Kronika UOTW

drukuj
ag, 06.10.2016

Próba generalna przed spektaklem                                                                  9.11.2018 r.

W środę 7 listopada w sali w OSiRze odbyła się próba generalna przed premierą spektaklu "Drogi do wolności". Premiera przewidziana jest w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie 13-tego listopada o godzinie 14.30.

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Spacer po Puszczy Kampinoskiej                                                                      7.11.2018 r.        

We wtorek 7 listopada odbył się spacer po Puszczy Kampinoskiej. Ponieważ tym razem nie byłam na tej wycieczce, korzystam z opisu, który przysłała mi kol. Wiesia Drozd, i ze zdjęć kol. Elżbiety Dąbrowskiej. Wybrałam i obrobiłam zdjęcia oraz tekst i publikuję dla Państwa.

Spacer po Puszczy Kampinoskiej, prowadził Wiesiek. Po krótkiej podróży Autobusem 110 wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Mościska. Dzikimi ścieżkami, drogami poza szlakiem, doszliśmy do Ścieżki Dydaktycznej wokół Opalenia. Następnie podziwiając piękną przyrodę Puszczy, dotarliśmy do Góry Ojca, gdzie zjedliśmy mały posiłek . W Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego obejrzeliśmy wystawę  stałą zwierząt, które żyją w Puszczy. Na wystawie czasowej podziwialiśmy piękne fotografie fauny puszczańskiej wykonane przez Pana Grzegorza Okołów. Kiedy doszliśmy na Polanę Jakubów przy KPN-ie, zdecydowaliśmy wracać do domu. W sumie przeszliśmy około dziesięciu kilometrów, mierząc krokomierzem 12 000 kroków.

Koleżanki BRAWO !!!!!! Do zobaczenia na szlaku.....!

 

     Autor tekstu Wiesława Drozd, zdjęć Elżbieta Dąbrowska, opracowanie Barbara Wałachowska-Słomka.                        

 

Wykład pani Beaty Artymowskiej w Zamku Królewskim                                    6.11.2018 r

W poniedziałek 5 listopada spotkaliśmy się w Zamku Królewskim z panią Beatą Artymowską. która opowiedziała o rezydencjach Napoleona Bonapartego. Wykład ten opatrzyła wieloma zdjęciami w przedstawionej prezentacji, na której podziwialiśmy rezydencje, gdzie przebywał Napoleon. Najpierw oglądaliśmy dom rodzinny na Korsyce w miejscowości Ajaccio, gdzie się urodził. Potem zamek w Malmaison we Francji. Tu mogliśmy zachwycać się wyglądem zewnętrznym jak i pięknymi wnętrzami. Napoleon mieszkał często w tym zamku aż do 1804 roku, kiedy przeniósł swoją siedzibę do zamku w Saint-Cloud  większego od Malmaison i bardziej reprezentacyjnego, odpowiedniego dla tytułu nowego cesarza Francji. Jednak wracał do Zamku w Malmaison aż do jego rozwodu z Józefiną w 1809. Kolejna rezydencja to zamek Fontainebleau z ponad 1500 komnatami w samym sercu 130-akrowego parku. Był on jedynym królewskim zamkiem nieustannie zamieszkiwanym przez osiem wieków przez francuskich władców. Rezydencję tę Napoleon określił mianem "prawdziwego domu francuskich monarchów". Przybywał on też w pałacu Schoenbrunn – letniej rezydencji Habsburgów. Pałac Tuileries  był królewskim i cesarskim pałacem w Paryżu, który stał na prawym brzegu Sekwany. Typowa paryska rezydencja większości francuskich monarchów od Henryka IV do Napoleona III. Niestety została spalona przez Komunę Paryską w 1871 roku. Plany odbudowy pałacu nie zostały zrealizowane. To pokrótce tylko zarysy tego, o czym mówiła pani Artymowska, której wykład jak zwykle zgromadził liczną rzeszę słuchaczy.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład pana Igora Pogorzelskiego o życiu i twórczości Gustava Mahlera       1.11.2018 r.

W środę 31 października odbył się wykład pana Igora Pogorzelskiego, a temat to "Gustav Mahler – romantyk muzyczny końca pewnej epoki" . Żył on w latach 1860 do 1911 i był austriackim kompozytorem oraz dyrygentem doby neoromantyzmu. Za życia ceniony przede wszystkim jako dyrygent, a jego własne kompozycje nigdy nie zostały do końca zaakceptowane przez wiedeńskie środowisko muzyczne. Stopniowo jednak jego utwory utorowały sobie drogę do sal koncertowych całego świata. Wzrost zainteresowania twórczością kompozytora przypada na II połowę XX wieku. Trzon jego twórczości stanowią symfonie (łącznie 11) i pieśni. W 1897 do 1907 kierował Operą Wiedeńską, a 1907 do 1909 w Metropolitan Opera. W ostatnich latach swojego życia, korzystając z okazji pobytu w Ameryce Mahler prowadził prawykonania własnych dzieł. Między innymi VIII Symfonię, która odniosła niebywały sukces, największy w jego życiu. W 1911 roku stan zdrowia kompozytora zaczął się coraz bardziej pogarszać. Lekarze amerykańscy nie byli w stanie mu pomóc. W kwietniu wrócił razem z żoną Almą do Europy. Starania lekarzy w Paryżu i Wiedniu nie przyniosły rezultatów. 18 maja 1911 zmarł w wiedeńskiej klinice w wieku 50 lat.

Wykład pana Pogorzelskiego, był przeplatany wieloma fragmentami utworów Mahlera, które wykonywały orkiestry pod batutą najsławniejszych dyrygentów. Ponadto zawsze opowieść o znanych muzykach jest urozmaicana ciekawymi anegdotami z ich życia, a nawet ploteczkami, co wzbudza w słuchaczach większe zainteresowanie tematem.  

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Po występie w spektaklu "Cienie przeszłości" w Trojanach.                               28.10.2018 r.

W sobotę 27 października, w następny dzień po premierze w Dąbrówce odbyła się w miejscowości Trojany otwarta próba teatralna, połączona z warsztatami. Przyszło na to spotkanie kilkanaście osób i kilkoro dzieci. Dla nas, występujących w tym projekcie, co zaplanowała pani reżyser na ten dzień było również zagadką tak jak dla widzów. Po krótkim wprowadzeniu przybyłych w tematykę przedstawienia, został zaproponowany wspólny taniec rozgrzewający widzów jak i aktorów. Wszyscy chętnie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Nie tylko pracowały mięśnie, ale i głowa, bo należało powtarzać w tempie teksty, jak i gesty. Nawet dzieci dobrze się bawiły. Po tych wspólnych zajęciach ruchowych zaprezentowaliśmy wybrane przez panią reżyser Joannę Stanowską sceny z naszego spektaklu. Każdy występ był nagradzany gromkimi oklaskami, a na zakończenie również nie szczędzono braw. Oczywiście po spektaklu słodkości, kawa i herbata dla wszystkich. Jak widać na zdjęciach uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i odczuciami ze spektaklu. W dyskusji brał nawet udział pan Michał Nadolny, który w tym projekcie pełnił rolę fotoreportera i nie odkładał aparatu oraz kamery przez wszystkie nasze próby i występy. Dzięki temu, ja mogłam spokojnie wyjść z mojej zwykłej roli fotografa i oddać się roli aktora. Dlatego niestety nie dysponuję obecnie żadnymi zdjęciami z premiery w Dąbrówce. 

 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Konwersatorium dr Wiktora Rossa – 10 faktów z życia politycznego Rosji.      28.10.2018 r.

W tym roku akademickim spotkania z dr Rossem zaplanowano w małej sali w formule konwersatorium o godzinie 10-tej, przed wykładami, które zawsze rozpoczynają się o 11-tej. Na te zajęcia przyszło nadspodziewanie dużo słuchaczy, trzeba było dostawiać krzesła. Wydawałoby się, że tematy polityczne i to dotyczące Rosji, bez żadnej prezentacji wizualnej, nie powinny cieszyć się takim zainteresowaniem, a jednak sala "pękała w szwach". Dr Wiktor Ross postanowił tym razem opowiedzieć o dziesięciu faktach z bieżącej polityki Rosji. Ponieważ niektórzy słuchacze prosili mnie, abym pokrótce streściła wykład, ze względu na niemożliwość dotarcia na 10-tą na czas rozpoczęcia spotkania, więc postaram się spełnić tę prośbę (tym razem robiłam notatki).

1. Reforma systemu emerytalnego w Rosji – przyczyny to nadumieralność ze względu na między innymi plagę alkoholizmu. Odbyły się demonstracje w 100 miastach Rosji, na ich czele stali komuniści. Demonstracje były rejestrowane, nastąpiły aresztowania, Gwardia Narodowa tłumiła te manifestacje.

2. Szefem Gwardii Narodowej jest gen. Zołotow, a liczy ona 400 tysięcy żołnierzy. Natomiast sam Zołotow to oligarcha rosyjski, multimilioner, właściciel wielu posiadłości i nieruchomości.

3. Siergiej Skripal rosyjski oficer wywiadu wojskowego, który działał jako podwójny agent brytyjskich służb wywiadowczych w latach 1990. i na początku XXI wieku. W grudniu 2004 został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB), a następnie skazany za zdradę stanu na 13 lat więzienia. Osiedlił się w Wielkiej Brytanii w 2010 roku po wymianie za dziesięciu rosyjskich agentów aresztowanych w Stanach Zjednoczonych. W marcu 2018 on i jego córka zostali otruci środkiem trującym typu nowiczok. Córka była w śpiączce 3 tygodnie, ojciec miesiąc. Środek trujący był we flakonie po perfumach, który po użyciu na Skripala został wrzucony do śmietnika. Znalazca zmarł. Sprawcy zostali wykryci i okazali się pułkownikami GRU. Najciekawsze jest to, że zostali uhonorowani przez Putina i są bohaterami Rosji.

4. Wybory lokalne – następują zakłócenia w procesie, znacznie mniejsza przewaga rządzących od oczekiwanej. W drugiej turze wymagają, aby dominowali. Sytuacja na rynku paliw trudna. Wzrost cen ropy, 69-70 dolarów za baryłkę. Tzw. choroba holenderska – za dużo waluty obcej, nie można jej wykorzystać, zły kurs krajowej osłabia aktywność produkcji. Duży import, słaby eksport. Cofają się w rozwoju (ropa, gaz) – wydają środki. Jedynie dobre wyniki w rolnictwie.

5 Zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii rakietami dostarczonymi przez Rosję: S300, S400, S500 – podobne do Patriorów. Pasażerami zestrzelonego samolotu było 11 osób z wywiadu rosyjskiego. Nad Syrią w tym czasie przelatywał również samolot izraelski. Po prostu pomylono samoloty – afera wojskowa.

6. Prywatne kompanie wojskowe kierowane przez półkownika Dmitija Utkina, któremu imponuje niemiecki faszyzm, nazywane "Muzykanci grupy Wagnera". Finansuje je oligarcha Prigożin – kucharz Putina. Powstała tzw. "Fabryka troli" – prowadzona jest wojna hybrydowa – fałszerstwa, dezinformacja. Grupy Wagnera działają w Libii, zabezpieczają tereny przy odwiertach ropy w Syrii. Amerykanie zaatakowali rakietą, zabijając ludzi Wagnera. Zauważono również aktywność Wagnera w republice środkowej Afryki, gdzie są złoża złota i brylantów. Na pustyni grupa Wagnera została zamordowana – finansował Chodorowski. Prywatne grupy takie jak Wagnera mają charakter terrorystyczny. Legalne armie mogą być tylko państwowe.

7. Chiny i Indie zakupiły od Rosji rakiety S400.

8. W Soczi wystąpił na forum zgromadzenia 34 państw Władimir Putin mówiąc o bezpieczeństwie takimi słowami: " Jeżeli ktoś by zaatakował Rosję, to on ostro odpowie. I tu cytat, który wzbudził wiele kontrowersji:  "My jako ofiary ataku pójdziemy do raju, a tamci zdechną" . Wypowiedź ta świadczy o dużej nerwowości Putina.

9. W sporcie na olimpiadzie mała reprezentacja, a sportowcy występowali pod swoim nazwiskiem lub flagą olimpijską.

10. Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego chce uniezależnienia ukraińskiego prawosławia od Moskwy. Rosyjska Cerkiew Prawosławna zagroziła, że zerwie kontakty z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem.

To wszystkie fakty z życia politycznego Rosji, które przytoczył dr Wiktor Ross.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład pani profesor Iwony Wawer na temat "Naturalne środki na przeziębienie i grypę"         28.10.2018 r. 

 

Wykład ten odbył się w środę 24 października. Pani profesor po informacji na temat korzyści jakie przynosi stosowanie wszelkich surowców ziołowych wspomagających leczenie infekcji o działaniu przeciwzapalnym, przeciwkaszlowym i wykrztuśnym, oraz przeciwgorączkowym i napotnym, przeszła do omawiania korzystnych właściwości konkretnych ziół. I tak jednym z najbardziej ciekawych ziół jest czarny bez. Opowieści o jego "magicznej" skuteczności, jak i badania naukowe z nim związane powodują wzrost zainteresowania tą rośliną. Pomaga ona w przezwyciężeniu przeziębień i grypy. Następna roślina polecana przez wykładowcę, to porost islandzki stosowany w leczeniu układu oddechowego i pokarmowego. Trzecia roślina, to pelargonia afrykańska, która ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Na koniec pani profesor wymieniła znaną i mniej znana role witaminy D. I rolę tę widać na ostatnim z zamieszczonych poniżej zdjęć.  

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Spacer po Starej Pradze w deszczu.                                                                       28.10.2018 r.                              

W dniu 23 października odbył się mimo deszczu i wiatru spacer po Starej Pradze. Tak niekorzystna aura przeszkadzała w zwiedzaniu, a mnie dodatkowo w obsłudze fotoreporterskiej. Zbiórka była w Bazylice  pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego na Kawęczyńskej. Pani przewodnik przede wszystkim zwróciła uwagę na monumentalne kolumny granitowe bazyliki, które zostały pierwotnie wykonane dla bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. Okazały się jednak za krótkie i zostały sprzedane w 1915 roku Marii Radziwiłłowej, która oddała je na potrzeby wznoszonej Bazyliki. Dwadzieścia cztery kolumny transportowane były specjalnie połączonymi wagonami w 1915 roku. Bazylika na Kawęczyńskiej była największym kościołem przedwojennej Warszawy. Wnętrze świątyni jest starannie utrzymywane przez księży salezjanów. Dalsze zwiedzanie to przejście ulicą Otwocką, gdzie na budynku szkoły podstawowej zobaczyliśmy tablicę pamiątkową mówiącą o tym, że w tym budynku w latach 1944 - 1945 mieściła się pierwsza siedziba warszawskich władz miejskich w Polsce Ludowej. Krótki przystanek przy Otwockiej 14, gdzie mieściła się Fabryka Trzciny, obecnie działa centrum kultury pod nazwą Mała Warszawa. Przeszliśmy przez bramę i nagle znaleźliśmy się w miejscu, gdzie bardzo zniszczone kamienice pustostany, zaczynają być remontowane. Jeszcze widać stare ozdobne elewacje, które zostaną wkrótce skute. W kolejnym budynku na istniejących ceglanych stropach dobudowano kilka nowych pięter. Następne budynek idzie również do remontu. Na ścianie jednego z nich pani przewodnik określiła, że widać marchewkę z groszkiem, a jeszcze dalej jakieś słoneczko z buźką. Idąc dalej przechodziliśmy obok najstarszej zajezdni tramwajowej na ulicy Folwarcznej. Mijaliśmy kompleks o nazwie Fabryka na Pradze który jest starannie zaprojektowanym zespołem mieszkaniowo-usługowym łączącym przedwojenną zabytkową zabudowę fabryczną z nowoczesną architekturą. Przed wojna mieściły się tam trzy manufaktury: farb drukarskich, kondensatorów i makaronu. W dzielnicy przez nas zwiedzanej napotkaliśmy dużo oryginalnych kapliczek usytuowanych tak na ulicach, jak w podwórkach. Na ulicy Ząbkowskiej naszą uwagę pani przewodnik zwróciła na Warszawską Wytwórnię Wódek o nazwie "Koneser". Kolejną ciekawostką był budynek, który zobaczyliśmy na przedwojennym zdjęciu, a potem mogliśmy porównać jak wygląda obecnie. Jak widać na zdjęciu, do parteru w starym stylu dobudowano nowoczesne kondygnacje. Wygląda to super. Potem znów stare zdjęcia i nowa zabudowa. Idąc dalej w stale padającym deszczu zobaczyliśmy cały dom oklejony srebrną folią - to taki performance - tym razem autor był przeciw zamianie starych kamienic w nowoczesną architekturę, którą zresztą widać w kolejnych dwóch domach. I tym razem byłam w szoku. Nie poznałam domu, w którym mieszkałam od urodzenia przez 7 lat przy Ząbkowskiej 5. Wówczas kamienica z cegły, brama z odbojami, w środku podwórko, a dzisiaj nowoczesny budynek. No nic. Idźmy dalej. Zdążamy Targową w stronę Cerkwi św. Magdaleny. Przeszliśmy przez ulicę schodząc do metra, aby mniej zmoknąć. Wreszcie znaleźliśmy się w Metropolitalnej Cerkwi Prawosławnej, która powstała w 1847 roku w stylu  bizantyjsko -weneckim.  Wnętrze zachowało pierwotny wystrój wraz z pozłacanymi ołtarzami, w tym głównym, tzw. ikonostasem. Jest on bogato zdobiony, trójkondygnacyjny, z umieszczonymi tradycyjnie w centrum tzw. carskimi wrotami.  Na wewnętrznych ścianach kopuły głównej między innymi widnieje Modlitwa Pańska. Specjalny przewodnik, opowiedział nam historię powstania tego sanktuarium, kogo przedstawiają poszczególne obrazy. Odpowiadał też na zadawane pytania naszych słuchaczy. I tak dobiegła końca niezmiernie interesująca, ale bardzo mokra ta nasza wycieczka. Na zdjęciach często widać niestety krople wody na obiektywie, za co przepraszam. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Zebranie Rady Słuchaczy                                                                                            19.10.2018 r.

Dnia 19-tego października br. o godzinie 10.30 rozpoczęło się spotkanie wszystkich członków Rady Słuchaczy z szefową naszego Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku w kawiarni OSiRu na Polnej. Pierwszym i najważniejszym tematem była turystyka w obecnym roku akademickim. Czeka nas kilka wyjazdów pobytowych, a więc należało ustalić, kiedy słuchacze wyjeżdżający będą dokonywali zapisów z uiszczaniem przedpłat. Następnym tematem była ocena zaplanowanego programu na bieżący rok akademicki. Wypadła ona bardzo dobrze. Nikt nie zgłosił zastrzeżeń. Potem koleżanka zajmująca się organizowaniem spacerów po Warszawie i okolicach poinformowała o zaplanowanych wyprawach i możliwości zwiedzania kilku obiektów. Rozpatrywano również różne możliwości występów zespołów zewnętrznych w czasie np. przedświątecznym. Na koniec koleżanki z Rady Słuchaczy uznały, że należy podawać słuchaczom informacje, gdzie w Warszawie mogą oni potańczyć, czyli gdzie odbywają się dyskoteki dla seniorów. Na tym pierwsze spotkanie Rady Słuchaczy zakończyło się, a chętni pomaszerowali na zajęcia pilatesu.  

 

 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka   

 

Debata oxfordzka                                                                                                         19.10 2018 r.

W środę 17-tego października w Sali Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się debata z cyklu Zderzenia, gdzie została postawiona teza "Pozaziemska kolonizacja jest jedynym sposobem przetrwania gatunku Homo sapiens". Oczywiście zawsze staramy się, aby przedstawiciele naszego UOTW znaleźli się na tych debatach. Jak zwykle prowadzącą debatę oxfordzką była prof. Magdalena Fikus i redaktor Grzegorz Nawrocki. Dyskutantami byli za tezą: Agata Kołodziejczyk, Marek Oramus i Tomasz Rożek, natomiast przeciw tezie wystąpili: Jakub Bochiński, Mirosław Hermaszewski i Andrzej Ziemba. Zwykle przed rozpoczęciem spotkania, przychodzący oddają swoje głosy za lub przeciw postawionej tezie, a po zakończeniu debaty powtórnie oddają swój głos, często zmieniony dzięki dyskutantom, którzy zdołali ich przekonać. I tak w tym przypadku na początku spotkania większość ludzi była przeciwko tezie i po zakończeniu okazało się, że jednak liczba osób przeciwko tezie jeszcze znacznie wzrosła. Czyli większość przybyłych na spotkanie uznała, że ludzkość pozostanie na matce Ziemi na dobre i na złe. Sama dyskusja była bardzo fascynująca, a po wystąpieniach dyskutantów padały z sali pytania, na które udzielali oni odpowiedzi. Cała debata była trzymana w ryzach czasowych, więc nikt nie mógł się rozgadywać, dzięki temu wszystkie wypowiedzi były treściwe i stosunkowo krótkie, co dynamizowało całe spotkanie. Czekając na podanie wyników głosowania, wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w bankiecie, gdzie zaserwowano drobne przekąski i wino. Po ogłoszeniu wyników spotkanie zakończyło się, a ludzie opuszczali Teatr Polski dalej dyskutując, starając się przekonać wzajemnie do swoich racji.        

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład "Świat chińskiej poezji"                                                                                    17.10.2018

W środę 17-tego października słuchacze UOTW wysłuchali bardzo ciekawego wykładu na temat chińskiej poezji. Przed spotkaniem z panią dr Małgorzatą Religą wiele osób nastawiło się bardzo sceptycznie, ze względu na temat, którym była poezja, a jak wiadomo nawet polska nie cieszy się szerokim zainteresowaniem, a co dopiero chińska. Jednak okazało się, że pani dr Religa potrafiła zainteresować tematem. Otóż dowiedzieliśmy się, że wspaniały rozkwit kultury, a więc i poezji chińskiej nastąpił w czasie panowania dynastii Tang w latach 618 – 906. Całość poezji z epoki Tang liczy niemal pięćset tysięcy wierszy, ponad dwóch tysięcy autorów. Poeci ci są uznani za największych w całej historii Chin. A teraz co dowiedzieliśmy się o samej poezji. Otóż klasyczna poezja chińska jest zawsze rymowana. Regularny wers jest pięciozgłoskowy lub siedmiozgłoskowy. Ponieważ zwykle w języku chińskim większość słów jest jednosylabowa,  zatem pięciozgłoskowiec to pięć słów, a siedmiozgłoskowiec, to siedem słów. Pod względem ilości wersów, to ośmiowersowe czterowiersze. Ponadto drugi i trzeci dwuwiersz musiały być ze sobą skontrastowane  pod względem znaczenia, a schemat układów tonowych zgodny ze schematem. I to tyle co do zasad pisania poezji w epoce Tang. Powstawała wówczas poezja pejzażowa lub mówiąca o rozstaniach, tęsknotach, pisano o alkoholach czy służbie wojskowej. Najbardziej znani poeci tamtej epoki to Wang Wei, Li Bai czy  Du Fu. Pani Małgorzata Religa przeczytała kilka utworów tych wyżej wymienionych poetów, we własnym tłumaczeniu. Po wykładzie słuchacze zadali jeszcze kilka pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019                                                   13.10.2018 r

W środę 10 października odbyła się inauguracja roku akademickiego w naszym Uniwersytecie Otwartym Trzeciego Wieku. Tradycyjnie zgromadzeni na tej uroczystości odśpiewali pieśń Gaudeamus igitur, po czym została przedstawiona prezentacja zdjęciowa, mówiąca czym zajmowali się słuchacze UOTW w minionym roku, tj. w jakich zajęciach uczestniczyli, na jakich byli wycieczkach i wyjazdach pobytowych. Mogli siebie zobaczyć wykonujących ćwiczenia na pilatesie, czy tańczących na warsztatach tanecznych. I tak miło i przyjemnie weszliśmy w nowy rok akademicki. Prezes Zarządu Fundacji TDW powitała słuchaczy tak z długim stażem jak i nowicjuszy, życząc wszystkim wielu miłych chwil we wspólnym uczestnictwie w bardzo interesujących zajęciach przewidzianych na ten rok akademicki. Po tym wystąpieniu pani profesor Magdalena Fikus w ramach wykładu opowiedziała o edycji genomów i obawach oraz nadziejach z tym związanych. W części artystycznej wystąpił chór seniorów ze Śródmieścia. Po naszym oficjalnym spotkaniu w OSiRze w dużej Sali, przyszedł czas na spotkania w kawiarence w małych grupach osób zaprzyjaźnionych, gdzie między innymi słuchacze wspominali minione wakacje.   

