać wspólnie czas na zasłużonym odpoczynku po całorocznej pracy na uniwersytecie, gdzie wszyscy wykładowcy dokładali starań, aby przekazywana wiedza była bardzo interesująca.

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 już 11 października 2017 roku w Sali OSiR, ul. Polna 7a.

Do zobaczenia. 

 

 

  Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

                                                                                                             

Uroczystość wręczenia medali z okazji 10-lecia UOTW                              26.05.2017 r.  

W poniedziałek 22 maja w Zamku Królewskim w Sali Koncertowej odbyło się uroczyste wręczenie medali pamiątkowych wszystkim osobom, które były w Uniwersytecie Otwartym Trzeciego Wieku od początku jego powstania, tj. od 10 lat. Na wstępie przywitała gości szefowa i założycielka UOTW Elżbieta Kowalska. Następnie zabrała głos współzałożycielka i wieloletnia opiekunka z ramienia Fundacji Towarzystwa Demokratycznego Wschód, Anna Hejman. W ciepłych słowach opowiedziała, jak tworzył się Uniwersytet. Jeszcze jedno przemówienie przedstawiciela Rady Naukowej pani Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk i dziesięciolatki zostały poproszone na estradę, gdzie dwie szefowe: Elżbieta Kowalska i z ramienia Fundacji TDW Aleksandra Kujawska, wręczały pamiątkowe medale z gratulacjami. Na zakończenie pięknej uroczystości słuchacze i zaproszeni goście wysłuchali wykładu przygotowanego przez pana Daniela Artymowskiego i Sławomira Szczockiego, kończący cykl "Żywoty sławnych mężów". Tym razem był to "Konstanty Wielki – pod tym znakiem zwyciężysz". Sądzę, że w tym dniu wszyscy zebrani poczuli się właśnie jak Konstanty Wielki  - zwyciężyli własne słabości, choroby i przez 10 lat, lub niektórzy nieco mniej uczestniczyli w zajęciach, spotykali się z ludźmi - chciało się wyjść z domu. Z pewnością wszyscy czujemy się potrzebni i lubiani przez naszą małą społeczność UOTW. 

  

                          

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Drugie warsztaty o pięknej Gruzji                                                                11.05.2017 r

    prowadzone przez panią Agnieszkę Nowińską

We wtorek 9 maja odbyły się warsztaty, na których pani Agnieszka Nowińska kontynuowała opowieść o Gruzji. Były to już drugie warsztaty na ten temat. Jak zwykle wszyscy słuchacze naszego UOTW z wielkim zainteresowaniem słuchali pięknych wspomnień z jej pobytu w tamtym regionie. Pokazała nam piękny inkrustowany złoty krzyż zatopiony w srebrze oraz o pięknym kształcie, kolorach i rzeźbieniach butelkę wypełnioną gruzińskim winem. Ponadto przez cały wykład wyświetlane były zdjęcia z tych wszystkich miejsc, o których pani Agnieszka opowiadała.  

                       

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

          Pierwszy dzień obchodów jubileuszu                                                       8.05.2017 r.

10-lecia Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku.                  

Siódmego maja w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbył się bardzo piękny koncert w wykonaniu Wojskowej Orkiestry z Radomia, dedykowany Słuchaczom UOTW, z okazji jubileuszu 10-lecia Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku. Orkiestra zaprezentowała wiele utworów i tylko dwa typowo wojskowe. Inne były przebojami muzyki rozrywkowej. Z orkiestrą wystąpiła również solistka, która wykonała z dużą swobodą i elegancją kilka trudnych jazzujących piosenek, jednocześnie zachęcając widownię do wspólnego śpiewania. Dyrygent orkiestry również namawiał słuchaczy do rytmicznego klaskania. Na zakończenie przedstawicielki naszego Uniwersytetu wręczyły piękny bukiet kwiatów na ręce maestro, po czym orkiestra zagrała "Sto lat". Cała publiczność była bardzo wzruszona i oklaskom nie było końca.

Wszyscy uznali, że koncert był wspaniały, a muzycy i solistka prezentowali bardzo wysoki poziom, dzięki wykształceniu umiejętnościom i wrażliwości muzycznej. W ramach naszych obchodów, było to pierwsze, ale jak radosne wydarzenie.

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład dr hab. Dariusza Włodarka o znaczeniu dla zdrowia

                 kwasów tłuszczowych omega 3                                                                     10.03.2017 r.

W środę 8 marca dr Włodarek opowiadał o znaczeniu dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega 3. Aby zapobiegać miażdżycy, która prowadzi do wielu chorób, w początkowej fazie wystarczy uzyskać porady dotyczące zmiany stylu życia i żywienia. W bardziej zaawansowanej fazie dodatkowo należy wprowadzić farmakoterapię. Trzeba też rozróżniać różne rodzaje tłuszczów. Jedne z nich zawierają cholesterol, a inne nie, jedne są widoczne inne nie. Korzystny stosunek omega 6 do omega 3 jest w oleju rzepakowym, który jest najbardziej dostępny na polskim rynku. Największą zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 mają ryby, przede wszystkim makrele, śledzie, łososie. Nie zaleca się kobietom w ciąży spożywania ryb z Bałtyku (duże zanieczyszczenie tego akwenu). Aby zmniejszać nadciśnienie tętnicze należy jeść ryby niesmażone. Ponadto jedzenie ryb może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru, demencji, choroby Alzheimera, ale trzeba to robić dwa lub trzy razy w tygodniu.   

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty o pięknej Gruzji przedstawiła pani Agnieszka Nowińska                       10.03.2017 r.

W Dzień Kobiet 8 marca pani Agnieszka Nowińska opowiadała o pięknej Gruzji. Przede wszystkim poznaliśmy jakie zwyczaje dominują i jakie potrawy są najbardziej charakterystyczne dla tego regionu. Okazało się, że w Gruzji uprawiane są winnice i z pozyskanych winogron robione wspaniałe, znane na całym świecie wina. Obejrzeliśmy miniaturę św. Nino, która jest apostołką i patronką Gruzji, portmonetkę wyszywaną złotą nicią, czy tasbih czyli gruziński różaniec, który pani Nowińska prezentuje i widać go na poniższym zdjęciu. Próbowaliśmy też czurczchelę, czyli gruzińskie typowe słodycze. Są to orzechy włoskie lub laskowe oblane gęstym sokiem z owoców. Orzechy są nabijane na sznurek, dlatego po oblaniu ich syropem, przybierają kształt kiełbasy tzw. gruziński Snickers.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Zajęcia gimnastyczne typu pilates.                                                                                   9.03.2017 r.

W każdą środę po wykładzie prowadzone są zajęcia typu pilates. Jest to forma ćwiczeń fizycznych, która sprzyja utrzymaniu równowagi w organizmie. Ćwiczenia wykonywane są spokojnie, a tempo narzucane jest przez łagodną muzykę. Przywracają dobre samopoczucie i pomagają się zrelaksować. Okazuje się, że coraz większa liczba słuchaczek naszego uniwersytetu bierze udział w tych ćwiczeniach.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Zamku Królewskim – Cezar, czyli władca w wieńcu laurowym.            9.03.2017 r.

W tym roku akademickim pan Sławomir Szczocki prowadzi cykl wykładów pt. "Żywoty sławnych mężów". 6 marca przedstawił sylwetkę Gajusza Juliusza Cezara rzymskiego polityka, wodza, dyktatora i pisarza, który panował od 49  p.n.e. do 44 p.n.e. Piastował kolejno urzędy kwestora, edyla, pretora, konsula, imperatora i dyktatora. Po wieloletnich walkach, przejął pełnię władzy w Rzymie. Zamordowany w idy marcowe przez senatorów.

Pan Szczocki zawsze w bardzo interesujący sposób opowiada o sławnych mężach, którzy zapisali się w historii swoimi wielkimi czynami, wyświetlając przy tym świetnie przygotowane prezentacje.    

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.    

 

Próba otwarta w Filharmonii Narodowej –Igor Strawiński-"Pietruszka"               4.03.2017 r.

W piątek 3 marca 2017 roku odbyła się kolejna Próba otwarta w Filharmonii Narodowej. Idąc do FN można było zauważyć na plakatach młodego człowieka, który okazał się włoskim dyrygentem Lorenzo Viotti. Miał on dyrygować orkiestrą Filharmonii Narodowej na wieczornym koncercie. Na próbę zaplanowano muzykę do baletu Igora Strawińskiego "Pietruszka". Balet ten powstał dla Sergiusza Diagilewa w 1911 roku. Uważany jest za dzieło idealnie łączące wszystkie sztuki: muzykę, choreografię, opowiadanie historii i scenografię w synkretyczny twór. Rzecz dotyczy tytułowego pajacyka (Pietruszka to zdrobnienie od imienia Piotr), który ożywa w czasie karnawału, wiedziony dźwiękiem fletu Czarodzieja, przeżywa miłość tragiczną i ginie. Ale jakże może zginąć, wszak to tylko kukiełka. Niezwykle atrakcyjna muzyka ujęta w formie suity, wyrastająca z pierwotnego zamysłu koncertowego jest też od ponad stulecia szczególnie lubianą pozycją repertuaru koncertowego.

Tradycyjnie przed próbą, słuchacze usłyszeli w Sali Kameralnej od pani Maliny Sarnowskiej, wiele informacji o autorze koncertu jak i urywki niektórych charakterystycznych tematów. Tak przygotowani do słuchania mogli już przejść na Salę Koncertową i podziwiać kunszt dyrygenta oraz orkiestry, która miała do wykonania niezmiernie trudny utwór. Gdy przebrzmiały ostatnie takty, dyrygent prosił muzyków o powtarzanie niektórych sekwencji, udzielając im wskazówek i ostatnich uwag przed wieczornym koncertem.

Na zakończenie pobytu w Filharmonii, słuchacze udali się powtórnie do Sali Kameralnej. Tam nastąpiło spotkanie z młodym, ale już doświadczonym, świetnie wykształconym i czującym muzykę dyrygentem, który przyjechał po raz pierwszy do Polski z Włoch. Zadano mu wiele pytań, na które publiczność otrzymała bardzo wyczerpujące i szczere odpowiedzi. Potwierdziła się reguła, że muzycy, z którymi dotychczas można było się spotkać i rozmawiać za pośrednictwem pani Sarnowskiej są zawsze otwarci, dowcipni i bardzo mili.

Poniżej na zdjęciach oczkujący na spotkanie widzowie w Sali Kameralnej i młody włoski dyrygent Lorenzo Viotti, odpowiadający na pytania.  

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład z psychologii na temat samotności.                                                                2.03.2017 r.

Pani dr Zuzanna Toeplitz – psycholog i wykładowca akademicki – w dniu 1 marca 2017 roku w czasie wykładu przedstawiła analizę przyczyn samotności i sposobów jej zapobiegania. Okazało się, że samotność dotyka nie tylko ludzi starszych ale i młodych, a nawet dzieci. Człowiek samotny potrzebuje wsparcia emocjonalnego, duchowego ale też materialnego. Do wzrostu osamotnienia przyczynia się tempo życia, zmiany w rodzinie, migracje czy świat wirtualny. A jak przeciwdziałamy osamotnieniu. Przede wszystkim poszukujemy wspólnot innych niż rodzina, szukamy hobby, czy staramy się kontaktów dzięki współczesnym technologiom. Świetnym towarzyszem i przyjacielem samotnych ludzi może być pies, czy kot. Leszek Kołakowski w swojej książce pt "Klucz niebieski" bardzo trafnie ujął problem samotności: "Nie udawajmy, że jesteśmy "samotni wśród tłumu ludzi". Kiedy będziemy samotni naprawdę, zrozumiemy tę różnicę."  

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty fotograficzne –mój projekt fotograficzny-fotografia intencjonalna    2.03.2017 r.

Zajęcia odbyły się 28 lutego 2017 roku. Inspiracją ostatniej pracy domowej był cytat Elliotta Erwitta: "Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji. To umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Odkryłem, że nie jest zbyt istotne co widać – istotne jest to, co potrafisz z tym zrobić."  

W czasie zajęć między innymi toczyła się dyskusja o zrealizowanych projektach w ramach pracy domowej. Tematem było zaplanowanie i wykonanie zdjęcia. Praca miała składać się z trzech etapów, a mianowicie w pierwszym szczegółowy opis projektu, w drugim realizację i w trzecim opis wrażeń i odczuć, które pojawiły się przy realizacji.

Z wielką uwagą wszyscy uczestnicy warsztatów analizowali przedstawione prace i zawsze jako ostatni wyrażał swoje zdanie i cenne uwagi pan Mariusz Michalik - prowadzący warsztaty.

W dalszej części zajęć, pracując w dwóch grupach podjęta została dyskusja na temat spójności, w aspekcie przygotowywania projektu końcowego. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Pobyt w sanatorium "Przy Tężni" w Inowrocławiu.                                             25.02.2017 r. 