 

       

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Kolejne spotkanie grupy warszawskiej przy projekcie Niepodległa                 26.08.2018 r.  

  

Następne spotkanie grupy warszawskiej w piątek 24 sierpnia. Najpierw rozgrzewka ciała i trening mózgu, potem praca nad interpretacją pewnego tekstu, który w pewnym momencie przeistoczył się w piosenkę.

Na koniec znów nauka różnorodnego odtwarzania tekstu, z poszatkowaniem go na drobne elementy.

Po weekendzie 27 sierpnia spotkanie wyjazdowe z całą grupą w miejscowości Trojany i pierwsza wspólna próba.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Pierwsze spotkanie grupy warszawskiej przy projekcie Niepodległa                02.08.2018 r.

Na pierwszej próbie grupy warszawskiej z naszego UOTW 31 lipca spotkałyśmy się w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, przy ulicy Nowolipie 25B. Tym razem było nas tylko pięć koleżanek i oczywiście prowadząca zajęcia pani Joanna Stanowska oraz organizatorka projektu pani Małgorzata Stanowska. Sala okazała się wszechstronna i pięknie odnowiona, z nowymi meblami i klimatyzacją, co w ostatnich tygodniach miało istotne znaczenie. Pierwszy krok w naszej pracy, to krótkie omówienie odczuć jakie towarzyszyły nam przy zapoznawaniu się w domu z dwiema historiami, które wydarzyły się w miejscowościach Kuligów i Kołaków, położonych niedaleko siebie na Mazowszu w dorzeczu Bugu, ale w innych okresach walki o polskość. W Kuligowie w 1920 roku walczyli w obronie ojczyzny z bolszewicką Rosją  bezwzględni tzw. Huzarzy Śmierci, którzy za sobą nie zostawiali jeńców i szli ramie w ramie z przydzielonym do nich policyjnym szwadronem konnym. Natomiast w Kołakowie w kwietniu 1944 roku nastąpił zrzut oddziału cichociemnych, którzy po desancie do Polski, doskonale wyszkoleni, skutecznie działali w wywiadzie, w podziemnych akcjach dywersyjnych przeciwko Niemcom,  czy realizowali jeszcze wiele różnych akcji na terenie całego kraju.  

Następnym zadaniem dla nas było znalezienie znaczenia słowa WOLNOŚĆ, ale nie słownikowego, a należało poszukać we własnych odczuciach różnych aspektów tego słowa. I tak np. u kilku osób powtórzyło się określenie: "Brak ograniczeń w podejmowaniu decyzji". Okazało się, że to słowo klucz przeważnie dla każdej z nas znaczy coś innego i zupełnie czegoś innego oczekujemy rozszyfrowując w swoich myślach znaczenie tego słowa.

Dowiedziałyśmy się też, że aby człowiek żył w harmonii sam ze sobą, musi zwracać uwagę jednocześnie na swoje emocje, dążyć do realizacji wartości, dbać o ciało i poszerzać wiedzę. Ważne jest też, aby nie rezygnował z relacji międzyludzkich.      

Do domu dostałyśmy pracę do wykonania, która szczegółowo zostanie nam przekazana drogą mailową.

Po zajęciach delektowałyśmy się galaretką owocową i kawą z ekspresu za jedyne 3 złote w kawiarence tego Centrum.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Spotkanie integracyjne w ramach projektu "Niepodległa"                                          14.07.2018 r.

Przedstawiciele naszego UOTW biorą udział w projekcie "Niepodległa", wraz z seniorami z gmin podwarszawskich. Dzisiaj odbyło się spotkanie integracyjne, które jak widać na zdjęciach przebiegało w miłej, koleżeńskiej i radosnej atmosferze, a trwało, bagatela, od 10-tej do 17.30. Prowadzone ono było przez panie Aleksandrę Kujawską, Agnieszkę Nowińską, a koordynowała całą naszą wyprawę pani Małgorzata Stanowska.  Kolejne spotkania przewidziane są w sierpniu, wrześniu i październiku, na których pracować będziemy nad programem przedstawienia, które zwieńczy nasze dzieło.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka


 

Spotkanie Rady Słuchaczy z panią Prezes TDW                                                          21.06.2018 r.

Wczoraj tj. 21 czerwca 2018 roku odbyło się spotkanie Rady Słuchaczy, szefowej Eli Kowalskiej i księgowej Barbary Okine w siedzibie Fundacji Towarzystwa Demokratycznego Wschód z panią Prezes Zarządu Fundacji Aleksandrą Kujawską i panią Małgorzatą Stanowską, odpowiedzialną za koordynację projektu o nazwie "Niepodległa".  Pierwszą część spotkania wypełniło krótkie podsumowanie działalności naszego Uniwersytetu. Pani Prezes była zainteresowana pozytywnymi, jak i negatywnymi odczuciami słuchaczy dotyczącymi wykładów, warsztatów, czy innych zajęć w minionym roku akademickim. Każda z koleżanek starała się przekazać uwagi, które docierały przez miniony rok do Rady Słuchaczy. Następnym punktem spotkania była informacja o projekcie "Niepodległa", który będzie realizowany przy współudziale różnych grup senioralnych w miesiącach lipiec - październik.Termin pierwszego integracyjnego spotkania będzie podany wkrótce. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym projekcie. Będzie to działalność na pograniczu improwizacji i dramy, całkiem niezależna od naszych warsztatów teatralnych. Żadne szczególne predyspozycje aktorskie nie są konieczne do udziału w tym przedsięwzięciu. Ważne są dobre chęci i dobry humor. O szczegółach będę informowała na bieżąco.

 

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Zakończenie roku akademickiego 2017/2018                                                                  25.05.2018 r.

W dniu 23 maja zakończył się rok akademicki 2017/2018 w sali gimnastycznej OSiRu. Jak zwykle zgromadziło się wielu słuchaczy. Zaproszeni goście w osobach ojca Wacława Oszajcy, Prezesa Zarządu TDW Aleksandry Kujawskiej i Dyrektora OSiRu wystąpili podsumowując rok pracy i życząc wszystkim dobrego odpoczynku w czasie wakacji. Natomiast przedstawicielka Rady Słuchaczy podziękowała szefowej Elżbiecie Kowalskiej za duży i wieloletni wkład pracy dla Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku, w rozwój działalności, za starania aby wykładowcy prezentowali bardzo wysoki poziom intelektualny, dzięki czemu wykłady przez nich prowadzone były zawsze niezmiernie ciekawe, a warsztaty gromadziły jak największą ilość słuchaczy. Po wystąpieniach, pani Prezes Fundacji wręczyła wyróżniającym się swoją aktywnością dla dobra UOTW, ciekawe pozycje wydawnicze razem z podziękowaniem za pracę na rzecz naszego Uniwersytetu. Część oficjalna dobiegła końca i mikrofon przejęła pani Danuta Sałyga, która w czasie roku akademickiego prowadziła warsztaty taneczne dla par, natomiast grupę pań z UOTW w ramach warsztatów tanecznych, uczył tańca pan Adrian Sobolewski. Początek części artystycznej zdominowały pary taneczne. Pani Danusia opowiadała o tancerzach i tańcach, które były prezentowane, a potem zmobilizowała wszystkich zgromadzonych na sali, aby siedząc na krzesełkach tańczyli, wykonując różne figury rękami. W ten sposób próbowała udowodnić, że taniec jest dobry dla każdego. Wreszcie przyszedł czas na krótki występ taneczny w tańcach latino solo grupy koleżanek z naszego UOTW, które zaprezentowały układy zaprojektowane przez pana Adriana, a były to Cha-Cha-Cha, a nieco później samba.  I tak wśród oklasków i ogólnego rozbawienia zakończył się kolejny rok akademicki UOTW, chociaż wiele słuchaczek udało się na zajęcia pilatesu, które prowadzi co tydzień pan Łukasz, pracownik OSiRu.   

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka i Aleksandra Kujawska

 

Konwersatorium i Msza Św. w Bobolanum, kończąca rok akademicki 2017/2018.      24.05.2018 r. 

W dniu 24 maja w czwartek, już po zakończeniu roku akademickiego w naszym Uniwersytecie Otwartym Trzeciego Wieku, odbyło się jeszcze konwersatorium w Collegium Bobolanum i Msza Święta zamykająca tradycyjnie rok, w którym słuchacze spotykali się na przeróżnych zajęciach. Dzisiaj ojciec Wacław Oszajca wystąpił z tematem przedwakacyjnym, a więc lekkim. Otóż był to temat "Pożytki z poezji" i przytaczał piękne wiersze znanych autorów,  wielokrotnie tłumacząc głębszy sens przytoczonych fraz. Po tym spotkaniu z poezją wszyscy udali się do kaplicy, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji wszystkich słuchaczy, aby po wakacjach w październiku zdrowi i wypoczęci wrócili do UOTW. Ponadto jak zwykle uczestnicy liturgii zgłaszali swoje prywatne, lub bardziej ogólne intencje. Po zakończeniu nabożeństwa oj. Oszajca otrzymał kwiaty i podziękowanie za spotkania z seniorami w minionym roku, poprosił też o wykonanie zdjęcia grupowego, co zostało spełnione.     

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Spotkanie w Kawiarni Naukowej - Uroda pomaga czy przeszkadza            22.05 2018 r.

W poniedziałek 21 maja w Pałacu Staszica jak co miesiąc odbyło się spotkanie w Kawiarni Naukowej i tym razem w Sali Koncertowej, gdyż temat był interesujący dla szerokiej rzeszy ludzi, a mianowicie czy uroda jest darem sprawiedliwym, czy pomaga, czy też przeszkadza?. Prelegentem był dr hab. Janusz Leon Wiśniewski. Przekonywał słuchaczy i podawał wiele przykładów, że ludzi atrakcyjnych obdarza się większym zaufaniem, poświęca się im więcej uwagi, podnosi ich status. Urodę dziedziczy się zwykle po przodkach, dostaje w genach, brzydotę również. Kanon piękna kobiety jak i mężczyzny zmieniał się w poszczególnych epokach. Starożytne rzeźby greckie Afrodyty i Doryforosa były uznane za ideał piękna i ilustrowały obowiązujący kanon tamtych czasów. Jak zwykle pod koniec spotkania padały pytania, na które wszyscy uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim - Mikołaj Kopernik                                              22.05.2018 r.

W dniu 21 maja po raz ostatni w tym roku akademickim słuchacze UOTW byli w Zamku Królewskim na wykładzie o Mikołaju Koperniku, poprowadzonym przez Sławomira Szczockiego i oczywiście frekwencja jak zwykle dopisała. Dowiedzieliśmy się, że największe spory naukowcy toczą, czy Kopernik był Polakiem, czy też Niemcem. Ale podobno sam o sobie mówił, że był poddanym polskiego króla, więc wątpliwości nie powinno być. Mikołaj Kopernik to renesansowy polihistor i poza astronomią zajmował się również matematyką, prawem, ekonomią, astrologią, był też lekarzem i tłumaczem. W okresie studiów otrzymał niższe święcenia i został kanonikiem warmińskim. W pierwszej części już dorosłego życia czynnie uczestniczył w działalności politycznej. Dopiero po powrocie do Fromborka mógł spokojnie zająć się pracą naukową i poświęcić obserwacji nieba. Jego teoria heliocentryczna zaczęła zataczać coraz szersze kręgi wśród wielu zagranicznych naukowców. W połowie 1542 roku Kopernik wysłał dzieło de Revolutionibus do druku w Norymberdze. W grudniu 1542 roku astronom doznał wylewu krwi do mózgu i pomimo, że wydana książka dotarła do niego podobno w ostatnim dniu życia, zapewne nie zdawał już sobie z tego wydarzenia sprawy. Przez bardzo długi czas teoria heliocentryczna sformułowana przez Kopernika była na indeksie dzieł zakazanych. W ostatnich latach wykonano na podstawie czaszki Kopernika rekonstrukcję głowy i teraz możemy sobie wyobrazić, że tak właśnie wyglądał, kiedy żył.

Na koniec spotkania koleżanka wręczyła panu Sławomirowi bukiet kwiatów z wyrazami wdzięczności za ciekawe wykłady, a on ze swojej strony podziękował i obiecał, że w przyszłym roku akademickim tematy, które zostały zaplanowane będą jeszcze bardziej ciekawe niż tegoroczne. Oczywiście został nagrodzony gromkimi oklaskami.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wycieczka do Puław i Kazimierza Dolnego                                                            19.05.2018 r.

W dniu 15-tym maja grupa ok.50 słuchaczy UOTW wybrała się na wycieczkę w krainę lessowych wąwozów do Puław i Kazimierza Dolnego. Już przy sprawdzaniu listy obecności okazało się, że jedzie z nami solenizantka Zosia, której oczywiście wszyscy złożyli życzenia i odśpiewali tradycyjne "Sto lat". I w tak dobrych nastrojach i przy ładnej pogodzie grupa wyruszyła w drogę. Mniej więcej po dwóch godzinach przerwa na śniadanie i kawę. Następny przystanek już w Puławach, gdzie powędrowaliśmy do zespołu pałacowo-parkowego. Najpierw zwiedzanie Pałacu Czartoryskich, gdzie urządzono muzeum. Potem spacer po romantycznym – krajobrazowym parku pałacowym z ciekawymi budowlami, m.in. oglądaliśmy Dom Gotycki i Świątynię Sybilli. Po krótkim odpoczynku w parku powrót do autokaru i przejazd do Kazimierza Dolnego, miasteczka położonego nad Wisłą, nazwanego perłą renesansu. Była już godzina 13-ta, więc wszyscy zdecydowali się na obiad, który był już zamówiony przez naszego przewodnika pana Piotra Kociszewskiego. Lokal tylko dla nas i od razu były serwowane dania. W pełni sił po posiłku grupa była gotowa do zwiedzania. I tak najpierw przejście wałem wzdłuż biegu Wisły, podziwiając z daleka kościół farny, ruiny zamku, oraz statki stojące na nabrzeżu. Potem już przejście na rynek z zabytkowymi kamienicami pełnymi przepychu siedzibami znamienitych rodów Przybyłów, Celejów i Górskich zdobione motywami odpowiadającymi wówczas kanonom manieryzmu. Teraz już z bliska podziwialiśmy kościół farny i przeszliśmy do Małego Rynku z drewnianymi jatkami i dawną synagogą. Idąc dalej doszliśmy do klasztoru oo. Reformatorów. Będąc tam oglądaliśmy panoramę średniowiecznego układu miasta. Potem we wnętrzu kościoła podziwialiśmy ołtarz  z obrazem zwiastowania NMP czczony od wieków. Ostatnim punktem programu zaplanowanym przez pana Piotra był spacer po jednym z lessowych wąwozów, na który już niestety nie wszyscy się zdecydowali. Nieco zmęczeni, kierowali swoje kroki na Rynek, aby spokojnie napić się kawy. Pozostali po przejściu wąwozem również wrócili na umówione miejsce, tj. na Rynek, aby odpocząć po trudach spaceru. Wiele osób na pamiątkę pobytu nabyło w sklepie upieczone koguty, lub na lodówki magnesiki "koguty" .  Nadszedł wreszcie czas na policzenie się i przejście do autokaru. Podróż powrotna minęła bardzo szybko i byliśmy mile zaskoczeni, gdy autokar zatrzymał się przy metrze "Politechnika", umożliwiając wielu osobom wcześniejsze dotarcie do swoich domów.

Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, pan Piotr podziękował wszystkim za dużą punktualność i przyjemną atmosferę, a my również byliśmy jak zwykle wdzięczni za świetną organizację, podanie bardzo wielu ciekawych informacji o mijanych przez nas miejscowościach i znakomite zaopiekowanie się tak liczną grupą. Wszyscy w znakomitych humorach wracali do domów. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Muzeum Warszawy - Dawne kina Warszawy                                         18.05.2018 r.

W dniu 17-tego maja słuchacze UOTW spotkali się w Muzeum Warszawy i wysłuchali wykładu o dawnych kinach tego miasta. W tym roku akademickim ciekawe informacje o naszym mieście – stolicy Polski jak zwykle świetnie przygotowany opowiadał pan Jan Bliźniak. Tym razem w czwartek słuchacze dowiedzieli się najpierw o historii kina. Otóż bracia Lumiere byli francuskimi wynalazcami i pionierami kinematografii. Thomas Edison był również wielkim wynalazcą, dzięki któremu ludzkość może korzystać z kamery filmowej, projektora filmowego, perforowanej taśmy filmowej i jeszcze wielu innych osiągnięć jego talentu. W Polsce do rozpropagowania kinematografii przyczynił się Władysław Krzemiński ze swoim bratem Antonim, wykorzystując wynalazek braci Lumiere zorganizowali kino najpierw stacjonarne, potem objazdowe i jeździli po Polsce, pokazując ludziom krótkie filmiki przez siebie nagrane. Dzięki temu zaczęły powstawać w różnych miastach Polski kina, do których coraz liczniej przychodzili ludzie, aby zobaczyć obrazy w ruchu, a potem też z dźwiękiem. W Warszawie przedwojennej powstały takie kina jak Palladium, Splendid, Świat, Trianon czy Roma. W 1929 roku wyświetlano już filmy długometrażowe, takie jak np. "Parada miłości" z Maurice Chevalier. W filmach przedwojennych grali tacy aktorzy polscy jak Hanka Ordonówna, Mieczysława Ćwiklińska, czy Pola Negri. Po wojnie uruchomiono wiele kin, między innymi Moskwa, Polonia, Skarpa, Relax czy Femina. Niestety już te kina przestały istnieć. Część z nich przebudowano na sale teatralne, inne zburzono. Obecnie powstają tzw. multipleksy, gdzie w jednym budynku znajduje się wiele sal kinowych. Na koniec wykładu przedstawicielka Rady Słuchaczy wręczyła kwiaty wykładowcy w podziękowaniu za przekazywanie wiedzy o Warszawie przez cały rok akademicki. Było to już ostatnie spotkanie w Muzeum Warszawy  przed wakacjami.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w OSiRze o Chinach widzianych oczami pana Michała Cessanis          16.05.2018 r.

W środę 16-tego maja słuchacze UOTW spotkali się w OSiRze z panem Michałem Cessanisem, który przyniósł właśnie wydaną przez National Geographic napisaną przez siebie książkę o tytule "Made In China", która niezmiernie zainteresowała przybyłych na to spotkanie i po wykładzie chętnie ją nabywali. A wykład polegał na prezentacji filmu z pobytu pana Michała w Chinach i jednocześnie można było wysłuchać bardzo ciekawej relacji z tej bytności. Opowiadanie i film na pewno zachęciły wszystkich słuchających do dążenia, aby na własne oczy te wszystkie cudeńka obejrzeć i posmakować wielu potraw, o których była mowa i które można było zobaczyć na prezentowanym filmie.  

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim o renesansowym architekcie Andrea Palladio     14.05.2018 r.

  W poniedziałek 14 maja odbył się w Zamku Królewskim ostatni w tym semestrze wykład pani Beaty Artymowskiej. Tym razem opowiadała o włoskim architekcie i teoretyku architektury renesansu Andrea Palladio. Jak co tydzień frekwencja dopisała i cała sala była wypełniona słuchaczami UOTW. Bohater wykładu nie tylko był twórcą wielu rezydencji i budynków użyteczności publicznej, w tym pałaców miejskich, willi, jak i kościołów w Wenecji, ale też autorem traktatów o architekturze. Jego kontynuatorzy stworzyli styl zwany palladianizmem. Po zakończeniu wykładu na ręce pani Beaty Artymowskiej zostały wręczone kwiaty z podziękowaniem za bardzo interesujące przekazywanie słuchaczom wiedzy o świecie architektury renesansu.  

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Spacer po Puszczy Kampinoskiej                                                                               13.05.2018 r.

Wycieczka po Puszczy Kampinoskiej była bardzo udana i odbyła się we wtorek 8 maja. Przewodnik pokazał różne ciekawostki znajdujące się w lesie. I tak szkielet jelenia i jego futro, czy gniazdo jakiegoś ptaka ukryte głęboko w drzewie, kapliczkę o której opowiadał wiele ciekawych historii i kamień upamiętniający walczących żołnierzy AK. A potem już ognisko i pieczenie kiełbasek. Kiedy wszyscy odpoczęli i się nasycili, jeszcze pamiątkowe grupowe zdjęcia. Powrót do domów w bardzo dobrych humorach zakończył ten wspaniały wypad do lasu. Bardzo dziękujemy kol. Wiesi za zorganizowanie tej wycieczki.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład fizjoterapeuty o aktywności ruchowej.                                                   13.05.2018 r.            

W dniu 9-tym maja w Sali OSiRu odbył się wykład fizjoterapeuty mgr Dariusza Straszewskiego na temat aktywności fizycznej, dzięki której niezawodnie utrzymuje się sprawność do późnych lat życia. Jak zawsze w środy przed właściwym tematem, słuchacze otrzymali garść informacji bieżących o czekającej wycieczce do Kazimierza, jak i podsumowanie odbytej do Puszczy Kampinoskiej z podziękowaniami dla organizatorki kol. Wiesi.