Zakończył się już niestety  wyjątkowo udany pobyt w sanatorium w Inowrocławiu. Wspominamy przede wszystkim wspaniałe zabiegi tzw. mokre i suche, tj. ćwiczenia w basenie, przeróżne masaże, prądy i grotę solną, czyli pół godziny drzemki na leżaku pod kocykiem, ze śpiewającymi i ćwierkającymi w tle ptakami oraz szumem spływającego strumienia. Codziennie po godzinie 16-tej  dostępna była dla każdego pływalnia i jacuzzi. Posiłki smakowite i obfite, a sam budynek i pokoje czyściutkie i bogato wyposażone. Tak powinny wyglądać właśnie sanatoria XXI wieku. System komputerowy sprzęgał wszystkie obiekty od recepcji, przez gabinety lekarskie, do gabinetów zabiegowych. Organizowane były wycieczki, jak i zajęcia w Sali Multimedialnej prawie każdego popołudnia. Naprawdę nie można było się nudzić. Oczywiście wieczorem kawiarenka i muzyka na żywo – czyli tańce do 21.30 - to dodatkowa gimnastyka. Aktywność rozpoczynała się od wczesnych godzin porannych, bo już na 7.00 trzeba było biec na zabiegi, jednak nikt nie narzekał na wczesną porę. Bardzo szybko minął nam czas pobytu i mamy nadzieję, że w przyszłym roku powtórnie tam pojedziemy. Poniżej zdjęcie z jacuzzi z basenem w tle i zdjęcie z groty solnej.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

   

Próba otwarta w Filharmonii Narodowej                                                                     11.02.2017 r.

Wczoraj tj. 10 lutego 2017 roku odbyła się Próba otwarta w Filharmonii Narodowej. W programie Koncert potrójny C-dur Ludwiga Van Beethovena. Jak zwykle przed koncertem, przybyli wysłuchali wprowadzenia pani Maliny Sarnowskiej, dzięki czemu potem już na Sali Koncertowej mogli lepiej zrozumieć i wsłuchać się w niuanse muzyki oraz gry poszczególnych solistów. A solistami była trójka młodych muzyków: Maria Machowska grająca partię solową na skrzypcach, następnie Marcin Zdunik to drugi solista grający na wiolonczeli i wreszcie na fortepianie Szymon Nehring. Ponadto orkiestrę i solistów poprowadziła młoda, lecz bardzo utalentowana pani dyrygent Ewa Strusińska. Błyskotliwe, pełne elegancji i wdzięku dzieło dało okazję popisu całej trójce solistów, a zwieńczył je przepiękny polonez, jeden z niewielu w twórczości Beethovena. Po wysłuchaniu koncertu i kilku krótkich powtórzeń pewnych wybranych przez dyrygenta fraz, do których miała uwagi, spotkaliśmy się w Sali Kameralnej z trójką solistów i panią dyrygent. Tam prowadząca spotkanie zadała pytania wymyślone przez słuchaczy. Odpowiedzi były szczere i można było dowiedzieć się, np. kto zadecydował o tym, że zostali muzykami, lub jakie inne zajęcia czy pasje mają oprócz muzyki. Okazali się oni bardzo otwartymi i wesołymi młodymi ludźmi. Nie odczuwało się, że są to już doświadczeni muzycy, nagradzani na licznych konkursach i występujący w wielu salach koncertowych. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład o życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej                                                                8.02.2017 r.

Pan Igor Pogorzelski, reżyser dźwięku, wykładowca akademicki, filmoznawca w zakresie dźwięku i muzyki, miał dzisiaj tzn. w środę 8 lutego 2017 roku wykład, na którym opowiedział o życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej. Swoją wypowiedź przeplatał filmami pokazującymi wywiady z Agnieszką Osiecką i piosenki z jej tekstami, wykonywanymi przez znanych solistów. Słuchacze dowiedzieli się o wielu wydarzeniach z życia poetki, o jej miłościach i przyjaźniach. Okazało się, że pomimo mocno skróconego życia na skutek zabójczej działalności nowotworu, Agnieszka Osiecka była zawsze bardzo radosną, otwartą i bezkonfliktową osobą, a jednocześnie twórcą wielu niezapomnianych pięknych tekstów, które pozostaną w pamięci wielu pokoleń, dzięki piosenkom – przebojom, śpiewanym przez znanych wykonawców, jak i przez zwykłych ludzi.   

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład na temat krzywicy i osteoporozy.                                                                                 1.02.2017 r.

Dr inż. Dominika Głąbska dietetyk i żywieniowiec oraz wykładowca na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, przekazała słuchaczom informacje na temat przyczyn powstawania krzywicy i osteoporozy oraz jak dietą chronić kości przez całe życie. Ponadto opowiedziała jak korzystać ze słońca oraz jaką dietę stosować, aby przyjmować odpowiednie dawki witaminy D, która zapobiega osteoporozie. Na zakończenie zadawane były liczne pytania, na które uzyskaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Zamku Królewskim - "Od Herodota do Tacyta"                                                      30.01.2017 r.

Grypa mocno daje się we znaki słuchaczom naszego Uniwersytetu. Nawet na wykładzie pana Daniela Artymowskiego nie było tłumów jak dotychczas. Przedstawiany temat był interesujący. Teksty jak zwykle czytał aktor pan Jacek Pacocha. Pan Daniel Artymowski opowiadał o starożytnych pisarzach jaj zwykle wykazując się rozległą wiedzą i jednocześnie świetną umiejętnością przekazywania wcale niełatwego tematu.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Kawiarenka Naukowa na temat wojny o GMO                                                                                          19.01.2017 r.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Polską Akademię Nauk i Festiwal Nauki 16-tego stycznia. Temat to "Moralne obrzydzenie kontra naukowa racjonalność czyli wojna o GMO". Przybyło bardzo dużo osób zainteresowanych. Debatę rozpoczęła Profesor Magdalena Fikus. Następnie panowie Sławomir Sowa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin oraz Marcin Rotkiewicz z "Polityki" opowiadali o historii i współczesnych dokonaniach człowieka w temacie GMO. Wiele mitów funkcjonuje w świadomości społeczeństw. Prelegenci dowodzili jak mała jest liczba zaangażowanych genów w metodzie GMO w porównaniu z innymi metodami. Podobno tylko w tej metodzie znana jest funkcja, czy lokalizacja zaangażowanych genów. Panowie prelegenci uważają, że to inne metody mogą być bardzo szkodliwe dla życia na Ziemi. Słuchacze zapoznali się w ten sposób z pracą naukowców nad GMO. Jednak pod koniec spotkania wywiązała się gorąca dyskusja. Uczestnicy wnosili liczne wątpliwości, co do przedstawianych tez, wiele własnych uwag i spostrzeżeń, na które uzyskiwali odpowiedzi. Temat okazał się na tyle kontrowersyjny i ciekawy, że dyskusja trwałaby bardzo długo. Pani Profesor, jako gospodyni wieczoru zmuszona była zakończyć to niezmiernie interesujące spotkanie. 

Za miesiąc znów będzie Kawiarenka Naukowa i już teraz zapraszam Państwa do Pałacu Staszica w imieniu Profesor Magdaleny Fukus. Zagadnienia tam prezentowane są zawsze bardzo ciekawe, można dowiedzieć się wielu interesujących faktów i wziąć udział w dyskusji. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Próba otwarta w Filharmonii Narodowej - dwa poematy symfoniczne                                               14.01.2017 r.