Sam wykład był bardzo interesujący i w miarę przekazywania przez pana Dariusza informacji, słuchacze coraz bardziej byli wciągani w tematykę, bo właściwie każdego w pewnym wieku boli kręgosłup lędźwiowy, lub odczuwa bóle mięśniowe czy stawowe, a właśnie o tym mówił prelegent. Czasami padały pytania o rodzaj ćwiczeń na konkretne partie ciała. Okazało się, że aktywność ruchowa nie tylko wzmacnia mięśnie, ale też zapobiega przedwczesnemu starzeniu, czy może zastąpić wiele leków i jest w stanie usprawnić umysł. Nawet smarowanie żelami przeciwbólowymi jest pozorne i raczej skuteczniej działa masowanie mięśni przy smarowaniu niż sama maść. Nigdy ona nie przeniknie tak głęboko, aby dotarła przez warstwy naskórka, skóry, dwóch warstw powięzi razem z warstwą tłuszczową, za którą dopiero znajdują się właściwe bolące mięśnie. Tak więc regularne kilkuminutowe  nacieranie, czyli masaż, odniesie bardziej pożądany skutek, niż położony na bolące miejsce żel. Jeszcze jedna ciekawostka – ruch dolnego odcinka pleców powiązany jest z boczną stroną kończyny dolnej, powięzią powierzchniowych mięśni, co wskazuje, że ból uda może być ściśle powiązany ze zwyrodnieniami kręgosłupa lędźwiowego. Wskazane są różnego typu ćwiczenia, które pan Dariusz nawet demonstrował. Usprawnia się wówczas stawy, mięśnie, lepiej pracuje układ oddechowy, krwionośny, nerwowy, mózg, narządy wewnętrzne, wzrasta odporność i działa jak antydepresant. Czego chcieć więcej?  Należy tylko zmienić nawyki. Przede wszystkim zmniejszyć ilość godzin spędzanych przed telewizorem i komputerem, a wychodzić na spacery, jeździć na rowerze, tańczyć, ćwiczyć różnego rodzaje gimnastyki w sali i na powietrzu, chodzić z kijkami i na siłownię.

 Pod koniec zajęć wystąpiła pani dr Daria Mejnartowicz, pokazując krótki filmik, który prezentował jej działalność. Okazało się, że sama organizuje pomoc, która trafia w najodleglejsze zakątki świata: do Nigerii, Tanzanii, Kenii, Ghany, Nepalu, Syrii, Indii, Zimbabwe. W ośrodkach zdrowia, które odwiedza, pracuje jako fizjoterapeutka, w sierocińcach opiekuje się dziećmi. Mówi, że walka o innych to jej misja. Wszyscy nazywają ją Wojowniczką.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim prowadzony przez pana Daniela Artymowskiego    08.05.2018 r.

W poniedziałek 7 maja w Zamku Królewskim słuchacze UOTW wysłuchali ostatniego wykładu w tym semestrze, prowadzonego przez pana Daniela Artymowskiego, z aktywnym udziałem aktora Jacka Pacuły. Tematem były nowele tworzone przez renesansowych twórców. Boccaccio, Petrarca, Alighieri i Giotto byli między innymi nowelistami.  Pan Artymowski opowiadał o życiu i twórczości tych wielkich humanistów, natomiast jego opowieść przeplatana była urywkami utworów, czytanych przez pana Pacułę. Na zakończenie spotkania przedstawicielki Rady Słuchaczy wręczyły piękne bukiety kwiatów obu panom, dziękując za bardzo interesujące wykłady prowadzone przez nich w tym roku akademickim.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim o Zygmuncie I Starym                                          24.04.2018 r.

W poniedziałek 23 kwietnia w Zamku Królewskim odbył się wykład pana Sławomira Szczockiego, który w tym roku akademickim przedstawia słuchaczom żywoty sławnych ludzi. Tym razem była mowa o Zygmuncie I Starym, czyli o złotym wieku Rzeczpospolitej. Niespodzianką dla wszystkich przybyłych było to, że mogli podziwiać kunszt oratorski wykładowcy w pięknej Sali Koncertowej Zamku, gdzie wyjątkowo to wnętrze udostępniono jako sali wykładowej. Prezentacja była przygotowana bardzo sumiennie i zawierała wiele elementów, gdyż życie Zygmunta Starego obfitowało w liczne wydarzenia tak osobiste, jak i związane z polityką wewnętrzna oraz zagraniczną. Ja opiszę pokrótce jego życie prywatne, a po informacje o działalności politycznej można sięgnąć do licznych źródeł w sieci, lub na karty wielu publikacji historycznych. Otóż Zygmunt był  przedostatnim z sześciu synów Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, a po śmierci ojca jedynym, który nie piastował żadnych godności. W tym czasie żył w związku nieformalnym z Katarzyna Telniczanką, z którą miał trójkę dzieci. Kiedy wreszcie został królem obowiązek kazał mu ożenić się z Barbarą Zapolya, córką węgierskiego magnata i cieszyńskiej Piastówny. Stało się to po śmierci króla Aleksandra Jagiellończyka. Zygmunt udał się do Wilna i przez litewską radę wielkoksiążęcą  został wyniesiony na tron litewski. Na sejmie piotrkowskim Senat obrał go na króla polskiego, po czym przybył z Wilna do Krakowa i został koronowany 24 stycznia 1507 roku w katedrze na Wawelu. Barbara Zapolya zmarła zaledwie po trzech latach od jej koronacji, mając dwie córki z Zygmuntem. Przy czym młodsza przeżyła tylko pięć lat. Po śmierci królowej Barbary, król Zygmunt żeni się z Boną Sforza, której ślub i koronacja ma miejsce w kwietniu 1518 roku. Królowa Bona urodziła pięcioro dzieci, szóste niestety zmarło po wypadku na polowaniu. Żyjące, to cztery dziewczynki i tylko jeden chłopiec, który za namową Bony, uzyskał przyznanie tronu wielkoksiążęcego na Litwie, jak i tronu polskiego jako małoletni syn. W 1530 Zygmunt August został koronowany na króla Polski mając dziesięć lat. Był to pierwszy i zarazem ostatni, tego typu wybór władcy na tron królewski w Polsce. Rozwaga i pokojowe usposobienie Zygmunta I Starego sprawiły, że w chwili śmierci cieszył się ogólnym szacunkiem w kraju i za granicą. Okres jego panowania określany jest jako złoty wiek w Polsce.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład dr Dariusza Włodarka - Uchyłkowatość jelita grubego                         19.04.2018 r.

18-tego kwietnia odbył się wykład z medycyny, który poprowadził dr hab. Dariusz Włodarek. Tematem była uchyłkowatość jelita grubego – przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie. I rzeczywiście w przedstawionej prezentacji wszystkie powyższe elementy zostały szczegółowo omówione. Słuchacze dowiedzieli się przede wszystkim co to jest "uchyłkowatość jelita grubego". Na rycinach dr Włodarek dokładnie pokazał te wypustki, które robią się na jelicie, kiedy człowiek, szczególnie w starszym wieku ma mało ruchu i jego dieta pozbawiona jest błonnika pokarmowego oraz płynów. Te braki powodują zaparcia i wzdęcia (stolec o twardszej konsystencji powoduje wzrost ciśnienia w świetle jelita aby przemieścić masę), następuje przerost błony mięśniowej, co w rezultacie prowadzi do tego, że błona śluzowa jest wypychana poza błonę mięśniową, tworząc wypustki na jelicie. A to często powoduje chorobę uchyłkową i prowadzi do zapalenia tych uchyłków, co należy leczyć operacyjnie. Jak widać na zdjęciu taki pacjent często pozbawiany jest części jelita i w niektórych przypadkach sytuacja ta pociąga za sobą konieczność zastosowania stomii na czas leczenia, lub na stałe. Tak więc należy pamiętać o właściwej diecie bogatoresztkowej, czyli bogatobłonnikowej.   

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

OSiR - miejsce przyjazne seniorom                                                                           19.04.2018 r

W środę 18 kwietnia przed właściwym wykładem pan Dyrektor OSiRu czyli Ośrodka Sportu i Rekreacji na ul. Polnej przyszedł, aby pochwalić się, że prowadzona przez niego jednostka niedawno otrzymała certyfikat: "Miejsce przyjazne seniorom 2017 r.".  Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku wynajmuje już od wielu lat, na godzinę raz w tygodniu, dużą salę w tym ośrodku w każdą środę, aby słuchacze mogli wysłuchać wykładu i małą salę, gdzie godzinę wcześniej odbywają się warsztaty. Jeden z pracowników OSiRu prowadzi dla chętnych zajęcia z pilatesu. Jak widać na zdjęciach pan Dyrektor był bardzo dumny z otrzymanego wyróżnienia, a słuchacze z dużym zainteresowaniem ten certyfikat oglądali.  

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim - Leonardo da Vinci                                                  17.04.2018 r

W poniedziałek 16-tego kwietnia w Zamku Królewskim słuchacze UOTW wysłuchali bardzo interesującego wykładu o życiu i twórczości Leonardo da Vinci. Przedstawiła go pani Beata Artymowska, jednocześnie pokazując prezentację składającą się z wielu elementów. Można tam było zobaczyć miejsca gdzie żył i pracował bohater opowieści, a także podziwiać jego prace malarskie, rzeźbiarskie, ale przede wszystkim grafiki. Słuchacze mogli się przekonać, jaką wiedzą i zdolnościami Leonardo dysponował. Przede wszystkim dogłębną znajomością anatomii człowieka, (przeprowadzał zabronione sekcje zwłok), co uwidaczniają jego liczne rysunki wielu układów (kostny, oddechowy, ponadto mózg, serce) ze szczegółowymi opisami.  Na innych znajomość matematyki i geometrii pozwoliła mu wyliczać i wyrysować projekty machin wojennych, gigantycznej kuszy, helikoptera, czołgu czy spadochronu.  Był też nadwornym malarzem Ludwika Sforzy. Mieszkając na dworze w Mediolanie powstał portret Cecylii Gallerani "Dama z gronostajem", obraz "Madonna w grocie" i oczywiście najbardziej znany "Ostatnia wieczerza". Oczywiście nie sposób w kilku zdaniach przekazać całej treści wykładu, a co za tym idzie tak bogatego i twórczego życia jednego z najbardziej sławnych, a jednocześnie wszechstronnie uzdolnionego w wielu dziedzinach wiedzy człowieka renesansu, jakim był Leonardo da Vinci.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wycieczka na Nową Pragę                                                                                               13.04.2018 r.

We wtorek 10 kwietnia br. duża grupa słuchaczy UOTW wybrała się na zorganizowaną wycieczkę po tzw. Nowej Pradze. Wydaje się, że nazwa przeczy rzeczywistości. Oglądaliśmy stare, rozsypujące się kamienice, pozostałości po różnych fabryczkach czy garnizonie wojskowym i dawnych składach artyleryjskich. Widzieliśmy dom, gdzie mieszkał Wiech, gdzie kręcono kadry do różnych filmów z okresu przedwojennego lub wojennego. Pani przewodnik pokazywała też różne zdjęcia obrazujące jak wyglądały obiekty na które właśnie patrzyliśmy, kiedy były jeszcze w całej swojej świetności. Jednak paradoksalnie to co było dawniej okazało się dużo ładniejsze niż jest obecnie. Niektóre budynki zostały odremontowane, np. na ulicy Małej 1 i w tym wypadku nikt by się nie domyślił, że jest on najstarszym domem w tej dzielnicy. Wchodziliśmy też do kilku podwórek przez bramy. Na suficie zobaczyliśmy piękne freski, a podwórka to zwykle "studnie" gdzie słońce bardzo rzadko dociera, bo ten kawałek przestrzeni między budynkami jest otoczony wokoło wysokimi domami. Zwykle przy bramach były tzw. odboje w różnych kształtach. Cała wycieczka dała wiele do myślenia i zmuszała do zadumy. Widzieliśmy wiele  zabytkowych, popadających w ruinę budynków, o które nikt nie dba. W większości są one pozostawione same sobie, aby wreszcie uległy całkowitej degradacji i wówczas jakiś deweloper na pewno wybuduje w tym miejscu nowoczesne gmaszyska, odbiegające od tego praskiego, pełnego nostalgii klimatu architektonicznego.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Narada Rady Słuchaczy z szefową UOTW Elżbietą Kowalską                                12.04.2018 r.

W środę 11 kwietnia Rada Słuchaczy spotkała się z szefową Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku, aby omówić najistotniejsze sprawy organizacyjne dotyczące zakończenia roku akademickiego. Ponadto wiele czasu poświęcono na burzę mózgów w temacie przyszłorocznych zajęć. Chodziło o zaproponowanie nowych wykładowców, nowych tematów wartych rozpropagowania, nowych miejsc wartych odwiedzania, a także zaakceptowania wykładów i wykładowców, którzy będą cieszyli się powszechną akceptacją wśród większości słuchaczy w przyszłym roku akademickim. Następny temat, to wycieczki i dłuższe wyjazdy, które trzeba proponować jeszcze w tym roku akademickim, a realizacja nastąpi w przyszłym. Spotkanie trwało ok. 2 godzin, ale zakończone zostało wnioskami, które będą na pewno procentować w dalszej pracy całego zespołu, a więc także całego Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku.      

 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Warsztaty o Mołdawii - prowadzenie Agnieszka Nowińska                                      12.04.2018 r.

Mołdawia to kolejny kraj, gdzie prowadzi swoją działalność Fundacja Towarzystwo Demokratyczne Wschód i po raz pierwszy wielu wiadomości o tym państwie słuchacze UOTW dowiedzieli się na warsztatach w środę 11 kwietnia br. Okazało się, że państwo to wielkością zbliżone do naszego województwa Mazowieckiego, leży na lewym brzegu Dniestru. Przeważają tam starzy ludzie zajmujący się głównie łuskaniem kukurydzy. Żyją z ziemi, która jest żyzna uprawiając kukurydzę, pszenicę i jęczmień. Ważną rolę odgrywa uprawa winorośli, winnice zajmują ponad 100 tys. ha. Wiele win Mołdawia eksportuje do krajów całego świata. Młodzi ludzie jednak wyjeżdżają do Europy lub Rosji. Ze względu na niesamowitą biedę, która tam panuje rozpowszechnił się handel organami. Stolicą tego małego państewka jest miasto Kiszyniów , jedno z najbardziej zielonych stolic Europy. W państwie tym jest również wytwórnia brandy, która powstała w XIX wieku na terenie Naddniestrza, które od Mołdawii jednostronnie odłączyło się już w roku 1990-tym. Koniak o nazwie Kwint znany jest w całej Europie. Beczki do leżakowania win mają już 60 lat i dalej są wykorzystywane. Wioska blisko Kiszyniowa posiada piwnice z leżakującymi winami o długości 250 km. Np. wino Kagor jest winem słodkim, ale okazuje się, że bez dodatku cukru. Region Purcuri charakteryzuje się żyznymi glebami i tam produkuje się wina czerwone wytrawne np o nazwie Kodru. Najbardziej tradycyjną potrawą w Mołdawii jest tzw. mamałyga, czyli kukurydza zmielona ze skwarkami i bryndzą. Do tego tokanica - mięso wieprzowe z cebulą. A zupa to zama czyli rosół gotowany na prawdziwym kurczaku, zakwaszany zakwasem do żurku + starty na tarce pomidor z dużą ilością zieleniny (natka, szczypior, kolendra). Przed opowieścią o tym małym, acz ciekawym państewku, słuchacze dostali polecenie od prowadzącej, aby utworzyli kilka grup i otrzymali kartki z testem. Należało znaleźć odpowiednią odpowiedź na postawione pytania. Jeszcze wówczas nikt nie wiedział, o jakim państwie będzie mowa na warsztatach. Jak widać poniżej na zdjęciach wszyscy mocno się biedzili nad znalezieniem prawidłowej odpowiedzi. Wcale nie było to proste. Oczywiście potem grupa z największą ilością pozytywnych odpowiedzi otrzymała nagrodę w postaci cukiereczków, które zresztą zostały rozdane wszystkim przez liderów testu.  

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Warsztaty taneczne                                                                                                                 9.04.2018 r.

Od końca lutego br. dzień kiedy odbywają się warsztaty taneczne został przeniesiony z piątków na poniedziałki, na godzinę 9-tą rano, ze względu na prowadzącego pana Adriana Sobolewskiego. Pomimo tej zmiany, uczestniczki tych warsztatów starają się uczęszczać regularnie i na 11-tą zdążać na wykład do Zamku Królewskiego. Zwykle zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką, do której świetnie nadaje się taniec jave. Kroki jive`a są bardzo szybkie, muzyka jazzująca, a rytm synkopowany. Bardzo przypomina rock and rolla, jest jednak od niego nieco prostszy. Obecnie wykonywane są przez nasze tańczące, kroki podstawowe i w obrocie po kwadracie. Następny taniec, który już w tym momencie ma ułożony cały układ figur i jest wykonywana płynnie, to cha-cha. Taniec cha-chy opiera się na kroku chasse czyli kroku w formacie odstaw-dostaw-odstaw. Podstawowa technika taneczna cha-chy jest bardzo zbliżona do techniki rumby, którą również poznaliśmy. Ostatnim tańcem, który jest ćwiczony, to samba, ze swoimi różnorodnymi figurami, które niekiedy sprawiają wiele kłopotu. Ale jeszcze parę spotkań i też zostanie opanowana. Poniżej zdjęcia z dzisiejszych zajęć warsztatowych. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład dr Zuzanny Toeplitz o mitach dotyczących starości                                         05.04.2018 r.

W środę 4 kwietnia w dużej sali OSiRu odbył się wykład z psychologii o wielu aspektach życia ludzi w starszym wieku. W pierwszej części podane zostały definicje starości, czego starsi ludzie oczekują i czego się obawiają. Podane zostały też czynniki wpływające na jakość życia i jakim zmianom fizycznym podlega człowiek. Następnie słuchacze dowiedzieli się, że robione są różne badania mające odpowiedzieć na pytania np: czy starsi ludzie mogą prowadzić samochód, czy są mniej inteligentni niż młodzi, a może są mądrzejsi? Czy na starość są bardziej skąpi czy naiwni? Otóż na większość tych pytań odpowiedzią było, że to są tylko mity, a starsi ludzie z wielkim bagażem doświadczeń, zwykle wykazują się wielką życiową mądrością. Nie każda demencja to Alzheimer. Badania dowiodły, że ludzie starsi są bardziej zadowoleni z życia niż młodzi, a mitem jest, że seks i miłość to nie dla starych ludzi. Wnioskiem, który wypłynął z tego wykładu było to, że bardzo ważnym czynnikiem jest stosunek do starości oraz oczekiwania wobec niej, a także stosunek społeczeństwa do osób starych. Mottem okazało się stwierdzenie: WIEK TO NIE POWÓD ŻEBY BYĆ STARYM.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Warsztaty teatralne                                                                                                                    05.04.2018 r.

W dniu 4 kwietnia br. odbyły się w OSiRze w małej sali warsztaty teatralne, na których obecnie prowadzone są prace nad scenariuszem do programu, który będzie upamiętniał  setną rocznicę niepodległości. Na zajęciach tych uczestnicy spotykają się dwa razy w miesiącu i ciężko pracują, aby osiągnąć zamierzony cel i pokazać swoje wyniki pracy przed społecznością naszego UOTW, a czasami w Domach Opieki lub innych zgromadzeniach osób starszych. Poniżej kilka zdjęć z wczorajszych warsztatów.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim - Krzysztof Kolumb czyli Europa to za mało.               24.03.2018 r.

W poniedziałek 19-tego marca w Zamku Królewskim odbył się wykład pana Sławomira Szczockiego o Krzysztofie Kolumbie.

Krzysztof Kolumb był żeglarzem z Genui, na służbie dworu kastylijskiego. Żył w latach 1451- 1506. Jest jednym z najlepiej zapamiętanych podróżników w historii. Dokonał przełomowych odkryć geograficznych. Wierzył, że możliwe jest dotarcie drogą morską z Europy do Indii, okrążając kulę ziemską. Podczas wyprawy dotarł jako pierwszy na kontynent amerykański. Nie wiadomo jednak czy był on świadomy, że odkrył nieznane dotąd dla mieszkańców starego kontynentu tereny czy też uważał, że dopłynął do Indii. Kolumb odbył łącznie cztery wyprawy podczas, których dotarł na wyspy Morza Karaibskiego oraz na stały ląd u wybrzeży Ameryki Środkowej i Południowej. Za sprawą jego odkryć tempa nabrały kolejne wyprawy odkrywcze i rozpoczął się okres konkwisty oraz tworzenia imperiów kolonialnych. W początkowych latach tylko przez Hiszpanię i Portugalię, później także przez inne europejskie mocarstwa, w głównej mierze Anglię.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Muzeum Geologicznym                                                                                            23.03.2018 r.

Spotkanie w Muzeum Geologicznym odbyło się we wtorek 20 marca. Było to już trzecie z cyklu wizyt w tym Muzeum. Ja tym razem postanowiłam znów odwiedzić z naszą grupą to Muzeum, aby posłuchać wykładu, jaki przygotował pan Andrzej Szymkowiak. Przed spotkaniem koleżanki interesowały się kamieniami, które można było kupić w sklepiku za parę złotych. Następnie zgromadziliśmy sie w sali wykładowej, gdzie prelegent zaprezentował najpierw kilka wapieni, których autentyczność można, jak się okazało, sprawdzić rozpylając na nie parę kropli kwasu solnego (HCL) lub zwykłego octu. Jak widać na zdjęciu na powierzchni wapienia wytworzyła się piana – zachodziła silna reakcja chemiczna. Po tym doświadczeniu rozpoczął się właściwy wykład. Temat to "Znaczenie ślimaka lądowego wstężyka austriackiego w określaniu zasięgu zagrożeń powodziowych". Okazało się, że pan Andrzej wspólnie ze swoją żoną, też pracownikiem naukowym w Instytucie, zbadali Małopolski Przełom Wisły. Posuwali się wzdłuż koryta rzeki i natrafiali na  zbiorowiska roślin pływających i podwodnych, zespoły trawiaste i krzewiaste, jak również lasy łęgowe oraz porośnięte skąpą roślinnością piaszczyste łachy. Skupili się na badaniu występowania na tych terenach ślimaka lądowego o nazwie wstężyk austriacki. Ma on skorupkę białą lub lekko żółtawą o zmiennej liczbie brunatnych lub jaśniejszych pasków. Zwykle żyje w środowisku suchym – wzgórza, przydroża o podłożu bogatym w wapń (np. less), na roślinności wysokiej i zwartej zarówno zielnej jak na krzewach liściastych. Państwo Szymkowiakowie przebadali Rezerwat Przyrody Świder i trzy obszary widoczne na zdjęciach, pobierając z nich próbki gleby, jednocześnie obserwując w tych obszarach występujące tam egzemplarze ślimaków wstężyka austriackiego. Okazało się, że zawartość wapnia w poszczególnych obszarach była różna i malała w miarę wzrostu wilgotności gleby (tereny zalewowe). Ślimaki różniły się swoim wyglądem w zależności od tego, w której strefie występowały. Najbardziej odkształcone i o zmienionym kolorze skorupki były te, które żyły w strefie pozbawionej wapnia, czyli tam, gdzie zdarzały się zalania. A więc reasumując - przed rozpoczęciem budowy domu, należy poszukać ślimaka stężyka austriackiego i zobaczyć, jak wygląda jego skorupa. Jeżeli jest niekształtna i bez widocznych prążków, można przypuszczać, że na tych terenach zdarzają się powodzie. A więc nie należy tam wznosić żadnych budynków. I na tym stwierdzeniu zakończył się bardzo ciekawy wykład.  

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład trojga absolwentów UW na temat: TEDx  popularyzatorem nauki                      21.03.2018 r

W dniu 21 marca tj. w środę w OSiRze troje absolwentów UW spotkało się ze słuchaczami UOTW. Przeprowadzili wykład na temat organizacji konferencji pod hasłem TEDx - idei popularyzacji nauki wartej propagowania, poprzez publikacje wystąpień naukowców na YOUTUBE  czy FACEBOOK-u. Prelegenci przekonywali, że praca środowiska naukowego ze studentami – organizatorami konferencji, nad wypracowaniem wystąpień na zadany temat w ramach TEDx integruje środowisko naukowe jak i studenckie. Organizatorzy współpracują z mówcami, wypracowując i doprowadzając do najlepszych wystąpień publicznych. Każdy mówca w ramach konferencji TEDx dostaje maksimum 18 minut na swoje wystąpienie i przedstawia jeden temat. Treścią musi być idea warta rozpowszechnienia, tj. treści nowe, zaskakujące, lub znane ale z nową argumentacją lub kontrowersyjną do istniejących. Cała wypowiedź musi zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Ponadto musi być zwięzła i nie zawierać wątków pobocznych. Cel jasno wyznaczony, wypowiedź starannie przygotowana, angażująca publiczność. Jasna struktura argumentów, zrozumiała przez słuchaczy. W zakończeniu odwołanie do publiczności, wezwanie do działania, pytanie skierowane do słuchaczy o wybór drogi. Przygotowując wypowiedź kilkakrotnie mówca może spotkać się z organizatorami i przejść fazę prób, a ci zastępując słuchaczy oceniają i zgłaszają swoje uwagi, po uwzględnieniu których wypowiedź staje się perfekcyjna. Wskazane jest, aby prelegent chcąc wykorzystać w swoim wystąpieniu slajdy, stosował je jak najprostsze, aby nie koncentrować uwagi słuchających na obrazie, lecz na wypowiedzi. Na zakończenie wykładu wyświetlony został film z nagranej konferencji profesora Marka Stępnia, która ma być opublikowana na YOUTUBE.              

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

 

Mózg a interakcje społeczne - spotkanie w Kawiarni Naukowej                                           20.03.2018 r.

Pani profesor Magdalena Fikus rozpoczęła spotkanie zapowiadając tematy kolejnych wykładów w kawiarni, po czym przedstawiła prelegenta dr Łukasza Okruszka i temat, który miał być przez niego omówiony. Otóż pan doktor pracuje wraz ze swoją grupą naukowców między innymi nad badaniem zmian w aktywności mózgu związanym z uczestnictwem w interakcjach społecznych, ale też przeprowadza badania chorych na schizofrenię pod kontem ich reakcji na informacje społeczne. Zajmuje się również badaniem ludzi stawiając im zadania sprawdzające ich możliwości rozumienia zamiarów innej osoby na podstawie jej ruchów. Wykazano, że zdrowy człowiek może odgadywać na podstawie mimiki twarzy emocje drugiego człowieka, a gesty ciała jednej z badanych osób powodują oczekiwaną reakcję drugiej osoby. Nawet tzw. martwa natura ułożona w odpowiedni sposób, tj przypominający człowieka, jego sylwetkę, lub gesty powoduje od razu oczekiwane skojarzenia. Reakcje mózgu na tego typu bodźce badane są przez naukowców i porównywane z reakcjami chorych na schizofrenię. Bada się które części mózgu odpowiadają za różne działania człowieka i porównuje chorych i zdrowych. Badania naukowców dążą do znalezienia metody stymulowania mózgu chorych do lepszej i wydajniejszej pracy, czyli polepszenia ich zdrowia psychicznego. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład Igora Pogorzelskiego - wspomnienie o Zbigniewie Wodeckim                              16.03.2018 r.     

W środę 14 marca o zmienionej wyjątkowo godzinie, bo 16-tej odbył się wykład lubianego przez słuchaczy pana Igora Pogorzelskiego. Mimo późnej pory przybyło wielu chętnych do posłuchania o ciekawostkach z życia znanego piosenkarza i muzyka Zbigniewa Wodeckiego. Okazało się, że bohater wykładu uczył się gry na skrzypcach, natomiast dzięki temu, że ojciec był trębaczem w Filharmonii Narodowej, od niego zdobył wiedzę o arkanach gry na tym instrumencie. Niezmiernie rzadko bywa, aby jeden muzyk wykazywał umiejętności gry na instrumentach smyczkowych i dętych. Był pracoholikiem i jeździł po kraju jak i za granicę koncertując. Zapominał o odpoczynku na łonie rodziny. Nie lubił chodzić do lekarzy i badania zwykle odkładał na dalszy plan. To niestety zemściło się tragicznie. Podobno był bardzo lubiany nie tylko wśród znajomych, ale i ludzi spotykanych przypadkowo, których często wspomagał finansowo.

 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład "Marzenie o doskonałości - miasta idealne"                                                                15.03.2018 r.

W poniedziałek 12 marca w Zamku Królewskim odbył się wykład pani Beaty Artymowskiej, a temat to " Marzenie o doskonałości – miasto idealne". Była to jakby kontynuacja poprzedniego tematu, czyli realizacja założeń i zaleceń zawartych w traktacie o architekturze Witruwiusza. Poświęcił on tam też wiele miejsca estetyce, proporcjom, planowaniu przestrzeni i jej urządzaniu. Zwracał też uwagę na to, jak duże znaczenie dla zdrowia człowieka ma usytuowanie budynków.

Idealne miasto według Leonarda da Vinci miało być założone na planie prostokąta. Jego niezwykłość polegała na tym, że było ono dwupoziomowe – dolny przeznaczony na transport kołowy, zaopatrzenie, szlak komunikacyjny dla robotników, a górny na ruch pieszy bogatszych mieszkańców. Leonardo da Vinci planował również stworzenie bardzo szerokich jak na tamte czasy ulic, przeciwieństwa wąskich zaułków Mediolanu, co miało zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Najważniejsze były dla niego czystość i higiena. Miasto powinno dodatkowo znajdować się w pobliżu rzeki i być poprzecinane licznymi kanałami.  Ze względu na ogrom środków potrzebnych, by osiągnąć pożądany przez Leonarda da Vinci efekt, jego idealne miasto nigdy nie zostało zrealizowane.

W północno-wschodnich Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, znajduje się Palmanova – niewielkie miasteczko, zaprojektowane w XVI wieku przez słynnego architekta, Vincenzo Scamozziego. Rozrysowano je na planie gwiazdy. Palmanova to miasto idealne, powstałe wskutek odwiecznych dyskusji filozofów i artystów o symetrii i umiarze w projektowaniu. Utopijna wizja miasta miała na celu nie tylko zachowanie wyjątkowej równowagi pomiędzy wszystkimi klasami społeczeństwa, ale także ograniczała przypadkowość w architekturze. W Palmanovie możemy więc podziwiać niezwykłą symetrię ulic, które wychodzą z sześciokątnego placu położonego w centrum miasta. Całość konstrukcji jest wymyślnie zaplanowaną twierdzą, otoczoną przez mur w kształcie gwiazdy. Dziś w miasteczku mieszka około 5400 osób. Pytanie tylko, na ile spełniają one oczekiwania architektów, którzy twierdzili, że miasta idealne będą rodzić idealnych ludzi renesansu.

Przykładowym renesansowym miastem idealnym w Polsce jest Zamość, wybudowany w XVI wieku na planie siedmioboku, nazywany Padwą Północy. Plan miasta przypomina sylwetkę człowieka : pałac – głowa, ratusz – serce, ul. Grodzka – kręgosłup, gdyż to właśnie człowiek był w centrum renesansowych zainteresowań. W środku miasta znajduje się kwadratowy Rynek Wielki, nawiązujący do założeń antycznych, obok zaś kolegiata, dziś katedra, symbolizująca Civitas Dei – Miasto Boga.

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład -"Wisła - nasza rzeka i jej polska uroda"                                                                          8.03.2018 r.

W środę 7 marca miał odbyć się wykład z psychologii pani Zuzanny Celmer. Okazało się jednak, że choroba uniemożliwiła jej dotarcie do OSiRu. W związku z tym została zaproszona pani prof. Joanna Angiel, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, która opowiadała słuchaczom o tym, jaka piękna jest nasza królowa rzek Wisła. Poparła swoje słowa przygotowaną prezentacją, w której znalazły się zdjęcia - od źródeł, aż do ujścia. Pokazała nie tylko widoki jakie roztaczają się wzdłuż rzeki w różnych porach roku, ale florę jak i faunę, która występuje w rejonach koryta. Słuchacze mogli podziwiać piękne i różnorodne mosty, jak i inne przeprawy różnego typu promami. Zabytkowe budowle w różnych miastach z poziomu rzeki wyglądają niezmiernie urokliwie i tu pokazano między innymi Kazimierz nad Wisłą, Toruń czy Kraków. Okazało się też, że brak uregulowania daje Wiśle i jej okolicom to piękno, Dzięki temu ma różne ekosystemy i siedliska ptaków oraz wiele rozlewisk, a także meandrów przypominających pętle czy łuki. Z drugiej strony patrząc, regulacja przywróciłaby żeglowność tej królowej polskich rzek. Jednak jest zwykle "coś za coś". Wykład choć niespodziewany wszystkim słuchaczom bardzo się podobał i został nagrodzony hucznymi oklaskami.

 

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład - Świat neandertalczyka                                                                                           1.03.2018 r.

W środę 28 lutego w sali OSiRu odbył się drugi wykład z cyklu archeologia, który wygłosiła pani dr Małgorzata Kot, pracownik Instytutu Archeologii UW.  Tym razem tematem był "Świat neandertalczyka". Otóż pierwsze pojęcie wprowadzone na wykładzie to słowo hominidy czyli rodzina ssaków naczelnych obejmująca gatunki  wykazujące dużą inteligencję, skłonność do przyjmowania spionizowanej, dwunożnej postawy. Na terenie Afryki 1.8 do 2 milionów lat temu żyli homo erectus czyli ludzie z wyprostowanym kręgosłupem. Charakteryzowały ich silnie rozwinięte wały nadoczodołowe, pochylone czoło oraz masywne i wysunięte do przodu szczęki. Milion lat temu Europa nie była zasiedlona, panowała tam wówczas epoka lodowcowa. Afryka natomiast w tym czasie wysychała. Zaczęła się wówczas migracja do Europy gatunku zwanego Neandertalczykiem przez Gibraltar  i z Tunezji na Sycylię. Prawdopodobnie też przez Bliski Wschód. Wędruje on dalej do Azji, dociera do Syberii i na Bliski Wschód. Skandynawia i Anglia jest wówczas niedostępna, ze względu na lodowiec.  Ludzie ci zmagają się z zimnym klimatem. Anatomia ich zmienia się. Gatunek ten charakteryzuje się niskim wzrostem. Sylwetka neandertalczyka jest przysadzista, dosyć niska, krepa, ma on większą objętość klatki piersiowej jak Eskimosi i Masaje, twarz i czaszka stosunkowo duża, a łuki brwiowe wydatne. Człowiek ten potrafi wykonywać rozmaite narzędzia, np. ostrza krzemienne czy drewniane oszczepy. Żyje w małych grupach (kilkanaście osobników). Mają oni większe głowy, trudniej jest kobietom urodzić. Ciąża dłuższa o kilka tygodni. Dzieci szybciej dorastają, a średnia wieku niska – 40 do 45 lat. Uprawiają myślistwo i zbieractwo. Znają ogień i zapewne chronią ciało przed zimnem skórami. W Hiszpanii znaleziono w pionowym szybie szczątki – jest to pierwsze cmentarzysko. Budują wspólnie szałasy – muszą się jakoś porozumiewać, niekoniecznie mową. Znaleziono drewniany oszczep z przed pół miliona lat, zrobiony z rdzenia drzewa cisowego. W dzisiejszych czasach oszczepy również są wykonywane z tego drzewa. Polują wspólnie na mamuty, które zapędzają do błotnistych naturalnych zagłębień w zmarzlinie. Podstawowym narzędziem są noże z kamienia, które specjalnie łupią. Grzebią swoich zmarłych obdarzając ich przy pochówku narzędziami, czy obsypując kwiatami (ziołami).  Przystosowali się oni do klimatu zimnego. Natomiast homo sapiens czyli człowiek współczesny żyje dalej w Afryce. Przez 250  tys. lat nie różni się niczym szczególnym od neandertalczyków. Obydwa te ludy spotykają się 100 tys. lat temu na terenie Bliskiego Wschodu. Mogą się krzyżować, mieć potomstwo. Europejczycy mają 2 % genów neandertalczyków – biała skóra, niebieskie oczy, rude włosy i szybsze gojenie się ran. Reszta genetyczna to afrykański homo sapiens. Przez ostatnie 10 tys. lat zaczyna w dużym tempie rozwijać się sztuka, tworzą się nowe technologie. 27 tys. lat temu został pochowany ostatni neandertalczyk. Jest pytanie, dlaczego wymarła ta rasa? Otóż odpowiedzi udzielają genetycy. Ogólnie populacja tego gatunku była mała, genetycznie spokrewnieni, kobiety umierały przy porodach ze względu na duże główki dzieci, ponadto nie byli odporni na choroby, które z Afryki przyszły wraz z ludami homo sapiens.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Konwersatorium: Człowiek i religia                                                                                         25.02.2017 r.

W czwartek 22 lutego odbyło się konwersatorium w Collegium Bobolanum, które jak zwykle poprowadził ojciec Wacław Oszajca na temat "Sacrum – Profanum". Przed omówieniem właściwego zagadnienia ojciec Oszajca zachęcił do podrzucenia problemu, który nurtuje słuchaczy. Jedna z pań zadała pytanie, na które wszyscy mogli usłyszeć szeroką odpowiedź. Po tym wyjaśnieniu został omówiony przygotowany wcześniej temat, poparty prezentacją.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Ile wymiarów ma wszechświat - spotkanie w Kawiarni Naukowej                                    25.02.2018 r.                 

W dniu 19 lutego odbyło się spotkanie w Kawiarni Naukowej w Pałacu Staszica. Tym razem przyszło tam nieco więcej słuchaczy UOTW niż zwykle. Temat niezmiernie fascynujący, ale jednocześnie trudny, bo mówiący o związkach fizyki współczesnej z matematyką, o kwantowej teorii pola, kwantowej grawitacji i wreszcie, co było najbardziej niewiarygodną informacją, to wiedza  o teorii strun. Odkrycie to pozwoliło na postawienie hipotezy, że wymiar czasoprzestrzeni nie może być dowolny, lecz jest równy dziesięciu. Wyzwaniem dla naukowców jest wyjaśnienie, dlaczego doświadczamy tylko czterech z dziesięciu wymiarów czasoprzestrzeni. Tego wszystkiego dowiedzieli się obecni na spotkaniu od profesora Piotra Sułkowskiego. Po wykładzie zadawano wiele pytań, na które wszyscy obecni otrzymali wyczerpujące odpowiedzi, jeżeli oczywiście obecna wiedza naukowa pozwalała na wyjaśnienie postawionych kwestii.

 

                     

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład w Zamku Królewskim -Sforzowie                                                                                  24.02.2018 r.

Wykład poniedziałkowy 19 lutego w Zamku Królewskim poprowadził pan Sławomir Szczocki, a  temat to: Sforzowie, czyli renesansowa kariera od najemnika do księcia Mediolanu. Sforzowie był to włoski ród arystokratyczny panujący w Księstwie Mediolanu w okresie renesansu. Najgłośniejszym z przodków rodu był  (najemny żołnierz) Muzio Attendolo zwany przez wrogów (i przyjaciół) "Sforza" co miało świadczyć o jego niezwykłej bojowości i odwadze. W wyniku licznych podróży i miłostek pozostawił sporą gromadkę nieślubnych dzieci. Najstarszy Franciszek I rozpoczął swoją karierę podobnie jak ojciec, jako kondotier. W 1441 ożenił się z Blanką Marią - córką ostatniego księcia Mediolanu z rodu Viscontich, a w 1450 został obwołany księciem Mediolanu. Główna linia wywodząca się od jego najstarszego syna Galeazzo Marii rządziła faktycznie do 1480. Z linii tej pochodziła m.in. Bona Sforza d`Aragona - żona Zygmunta Starego władcy Polski i Litwy. W czasie panowania w Mediolanie Ludovica Sforzy nadwornym malarzem był Leonardo da Vinci. Początkowo koncentrował się na posągu konnym z brązu i kopułach pałacu, potem malował portrety. Między innymi portret Cecylii Gallerani, znany jako "Dama z gronostajem". Kobieta ta była kochanką księcia Ludovica. Spod pędzla Leonardo da Vinci wyszedł też portret innej kochanki Ludovica - Lucrezii Crivelli, a nazwany La Belle Ferronniere. W tym samym czasie w refektarzu klasztoru dominikanów przy bazylice Santa Maria delle Grazie Leonardo da Vinci stworzył swoje wielkie dzieło "Ostatnia Wieczerza". W listopadzie 1535 roku Franciszek II - ostatni z rodu Sforzów zmarł bezpotomnie i był ostatnim z linii mediolańskich książąt.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład z medycyny - Choroba Hashimoto a dieta                                                                   22.02.2018 r.

W środę 21 lutego w OSiRze dr Włodarek miał wykład na temat chorób tarczycy, a szczególnie choroby o nazwie Hashimoto. W pierwszej części słuchacze dowiedzieli się, że tarczyca jest gruczołem o bardzo dużym znaczeniu. Przede wszystkim reguluje przemianę materii, wydzielając trzy hormony. Współpracuje z przysadką (w czaszce) i podwzgórzem (w mózgu). Zadaniem tarczycy jest m.in. regulowanie wydzielania T3 i T4. Jeśli wyśle ona sygnał, że tych hormonów we krwi jest zbyt mało, przysadka zaczyna wydzielać TSH - hormon stymulujący tarczycę. Odpowiedzią na to jest z kolei większa produkcja T3 i T4. Wykładowca starał się ten mechanizm bardzo dokładnie wytłumaczyć, pytając nawet, czy jest to zrozumiałe dla słuchających. Po tym przeszedł do nieprawidłowości w tych zależnościach. Czasami pojawiają się zaburzenia tarczycy, wówczas mamy niedoczynność, nadczynność, guzy i choroby autoimmunologiczne, czyli choroby Hashimoto i Gravesa-Basedowa. Słuchacze dowiedzieli się jakie są objawy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Na zdjęciu poniżej widać dwoje ludzi przed leczeniem (widoczny obrzęk twarzy) i po wyleczeniu. W podsumowaniu dr Włodarek podał przykłady wielu badań, które wskazały, że u osób z chorobami autoimmunizacyjnymi tarczycy czyli np Hashimoto nie ma potrzeby stosować diety bezglutenowej, jeżeli została wyeliminowana celiakia, na którą zapadają jednak dużo częściej osoby z chorobami autoimmunizacyjnymi tarczycy.    

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład w Muzeum Warszawy - Konrad Brandel - dokumentalista i innowator                   15.02.2018 r.        

W tym roku akademickim słuchacze UOTW spotykają się na wykładach w Muzeum Warszawy z panem Janem Bliźniakiem, który jest zawsze bardzo starannie przygotowany do referowania zaplanowanego tematu. Dzisiaj mowa była o Konradzie Brandelu urodzonym w 1838 roku w Warszawie, który znany jest jako polski fotograf, wynalazca, fotoreporter, kronikarz Warszawy i twórca unikalnej dokumentacji fotograficznej Warszawy końca XIX wieku. Brandel prowadził prace nad opracowaniem przenośnego aparatu, umożliwiającego wykonywanie zdjęć poruszających się obiektów. Jego wynalazek, nosił nazwę fotorewolweru. Dzięki temu wynalazkowi mógł tworzyć fotoreportaże z życia Warszawy. Mógł fotografować przechodniów i scenki rodzajowe. Był autorem najsłynniejszych zdjęć lotniczych wykonanych z gondoli balonu, lecącego nad Warszawą. Jego zdjęcia służyły malarzom jako szkice i tak zdjęcie handlarki owoców posłużyło Gierymskiemu jako szkic do obrazu "Żydówka z pomarańczami". Ponadto studio Brandla specjalizowało się w wykonywaniu fotograficznych kalendarzy naściennych  i fotografii grupowych w formie pojedynczych zdjęć ułożonych na malowanym tle. Brandel wykonywał również bezinteresownie zdjęcia chorób skórnych i innych schorzeń dla profesorów  Uniwersytetu Warszawskiego, za co w 1875 otrzymał tytuł fotografa tej uczelni. Na rewersach swoich fotografii umieszczał miniaturki wszystkich otrzymanych medali i odznaczeń. W 1900 roku wycofał się z pracy i z drugą żoną przeniósł się do posiadłości na wsi. W czasie I wojny światowej przebywał w Rosji, a następnie osiedlił się w Toruniu, gdzie w 1920 roku zmarł. To skrót tego, co przekazał słuchaczom UOTW wykładowca w Muzeum Warszawy, pokazując jednocześnie interesującą prezentację.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Warsztaty o Kolei Transsyberyjskiej, prowadzone przez pana Jakuba Dońskiego-Lesiuka    14.02.2018 r.   

W dniu 14 lutego odbyły się warsztaty na których słuchacze UOTW dowiedzieli się wielu niezmiernie interesujących faktów z historii budowy Kolei Transsyberyjskiej, jak i informacji o różnorodności komfortu i cen tego środka transportu. Otóż sieć linii kolejowych głównie w azjatyckiej części Rosji budowana była w latach 1891 do 1914. I w roku 1914 przejechał pierwszy pociąg z Moskwy, aż do Władywostoku. Obecnie istnieją cztery szlaki tej kolei, tj. linia transsyberyjska, transmandżurska, transmongolska i Bajkalsko-Amurska. Główny szlak, to linia transsyberyjska o długości 9288 km, przekracza ona 8 stref czasowych i od 2002 roku jest całkowicie zelektryfikowana. Linia Transmandżurska kończy swój bieg w Pekinie, transmongolska biegnie przez Mongolię i kończy trasę również w Pekinie, natomiast Bajkalsko-Amurska od pewnego momentu trasy biegnie równolegle do transsyberyjskiej. Obecnie podróż z Moskwy do Władywostoku trwa 6 dni i 5 nocy. Dla potrzeb tej kolei został wybudowany jeden z najdłuższych mostów Imperium Rosyjskiego na rzece Amur i ma on długość 2590 metrów. Okazało się, że elementy tego mostu budowano w Warszawie i przewożono do Chabarowska, gdzie był montowany. Jeżdżą tą trasą pociągi o różnym komforcie, a więc ceny biletów też są bardzo zróżnicowane. Najbardziej ekskluzywny nosi nazwę "Złoty Orzeł" i przeznaczony jest, jak podkreślił pan prowadzący, dla turystów z bardzo grubym portfelem. Muszą oni zapłacić za przejazd w luksusach dla nich przygotowanych 23 tys dolarów od osoby. Ale już w pociągu Rosyja jadąc w przedziale 4-ro osobowym 2000 zł, a czasami i taniej. Wagony sypialne różnią się też komfortem. Są dwuosobowe, ale też i 50 osobowe bez przedziałów. Na stacjach tej kolei oczekują na przyjazd pociągu kobiety, które handlują gotowymi posiłkami i pasażerowie mogą u nich nabyć w zależności od pory dnia dania zakąskowe lub na gorąco. W każdym wagonie jest samowar z wrzątkiem. Na peronie stacji końcowej we Władywostoku stoi postument z orłem, a poniżej tabliczka z cyfrą 9288 i jest to ilość kilometrów dzielących Władywostok od Moskwy, czyli taką drogę przebywa Kolej Transsyberyjska.