W piątek 13 stycznia 2017 roku odbyła się Próba otwarta w Filharmonii Narodowej, w której uczestniczyli słuchacze naszego Uniwersytetu, jak też innych Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz młodzież szkolna. W programie wystąpiła Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego grając dwa poematy symfoniczne. Jeden Mieczysława Karłowicza, drugi Wojciecha Kilara. 

Przed właściwą próbą słuchacze w Sali Kameralnej FN byli wprowadzeni przez panią Malinę Sarnowską w zawiłości życia i śmierci Mieczysława Karłowicza i co popchnęło Wojciecha Kilara do stworzenia symfonii opowiadającej o tragicznej śmierci kompozytora i taternika w górach.  Po przerwie już na Sali Koncertowej odbyła się prezentacja dwóch utworów, bardzo trudnych tak dla wykonawców, jak i słuchających. Mogę chyba powiedzieć, że tylko dzięki wcześniejszemu opisowi, który został słuchaczom przedstawiony, wszyscy byli tą trudną muzyką urzeczeni i podziwiali kunszt wspaniałego wykonania. Po zakończonej próbie powtórnie wszyscy udali się do Sali Kameralnej. Tam też przybył również dyrygent Jerzy Salwarowski, który odpowiadał na pytania prowadzącej, jak i słuchaczy będących na sali. Wielu ciekawych informacji o pracy dyrygenta, o różnych wpadkach w czasie koncertów, jak i radościach z wykonywanego zawodu można było dowiedzieć się w czasie tego spotkania. 
 
 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty –"Przy tadżyckim stole" – prowadzone przez panią Martynę Kwiatkowską                   14.01 2017 r.        

To już drugie spotkanie z panią Martyną Kwiatkowską opowiadającą tym razem o zwyczajach żywieniowych ludzi z Tadżykistanu. Na prezentacji widzieliśmy jak różne potrawy są przygotowywane i podawane do jedzenia. Pani Martyna przyniosła piękny dzbanek do herbaty i filiżanki, po czym zaczęła zaparzać napój. Zademonstrowała sposób przygotowania naparu i samo podanie już gotowej herbaty. Był to cały ceremoniał, który próbowałam uchwycić na zdjęciach.

Link do prezentacji przygotowanej przez panią Kwiatkowską: http://bit.ly/2jgqSNL

 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład Marii Bychawskiej – MUZYKOLOGIA – Scherzo czyli żart.                                                        12.01.2017 r.

Pani Maria Bychawska absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Filharmonii Narodowej, Polskim Radiu, współpracowała z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, Krajowym Biurem Koncertowym organizując koncerty, konkursy muzyczne, prowadząc audycje i prelekcje. Była redaktorem wydawnictw książkowych FN. Tematem wykładu było scherzo - gatunek muzyczny występujący samodzielnie lub jako część utworu cyklicznego. W scherzu wyrazisty rytm oraz artykulacja są ważniejszymi elementami utworu. Najczęściej ma metrum 3/4 oraz formę A-B-A z trio jako częścią środkową. Pierwotnie scherzo było utworem instrumentalnym (rzadko wokalnym) o charakterze żartobliwym, wchodzącym w skład formy cyklicznej. Te informacje przekazała słuchaczom pani Bychawska. Wysłuchaliśmy też scherza Monteverdiego, Bacha, Haydna,  w znakomitych wykonaniach. Śpiewał między innymi kontratenor Philippe Jaroussky, grał Bacha Piotr Anderszewski, a Chopina Ivo Pogorelich.  

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty fotograficzne o znaczeniu światła w fotografii i regule trójpodziału.                               11.01.2017 r.

Pierwsze zajęcia warsztatowe z fotografii w nowym roku 2017 miały charakter bardziej techniczny. Była mowa o zależnościach między migawką, przesłoną i czułością matrycy. Okazało się, że najważniejszym parametrem na który mamy wpływ jest wielkość światła, którą możemy wykorzystać przy fotografowaniu. Wyjaśniono nam też na czym polega reguła trójpodziału. Warto czasem chwilę poczekać, aż główny motyw znajdzie się we właściwym miejscu, gdyż nawet niewielka zmiana w kadrze może znacząco poprawić kompozycję fotografowaną. Umieszczony w mocnym punkcie obiekt w pierwszej kolejności przyciąga wzrok widza.

      

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Uroczyste spotkanie Świąteczne słuchaczy UOTW                                                                                          22.12.2016 r.

W ostatnią środę przed Świętami Bożego Narodzenia odbyło się uroczyste spotkanie Świąteczne, na którym słuchacze naszego Uniwersytetu mieli możliwość złożenia sobie życzeń, podzielenia się opłatkiem i porozmawiania przy pięknie przystrojonych stołach, częstując się przysmakami. Program artystyczny uroczystości był bardzo bogaty. Gościliśmy już wcześniej poznany przez nas śpiewający zespół o nazwie "Praskie Małmazyje". W programie było kilka kolęd mało znanych. Jednak te które słuchacze pamiętali, chętnie razem z zespołem śpiewali. Po występie artyści otrzymali wiele oklasków i czekoladowe mikołaje. W bardziej poważny nastrój wprowadziła nas koleżanka naszego UOTW recytując "Wiersz o Matce Boskiej", po czym ojciec Wacław Oszajca podjął temat "Poezja Ziemi Jezusa".  Usłyszeliśmy utwory poetyckie autorstwa ojca Oszajcy, przeplatane prezentacją zdjęć z Ziemi Świętej. Na zakończenie spotkania pani Aleksandra Kujawska – Prezes Zarządu Fundacji Towarzystwa Demokratycznego Wschód złożyła życzenia Świąteczne wszystkim obecnym na tym spotkaniu. Wzajemnie składanym sobie życzeniom nie było końca. Okazało się, że w naszym Uniwersytecie panuje bardzo ciepła i miła atmosfera. Nawet osoby nowe, które przyszły do nas w tym roku, czują się jak w wielkiej bliskiej sobie rodzinie.   

    

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

  

 

Warsztaty fotograficzne przed Świętami Bożego Narodzenia – temat "Moje Święta"                            20.12.2016 r.