 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Spotkania integracyjne w kawiarni po wykładach w Zamku Królewskim                            13.02.2018 r.

W ramach spotkań integracyjnych słuchaczy UOTW, bardzo często po wykładach np w Zamku Królewskim spontanicznie duża część ludzi, którzy byli na wykładzie kieruje się do kawiarni mieszczącej się w Zamku, lub też, jak to miało miejsce w ostatni poniedziałek do kawiarni "Celibar" w pobliżu Zamku i tam prowadzone są ciekawe rozmowy np. o czekających wycieczkach. Tym razem też odbyło się wzajemne poznanie nowego słuchacza, który właśnie zapisał się w poczet naszej społeczności. Przybywa nam ostatnio panów, co jest bardzo dobrym trendem. Jak widać poniżej na zdjęciach już nie dominują wśród słuchaczy UOTW  panie. Na trzynaście osób było aż czterech panów, w tym jeden nowy. Oby ta tendencja utrzymywała się w następnych semestrach.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Zebranie Rady Słuchaczy UOTW w Zamku Królewskim                                                           13.02.2018 r.

W dniu 12 lutego br. przed wykładem w Zamku Królewskim odbyło się zebranie Rady Słuchaczy z szefową UOTW Elżbietą Kowalską i księgową Barbarą Okine. Głównym tematem narady był plan wycieczek jednodniowych, wielodniowych, jak i wyjazdów pobytowych organizowanych w tym roku akademickim oraz przyszłym. Planowana jest dalsza współpraca z biurem PITUR Piotra Kociszewskiego, szczególnie w wycieczkach krótkich. Zaplanowano również inne prace członków Rady, dla dobra całej społeczności UOTW. 

 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład w Zamku Królewskim o Witruwiuszu - wielkim architekcie i jego dziełach           13.02.2018 r.              

W dniu 12 lutego w Zamku Królewskim spotkała się ze słuchaczami UOTW pani Beata Artymowska aby opowiedzieć o życiu i dorobku wielkiego architekta, konstruktora machin wojennych, twórcy traktatu "O architekturze ksiąg 10", który stał się dziełem jego życia. Był to Marcus Vitruvius Pollio (Witruwiusz), który żył w I wieku p.n.e i był Rzymianinem, parającym się wieloma profesjami. Działo się to za panowania Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta. Witruwiusz był twórcą tzw. człowieka witruwiańskiego, potem upowszechnionego przez Leonardo da Vinci. Okazuje się, że większość tego co wiemy o architekturze starożytnej - o porządkach architektonicznych, proporcjach, zasadach projektowania - wiemy właśnie od Witruwiusza. Uważał on, że przy budowie należy uwzględniać trzy cechy: trwałość, celowość i piękno. Na wykładzie słuchacze dowiedzieli się też jakie zasady narzucał budowniczym świątyń, aby wszystkie niedoskonałości wzroku obserwatora były niwelowane (różny rozstaw kolumn, wybrzuszenie podstawy). Pokazane zostały na rycinach kolumny z wymienionymi nazwami ich elementów, Następnie pokazano wiele przykładów zachowanych do dziś teatrów greckich i projekty, dzięki którym powstawały. Niesamowite akwedukty, których architekturę można podziwiać do dnia dzisiejszego. Na rycinach słuchacze oglądali machiny wojenne i różne maszyny wodne, które stworzył Witruwiusz. W architekturze mamy wiele elementów, które wprowadził wielki architekt i myśliciel Marcus Vitruvius, które możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład o podróżach po literaturze                                                                                                    8.02.2018 r.

W środę 7 lutego był wykład pana dr Piotra Kociszewskigo o podróżach po literaturze. Fascynujący temat, bo prelegent odkrywał polskie szlaki literackie, jak i pokazywał turystykę biograficzną czyli szukanie miejsc związanych z pobytem i pracą twórców literatury, czy turystykę fikcji literackiej gdzie zwiedza się miejsca akcji utworów lub szlaki bohaterów literackich. Ludzie - turyści chcą szukać miejsc i obiektów, które zostały uwiecznione na kartach arcydzieł. Padły przykłady Ziemi Świętej, czy Werony. W Polsce podążamy szlakami życia poetów czy pisarzy, których muzea można znaleźć tam, gdzie się urodzili, żyli lub zmarli, ponadto upamiętnia się ich pobyt w różnych miejscach przez pomniki i ławeczki, tablice pamiątkowe, a w ostatnich czasach również murale i napisy na chodnikach. Aby polska literatura była bardziej upowszechniana, organizuje się również w różnych miastach wydarzenia takie jak targi książki, festiwale literackie, czy festiwale poezji. Jak się okazuje, ten typ turystyki właśnie np.śladami pisarza, poety czy ich fikcyjnych bohaterów, wypiera obecnie tradycyjne zwiedzanie zabytków. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Krótka relacja z pobytu słuchaczy UOTW w "Sanatorium przy Tężni" w Inowrocławiu      5.02.2018 r.

Pobyt w sanatorium trwał 14 dni i uczestniczyło około 40 osób w porze szkolnych ferii zimowych, kiedy to jest przewidziana przerwa w wykładach. Ponieważ to już drugi pobyt w tym sanatorium, a poprzedni był niezmiernie udany, dlatego chętnych nie brakowało, chociaż niektórzy niestety mieli obowiązki wobec własnych wnuków i musieli rezygnować z kuracji, na rzecz rodziny. Jak wszyscy oczekiwali, baza zabiegowa, żywieniowa i lokalowa jest tam na najwyższym poziomie, nie mówiąc o rozrywkach, które zapewniało kuracjuszom sanatorium, a dodatkowo dla słuchaczy UOTW nasza szefowa wynajęła człowieka ze szkoły tańca, aby wszyscy mieli jeszcze trochę więcej ruchu przy muzyce i poznali podstawowe kroki kilku tańców. Oczywiście frekwencja dopisała. Codziennie też można było wieczorkiem potańczyć przy grającym na żywo zespole i wielu naszych kuracjuszy z tej oferty chętnie korzystało. W pobliżu sanatorium był Park Solankowy, a na jego terenie palmiarnia i kawiarnia z rzeźbą teściowej z pieskiem, przy której wszyscy lubili się fotografować. Kilkunastu uczestników skorzystało z wycieczek tam organizowanych, tj. autokarowa do Gniezna i piesza po Inowrocławiu. Zmienna pogoda niestety sprzyjała przeróżnym przeziębieniom, co niestety wyeliminowywało ludzi z zabiegów, jak i rozrywek. Jednak wszyscy wracali do Warszawy z postanowieniem powrotu za rok.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Koncert kolęd w Państwowym Instytucie Geologicznym.                                                             2.02.2018 r.

W dniu 1 lutego odbył się koncert na którym chór zaśpiewał wiele pięknych kolęd i pastorałek pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego, znanego słuchaczom UOTW z wykładów o muzyce, które prowadził w poprzednich latach. W chórze tym śpiewają dwie koleżanki naszego uniwersytetu. Zespół w pierwszej części śpiewał wiele kolęd i pastorałek acapella, natomiast do kilku ostatnich publiczność została zachęcona aby włączyła się  i już wspólnie zostały odśpiewane, co bardzo pięknie zabrzmiało.

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka   

 

Wykład prof. Magdaleny Fikus o genetyce molekularnej                                                                  31.01.2018 r.

W środę niespodziewanie przybyła do OSiRu profesor Magdalena Fikus, która zastąpiła chorą dr Zuzannę Toepllitz i wygłosiła bardzo interesujący wykład na temat genetyki molekularnej, w dostępny sposób dla laików z tej dziedziny wiedzy. Wszyscy słuchali z wielkim zainteresowaniem informacji o tym, że genetyka ogarnia wszystkie elementy życia, ponadto okazuje się, że genetyka angażuje naukowców nie tylko fizjologów, czy biotechnologów, ale informatyków, chemików, fizyków, matematyków i jeszcze specjalistów z wielu dziedzin nauki. Za najpiękniejsze zdjęcie, które obiegło cały świat, wykonane przez panią Franklin w 1952 roku, uznano przedstawienie dyfrakcji X - DNA. Potem nagroda Nobla w 1962 roku za odkrycie i wykonanie modelu DNA przez J.Watson i F.Crick. Następny krok to rozpisana chemia molekuł DNA - CGAT. Okazało się również, że już od dawien dawna rolnicy modyfikowali żywność, oczywiście nie poprzez zmiany genotypów, ale przez selekcję naturalną, uzyskując tzw. mutanty. np. arbuzy w naturalnej postaci były  malutkimi owocami, czy banany z wieloma pestkami. Manipulacja genami zaczęła się od roku 1972 i w tamtym okresie była zupełnie bez kontroli następstw tych poczynań. Obecnie wiedza z tej dziedziny rozwinęła się do tego stopnia, że naukowcy nie ryzykują żadnych ruchów, która zagrażałaby przyjętym normom istnienia życia na Ziemi.

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka      

 

 

Słuchacze UOTW zwiedzają Teatr Wielki                                                                         31.01.2018 r.

W dniu 30 stycznia słuchacze naszego Uniwersytetu spotkali się w Teatrze Wielkim, aby wreszcie zapoznać się z wszystkim co jest zwykle ukryte przed widzem, który przychodzi na spektakl operowy, lub baletowy do Teatru Wielkiego w Warszawie. Pani przewodnik już czekała przy wejściu i wszyscy podążyli za nią najpierw na widownię, gdzie pokrótce opowiedziała o historii powstania i działania teatru, po czym weszliśmy przejściem służbowym do pomieszczeń, których widz nie ma możliwości zobaczyć. W poczekalni dla artystów na ścianie utworzono napis BALET wykonany ze zużytych baletek, na innej drążek do rozgrzania tańczących w balecie przed występem. Wreszcie scena i jej ogrom dosłownie przytłacza. Jest to jedna z największych scen operowych świata. Wysokość wieży scenicznej to 48 m, a powierzchnia sceny z kieszeniami bocznymi i tylną 2500 m2. Następnie winda towarowa na 25 osób wwiozła nas do magazynów, skąd wwożone są na scenę różne elementy scenograficzne np łódki, jak i czasami zwierzęta np konie. Zwiedziliśmy różne pracownie np. malarską, krawiecką, stolarską i wiele innych. Minęliśmy pomieszczenia, gdzie mieli zajęcia członkowie Polskiego Baletu Narodowego. Niestety nie mogliśmy zajrzeć na próby, aby im nie przeszkadzać. Dotarliśmy też do sal, gdzie magazynowane są stroje z przedstawień naszej Sceny Narodowej. Wszystkie pooznaczane nazwami oper, nazwiskiem scenografa i datą premiery. Fascynujące, jaka niezliczona ilość tych strojów, znajduje się w trzech pomieszczeniach. Są tam też pralnie, farbiarnie, prasowalnie, Cała powierzchnia użytkowa Teatru Wielkiego to ok. 90 tys. m2. Zwiedzanie zajęło nam ok. dwóch godzin, ale słuchacze mieli do pani przewodnik jeszcze wiele pytań, na które chętnie odpowiadała. Wycieczka była bardzo ciekawa.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Warsztaty o Turkmenistanie - prowadzenie Aleksandra Grabowska-Henschel      10.01.2018 r.

Turkmenistan to następny kraj, gdzie prowadzi swoją działalność Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Po raz pierwszy słuchacze mieli przyjemność poznać panią prowadzącą, jak i pierwszy raz usłyszeli bardzo dużą ilość informacji na temat kraju, o którym właściwie niewiele słyszeli. Leży on w Azji Środkowej nad Morzem Kaspijskim. Ustrój polityczny to republika prezydencka z prezydentem będącym głową państwa jak i szefem rządu. Ideologię państwową stanowi islam w połączeniu z doktryna polityczną byłego prezydenta, czyli Koran oraz napisana przez byłego prezydenta księga o nazwie Ruhnama, która to księga została też przetłumaczona na język polski i właśnie słuchacze oglądali ją na warsztatach. Pokazana na zdjęciu w rękach pani Grabowskiej. Działalność TDW w tamtym kraju, to głównie wsparcie Polonii tam zamieszkującej (ok. 100 do 150 osób) w formie pomocy w nauce języka polskiego, czy prezentowania naszych zwyczajów. Na zajęcia zostały przyniesione piękne szale i okrycie, demonstrowane przez słuchaczki.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład w Zamku Królewskim na temat humanizmu w renesansie         09.01.2018 r.

Pierwszy wykład w nowym roku 2018 odbył się 8 stycznia w Zamku Królewskim i prowadził go Daniel Artymowski jak zwykle wspomagany przez aktora Jacka Pacułę. Przez obecny rok akademicki omawiany jest okres renesansu, a tym razem mówca skupił się na wyjaśnieniu znaczenia humanizmu w tej epoce. Otóż humanizm w renesansie rozumiany był jako prąd umysłowy, który koncentrował się na sprawach ludzkich, godności człowieka i jego wolności. Dominował antropocentyzm, czyli stawianie na pierwszym planie jednostki ludzkiej, jej potrzeb i optymistycznie postrzeganych możliwości. Dewizą komediopisarza Terencjusza było zdanie:"Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce". W renesansie wskrzeszano gatunki antyczne, a ideał człowieka tamtych czasów powinien znać trzy języki starożytne: łacinę, grekę i hebrajski. W międzyczasie pan Jacek Pacuła czytał urywki utworów udowadniających występowanie pierwiastków humanizmu w epoce renesansu.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Spotkanie Świąteczne słuchaczy UOTW                                                          20.12.2017 r.

Dzisiaj w OSiRze odbyło się spotkanie słuchaczy UOTW z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.W programie najpierw Jasełka w wykonaniu zespołu teatralnego UOTW, potem spotkanie ojca Wacława Oszajcy ze słuchaczami, na którym przytaczał fragmenty poezji, pokazywał na slajdach przykłady znanych twórców malarstwa, czy świetne ujęcia zwykłych ludzi, wszystko w kontekście Bożego Narodzenia. Następnym punktem w programie było śpiewanie kolęd, które przygotowała koleżanka Lidka, z grupą słuchaczy. Na zakończenie wszyscy składali sobie wzajemnie życzenia świąteczne, dzieląc się też opłatkiem. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

 

Wykład o Wojciechu Młynarskim - "róbmy swoje"                                                      14.12.2017 r.

Pan Igor Pogorzelski miał w tym roku pierwszy wykład w UOTW. Tym razem opowiedział o życiu i twórczości Wojciecha Młynarskiego znanego polskiego poety, autora tekstów piosenek i librett, reżysera i wykonawcy piosenki autorskiej. Swoje piosenki wykonywał sam, ale wiele z nich zyskało rozgłos kiedy zaprezentowali je inni wykonawcy. Odznaczony był orderem Sztuki i Literatury przez Ministerstwo Kultury Francji. Przez wiele lat współpracował z Jerzym Derflem - kompozytorem i pianistą. Słuchacze wysłuchali kilku najbardziej znanych i najlepszych piosenek Wojciecha Młynarskiego. Wykład zakończyły gromkie oklaski.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

 

Warsztaty o Armenii - prowadzenie Agnieszka Nowińska                                             14.12.2017 r.

Armenia to kolejny kraj, gdzie prowadzi swoją działalność Fundacja Towarzystwo Demokratyczne Wschód i po raz pierwszy wielu wiadomości o tym państwie słuchacze UOTW dowiedzieli się na warsztatach w środę 13 grudnia br. Jedną z nich było to, że zgodnie z legendą Arka Noego osiadła na świętej górze Ormian - Araracie, a w Tatevie Monastyr z IX wieku był ważnym ośrodkiem piśmiennictwa i uniwersytetem. Dzisiaj do monastyru prowadzi najdłuższa w świecie kolejka linowa, ponad 5000 m długości, otwarta pod koniec 2010 roku. Najistotniejszą wiadomością o której była mowa, to ludobójstwo Ormian przez władze tureckie, które miało miejsce w latach 1915-1917. Ocenia się, że zginęło wówczas ok. 1,5 miliona ludzi. Na zajęcia przybyło jak zwykle wielu słuchaczy gdyż wiedzą, że zawsze te warsztaty są prowadzone w bardzo interesujący sposób. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład w Zamku Królewskim - Największy pomnik renesansu                                    14.12.2017 r.

Pani Beata Artymowska tym razem starała się w ciągu godziny opowiedzieć dzieje powstawania największego pomnika renesansu (działo się to przez 120 lat), a mianowicie Bazyliki św Piotra w Watykanie, która wedle tradycji stoi na miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża. Jego grób leży pod głównym ołtarzem. Bazylika ta usytuowana przy Placu Świętego Piotra jest drugim co do wielkości kościołem na świecie, czołowym dziełem architektury renesansu i baroku, z bardzo bogatym wystrojem wnętrza. Prace wykonali tu między innymi Michał Anioł - Pieta Watykańska czy Gianlorenzo Bernini - ołtarz Świętego Piotra z baldachimem. Wykład wzbogaciła prezentacja, w której słuchacze mogli podziwiać różne przedstawienia Bazyliki z zewnątrz na tle Placu Świętego Piotra, ale też bogate wnętrza jak i znajdujące się tam liczne dzieła sztuki.

 

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Spotkanie Rady Słuchaczy z szefową UOTW                                                       11.12.2017 r.

Dzisiaj przed wykładem w Zamku, Rada Słuchaczy spotkała się z szefową UOTW w celu omówienia i rozdzielenia zadań, aby zaplanowane spotkanie świąteczne, które ma odbyć się 20 grudnia w OSiRze było uroczystością dla wszystkich słuchaczy miłą i stwarzającą rodzinną atmosferę. Omówiono kolejność zaplanowanych w programie wystąpień, sposób ustawienia stolików oraz co na nich się znajdzie. Ponadto inne tematy dotyczące UOTW zajęły resztę czasu do rozpoczęcia wykładu. Spotkania w takim gronie będą powtarzane, aby omawiać wszystkie sprawy, które dotyczą słuchaczy UOTW i rozwiązywać w miarę możliwości różne ich problemy.

 

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka     

 

Wykład z archeologii - sztuka naskalna                                                             7.12.2017 r.

W środę 6 grudnia słuchacze UOTW mieli przyjemność poznać i wysłuchać pani dr Małgorzaty Kot, która jest archeologiem i pracuje na UW. Zajmuje się między innymi ewolucją człowieka i prowadzi badania wykopaliskowe w Polsce i Uzbekistanie. Tematem bardzo interesującego wykładu była sztuka naskalna. Otóż okazało się, że osobą uznaną za pierwszą, która odkryła rysunki naskalne z 13000 w p.n.e. była dziewczynka, która z ojcem odwiedzała różne jaskinie. Działo się to w roku 1879 w jaskini Altamira, a nazywała się ona Maria Sanz del Sautuola. W pierwszej części wykładu słuchacze dowiedzieli się jakie zwierzęta zamieszkiwały w tamtych czasach w lodach, tundrach, czy stepach Europy. Otóż były to gabarytowo dużo większe i cięższe czy to mamuty, nosorożce, jelenie czy też bizony. Dużo groźniejsze i również większe od dzisiejszych były zwierzęta mięsożerne takie jak lwy, hieny cętkowane czy niedźwiedzie. Ludzie starali się na nie polować. W jaskiniach powstawały rysunki różnych zwierząt. Zachowały się one szczególnie na terenie obecnej Francji, np w jaskini Chauvet. Wejście do jaskini Cosquer, gdzie również zachowały się rysunki naskalne znajduje się 16 m pod wodą. Z tego wynika, że morza i oceany coraz bardziej zalewają lądy, na skutek stałego topnienia lodów. Oprócz rysowanych na skałach zwierząt, odnajduje się tam też wiele kształtów ludzkich dłoni, które jak naukowcy odkryli, powstały przez rozprowadzenie barwnika po dociśnięciu ich do skały. ,Najbardziej znaną jaskinią, gdzie występuje najwięcej różnych zwierząt i pojawia się narysowany człowiek jest jaskinia Lascaux. Przez wiele lat do niektórych jaskiń był nieograniczony dostęp turystów, lecz okazało się, że zaczęli niszczyć te jakże cenne rysunki. Obecnie powstał duplikat jaskini i do oryginału już wstępu turyści nie mają. Na tym zakończył się niezmiernie interesujący wykład i nawet słuchacze podchodzili do pani Małgorzaty, chcąc uzyskać informację na interesujący ich temat.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka 

 

Wykład w Zamku Królewskim -Literatura łacińska odrodzenia                        5.12.2017 r

Spotkanie w Zamku Królewskim odbyło się tym razem 4 grudnia. Ponieważ był to dzień imienin Barbary, a w naszym uniwersytecie to imię jest bardzo popularne, więc przed rozpoczęciem wykładu słuchacze i panowie wykładowcy Daniel Artymowski i Jacek Pacuła zostali przez solenizantki poczęstowani cukierkami. Przedstawicielka Rady Słuchaczy złożyła życzenia wszystkim solenizantkom. Sam wykład był jak zwykle bardzo ciekawy, przeplatany przykładami poezji pięknie czytanej przez aktora pana Jacka Pacułę, 

 

 

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka  

 

Wykład dr Dobrochny Kałwy o historii mówionej.                                               29.11_2017 r.

Pani dr Kałwa pierwszy raz miała wykład na naszym UOTW. Jest absolwentką UJ i obecnie pracuje w Instytucie Historycznym UW. Zajmuje się historią mówioną, historią kobiet i metodologią badań historycznych.Temat, który przedstawiła to "Świadek historii opowiada - o pożytkach i problemach historii mówionej". Okazało się, że aby zrozumieć jaki jest powód pozyskiwania wiedzy historycznej mówionej, trzeba dowiedzieć się co to jest historia mówiona. Trzeba też poznać historię tej dziedziny wiedzy. Najważniejszym jest jednak świadomość, od kogo należy pozyskiwać wiadomości historyczne, kto to realizuje i weryfikuje. Tego wszystkiego można było się dowiedzieć, uczestnicząc w spotkaniu z panią dr Kałwą.

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Krótki wykład o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni.                                         29.11.2017 r.