Dzisiaj tj. 20 grudnia, czyli na cztery dni przed Wigilią odbyły się kolejne warsztaty fotograficzne. Tym razem jednak wyjątkowe, bo słuchaczki przygotowały mały poczęstunek i przed rozpoczęciem zajęć podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Następnie pan Mariusz Michalik pokazywał nam prace przesłane do niego przez uczestników warsztatów w ramach zadania, które mieliśmy przygotować na te zajęcia. Temat do przemyślenia i realizacji zdjęciowej to "Moje Święta" i w ramach tego miały powstać 3 do 7 zdjęć. Nie było łatwo, tym bardziej, że inne zajęcia pochłaniały masę czasu. Ale dałyśmy radę. Zasadą stałą przy pokazywanych pracach jest w pierwszej kolejności wysłuchanie wrażeń i odczuć kolejnych oglądających dany projekt zdjęciowy, potem dopiero może zabrać głos autor. Pan prowadzący również wyraża swoją opinię, zgłasza istotne uwagi i sugeruje, co można poprawić aby temat był jeszcze lepiej przedstawiony. Po każdych kolejnych warsztatach fotograficznych słuchacze zdobywają wiele praktycznej wiedzy w prawidłowym wyborze treści, formy, otrzymują wiele praktycznych porad przydatnych przy fotografowaniu i nabierają doświadczenia w analizie obrazu fotograficznego. Nie jest nam już obca praca przy planowaniu i wykonaniu portretów pozowanych. Poznaliśmy też zasady rządzące pracą przy fotoreportażu. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele wiedzy z dziedziny fotografii zostanie nam przekazanej przez pana Mariusza Michalika w przyszłym roku 2017.

     

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty o Ukrainie 14 grudnia 2016 roku.                                                                                                       16.12.2016 r.

To kolejne warsztaty o kraju, w którym działa Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Ponownie przybyło wielu słuchaczy, chociaż z katalogu nie wynikało, o jakim państwie będzie mowa. Okazało się, że tym razem o Ukrainie opowiadała będzie pani Alla Maievska, prawnik, która ma polskie korzenie i przybyła do Polski wraz z rodziną kilka lat temu. Miała na sobie regionalny strój ukraiński – sukienkę z haftowanymi ornamentami. Zaprezentowała też dwa inne stroje: białą koszulę i sukienkę, również z pięknymi haftami. W prezentacji znalazło się wiele zdjęć z różnych miast Ukrainy, takich jak Kamieniec Podolski, Charków czy Odessa. Była też mowa o tym, jakie pokarmy najbardziej lubią mieszkańcy i między innymi jakie piękne wieńce noszą dziewczęta przed ślubem. Na koniec słuchacze zadawali wiele pytań dotyczących zwyczajów i życia na Ukrainie. Pani Maievska udzielała bardzo wyczerpujących odpowiedzi.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

 

Wykład w Muzeum Narodowym "Tajemnice egipskich piramid"                                                                   11.12.2016 r.

Pani Edyta Rubka-Kostyra z Muzeum Narodowego zaprezentowała słuchaczom UOTW ósmego grudnia br. bardzo interesujący wykład w ramach cyklu "Starożytność" pt ."Tajemnice egipskich piramid".  Dowiedzieliśmy się, że piramidy wznoszone były w Dolnym Egipcie w takich miejscowościach jak Giza, Sakkara, Dahszur czy Maidum. Budowano je ponad 2500 r p. n. e. Największą była piramida Cheopsa w Gizie. W mieście tym wszystkie piramidy miały kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Od czasów starożytnych pierwszego wejścia do grobowca Cheopsa dokonano w IX wieku. Spodziewano się znaleźć tam skarby, lecz dotarłszy do komory grobowej króla stwierdzono, że nie ma tam ani mumii, ani kosztowności ani żadnych innych przedmiotów. Archeolodzy wciąż nie mogą dociec, dlaczego komora była pusta, skoro żadne ślady nie wskazywały na to, aby grób został wcześniej splądrowany. Zachowały się natomiast piękne malowidła w grobowcach i na płytach nagrobnych. W pobliżu Wielkiej Piramidy stoją groby urzędników i krewnych Cheopsa. Są tam też rzędy mastab i niewielkich jam na łodzie. W 1954 roku na południe od piramidy odnaleziono pośród piasków dużą łódź rozebraną na części. 

W starożytnym Egipcie obowiązywał kanon rysowania postaci, wykorzystując siatkę proporcji, gdzie jednostkami miary były łokcie i szerokości dłoni. Oprócz piramid o kształcie ostrosłupa zbudowano też piramidę schodkową i łamaną tzw. "czerwoną". Pani edukator przekazała też, że prawdopodobnie te olbrzymie i niewiarygodnie ciężkie budowle wznoszone były siłami mięśni ludzkich, a nie, jak niektórzy sądzą przez kosmitów. Archeologiczne oraz pisane dowody sugerują, że piramidy były pomnikami zmarłych, lecz niekoniecznie grzebano w nich faraonów. Jedną z funkcji piramid, a także innych grobowców, było stworzenie domu dla Ka, czyli duszy, która, jak wierzyli starożytni Egipcjanie, nadal żyje po śmierci człowieka.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Jak wspomagać odporność w trzecim wieku (i nie tylko).                                                                                   9.12.2016 r.

Dr medycyny Paweł Grzesiowski spotkał się ze słuchaczami UOTW 7 grudnia 2016 roku. Opowiadał o szerokich możliwościach wspomagania odporności. Na początku pokrótce wyjaśnił działanie układu odpornościowego człowieka. W jaki sposób organizm walczy z zagrożeniem przychodzącym z zewnątrz (czynniki zakaźne), jak i od wewnątrz (nowotwory i choroby autoagresyjne). Następnie mówił o tym jak dojrzewa układ odpornościowy począwszy od noworodka, poprzez pełną zdolność w wieku młodzieńczym i dorosłym, aż do starzenia się w wieku podeszłym. Okazało się, że odporność na zakażenia dzieli się na nieswoistą, czyli jakby naturalną i swoistą, czyli wspomaganą. Wykładowca zalecał, szczególnie dla osób w starszym wieku szczepienia ochronne, wspominając oczywiście o przeciwwskazaniach, np. przy zażywaniu pewnych leków. Najszerszą kategorią tej prezentacji były mity, prawdy i fakty. W tej części pojawiły się różne wskazówki dotyczące tego jak zdrowo żyć. A więc czego unikać, czego się wystrzegać i co jest absolutnie zakazane. Co należy spożywać i jak korzystać z ćwiczeń ruchowych, aby mieć do późnych lat dobrą kondycję fizyczną, psychiczną i cieszyć się dobrym zdrowiem.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład z politologii dr Wiktora Rossa                                                                                                                     30.11.2016 r.

Dnia 30 listopada odbył się pierwszy w tym roku akademickim w OSIR wykład doktora Wiktora Rossa dla słuchaczy Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku. Pan dr Ross ma wiele specjalizacji, a jest między innymi politologiem, rosjoznawcą i dyplomatą. Tym razem temat, którym się zajął był bardzo poważny, odnoszący się do tragicznych wydarzeń, a mianowicie "Zbrodnie systemu stalinowskiego".  Opowiadał najpierw kim był i z jakiej rodziny pochodził Gruzin Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili. Człowiek ten, po dojściu do władzy przyjął pseudonim - Józef Stalin. Skutecznie eliminował on wszystkich swoich przeciwników. Zapanował wówczas w Rosji wielki terror. Nastąpiła stalinizacja państwa. Informacje przekazywane przez dr Rossa są niezmiernie interesujące, gdyż często zupełnie nieznane przeciętnemu słuchaczowi.  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Spotkanie na próbie generalnej w Filharmonii Narodowej                                                                                25.11.2016 r.

W piątek 25 listopada słuchacze naszego Uniwersytetu uczestniczyli w spotkaniach oraz otwartej próbie koncertu w Filharmonii Narodowej. Oprócz nas przybyło bardzo dużo młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz emerytów. Na początku wszyscy zostali zgromadzeni w małej sali, gdzie pani Malina Sarnowska przedstawiła ciekawą prezentację o życiu i twórczości Siergieja Prokofiewa, twórcy m.in. III Koncertu fortepianowego C dur op. 26, który miał być zaprezentowany przybyłym widzom na próbie. Następnie przeszliśmy do Sali Koncertowej, gdzie znakomity dyrygent Jerzy Maksymiuk przywitał nas i opowiadał o koncercie oraz soliście, młodym pianiście Borisie Giltburgu. Zanim rozbrzmiały pierwsze dźwięki, maestro zwrócił się do muzyków z orkiestry i zanucił kilka taktów utworu, które należało trochę inaczej zagrać, niż wskazywała partytura. Po tej małej poprawce muzycy byli gotowi i na scenę poproszono solistę, którego przywitano gromkimi oklaskami. Koncert wykonany był rewelacyjnie. Boris Giltburg zachwycił dojrzałością muzyczną i wspaniałą techniką. Brawa po zakończeniu występu świadczyły, że bardzo podobało się wykonanie koncertu  i maestria dyrygenta. Ostatnia część pobytu w Filharmonii to spotkanie z solistą, panem Giltburgiem, na którym padły pytania widzów. Odpowiadał na nie w interesujący i dowcipny sposób. Publiczność była zainteresowana między innymi tym, jak pianista utrzymuje tak wysoką kondycję fizyczną, którą prezentuje podczas swojej żywiołowej gry. Dowiedzieliśmy się, że sposobem na to jest głównie pływanie oraz wysypianie się. Ponadto, jak powiedział, w czasie publicznego koncertu działa potężna adrenalina, która powoduje zwiększenie siły i wytrzymałości przy wykonywaniu np. tak karkołomnego i skomplikowanego dla pianisty koncertu, jakim jest III Koncert fortepianowy Prokofiewa, a szczególnie jego finał. I tak zakończyło się pełne wrażeń przedpołudniowe spotkanie z muzyką w Filharmonii Narodowej.  

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Spotkanie z barokiem śląskim w Kościele Wszystkich Świętych                                                                   24.11.2016 r.      

W czwartek 24 listopada br. po południu grupa słuchaczy zainteresowanych twórczością Michaela Willmanna, wybrała się na Plac Grzybowski do Kościoła Wszystkich Świętych. Pan Grzegorz Zajączkowski wybitny znawca śląskiego baroku, pasjonat historii, opowiadał o życiu i twórczości tego wybitnego malarza grafika i freskanta epoki baroku, działającego na Śląsku. W kościele gdzie odbywał się wykład znajduje się siedem płócien Willmanna z cyklu "Męczeństwa apostołów" z końca XVII wieku. Zostały one przywiezione do Warszawy w 1945 roku z klasztoru cystersów w Lubiążu. Od początku swojej działalności w Lubiążu Willmann prowadził warsztat pracujący przede wszystkim dla lubiąskich cystersów. Jego zleceniodawcami byli kolejni opaci tego klasztoru. Gigantycznych rozmiarów dzieła przedstawiają sceny malowane w niezwykle ekspresyjny sposób, za pomocą specyficznej maniery podpatrzonej przez artystę u Rembrandta. Popołudniowa pora spotkania i bardzo słabe oświetlenie w kościele spowodowało, że słuchacze nie mogli niestety obejrzeć dzieł, o których tak wiele dowiedzieli się od wykładowcy. Być może przyjście przed południem, w słoneczny dzień, pozwoliłoby na obejrzenie obrazów. Inne dzieła tego artysty znajdują się w wielu warszawskich kościołach.             

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Konwersatorium z cyklu "Człowiek i religia"                                                                                                     24.11.2016 r.

Konwersatorium w Collegium Bobolanum poprowadził tradycyjnie o. Wacław Oszajca. Na spotkanie przybyło wielu słuchaczy. Temat poważny i aktualny: "Król - niewolnik". W prezentacji przewijały się wizerunki papieży, Chrystusa Króla i fragmenty z Pisma Świętego. Ojciec Oszajca zwracał uwagę, że często w historii kościoła hierarchowie zbyt dużą uwagę przywiązywali do bogatych szat i wspaniałego wystroju wnętrz. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Seminarium z literatury: Iwan Bunin "Lekki oddech".                                                                                     23.11.2016 r.

Seminarium z literatury poprowadziła pani Edyta Pilch. Temat zajęć to postawione pytanie: "Co stanowi o wielkości literatury?". Aby zastanawiać się nad tak stawianym zagadnieniem, zostało przeczytane opowiadanie Iwana Bunina pt. "Lekki oddech". Tekst ten okazał się niezmiernie interesujący, a temat potraktowany przez autora niestandardowo. Można było poddawać go wielorakiej analizie w różnych aspektach. Pani Edyta Pilch wskazała słuchaczom różne drogi i kierunki, którymi można podążać przez to małe dzieło literackie. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Pożegnanie naszego Kolegi Stanisława Malca                                                                                                 21.11.2016 r.

Dzisiaj pożegnaliśmy naszego Kolegę Stanisława Malca, wesołego, dowcipnego, uroczego kompana. 

                              Stasiu, będzie nam Ciebie brakować.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wycieczka do Parlamentu RP z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora                                               14.11.2016 r.