Dzisiejszy dodatkowy krótki wykład poświęcony był bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Poprowadził go pan Adrian Oleśniak. Słuchacze najpierw dowiedzieli się co to jest wirtualna przestrzeń oraz internet i jakie dają użytkownikom możliwości. A te możliwości to E-zakupy, media społecznościowe, poczta i bankowość elektroniczna. Każde z tych udogodnień niesie za sobą również różne niebezpieczeństwa. Należy przede wszystkim zwracać uwagę, czy połączenie jest szyfrowane, czyli adres musi rozpoczynać się od "HTTPS://", a obok jeszcze ma być ikona zamkniętej kłódki. Pan Adrian pokazał slajd, jak korzystać z kart płatniczych. Na zakończenie padło kilka pytań od słuchaczy, a potem wykładowca zadał pytania z najistotniejszych treści które przekazał i na które słuchacze zgłaszający się prawidłowo odpowiedzieli. W nagrodę otrzymali podarunki. Wreszcie wykładowca poprosił , aby mógł zrobić zdjęcie grupowe swoim słuchaczom.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim - Żywoty sławnych mężów                                 28.11.2017 r.          

wchodzimy w epokę renesansu

Trzeci w Zamku Królewskim nasz wykładowca pan Sławomir Szczocki - historyk, który w ciągu godziny potrafi przekazać bardzo szeroką wiedzę, gdyż mówi szybko, sprawnie i ciekawie, podpierając się jak zwykle bardzo dobrze przygotowanymi prezentacjami. Zawsze opowiada o żywotach sławnych mężów (dwa lata temu o sławnych kobietach, przeważnie królowych). W tym roku akademickim rozpoczął od wielkiego kronikarza polskiego Jana Długosza. Żył on na przełomie średniowiecza i renesansu. Do dzisiejszych czasów historycy korzystają z jego wielkiego dzieła, zresztą na język polski przetłumaczonego i wydanego dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Okazało się, że ten człowiek miał niezmiernie ciekawe życie i nie tylko spisywał dzieje Polski, korzystając zresztą z wielu źródeł. Był też odważny, broniąc własnym ciałem Zbigniewa Oleśnickiego - biskupa krakowskiego, późniejszego kardynała, któremu sam wręczał insygnia kardynalskie w imieniu papieża Mikołaja V. Jan Długosz został w 1436 r. kanonikiem krakowskim, był w Ziemi Świętej i wreszcie w 1467 roku król Kazimierz Jagiellończyk. powołał go na stanowisko ochmistrza i nauczyciela królewiczów. Istnieje też rękopis w języku łacińskim z roku 1448 zwany Banderia Prutenorum, w którym Jan Długosz na podstawie przepytywań posłów państwa krzyżackiego, stworzył kompletny opis zdobytych chorągwi w czasie bitew z Krzyżakami w latach 1410-1431. Ponadto był fundatorem wielu kościołów i domów, które często zachowały się do dzisiejszych czasów. Przeżył 65 lat i jego szczątki znajdują się w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie. 

 

     

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład o pierwszych polskich podróżnikach                                             23.11.2017 r.

Wczoraj mieliśmy pierwsze spotkanie z panem dr Piotrem Kociszewskim, który poprowadził wykład pt. "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat", Dotychczas znaliśmy pana Piotra jako wspaniałego organizatora, przewodnika i prowadzącego nasze wycieczki. Tym razem zaprezentował się jako bardzo dobry wykładowca. Omówił w skondensowanej formie niezmiernie szeroki temat. Ukazał szlaki podróżników i ich sylwetki, np. Świętego Wojciecha czy Benedykta Polaka, który przez dwa lata dotarł do Azji w XIII wieku. Okazało się, że Jan Kochanowski zanim osiadł w Czarnolesie żeglował, odwiedził Niemcy, Włochy, Francję. Wielu jeszcze Polaków podróżowało po całym świecie w czasach, gdzie nie było to takie proste, jak w dobie komputerów i samolotów. Obecnie do organizacji turystyki zaprzęgnięte są wszystkie zdobycze najnowszych technologii i wiedzy, aby potrzeby potencjalnego turysty zostały w pełni zaspokojone.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Gratulacje dla nowożeńców                                                                             22.11.2017 r.

Dzisiaj przed wykładem odbyła się bardzo miła uroczystość. Wszyscy dowiedzieliśmy się, że słuchacze naszego Uniwersytetu, z wieloletnim stażem, którzy poznali się tu i zaprzyjaźnili, teraz właśnie, w tym roku powiedzieli "tak" i mamy wśród nas nowe małżeństwo. Wszyscy obecni odśpiewali "Sto lat", a przedstawicielka Rady Słuchaczy w imieniu całej grupy pogratulowała Agnieszce i Maciejowi życząc wiele szczęścia. Były też kwiaty i podusia-serduszko na nową drogę życia. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Kawiarence Naukowej o medycynie ewolucyjnej                         20.11.2017 r.

Prowadzącym spotkanie był pan Szymon Drobniak naukowiec Uniwersytetu Jagielońskiego. Próbował on odpowiedzieć na pytanie, czy człowiek podlega w dalszym ciągu przemianom ewolucyjnym. Otóż naukowcy stwierdzają, że stosowanie coraz nowszych zdobyczy wiedzy medycznej powstrzymuje znacznie selekcję naturalną, która jest jednym z elementów ewolucji. A inne potrzebne elementy to zmienności w cechach mających podlegać ewolucji i wreszcie dziedziczność cech czyli możliwość przekazywania ich do kolejnych pokoleń. A więc co z naszą ewolucją? odpowiada na to pytanie slajd z prezentacji poniżej.

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład w Zamku Królewskim - Świat architektury renesansu                      20.11.2017 r.

Tym razem w Zamku miała wykład pani Beata Artymowska, która zaczęła słuchaczy UOTW wprowadzać w arkana architektury renesansu. Po krótkim wstępie, gdzie pokazała periodyzację epoki renesansu, na różne podgrupy, przeszła do narodzin renesansu we Florencji, między innymi wyjaśniając sposób budowy kopuły Santa Maria del Fiore i pokazując zdjęcia innych już wzorowanych na niej budowli. Prekursorem stylu renesansowego w budownictwie okazał się Filippo Brunelleschi którego projekt domu dla sierot był później powielany w różnych budynkach we Florencji. Oglądaliśmy także pałace z tamtego okresu, elementy dojrzałego renesansu w Rzymie oraz przykłady manieryzmu w architekturze. I na tym wykład musiał się zakończyć, a dalszy ciąg w następnym wykładzie.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Zwiedzanie nowych ekspozycji w Muzeum Warszawy                                    16.11.2017 r.

W czwartek 16 listopada zaraz po wykładzie o Warszawie samorządnej w filii Muzeum Warszawy, przeszliśmy do siedziby głównej i tam cała nasza duża grupa słuchaczy UOTW zwiedzała eksponaty na trzech już udostępnionych kondygnacjach, poczynając od podziemi gdzie pokazano dane warszawskie, dzieje kamienic oraz gabinet archeologiczny. Na parterze podziwialiśmy gabinet pocztówek, suwenirów, pomników i syren warszawskich. Druga natomiast kondygnacja to portrety, srebra i platery, gdzie spędziliśmy najwięcej czasu. Szczególnie srebra i platery przyciągały uwagę zwiedzających. Na koniec dla chętnych wędrówka na 6 piętro i podziwianie Rynku Starego Miasta z góry. Wycieczka dostarczyła słuchaczom UOTW wielu cennych informacji z dziejów Warszawy.

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Wykład i warsztaty o udzielaniu pierwszej pomocy

oraz spotkanie z panem policjantem                                                                     15.11.2017 r.

Dzisiaj słuchacze dowiedzieli się jak udzielać pierwszej pomocy. Po wykładzie chętni mogli popróbować swoich umiejętności w tej dziedzinie. Przede wszystkim sposób ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Następne ćwiczenie odbywało się na fantomie i koleżanki wykonywały uciskanie klatki piersiowej, które się wykonuje w przypadku zatrzymania akcji serca. Okazało się, że nawet nie ma bezwzględnej konieczności wdmuchiwania powietrza osobie ratowanej. Natomiast uciski muszą być szybkie (ok 100 na minutę). Na wykładzie funkcjonariuszka ze Straży Miejskiej informowała też o tamowaniu krwotoków z nosa. Absolutnie nie można kłaść na wznak ofiary, lecz utrzymując w pozycji siedzącej schylić głowę między kolana, ucisnąć nos gazikiem i położyć zimny kompres na kark. 

Odwiedził nas również dzisiaj pan policjant i w bardzo interesujący sposób przekazał, co może grozić szczególnie starszym ludziom ze strony oszustów działających na tzw. "wnuczka" czy nowsza wersja na "policjanta". Mówił jakimi metodami posługują się, aby zdobyć ciężko zaoszczędzone przez seniorów pieniądze. Rozdał też karty, w których policja ostrzega przed oszustami i prosił, aby je umieścić w widocznym miejscu w swoim budynku.
Myślę, że dzisiejsze spotkanie z ludźmi w mundurach przyniosło nam spodziewane korzyści i może uda się kiedyś uratować chociaż jedno życie, pomóc poszkodowanemu, lub nie stracić pieniążków na korzyść bezczelnych oszustów.  
 
 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Ukonstytuowanie się Rady Słuchaczy UOTW                                                             13.11.2017 r.

W dniu 13 listopada po wykładzie pana Artymowskiego w Zamku Królewskim ukonstytuowała się nowa Rada Słuchaczy wybrana na zebraniu słuchaczy UOTW w jawnym głosowaniu w dniu 18 października 2017 roku. Do Rady dostało się 9 osób, przy czym na spotkanie 13-tego mogło przybyć 6 pań z nowo wybranego zespołu. Zaszczyciły też swoją obecnością Prezes Zarządu Fundacji Towarzystwa Demokratycznego Wschód pani Aleksandra Kujawska i Kierownik naszego Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku pani Elżbieta Kowalska. Na spotkaniu tym poszczególne osoby z nowego zespołu przedstawiały się i deklarowały, do jakich zadań chcą przystąpić i jaką działalność podejmą w ramach pracy w Radzie Słuchaczy. Omawiane też były możliwości bliższej współpracy z TDW i ogólne założenia działalności naszego UOTW. Wybrano również przewodniczącą Rady - powtórnie tę samą osobę, która sprawdziła się w poprzedniej kadencji na tym stanowisku.

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka, autor ostatniego zdjęcia Bogumiła Świerżewska.

 

Po wakacjach w Zamku Królewskim wykład pana Daniela Artymowskiego    13.11.2017 r.

Jak co roku inauguracja wykładów w Zamku Królewskim przez pana Daniela Artymowskiego i tradycyjnie towarzyszy mu aktor i reżyser pan Jacek Pacuła. Temat tegorocznych spotkań to "Wesoło lub uczenie, lecz przede wszystkim pięknie - literackim szlakiem renesansu" I już wiadomo, że pomimo tematyki poważnej, wykłady prowadzone są bardzo interesująco i dowcipnie. Pan Pacuła czyta różne fragmenty utworów, których autorów przytacza wykładowca, nierzadko panowie wchodzą w bardzo dowcipną, ale i pouczającą wymianę zdań, co sprzyja skupieniu uwagi na temacie. Godzina mija niepostrzeżenie. Panowie otrzymują gromkie brawa. Kolejni wykładowcy z którymi mamy wykłady w Zamku są również świetni, ale każdy przedstawia zupełnie inny cykl tematów. Już czekamy na kolejny poniedziałek i wykład pani Beaty Artymowskiej, która z kolei zagłębi się w cykl renesansowej architektury, a pan Sławomir Szczocki opowiadał będzie o żywotach sławnych mężów.  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka

 

Pierwsza próba "Jasełka 2017r." w Remoncie                                                      27.10.2017 r.

W klubie Remont w każdy piątek chętni słuchacze naszego UOTW mają zajęcia taneczne. Dzisiaj po nauce tańca odbyła się pierwsza próba grupy teatralnej w ramach warsztatów, na której zostały podzielone role i odbyło się pierwsze czytanie ze scenariusza. Oczywiście niektóre koleżanki biorące udział w warsztatach teatralnych specjalnie przejeżdżają tylko na próby, gdyż nie biorą udziału w zajęciach tanecznych. Jednak dzięki temu możemy solidnie przygotować nasz występ. 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Konwersatorium "Człowiek i religia" z oj. Oszajcą.                                               26.10.2017 r.  

Dzisiaj tj. w czwartek 26 października odbyło się konwersatorium w Collegium Bobolanum z oj. Oszajcą. Tematem było "Życie" – życie przed śmiercią i po śmierci opisywane w różnych okresach dziejów w Księgach Hioba, czy w Psalmach Dawida. Po tym spotkaniu słuchacze przeszli do kaplicy, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej, odbywającej się tradycyjnie na dobry początek roku akademickiego.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład o bezpiecznych finansach seniora                                                               25.10.2017 r.

Dzisiaj odbył się wykład o "Bezpiecznych finansach seniora" i okazał się na tyle interesujący, że nasi słuchacze notowali niektóre informacje podawane przez pana Daniela Jachimowicza. Zwracał on uwagę na wiele błędów i zaniedbań przy podpisywaniu umów pożyczkowych, czy zakupowych. Ponadto uczulał, aby przyglądać się bankomatom i omijać szerokim łukiem wszystkie, które mają np. jakieś nakładki. Ponadto ważną informacją był międzybankowy numer telefonu do zastrzegania kart i adres mailowy, gdzie można między innymi sprawdzić, czy nasz bank jest w systemie.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Spotkanie w Muzeum Warszawy                                                                           19.10.2017 r.

na wykładzie "Kronenbergowie - warszawscy krezusi"    

Nowy edukator przekazał w bardzo interesujący i profesjonalny sposób wiedzę o działalności biznesowej głównie Leopolda Kronenberga, który początki fortuny rozkręcał w branży tytoniowej kantorów i cukru, potem budował koleje, zasilał też pieniędzmi działalność patriotyczną w czasie powstania styczniowego. Spuścizną po nim w Warszawie jest głównie siedziba Banku Handlowego i siedziba Szkoły Głównej Handlowej. Trzech jego braci nie powiększyło dorobku rodzinnego, wręcz przeciwnie. Fortuna Kronenbergów została zaprzepaszczona.

Słuchacze podziękowali oklaskami za piękny wykład panu Janowi Bliźniakowi.

 
   
 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

  

Wybory do Rady Słuchaczy UOTW                                                                                    18.10.2017 r.

W dniu dzisiejszym odbyły się wybory do Rady Słuchaczy naszego Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku. Frekwencja dopisała. Z sali padały zgłoszenia kandydatów, których ostatecznie było 9. Podczas głosowania okazało się, że wszyscy zgłoszeni zostali zaakceptowani przez forum słuchaczy jednogłośnie. Społeczność oklaskami potwierdziła trafność wyboru wybranych osób do Rady Słuchaczy.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Kawiarence Naukowej - Jak nauka może usprawnić transport.  16.10.2017 r.

Pan Paweł Góra z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił bardzo interesujący, ale jednocześnie mocno skomplikowany i niezmiernie naukowo podany wykład o tym, jak nauka, a w szczególności matematyka i informatyka może pomóc rozwiązywać problemy związane z transportem. Między innymi redukować korki i liczbę wypadków na drogach.Zaznaczył, że ruch drogowy może być modelowany, a warunki transportu optymalizowane. Wraz z pojazdami autonomicznymi, czyli sterowanymi przez programy komputerowe nadejdzie, a właściwie już nadchodzi rewolucja w transporcie. Zaznaczył, że przed dronami rozpościera się szerokie pole do działania w sferze panowania nad komunikacją, nawet już w obecnym czasie. Wprowadzenie na drogi pojazdów autonomicznych spowoduje znaczną redukcję wypadków, nawet 90-95%. Wyeliminuje sygnalizację świetlną, możliwość pracy i rozrywki podczas jazdy, transport dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych, dostarczanie przesyłek, wiele innych zastosowań i udogodnień - czyli pojazdy bez kierowcy. Nad takimi rozwiązaniami już prowadzone są prace naukowe. Czyż to nie fantastyczne?

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.   

 

Inauguracja nowego roku akademickiego 2017/1018                                       11.10.2017 r,

Dzisiaj odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2017/2018 w naszym Uniwersytecie Otwartym Trzeciego Wieku. Jak zwykle frekwencja dopisała. Już tydzień temu, część osób przyszło do OSiR-u, aby wpłacić należność i ten fakt uwieczniłam na fotkach. A w dniu dzisiejszym jak zwykle uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem pieśni "Gaudeamus igitur", po czym kol. Renata opowiedziała co zdarzyło się w ubiegłym roku, na tle prezentacji, którą przygotowałam wykorzystując zdjęcia, które zrobiłam w trakcie trwania roku akademickiego z różnych wydarzeń. I tak zamknęłyśmy miniony rok, a pani prezes Aleksandra Kujawska rozpoczęła ten nowy witając wszystkich słuchaczy i zapowiadając bardzo ciekawy, czekający nas program. Dzisiejszy wykład poprowadzili Anna i Tomasz Ostrowscy, którzy przedstawili rozwój opery na przestrzeni wieków.  Przedstawiane opery dokumentowali własnym wykonaniem arii. Taki wykład połączony z koncertem był dla słuchaczy zupełnie niespodziewany i myślę że bardzo atrakcyjny. I tak rozpoczęliśmy 11 rok pracy naszego Uniwersytetu. Życzę wszystkim słuchaczom wiele zdrowia, abyście państwo mogli uczęszczać na zajęcia, które będą odbywać się jak zwykle nie tylko w OSiR-rze, ale też na Zamku Królewskim, w Muzeum Historii Warszawy, w "Remoncie", w Collegium Bobolanum i w FIZE. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Kawiarenka Naukowa

Wykład o wszechświecie - o porażkach i sukcesach astronomii.              21.06.2017 r.

Wykład w Kawiarence Naukowej odbył się w ostatni poniedziałek 19-tego czerwca, a tematem był "Wszechświat, porażki i sukcesy astronomii". Ponieważ temat był niezmiernie interesujący, przybyło wiele osób, wręcz trzeba było dostawiać krzesła. Gości przywitała pani profesor Fikus i przedstawiła osobę pana Michała Różyczki. Omawiał on ten frapujący wszystkich temat, prezentując czasami naprawdę zaskakujące dla przeciętnego zjadacza chleba zdjęcia. Proszę szczególną uwagę zwrócić na slajd, który zamieszczam poniżej, a przedstawia procentowy skład wszechświata, a na następnym wyartykułowany jest sukces jak i porażka astronomii w tym temacie. Daje do myślenia.... 

  

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Dzień Warszawskich UTW na Torze Służewiec                                                 18.06.2017 r.

W dniu 17 czerwca odbył się na Torze Służewiec VIII Dzień Warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Niestety nasz uniwersytet reprezentowała mała grupka koleżanek, Tradycyjnie spotkanie uświetnił występ gwiazdy, którą tym razem była Hanna Banaszak. Jak zawsze wspaniale wykonywała tak standardy jazzowe jak i inne utwory, gdzie tekst ma dominujące znaczenie, ale siła jej głosu i ogromna skala nie zmieniają się pomimo upływu czasu. Najważniejszym punktem programu tego dnia był konkurs kapeluszy. Uczestniczki tego spotkania przeszły w pomysłach wszystko to, co dotychczas na Torze oglądaliśmy. Otóż były na kapeluszach nawet kot, konie, nie mówiąc o uchu, zbożu, owocach i kwiatach. Wygrała pani w niebieskiej sukni, która przypominała Scarlett O`Hara (oczywiście kilka lat później...). Cały jej strój był piękny, nie tylko kapelusz. Na jednym ze zdjęć mogą Państwo zobaczyć trzy finalistki wraz z posłem Szczerbą, organizatorem tego wydarzenia.

Po zakończeniu konkursu zorganizowany były poczęstunek i gonitwa koni o puchar UTW. Pogoda dopisała, szkoda, że tak mało było słuchaczy naszego UOTW. 

    

    

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

​ Uroczystość zakończenia roku akademickiego 2016/2017  

związana z zakończeniem obchodów jubileuszu 10-lecia UOTW.              26.05.2017 r.      

W środę 24 maja słuchacze UOTW i zaproszeni goście spotkali się w Sali OSiRu na ul. Polnej, aby uczestniczyć w uroczystości ostatniego dnia obchodów jubileuszu 10-lecia UOTW i świętować zakończenie roku akademickiego. Pierwszym punktem programu był występ naszej grupy teatralnej, która przedstawiła spektakl przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu naszego uniwersytetu. Po udanym występie aktorki naszego UOTW podziękowały koleżance Renacie Baranowskiej-Bogdan, która jest założycielem tego teatrzyku, scenografem i reżyserem. Następnie została zaprezentowana wystawa prac fotograficznych, która była wynikiem rocznej pracy na warsztatach fotograficznych prowadzonych przez pana Mariusza Michalika. Wystawiający swoje prace otrzymali certyfikaty ukończenia "Kursu fotografii humanistycznej".  Kolejnym punktem programu było podziękowanie i wyróżnienie  dla najbardziej aktywnych słuchaczy UOTW i naszej szefowej Elżbiety Kowalskiej za ciężką pracę na rzecz uniwersytetu. Koleżanki 10-latki odśpiewały jej bardzo ciekawą i oryginalną wersję pieśni "Sto lat".  Kulminacją obchodów był tort urodzinowy, który wszyscy uczestnicy spotkania mogli skosztować, nawet z dokładką. A więc teraz wszyscy, którzy wyjeżdżają do Jelitkowa, rozpoczną pakowanie i będziemy miło spędzać wspólnie czas na zasłużonym odpoczynku po całorocznej pracy na uniwersytecie, gdzie wszyscy wykładowcy dokładali starań, aby przekazywana wiedza była bardzo interesująca.

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 już 11 października 2017 roku w Sali OSiR, ul. Polna 7a.

Do zobaczenia. 

 

 

  Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

                                                                                                             

Uroczystość wręczenia medali z okazji 10-lecia UOTW                              26.05.2017 r.  

W poniedziałek 22 maja w Zamku Królewskim w Sali Koncertowej odbyło się uroczyste wręczenie medali pamiątkowych wszystkim osobom, które były w Uniwersytecie Otwartym Trzeciego Wieku od początku jego powstania, tj. od 10 lat. Na wstępie przywitała gości szefowa i założycielka UOTW Elżbieta Kowalska. Następnie zabrała głos współzałożycielka i wieloletnia opiekunka z ramienia Fundacji Towarzystwa Demokratycznego Wschód, Anna Hejman. W ciepłych słowach opowiedziała, jak tworzył się Uniwersytet. Jeszcze jedno przemówienie przedstawiciela Rady Naukowej pani Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk i dziesięciolatki zostały poproszone na estradę, gdzie dwie szefowe: Elżbieta Kowalska i z ramienia Fundacji TDW Aleksandra Kujawska, wręczały pamiątkowe medale z gratulacjami. Na zakończenie pięknej uroczystości słuchacze i zaproszeni goście wysłuchali wykładu przygotowanego przez pana Daniela Artymowskiego i Sławomira Szczockiego, kończący cykl "Żywoty sławnych mężów". Tym razem był to "Konstanty Wielki – pod tym znakiem zwyciężysz". Sądzę, że w tym dniu wszyscy zebrani poczuli się właśnie jak Konstanty Wielki  - zwyciężyli własne słabości, choroby i przez 10 lat, lub niektórzy nieco mniej uczestniczyli w zajęciach, spotykali się z ludźmi - chciało się wyjść z domu. Z pewnością wszyscy czujemy się potrzebni i lubiani przez naszą małą społeczność UOTW. 

  

                          

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Drugie warsztaty o pięknej Gruzji                                                                11.05.2017 r

    prowadzone przez panią Agnieszkę Nowińską

We wtorek 9 maja odbyły się warsztaty, na których pani Agnieszka Nowińska kontynuowała opowieść o Gruzji. Były to już drugie warsztaty na ten temat. Jak zwykle wszyscy słuchacze naszego UOTW z wielkim zainteresowaniem słuchali pięknych wspomnień z jej pobytu w tamtym regionie. Pokazała nam piękny inkrustowany złoty krzyż zatopiony w srebrze oraz o pięknym kształcie, kolorach i rzeźbieniach butelkę wypełnioną gruzińskim winem. Ponadto przez cały wykład wyświetlane były zdjęcia z tych wszystkich miejsc, o których pani Agnieszka opowiadała.  