W dniu 14 listopada 2016 roku grupa słuchaczy naszego uniwersytetu odwiedziła Parlament RP z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Budynek Senatu wypełnił się liczną grupą seniorów, gdyż na zaproszenie Marszałka przybyło wiele osób z różnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W jednej z sal senackich, w której zwykle odbywają się narady, pan Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w miłych słowach powitał wszystkich przybyłych i otworzył spotkanie pod hasłem "Aktywne, Zdrowe Starzenie". Wystąpili również przedstawiciele rządu, a mianowicie pani Elżbieta Rafalska minister pracy i polityki społecznej, minister sportu pan Witold Bańka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia pan Marek Tombarkiewicz. Wypowiadali się również eksperci zajmujący się aktywizacją osób w wieku senioralnym, a także aktywni seniorzy, którzy mimo podeszłego wielu, wykazują się działalnością zawodową, jak i społeczną. Po spotkaniu zostaliśmy poczęstowani kawą oraz słodyczami. Następnie już w podgrupach odbyło się zwiedzanie Senatu i Sejmu z sympatycznymi przewodniczkami. Na zakończenie pobytu w Parlamencie seniorzy mieli możliwość poddania się badaniom lekarskim słuchu, a także wzroku w kierunku jaskry. Wiele osób skorzystało z tej możliwości. Wyprawa do Parlamentu RP okazała się bardzo ciekawa i udana.

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty o Tadżykistanie - kraju, w którym działa TDW                                                                             9.11.2016 r. 

Sala wypełniona po brzegi. Aby wszyscy zainteresowani mogli wygodnie wysłuchać i obejrzeć to, co pani Martyna Kwiatkowska miała do przekazania, donoszono nawet dodatkowe krzesła.  Zaczęła ona swoją opowieść o dalekim wschodnim kraju Tadżykistanie, jednocześnie pokazując go na mapie. Spędziła tam kilka lat wśród rdzennej społeczności, głównie kobiet, które jak się dowiedzieliśmy mają bardzo niewiele praw. Po krótkiej informacji na temat położenia geograficznego, wielkości czy zwyczajach ludności Tadżykistanu, pani Kwiatkowska zaprezentowała kolorowe wyroby tamtejszych kobiet. Były to suknie, czepeczki, chusty, makatki i laleczki. Wszystkie te cudeńka słuchacze mogli oglądać z bliska, dotykać, a nawet przymierzyć. Zademonstrowany też został sposób powitania, z jedną dłonią położoną na sercu. Poznaliśmy również zwyczaj poczęstunku herbatą, z podobnym gestem i ukłonem. Warsztaty zakończyły się wspólnym zdjęciem kilku słuchaczek (poniżej), przybranych w elementy tadżyckich strojów i ozdób. Uczestnicy warsztatów czuli niedosyt, chcieliby dowiedzieć się jeszcze wielu faktów z życia tak interesującego społeczeństwa, niestety zabrakło czasu. Czekał już wykład z historii baletu, potem z medycyny. Dzień w OSiRze dla słuchaczy UOTW zakończyły ćwiczenia typu pilates (drugie zdjęcie). 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty fotograficzne                                                                                                       8.11.2016 r

W tym roku akademickim jest kilka nowych zajęć warsztatowych. Właśnie dzisiaj odbyły się warsztaty fotograficzne. Prowadził je pan Mariusz Michalik - fotograf, realizator filmów i dyrektor kreatywny w agencji reklamowej. Temat zajęć to "Portret". Ale najpierw powtórka z poprzednich zajęć, głównie dla osób, które dzisiaj były po raz pierwszy (jak ja), co pokazałam na zdjęciu pierwszym. Potem definicja - co można nazwać portretem, a następnie bardzo ciekawe zajęcia w parach. Pracowaliśmy na zdjęciach - portretach wybranych z własnych zasobów. To zadanie ćwiczyło wyobraźnię i polegało na tym, że na podstawie opowiadania autora o zdjęciu, druga osoba musiała zrelacjonować swoje wyobrażenie o nim. Na zakończenie tego ćwiczenia, oglądaliśmy portrety, o których była mowa. Ponadto zapoznaliśmy się z portretami wykonanymi przez znanych fotografików w przyniesionych przez prowadzącego albumach. Poznaliśmy też krótką biografię i sposób pozyskiwania modeli do zdjęć jednej z najwybitniejszych polskich fotografek Zofii Rydet. Prowadzący pokazał nam też portret swojego autorstwa (poniżej na zdjęciu razem z autorem). Na zakończenie tradycyjnie została zadana praca domowa i rozdany konspekt z zajęć. Może ta relacja zachęciła Państwa do uczestnictwa w następnych warsztatach fotograficznych.

  

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty teatralne                                                                                                             28.10.2016 r.

Warsztaty teatralne odbywają się w dwóch lokalizacjach. Tym razem były w klubie Remont, po zakończeniu warsztatów tanecznych. Jesteśmy na początku roku i startujemy z nowym programem, który szykujemy na uroczystość obchodów dziesięciolecia powstania naszego Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku. Odbywają się pierwsze czytania, wspólnie podejmowane są decyzje o kolejności poszczególnych elementów scenariusza i dopasowywaniu wykonawców do tekstów. Wszystkie osoby biorące udział w próbach są bardzo zaangażowane i starają się aby finał tej pracy był adekwatny do oczekiwań. Poniżej zdjęcia z odbytych warsztatów.

 

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty taneczne                                                                                                            28.10.2016 r.

W każdy piątek w Klubie "Remont" odbywają się warsztaty taneczne. Prowadzi je młody, lecz bardzo uzdolniony pan Adrian Sobolewski. Tańce, które nasi słuchacze (a właściwie słuchaczki) ćwiczą są tańcami latynoamerykańskimi, a więc samba, cha-cha czy jive. Oczywiście nie tańczymy w parach i bardziej chodzi o ruch przy muzyce, niż o prawidłowe wykonywanie poszczególnych sekwencji tanecznych. Jak widać na poniższych zdjęciach, wszyscy bardzo dobrze się bawią, a kondycja coraz lepsza i sylwetki coraz bardziej wiotkie i giętkie.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Zamku Królewskim - Piramida Cheopsa                                                        24.10.2016 r.

W tym roku pani Beata Artymowska prowadzi cykl wykładów pt. "7 cudów świata". Pierwszym z tego cyklu była Piramida Cheopsa. W sali Zamku jak zwykle komplet słuchaczy. Pani Artymowska opowiadała o kompleksie piramid w Gizie, o rzeźbie Sfinksa, jak i kto balsamował ciała faraonów przed złożeniem do grobowców, co było we wnętrzach piramid i czego już nie ma, bo przez wieki ludzie pozyskiwali różne elementy z piramid. Okazało się też, że wokół piramid krążą różne legendy (związki z gwiazdozbiorem Oriona, czy z liczbą Pi). Jeszcze wiele niezmiernie ciekawych informacji przekazała słuchaczom pani Beata Artymowska.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Muzeum Warszawy - Pałac Krasińskich                                                           20.10.2016 r.