                       

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

          Pierwszy dzień obchodów jubileuszu                                                       8.05.2017 r.

10-lecia Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku.                  

Siódmego maja w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbył się bardzo piękny koncert w wykonaniu Wojskowej Orkiestry z Radomia, dedykowany Słuchaczom UOTW, z okazji jubileuszu 10-lecia Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku. Orkiestra zaprezentowała wiele utworów i tylko dwa typowo wojskowe. Inne były przebojami muzyki rozrywkowej. Z orkiestrą wystąpiła również solistka, która wykonała z dużą swobodą i elegancją kilka trudnych jazzujących piosenek, jednocześnie zachęcając widownię do wspólnego śpiewania. Dyrygent orkiestry również namawiał słuchaczy do rytmicznego klaskania. Na zakończenie przedstawicielki naszego Uniwersytetu wręczyły piękny bukiet kwiatów na ręce maestro, po czym orkiestra zagrała "Sto lat". Cała publiczność była bardzo wzruszona i oklaskom nie było końca.

Wszyscy uznali, że koncert był wspaniały, a muzycy i solistka prezentowali bardzo wysoki poziom, dzięki wykształceniu umiejętnościom i wrażliwości muzycznej. W ramach naszych obchodów, było to pierwsze, ale jak radosne wydarzenie.

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład dr hab. Dariusza Włodarka o znaczeniu dla zdrowia

                 kwasów tłuszczowych omega 3                                                                     10.03.2017 r.

W środę 8 marca dr Włodarek opowiadał o znaczeniu dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega 3. Aby zapobiegać miażdżycy, która prowadzi do wielu chorób, w początkowej fazie wystarczy uzyskać porady dotyczące zmiany stylu życia i żywienia. W bardziej zaawansowanej fazie dodatkowo należy wprowadzić farmakoterapię. Trzeba też rozróżniać różne rodzaje tłuszczów. Jedne z nich zawierają cholesterol, a inne nie, jedne są widoczne inne nie. Korzystny stosunek omega 6 do omega 3 jest w oleju rzepakowym, który jest najbardziej dostępny na polskim rynku. Największą zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 mają ryby, przede wszystkim makrele, śledzie, łososie. Nie zaleca się kobietom w ciąży spożywania ryb z Bałtyku (duże zanieczyszczenie tego akwenu). Aby zmniejszać nadciśnienie tętnicze należy jeść ryby niesmażone. Ponadto jedzenie ryb może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru, demencji, choroby Alzheimera, ale trzeba to robić dwa lub trzy razy w tygodniu.   

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty o pięknej Gruzji przedstawiła pani Agnieszka Nowińska                       10.03.2017 r.

W Dzień Kobiet 8 marca pani Agnieszka Nowińska opowiadała o pięknej Gruzji. Przede wszystkim poznaliśmy jakie zwyczaje dominują i jakie potrawy są najbardziej charakterystyczne dla tego regionu. Okazało się, że w Gruzji uprawiane są winnice i z pozyskanych winogron robione wspaniałe, znane na całym świecie wina. Obejrzeliśmy miniaturę św. Nino, która jest apostołką i patronką Gruzji, portmonetkę wyszywaną złotą nicią, czy tasbih czyli gruziński różaniec, który pani Nowińska prezentuje i widać go na poniższym zdjęciu. Próbowaliśmy też czurczchelę, czyli gruzińskie typowe słodycze. Są to orzechy włoskie lub laskowe oblane gęstym sokiem z owoców. Orzechy są nabijane na sznurek, dlatego po oblaniu ich syropem, przybierają kształt kiełbasy tzw. gruziński Snickers.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Zajęcia gimnastyczne typu pilates.                                                                                   9.03.2017 r.

W każdą środę po wykładzie prowadzone są zajęcia typu pilates. Jest to forma ćwiczeń fizycznych, która sprzyja utrzymaniu równowagi w organizmie. Ćwiczenia wykonywane są spokojnie, a tempo narzucane jest przez łagodną muzykę. Przywracają dobre samopoczucie i pomagają się zrelaksować. Okazuje się, że coraz większa liczba słuchaczek naszego uniwersytetu bierze udział w tych ćwiczeniach.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Zamku Królewskim – Cezar, czyli władca w wieńcu laurowym.            9.03.2017 r.

W tym roku akademickim pan Sławomir Szczocki prowadzi cykl wykładów pt. "Żywoty sławnych mężów". 6 marca przedstawił sylwetkę Gajusza Juliusza Cezara rzymskiego polityka, wodza, dyktatora i pisarza, który panował od 49  p.n.e. do 44 p.n.e. Piastował kolejno urzędy kwestora, edyla, pretora, konsula, imperatora i dyktatora. Po wieloletnich walkach, przejął pełnię władzy w Rzymie. Zamordowany w idy marcowe przez senatorów.

Pan Szczocki zawsze w bardzo interesujący sposób opowiada o sławnych mężach, którzy zapisali się w historii swoimi wielkimi czynami, wyświetlając przy tym świetnie przygotowane prezentacje.    

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.    

 

Próba otwarta w Filharmonii Narodowej –Igor Strawiński-"Pietruszka"               4.03.2017 r.

W piątek 3 marca 2017 roku odbyła się kolejna Próba otwarta w Filharmonii Narodowej. Idąc do FN można było zauważyć na plakatach młodego człowieka, który okazał się włoskim dyrygentem Lorenzo Viotti. Miał on dyrygować orkiestrą Filharmonii Narodowej na wieczornym koncercie. Na próbę zaplanowano muzykę do baletu Igora Strawińskiego "Pietruszka". Balet ten powstał dla Sergiusza Diagilewa w 1911 roku. Uważany jest za dzieło idealnie łączące wszystkie sztuki: muzykę, choreografię, opowiadanie historii i scenografię w synkretyczny twór. Rzecz dotyczy tytułowego pajacyka (Pietruszka to zdrobnienie od imienia Piotr), który ożywa w czasie karnawału, wiedziony dźwiękiem fletu Czarodzieja, przeżywa miłość tragiczną i ginie. Ale jakże może zginąć, wszak to tylko kukiełka. Niezwykle atrakcyjna muzyka ujęta w formie suity, wyrastająca z pierwotnego zamysłu koncertowego jest też od ponad stulecia szczególnie lubianą pozycją repertuaru koncertowego.

Tradycyjnie przed próbą, słuchacze usłyszeli w Sali Kameralnej od pani Maliny Sarnowskiej, wiele informacji o autorze koncertu jak i urywki niektórych charakterystycznych tematów. Tak przygotowani do słuchania mogli już przejść na Salę Koncertową i podziwiać kunszt dyrygenta oraz orkiestry, która miała do wykonania niezmiernie trudny utwór. Gdy przebrzmiały ostatnie takty, dyrygent prosił muzyków o powtarzanie niektórych sekwencji, udzielając im wskazówek i ostatnich uwag przed wieczornym koncertem.

Na zakończenie pobytu w Filharmonii, słuchacze udali się powtórnie do Sali Kameralnej. Tam nastąpiło spotkanie z młodym, ale już doświadczonym, świetnie wykształconym i czującym muzykę dyrygentem, który przyjechał po raz pierwszy do Polski z Włoch. Zadano mu wiele pytań, na które publiczność otrzymała bardzo wyczerpujące i szczere odpowiedzi. Potwierdziła się reguła, że muzycy, z którymi dotychczas można było się spotkać i rozmawiać za pośrednictwem pani Sarnowskiej są zawsze otwarci, dowcipni i bardzo mili.

Poniżej na zdjęciach oczkujący na spotkanie widzowie w Sali Kameralnej i młody włoski dyrygent Lorenzo Viotti, odpowiadający na pytania.  

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład z psychologii na temat samotności.                                                                2.03.2017 r.

Pani dr Zuzanna Toeplitz – psycholog i wykładowca akademicki – w dniu 1 marca 2017 roku w czasie wykładu przedstawiła analizę przyczyn samotności i sposobów jej zapobiegania. Okazało się, że samotność dotyka nie tylko ludzi starszych ale i młodych, a nawet dzieci. Człowiek samotny potrzebuje wsparcia emocjonalnego, duchowego ale też materialnego. Do wzrostu osamotnienia przyczynia się tempo życia, zmiany w rodzinie, migracje czy świat wirtualny. A jak przeciwdziałamy osamotnieniu. Przede wszystkim poszukujemy wspólnot innych niż rodzina, szukamy hobby, czy staramy się kontaktów dzięki współczesnym technologiom. Świetnym towarzyszem i przyjacielem samotnych ludzi może być pies, czy kot. Leszek Kołakowski w swojej książce pt "Klucz niebieski" bardzo trafnie ujął problem samotności: "Nie udawajmy, że jesteśmy "samotni wśród tłumu ludzi". Kiedy będziemy samotni naprawdę, zrozumiemy tę różnicę."  

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty fotograficzne –mój projekt fotograficzny-fotografia intencjonalna    2.03.2017 r.

Zajęcia odbyły się 28 lutego 2017 roku. Inspiracją ostatniej pracy domowej był cytat Elliotta Erwitta: "Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji. To umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Odkryłem, że nie jest zbyt istotne co widać – istotne jest to, co potrafisz z tym zrobić."  

W czasie zajęć między innymi toczyła się dyskusja o zrealizowanych projektach w ramach pracy domowej. Tematem było zaplanowanie i wykonanie zdjęcia. Praca miała składać się z trzech etapów, a mianowicie w pierwszym szczegółowy opis projektu, w drugim realizację i w trzecim opis wrażeń i odczuć, które pojawiły się przy realizacji.

Z wielką uwagą wszyscy uczestnicy warsztatów analizowali przedstawione prace i zawsze jako ostatni wyrażał swoje zdanie i cenne uwagi pan Mariusz Michalik - prowadzący warsztaty.

W dalszej części zajęć, pracując w dwóch grupach podjęta została dyskusja na temat spójności, w aspekcie przygotowywania projektu końcowego. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Pobyt w sanatorium "Przy Tężni" w Inowrocławiu.                                             25.02.2017 r. 

Zakończył się już niestety  wyjątkowo udany pobyt w sanatorium w Inowrocławiu. Wspominamy przede wszystkim wspaniałe zabiegi tzw. mokre i suche, tj. ćwiczenia w basenie, przeróżne masaże, prądy i grotę solną, czyli pół godziny drzemki na leżaku pod kocykiem, ze śpiewającymi i ćwierkającymi w tle ptakami oraz szumem spływającego strumienia. Codziennie po godzinie 16-tej  dostępna była dla każdego pływalnia i jacuzzi. Posiłki smakowite i obfite, a sam budynek i pokoje czyściutkie i bogato wyposażone. Tak powinny wyglądać właśnie sanatoria XXI wieku. System komputerowy sprzęgał wszystkie obiekty od recepcji, przez gabinety lekarskie, do gabinetów zabiegowych. Organizowane były wycieczki, jak i zajęcia w Sali Multimedialnej prawie każdego popołudnia. Naprawdę nie można było się nudzić. Oczywiście wieczorem kawiarenka i muzyka na żywo – czyli tańce do 21.30 - to dodatkowa gimnastyka. Aktywność rozpoczynała się od wczesnych godzin porannych, bo już na 7.00 trzeba było biec na zabiegi, jednak nikt nie narzekał na wczesną porę. Bardzo szybko minął nam czas pobytu i mamy nadzieję, że w przyszłym roku powtórnie tam pojedziemy. Poniżej zdjęcie z jacuzzi z basenem w tle i zdjęcie z groty solnej.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

   

Próba otwarta w Filharmonii Narodowej                                                                     11.02.2017 r.

Wczoraj tj. 10 lutego 2017 roku odbyła się Próba otwarta w Filharmonii Narodowej. W programie Koncert potrójny C-dur Ludwiga Van Beethovena. Jak zwykle przed koncertem, przybyli wysłuchali wprowadzenia pani Maliny Sarnowskiej, dzięki czemu potem już na Sali Koncertowej mogli lepiej zrozumieć i wsłuchać się w niuanse muzyki oraz gry poszczególnych solistów. A solistami była trójka młodych muzyków: Maria Machowska grająca partię solową na skrzypcach, następnie Marcin Zdunik to drugi solista grający na wiolonczeli i wreszcie na fortepianie Szymon Nehring. Ponadto orkiestrę i solistów poprowadziła młoda, lecz bardzo utalentowana pani dyrygent Ewa Strusińska. Błyskotliwe, pełne elegancji i wdzięku dzieło dało okazję popisu całej trójce solistów, a zwieńczył je przepiękny polonez, jeden z niewielu w twórczości Beethovena. Po wysłuchaniu koncertu i kilku krótkich powtórzeń pewnych wybranych przez dyrygenta fraz, do których miała uwagi, spotkaliśmy się w Sali Kameralnej z trójką solistów i panią dyrygent. Tam prowadząca spotkanie zadała pytania wymyślone przez słuchaczy. Odpowiedzi były szczere i można było dowiedzieć się, np. kto zadecydował o tym, że zostali muzykami, lub jakie inne zajęcia czy pasje mają oprócz muzyki. Okazali się oni bardzo otwartymi i wesołymi młodymi ludźmi. Nie odczuwało się, że są to już doświadczeni muzycy, nagradzani na licznych konkursach i występujący w wielu salach koncertowych. 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład o życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej                                                                8.02.2017 r.

Pan Igor Pogorzelski, reżyser dźwięku, wykładowca akademicki, filmoznawca w zakresie dźwięku i muzyki, miał dzisiaj tzn. w środę 8 lutego 2017 roku wykład, na którym opowiedział o życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej. Swoją wypowiedź przeplatał filmami pokazującymi wywiady z Agnieszką Osiecką i piosenki z jej tekstami, wykonywanymi przez znanych solistów. Słuchacze dowiedzieli się o wielu wydarzeniach z życia poetki, o jej miłościach i przyjaźniach. Okazało się, że pomimo mocno skróconego życia na skutek zabójczej działalności nowotworu, Agnieszka Osiecka była zawsze bardzo radosną, otwartą i bezkonfliktową osobą, a jednocześnie twórcą wielu niezapomnianych pięknych tekstów, które pozostaną w pamięci wielu pokoleń, dzięki piosenkom – przebojom, śpiewanym przez znanych wykonawców, jak i przez zwykłych ludzi.   

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład na temat krzywicy i osteoporozy.                                                                                 1.02.2017 r.

Dr inż. Dominika Głąbska dietetyk i żywieniowiec oraz wykładowca na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, przekazała słuchaczom informacje na temat przyczyn powstawania krzywicy i osteoporozy oraz jak dietą chronić kości przez całe życie. Ponadto opowiedziała jak korzystać ze słońca oraz jaką dietę stosować, aby przyjmować odpowiednie dawki witaminy D, która zapobiega osteoporozie. Na zakończenie zadawane były liczne pytania, na które uzyskaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Zamku Królewskim - "Od Herodota do Tacyta"                                                      30.01.2017 r.

Grypa mocno daje się we znaki słuchaczom naszego Uniwersytetu. Nawet na wykładzie pana Daniela Artymowskiego nie było tłumów jak dotychczas. Przedstawiany temat był interesujący. Teksty jak zwykle czytał aktor pan Jacek Pacocha. Pan Daniel Artymowski opowiadał o starożytnych pisarzach jaj zwykle wykazując się rozległą wiedzą i jednocześnie świetną umiejętnością przekazywania wcale niełatwego tematu.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Kawiarenka Naukowa na temat wojny o GMO                                                                                          19.01.2017 r.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Polską Akademię Nauk i Festiwal Nauki 16-tego stycznia. Temat to "Moralne obrzydzenie kontra naukowa racjonalność czyli wojna o GMO". Przybyło bardzo dużo osób zainteresowanych. Debatę rozpoczęła Profesor Magdalena Fikus. Następnie panowie Sławomir Sowa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin oraz Marcin Rotkiewicz z "Polityki" opowiadali o historii i współczesnych dokonaniach człowieka w temacie GMO. Wiele mitów funkcjonuje w świadomości społeczeństw. Prelegenci dowodzili jak mała jest liczba zaangażowanych genów w metodzie GMO w porównaniu z innymi metodami. Podobno tylko w tej metodzie znana jest funkcja, czy lokalizacja zaangażowanych genów. Panowie prelegenci uważają, że to inne metody mogą być bardzo szkodliwe dla życia na Ziemi. Słuchacze zapoznali się w ten sposób z pracą naukowców nad GMO. Jednak pod koniec spotkania wywiązała się gorąca dyskusja. Uczestnicy wnosili liczne wątpliwości, co do przedstawianych tez, wiele własnych uwag i spostrzeżeń, na które uzyskiwali odpowiedzi. Temat okazał się na tyle kontrowersyjny i ciekawy, że dyskusja trwałaby bardzo długo. Pani Profesor, jako gospodyni wieczoru zmuszona była zakończyć to niezmiernie interesujące spotkanie. 

Za miesiąc znów będzie Kawiarenka Naukowa i już teraz zapraszam Państwa do Pałacu Staszica w imieniu Profesor Magdaleny Fukus. Zagadnienia tam prezentowane są zawsze bardzo ciekawe, można dowiedzieć się wielu interesujących faktów i wziąć udział w dyskusji. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Próba otwarta w Filharmonii Narodowej - dwa poematy symfoniczne                                               14.01.2017 r.

W piątek 13 stycznia 2017 roku odbyła się Próba otwarta w Filharmonii Narodowej, w której uczestniczyli słuchacze naszego Uniwersytetu, jak też innych Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz młodzież szkolna. W programie wystąpiła Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego grając dwa poematy symfoniczne. Jeden Mieczysława Karłowicza, drugi Wojciecha Kilara. 

Przed właściwą próbą słuchacze w Sali Kameralnej FN byli wprowadzeni przez panią Malinę Sarnowską w zawiłości życia i śmierci Mieczysława Karłowicza i co popchnęło Wojciecha Kilara do stworzenia symfonii opowiadającej o tragicznej śmierci kompozytora i taternika w górach.  Po przerwie już na Sali Koncertowej odbyła się prezentacja dwóch utworów, bardzo trudnych tak dla wykonawców, jak i słuchających. Mogę chyba powiedzieć, że tylko dzięki wcześniejszemu opisowi, który został słuchaczom przedstawiony, wszyscy byli tą trudną muzyką urzeczeni i podziwiali kunszt wspaniałego wykonania. Po zakończonej próbie powtórnie wszyscy udali się do Sali Kameralnej. Tam też przybył również dyrygent Jerzy Salwarowski, który odpowiadał na pytania prowadzącej, jak i słuchaczy będących na sali. Wielu ciekawych informacji o pracy dyrygenta, o różnych wpadkach w czasie koncertów, jak i radościach z wykonywanego zawodu można było dowiedzieć się w czasie tego spotkania. 
 
 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty –"Przy tadżyckim stole" – prowadzone przez panią Martynę Kwiatkowską                   14.01 2017 r.        

To już drugie spotkanie z panią Martyną Kwiatkowską opowiadającą tym razem o zwyczajach żywieniowych ludzi z Tadżykistanu. Na prezentacji widzieliśmy jak różne potrawy są przygotowywane i podawane do jedzenia. Pani Martyna przyniosła piękny dzbanek do herbaty i filiżanki, po czym zaczęła zaparzać napój. Zademonstrowała sposób przygotowania naparu i samo podanie już gotowej herbaty. Był to cały ceremoniał, który próbowałam uchwycić na zdjęciach.

Link do prezentacji przygotowanej przez panią Kwiatkowską: http://bit.ly/2jgqSNL

 

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład Marii Bychawskiej – MUZYKOLOGIA – Scherzo czyli żart.                                                        12.01.2017 r.

Pani Maria Bychawska absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Filharmonii Narodowej, Polskim Radiu, współpracowała z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, Krajowym Biurem Koncertowym organizując koncerty, konkursy muzyczne, prowadząc audycje i prelekcje. Była redaktorem wydawnictw książkowych FN. Tematem wykładu było scherzo - gatunek muzyczny występujący samodzielnie lub jako część utworu cyklicznego. W scherzu wyrazisty rytm oraz artykulacja są ważniejszymi elementami utworu. Najczęściej ma metrum 3/4 oraz formę A-B-A z trio jako częścią środkową. Pierwotnie scherzo było utworem instrumentalnym (rzadko wokalnym) o charakterze żartobliwym, wchodzącym w skład formy cyklicznej. Te informacje przekazała słuchaczom pani Bychawska. Wysłuchaliśmy też scherza Monteverdiego, Bacha, Haydna,  w znakomitych wykonaniach. Śpiewał między innymi kontratenor Philippe Jaroussky, grał Bacha Piotr Anderszewski, a Chopina Ivo Pogorelich.  

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty fotograficzne o znaczeniu światła w fotografii i regule trójpodziału.                               11.01.2017 r.

Pierwsze zajęcia warsztatowe z fotografii w nowym roku 2017 miały charakter bardziej techniczny. Była mowa o zależnościach między migawką, przesłoną i czułością matrycy. Okazało się, że najważniejszym parametrem na który mamy wpływ jest wielkość światła, którą możemy wykorzystać przy fotografowaniu. Wyjaśniono nam też na czym polega reguła trójpodziału. Warto czasem chwilę poczekać, aż główny motyw znajdzie się we właściwym miejscu, gdyż nawet niewielka zmiana w kadrze może znacząco poprawić kompozycję fotografowaną. Umieszczony w mocnym punkcie obiekt w pierwszej kolejności przyciąga wzrok widza.

      

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Uroczyste spotkanie Świąteczne słuchaczy UOTW                                                                                          22.12.2016 r.

W ostatnią środę przed Świętami Bożego Narodzenia odbyło się uroczyste spotkanie Świąteczne, na którym słuchacze naszego Uniwersytetu mieli możliwość złożenia sobie życzeń, podzielenia się opłatkiem i porozmawiania przy pięknie przystrojonych stołach, częstując się przysmakami. Program artystyczny uroczystości był bardzo bogaty. Gościliśmy już wcześniej poznany przez nas śpiewający zespół o nazwie "Praskie Małmazyje". W programie było kilka kolęd mało znanych. Jednak te które słuchacze pamiętali, chętnie razem z zespołem śpiewali. Po występie artyści otrzymali wiele oklasków i czekoladowe mikołaje. W bardziej poważny nastrój wprowadziła nas koleżanka naszego UOTW recytując "Wiersz o Matce Boskiej", po czym ojciec Wacław Oszajca podjął temat "Poezja Ziemi Jezusa".  Usłyszeliśmy utwory poetyckie autorstwa ojca Oszajcy, przeplatane prezentacją zdjęć z Ziemi Świętej. Na zakończenie spotkania pani Aleksandra Kujawska – Prezes Zarządu Fundacji Towarzystwa Demokratycznego Wschód złożyła życzenia Świąteczne wszystkim obecnym na tym spotkaniu. Wzajemnie składanym sobie życzeniom nie było końca. Okazało się, że w naszym Uniwersytecie panuje bardzo ciepła i miła atmosfera. Nawet osoby nowe, które przyszły do nas w tym roku, czują się jak w wielkiej bliskiej sobie rodzinie.   