Tematem przewodnim tegorocznych wykładów odbywających się w Muzeum Warszawy są "Pałace Warszawy". Pierwszym, o którym opowiadała pani Anna Kwiatkowska był Pałac Krasińskich, położony przy placu Krasińskich 5. Jej prelekcję uzupełniała prezentacja, ukazująca historię budynku pałacowego poczynając od budowy w 1677-1695 r. przez fundację Jana Dobrogosta Krasińskiego, poprzez zakup przez Komisję Skarbu Koronnego i zmianę nazwy na Pałac Rzeczpospolitej. W XIX wieku nastąpiła przebudowa według projektu Ch. P. Aingera, a od 1918 roku Pałac był siedzibą sądów. Niestety w czasie Powstania Warszawskiego budynek został zbombardowany. W latach 1952-1962 Pałac odbudowano i przekazano Bibliotece Narodowej.

Po wykładzie niektórzy słuchacze postanowili sprawdzić jak wygląda w rzeczywistości Pałac o którym był wykład. Zdjęcie poniżej jest efektem tego spaceru. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Zamku Królewskim - Homer: początek epopei                                                  17.10.2016 r.

Pierwsze po wakacjach spotkanie w Zamku Królewskim i to z najbardziej cenionym i lubianym przez słuchaczy wykładowcą, panem Danielem Artymowskim. Oczywiście jak zwykle pełna frekwencja i niektórzy siedzieli na dostawianych krzesłach. W tym roku akademickim będziemy podążać "Śladami wielkich pisarzy" i w ramach tego cyklu jako pierwszy pojawił się Homer, którego uważa się za ojca poezji epickiej. Aby przybliżyć twórczość greckiego poety, wybrane fragmenty czytał aktor i reżyser w jednej osobie - Jacek Pacocha, który świetnie interpretuje wszelkie utwory, tak tragiczne, jak i komiczne, często dodając od siebie celne uwagi i spostrzeżenia. (Spotkaliśmy się już z nim w ubiegłych latach). Na zdjęciu widać obydwu panów, a w tle obraz Willjama-Adolphe`a Bouguereau "Homer i jego przewodnik". Według legendy Homer był ślepcem, jednak nie zachowały się wiarygodne wiadomości o jego życiu, stąd wysuwana teoria, (o której wspomniał p. Artymowski), że Homer jako człowiek nie istniał, a dzieła które znamy powstały dzięki wielu ówczesnym pieśniarzom wędrowcom, recytatorom czy poetom. Na razie tego nie wiemy, jednak należy cieszyć się, że pozostała spuścizna w postaci wspaniałych eposów takich jak Iliada czy Odyseja, którą mogą poznawać liczne pokolenia. Godzina wykładowa, jak zwykle minęła "w mgnieniu oka".

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Muzeum Narodowym – Sztuka z jaskiń                                                          13.10.2016 r.

No i mamy za sobą pierwszy wykład poza OSiR-em. Odbył się w Muzeum Narodowym, a tytuł był bardzo zagadkowy, mianowicie "Sztuka z jaskiń". Prowadził go nowy dla nas edukator Maciej Marciniak, od wielu lat związany z Muzeum Narodowym w Warszawie. Wykładowca specjalizujący się w przekazywaniu wiedzy z zakresu historii, historii sztuki, archeologii i antropologii. Czynny zawodowo archeolog, także podwodny. Byliśmy zaskoczeni dynamiką przekazywania niezmiernie interesujących informacji z zamierzchłych czasów prehistorii naszej Ziemi. Okazało się, że między 17000 a 15000 lat p.n.e., w okresie kultury magdaleńskiej, w jaskiniach powstawały malowidła wykonywane przez paleolitycznych artystów. Najbardziej znana jest jaskinia Lascaux w Akwitanii. Odkryto tam rysunki i malowidła wykonane na ścianach i przedstawiające przede wszystkim zwierzęta roślinożerne (jelenie, byki, żubry i konie). Pan Maciej Marciniak przygotował bardzo ciekawą prezentację, dzięki której słuchacze mogli oglądać wszystkie malowidła rysunki skalne i inne wyroby, nawet narzędzia, o których opowiadał. Ponad godzinny wykład minął jak mgnienie oka. Ci co przyszli do Muzeum Narodowego aby posłuchać o sztuce w jaskiniach, wychodzili z poczuciem dobrze spędzonego czasu, otrzymali bardzo dużą dawkę niezmiernie interesującej i często zupełnie nieznanej wiedzy. 

    

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

 

 Inauguracja w UOTW roku akademickiego 2016/2017                                                   12.10.2016 r.                                                               

Właśnie rozpoczęliśmy nowy rok akademicki i to już po raz dziesiąty. Z wielką radością słuchacze witali się ze sobą po prawie czteromiesięcznej przerwie wakacyjnej, opowiadali o swoich letnich wojażach. Oczywiście ustawiali się w kolejce do opłacenia zimowego semestru i dostawali nowy informator, w którym ujęto wszystkie interesujące słuchaczy UOTW wiadomości.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem "Gaudeamus igitur", po czym nasza szefowa - Elżbieta Kowalska przywitała gości i nowych wykładowców. Tradycyjnie przypomniałyśmy z kol. Renatą Baranowską-Bogdan wydarzenia z minionego roku w UOTW, prezentując zdjęcia, które obrazowały działalność naszego uniwersytetu, po czym nowa pani prezes TDW Aleksandra Kujawska zaprezentowała ofertę programową na rok akademicki 2016/2017. Dowiedzieliśmy się też, że będą prowadzone warsztaty fotograficzne i pan Mariusz Michalik krótko scharakteryzował to, co zamierza przekazać nam, prowadząc te warsztaty. Jeszcze dwie nowości: seminarium -"Arcydzieła literatury" i warsztaty o krajach w których działa TDW. Padła też propozycja z ust naszej koleżanki, słuchaczki UOTW, że będziemy mogli bywać bezpłatnie na próbach generalnych koncertów w Filharmonii Narodowej. Natomiast dyrektor OSiR zaprezentował to, co dla seniorów udostępnia jego ośrodek i jest związane z zajęciami sportowymi. Odsyłam do naszego informatora.

Po tej szerokiej prezentacji możliwości korzystania z wielu propozycji programowych, jakie słuchacze mają w tym roku, nastąpił wykład pani Zuzanny Celmer o tytule "Jak być szczęśliwym".

Finał dzisiejszego spotkania, to bardzo pogodny i radosny występ zespołu o nazwie "Praskie Małmazyje". Nasi słuchacze śpiewali razem z występującymi i klaskali do taktu. Po występie nastąpiły głośne wiwaty.

Tak minął pierwszy dzień zajęć w naszym Uniwersytecie, dzień uroczysty i bardzo udany. 

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Zapisy na rok akademicki 2016/2017

W dniu 5 października w OSIRze odbywały się zapisy nowych słuchaczy. Pomimo zimna i deszczu najbardziej odporni na złą pogodę i stęsknieni za naszym Uniwersytetem odwiedzili placówkę na Polnej, aby wnieść opłatę za zimowy semestr i wyjaśnić różne wątpliwości. 

       

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.