    

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

  

 

Warsztaty fotograficzne przed Świętami Bożego Narodzenia – temat "Moje Święta"                            20.12.2016 r.

Dzisiaj tj. 20 grudnia, czyli na cztery dni przed Wigilią odbyły się kolejne warsztaty fotograficzne. Tym razem jednak wyjątkowe, bo słuchaczki przygotowały mały poczęstunek i przed rozpoczęciem zajęć podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Następnie pan Mariusz Michalik pokazywał nam prace przesłane do niego przez uczestników warsztatów w ramach zadania, które mieliśmy przygotować na te zajęcia. Temat do przemyślenia i realizacji zdjęciowej to "Moje Święta" i w ramach tego miały powstać 3 do 7 zdjęć. Nie było łatwo, tym bardziej, że inne zajęcia pochłaniały masę czasu. Ale dałyśmy radę. Zasadą stałą przy pokazywanych pracach jest w pierwszej kolejności wysłuchanie wrażeń i odczuć kolejnych oglądających dany projekt zdjęciowy, potem dopiero może zabrać głos autor. Pan prowadzący również wyraża swoją opinię, zgłasza istotne uwagi i sugeruje, co można poprawić aby temat był jeszcze lepiej przedstawiony. Po każdych kolejnych warsztatach fotograficznych słuchacze zdobywają wiele praktycznej wiedzy w prawidłowym wyborze treści, formy, otrzymują wiele praktycznych porad przydatnych przy fotografowaniu i nabierają doświadczenia w analizie obrazu fotograficznego. Nie jest nam już obca praca przy planowaniu i wykonaniu portretów pozowanych. Poznaliśmy też zasady rządzące pracą przy fotoreportażu. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele wiedzy z dziedziny fotografii zostanie nam przekazanej przez pana Mariusza Michalika w przyszłym roku 2017.

     

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty o Ukrainie 14 grudnia 2016 roku.                                                                                                       16.12.2016 r.

To kolejne warsztaty o kraju, w którym działa Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Ponownie przybyło wielu słuchaczy, chociaż z katalogu nie wynikało, o jakim państwie będzie mowa. Okazało się, że tym razem o Ukrainie opowiadała będzie pani Alla Maievska, prawnik, która ma polskie korzenie i przybyła do Polski wraz z rodziną kilka lat temu. Miała na sobie regionalny strój ukraiński – sukienkę z haftowanymi ornamentami. Zaprezentowała też dwa inne stroje: białą koszulę i sukienkę, również z pięknymi haftami. W prezentacji znalazło się wiele zdjęć z różnych miast Ukrainy, takich jak Kamieniec Podolski, Charków czy Odessa. Była też mowa o tym, jakie pokarmy najbardziej lubią mieszkańcy i między innymi jakie piękne wieńce noszą dziewczęta przed ślubem. Na koniec słuchacze zadawali wiele pytań dotyczących zwyczajów i życia na Ukrainie. Pani Maievska udzielała bardzo wyczerpujących odpowiedzi.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

 

Wykład w Muzeum Narodowym "Tajemnice egipskich piramid"                                                                   11.12.2016 r.

Pani Edyta Rubka-Kostyra z Muzeum Narodowego zaprezentowała słuchaczom UOTW ósmego grudnia br. bardzo interesujący wykład w ramach cyklu "Starożytność" pt ."Tajemnice egipskich piramid".  Dowiedzieliśmy się, że piramidy wznoszone były w Dolnym Egipcie w takich miejscowościach jak Giza, Sakkara, Dahszur czy Maidum. Budowano je ponad 2500 r p. n. e. Największą była piramida Cheopsa w Gizie. W mieście tym wszystkie piramidy miały kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Od czasów starożytnych pierwszego wejścia do grobowca Cheopsa dokonano w IX wieku. Spodziewano się znaleźć tam skarby, lecz dotarłszy do komory grobowej króla stwierdzono, że nie ma tam ani mumii, ani kosztowności ani żadnych innych przedmiotów. Archeolodzy wciąż nie mogą dociec, dlaczego komora była pusta, skoro żadne ślady nie wskazywały na to, aby grób został wcześniej splądrowany. Zachowały się natomiast piękne malowidła w grobowcach i na płytach nagrobnych. W pobliżu Wielkiej Piramidy stoją groby urzędników i krewnych Cheopsa. Są tam też rzędy mastab i niewielkich jam na łodzie. W 1954 roku na południe od piramidy odnaleziono pośród piasków dużą łódź rozebraną na części. 

W starożytnym Egipcie obowiązywał kanon rysowania postaci, wykorzystując siatkę proporcji, gdzie jednostkami miary były łokcie i szerokości dłoni. Oprócz piramid o kształcie ostrosłupa zbudowano też piramidę schodkową i łamaną tzw. "czerwoną". Pani edukator przekazała też, że prawdopodobnie te olbrzymie i niewiarygodnie ciężkie budowle wznoszone były siłami mięśni ludzkich, a nie, jak niektórzy sądzą przez kosmitów. Archeologiczne oraz pisane dowody sugerują, że piramidy były pomnikami zmarłych, lecz niekoniecznie grzebano w nich faraonów. Jedną z funkcji piramid, a także innych grobowców, było stworzenie domu dla Ka, czyli duszy, która, jak wierzyli starożytni Egipcjanie, nadal żyje po śmierci człowieka.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Jak wspomagać odporność w trzecim wieku (i nie tylko).                                                                                   9.12.2016 r.

Dr medycyny Paweł Grzesiowski spotkał się ze słuchaczami UOTW 7 grudnia 2016 roku. Opowiadał o szerokich możliwościach wspomagania odporności. Na początku pokrótce wyjaśnił działanie układu odpornościowego człowieka. W jaki sposób organizm walczy z zagrożeniem przychodzącym z zewnątrz (czynniki zakaźne), jak i od wewnątrz (nowotwory i choroby autoagresyjne). Następnie mówił o tym jak dojrzewa układ odpornościowy począwszy od noworodka, poprzez pełną zdolność w wieku młodzieńczym i dorosłym, aż do starzenia się w wieku podeszłym. Okazało się, że odporność na zakażenia dzieli się na nieswoistą, czyli jakby naturalną i swoistą, czyli wspomaganą. Wykładowca zalecał, szczególnie dla osób w starszym wieku szczepienia ochronne, wspominając oczywiście o przeciwwskazaniach, np. przy zażywaniu pewnych leków. Najszerszą kategorią tej prezentacji były mity, prawdy i fakty. W tej części pojawiły się różne wskazówki dotyczące tego jak zdrowo żyć. A więc czego unikać, czego się wystrzegać i co jest absolutnie zakazane. Co należy spożywać i jak korzystać z ćwiczeń ruchowych, aby mieć do późnych lat dobrą kondycję fizyczną, psychiczną i cieszyć się dobrym zdrowiem.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład z politologii dr Wiktora Rossa                                                                                                                     30.11.2016 r.

Dnia 30 listopada odbył się pierwszy w tym roku akademickim w OSIR wykład doktora Wiktora Rossa dla słuchaczy Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku. Pan dr Ross ma wiele specjalizacji, a jest między innymi politologiem, rosjoznawcą i dyplomatą. Tym razem temat, którym się zajął był bardzo poważny, odnoszący się do tragicznych wydarzeń, a mianowicie "Zbrodnie systemu stalinowskiego".  Opowiadał najpierw kim był i z jakiej rodziny pochodził Gruzin Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili. Człowiek ten, po dojściu do władzy przyjął pseudonim - Józef Stalin. Skutecznie eliminował on wszystkich swoich przeciwników. Zapanował wówczas w Rosji wielki terror. Nastąpiła stalinizacja państwa. Informacje przekazywane przez dr Rossa są niezmiernie interesujące, gdyż często zupełnie nieznane przeciętnemu słuchaczowi.  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Spotkanie na próbie generalnej w Filharmonii Narodowej                                                                                25.11.2016 r.

W piątek 25 listopada słuchacze naszego Uniwersytetu uczestniczyli w spotkaniach oraz otwartej próbie koncertu w Filharmonii Narodowej. Oprócz nas przybyło bardzo dużo młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz emerytów. Na początku wszyscy zostali zgromadzeni w małej sali, gdzie pani Malina Sarnowska przedstawiła ciekawą prezentację o życiu i twórczości Siergieja Prokofiewa, twórcy m.in. III Koncertu fortepianowego C dur op. 26, który miał być zaprezentowany przybyłym widzom na próbie. Następnie przeszliśmy do Sali Koncertowej, gdzie znakomity dyrygent Jerzy Maksymiuk przywitał nas i opowiadał o koncercie oraz soliście, młodym pianiście Borisie Giltburgu. Zanim rozbrzmiały pierwsze dźwięki, maestro zwrócił się do muzyków z orkiestry i zanucił kilka taktów utworu, które należało trochę inaczej zagrać, niż wskazywała partytura. Po tej małej poprawce muzycy byli gotowi i na scenę poproszono solistę, którego przywitano gromkimi oklaskami. Koncert wykonany był rewelacyjnie. Boris Giltburg zachwycił dojrzałością muzyczną i wspaniałą techniką. Brawa po zakończeniu występu świadczyły, że bardzo podobało się wykonanie koncertu  i maestria dyrygenta. Ostatnia część pobytu w Filharmonii to spotkanie z solistą, panem Giltburgiem, na którym padły pytania widzów. Odpowiadał na nie w interesujący i dowcipny sposób. Publiczność była zainteresowana między innymi tym, jak pianista utrzymuje tak wysoką kondycję fizyczną, którą prezentuje podczas swojej żywiołowej gry. Dowiedzieliśmy się, że sposobem na to jest głównie pływanie oraz wysypianie się. Ponadto, jak powiedział, w czasie publicznego koncertu działa potężna adrenalina, która powoduje zwiększenie siły i wytrzymałości przy wykonywaniu np. tak karkołomnego i skomplikowanego dla pianisty koncertu, jakim jest III Koncert fortepianowy Prokofiewa, a szczególnie jego finał. I tak zakończyło się pełne wrażeń przedpołudniowe spotkanie z muzyką w Filharmonii Narodowej.  

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Spotkanie z barokiem śląskim w Kościele Wszystkich Świętych                                                                   24.11.2016 r.      

W czwartek 24 listopada br. po południu grupa słuchaczy zainteresowanych twórczością Michaela Willmanna, wybrała się na Plac Grzybowski do Kościoła Wszystkich Świętych. Pan Grzegorz Zajączkowski wybitny znawca śląskiego baroku, pasjonat historii, opowiadał o życiu i twórczości tego wybitnego malarza grafika i freskanta epoki baroku, działającego na Śląsku. W kościele gdzie odbywał się wykład znajduje się siedem płócien Willmanna z cyklu "Męczeństwa apostołów" z końca XVII wieku. Zostały one przywiezione do Warszawy w 1945 roku z klasztoru cystersów w Lubiążu. Od początku swojej działalności w Lubiążu Willmann prowadził warsztat pracujący przede wszystkim dla lubiąskich cystersów. Jego zleceniodawcami byli kolejni opaci tego klasztoru. Gigantycznych rozmiarów dzieła przedstawiają sceny malowane w niezwykle ekspresyjny sposób, za pomocą specyficznej maniery podpatrzonej przez artystę u Rembrandta. Popołudniowa pora spotkania i bardzo słabe oświetlenie w kościele spowodowało, że słuchacze nie mogli niestety obejrzeć dzieł, o których tak wiele dowiedzieli się od wykładowcy. Być może przyjście przed południem, w słoneczny dzień, pozwoliłoby na obejrzenie obrazów. Inne dzieła tego artysty znajdują się w wielu warszawskich kościołach.             

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Konwersatorium z cyklu "Człowiek i religia"                                                                                                     24.11.2016 r.

Konwersatorium w Collegium Bobolanum poprowadził tradycyjnie o. Wacław Oszajca. Na spotkanie przybyło wielu słuchaczy. Temat poważny i aktualny: "Król - niewolnik". W prezentacji przewijały się wizerunki papieży, Chrystusa Króla i fragmenty z Pisma Świętego. Ojciec Oszajca zwracał uwagę, że często w historii kościoła hierarchowie zbyt dużą uwagę przywiązywali do bogatych szat i wspaniałego wystroju wnętrz. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Seminarium z literatury: Iwan Bunin "Lekki oddech".                                                                                     23.11.2016 r.

Seminarium z literatury poprowadziła pani Edyta Pilch. Temat zajęć to postawione pytanie: "Co stanowi o wielkości literatury?". Aby zastanawiać się nad tak stawianym zagadnieniem, zostało przeczytane opowiadanie Iwana Bunina pt. "Lekki oddech". Tekst ten okazał się niezmiernie interesujący, a temat potraktowany przez autora niestandardowo. Można było poddawać go wielorakiej analizie w różnych aspektach. Pani Edyta Pilch wskazała słuchaczom różne drogi i kierunki, którymi można podążać przez to małe dzieło literackie. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Pożegnanie naszego Kolegi Stanisława Malca                                                                                                 21.11.2016 r.

Dzisiaj pożegnaliśmy naszego Kolegę Stanisława Malca, wesołego, dowcipnego, uroczego kompana. 

                              Stasiu, będzie nam Ciebie brakować.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wycieczka do Parlamentu RP z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora                                               14.11.2016 r.

W dniu 14 listopada 2016 roku grupa słuchaczy naszego uniwersytetu odwiedziła Parlament RP z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Budynek Senatu wypełnił się liczną grupą seniorów, gdyż na zaproszenie Marszałka przybyło wiele osób z różnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W jednej z sal senackich, w której zwykle odbywają się narady, pan Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w miłych słowach powitał wszystkich przybyłych i otworzył spotkanie pod hasłem "Aktywne, Zdrowe Starzenie". Wystąpili również przedstawiciele rządu, a mianowicie pani Elżbieta Rafalska minister pracy i polityki społecznej, minister sportu pan Witold Bańka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia pan Marek Tombarkiewicz. Wypowiadali się również eksperci zajmujący się aktywizacją osób w wieku senioralnym, a także aktywni seniorzy, którzy mimo podeszłego wielu, wykazują się działalnością zawodową, jak i społeczną. Po spotkaniu zostaliśmy poczęstowani kawą oraz słodyczami. Następnie już w podgrupach odbyło się zwiedzanie Senatu i Sejmu z sympatycznymi przewodniczkami. Na zakończenie pobytu w Parlamencie seniorzy mieli możliwość poddania się badaniom lekarskim słuchu, a także wzroku w kierunku jaskry. Wiele osób skorzystało z tej możliwości. Wyprawa do Parlamentu RP okazała się bardzo ciekawa i udana.

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty o Tadżykistanie - kraju, w którym działa TDW                                                                             9.11.2016 r. 

Sala wypełniona po brzegi. Aby wszyscy zainteresowani mogli wygodnie wysłuchać i obejrzeć to, co pani Martyna Kwiatkowska miała do przekazania, donoszono nawet dodatkowe krzesła.  Zaczęła ona swoją opowieść o dalekim wschodnim kraju Tadżykistanie, jednocześnie pokazując go na mapie. Spędziła tam kilka lat wśród rdzennej społeczności, głównie kobiet, które jak się dowiedzieliśmy mają bardzo niewiele praw. Po krótkiej informacji na temat położenia geograficznego, wielkości czy zwyczajach ludności Tadżykistanu, pani Kwiatkowska zaprezentowała kolorowe wyroby tamtejszych kobiet. Były to suknie, czepeczki, chusty, makatki i laleczki. Wszystkie te cudeńka słuchacze mogli oglądać z bliska, dotykać, a nawet przymierzyć. Zademonstrowany też został sposób powitania, z jedną dłonią położoną na sercu. Poznaliśmy również zwyczaj poczęstunku herbatą, z podobnym gestem i ukłonem. Warsztaty zakończyły się wspólnym zdjęciem kilku słuchaczek (poniżej), przybranych w elementy tadżyckich strojów i ozdób. Uczestnicy warsztatów czuli niedosyt, chcieliby dowiedzieć się jeszcze wielu faktów z życia tak interesującego społeczeństwa, niestety zabrakło czasu. Czekał już wykład z historii baletu, potem z medycyny. Dzień w OSiRze dla słuchaczy UOTW zakończyły ćwiczenia typu pilates (drugie zdjęcie). 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty fotograficzne                                                                                                       8.11.2016 r

W tym roku akademickim jest kilka nowych zajęć warsztatowych. Właśnie dzisiaj odbyły się warsztaty fotograficzne. Prowadził je pan Mariusz Michalik - fotograf, realizator filmów i dyrektor kreatywny w agencji reklamowej. Temat zajęć to "Portret". Ale najpierw powtórka z poprzednich zajęć, głównie dla osób, które dzisiaj były po raz pierwszy (jak ja), co pokazałam na zdjęciu pierwszym. Potem definicja - co można nazwać portretem, a następnie bardzo ciekawe zajęcia w parach. Pracowaliśmy na zdjęciach - portretach wybranych z własnych zasobów. To zadanie ćwiczyło wyobraźnię i polegało na tym, że na podstawie opowiadania autora o zdjęciu, druga osoba musiała zrelacjonować swoje wyobrażenie o nim. Na zakończenie tego ćwiczenia, oglądaliśmy portrety, o których była mowa. Ponadto zapoznaliśmy się z portretami wykonanymi przez znanych fotografików w przyniesionych przez prowadzącego albumach. Poznaliśmy też krótką biografię i sposób pozyskiwania modeli do zdjęć jednej z najwybitniejszych polskich fotografek Zofii Rydet. Prowadzący pokazał nam też portret swojego autorstwa (poniżej na zdjęciu razem z autorem). Na zakończenie tradycyjnie została zadana praca domowa i rozdany konspekt z zajęć. Może ta relacja zachęciła Państwa do uczestnictwa w następnych warsztatach fotograficznych.

  

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty teatralne                                                                                                             28.10.2016 r.

Warsztaty teatralne odbywają się w dwóch lokalizacjach. Tym razem były w klubie Remont, po zakończeniu warsztatów tanecznych. Jesteśmy na początku roku i startujemy z nowym programem, który szykujemy na uroczystość obchodów dziesięciolecia powstania naszego Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku. Odbywają się pierwsze czytania, wspólnie podejmowane są decyzje o kolejności poszczególnych elementów scenariusza i dopasowywaniu wykonawców do tekstów. Wszystkie osoby biorące udział w próbach są bardzo zaangażowane i starają się aby finał tej pracy był adekwatny do oczekiwań. Poniżej zdjęcia z odbytych warsztatów.

 

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Warsztaty taneczne                                                                                                            28.10.2016 r.

W każdy piątek w Klubie "Remont" odbywają się warsztaty taneczne. Prowadzi je młody, lecz bardzo uzdolniony pan Adrian Sobolewski. Tańce, które nasi słuchacze (a właściwie słuchaczki) ćwiczą są tańcami latynoamerykańskimi, a więc samba, cha-cha czy jive. Oczywiście nie tańczymy w parach i bardziej chodzi o ruch przy muzyce, niż o prawidłowe wykonywanie poszczególnych sekwencji tanecznych. Jak widać na poniższych zdjęciach, wszyscy bardzo dobrze się bawią, a kondycja coraz lepsza i sylwetki coraz bardziej wiotkie i giętkie.

 

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Zamku Królewskim - Piramida Cheopsa                                                        24.10.2016 r.

W tym roku pani Beata Artymowska prowadzi cykl wykładów pt. "7 cudów świata". Pierwszym z tego cyklu była Piramida Cheopsa. W sali Zamku jak zwykle komplet słuchaczy. Pani Artymowska opowiadała o kompleksie piramid w Gizie, o rzeźbie Sfinksa, jak i kto balsamował ciała faraonów przed złożeniem do grobowców, co było we wnętrzach piramid i czego już nie ma, bo przez wieki ludzie pozyskiwali różne elementy z piramid. Okazało się też, że wokół piramid krążą różne legendy (związki z gwiazdozbiorem Oriona, czy z liczbą Pi). Jeszcze wiele niezmiernie ciekawych informacji przekazała słuchaczom pani Beata Artymowska.

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Muzeum Warszawy - Pałac Krasińskich                                                           20.10.2016 r.

Tematem przewodnim tegorocznych wykładów odbywających się w Muzeum Warszawy są "Pałace Warszawy". Pierwszym, o którym opowiadała pani Anna Kwiatkowska był Pałac Krasińskich, położony przy placu Krasińskich 5. Jej prelekcję uzupełniała prezentacja, ukazująca historię budynku pałacowego poczynając od budowy w 1677-1695 r. przez fundację Jana Dobrogosta Krasińskiego, poprzez zakup przez Komisję Skarbu Koronnego i zmianę nazwy na Pałac Rzeczpospolitej. W XIX wieku nastąpiła przebudowa według projektu Ch. P. Aingera, a od 1918 roku Pałac był siedzibą sądów. Niestety w czasie Powstania Warszawskiego budynek został zbombardowany. W latach 1952-1962 Pałac odbudowano i przekazano Bibliotece Narodowej.

Po wykładzie niektórzy słuchacze postanowili sprawdzić jak wygląda w rzeczywistości Pałac o którym był wykład. Zdjęcie poniżej jest efektem tego spaceru. 

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Zamku Królewskim - Homer: początek epopei                                                  17.10.2016 r.

Pierwsze po wakacjach spotkanie w Zamku Królewskim i to z najbardziej cenionym i lubianym przez słuchaczy wykładowcą, panem Danielem Artymowskim. Oczywiście jak zwykle pełna frekwencja i niektórzy siedzieli na dostawianych krzesłach. W tym roku akademickim będziemy podążać "Śladami wielkich pisarzy" i w ramach tego cyklu jako pierwszy pojawił się Homer, którego uważa się za ojca poezji epickiej. Aby przybliżyć twórczość greckiego poety, wybrane fragmenty czytał aktor i reżyser w jednej osobie - Jacek Pacocha, który świetnie interpretuje wszelkie utwory, tak tragiczne, jak i komiczne, często dodając od siebie celne uwagi i spostrzeżenia. (Spotkaliśmy się już z nim w ubiegłych latach). Na zdjęciu widać obydwu panów, a w tle obraz Willjama-Adolphe`a Bouguereau "Homer i jego przewodnik". Według legendy Homer był ślepcem, jednak nie zachowały się wiarygodne wiadomości o jego życiu, stąd wysuwana teoria, (o której wspomniał p. Artymowski), że Homer jako człowiek nie istniał, a dzieła które znamy powstały dzięki wielu ówczesnym pieśniarzom wędrowcom, recytatorom czy poetom. Na razie tego nie wiemy, jednak należy cieszyć się, że pozostała spuścizna w postaci wspaniałych eposów takich jak Iliada czy Odyseja, którą mogą poznawać liczne pokolenia. Godzina wykładowa, jak zwykle minęła "w mgnieniu oka".

  

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Wykład w Muzeum Narodowym – Sztuka z jaskiń                                                          13.10.2016 r.

No i mamy za sobą pierwszy wykład poza OSiR-em. Odbył się w Muzeum Narodowym, a tytuł był bardzo zagadkowy, mianowicie "Sztuka z jaskiń". Prowadził go nowy dla nas edukator Maciej Marciniak, od wielu lat związany z Muzeum Narodowym w Warszawie. Wykładowca specjalizujący się w przekazywaniu wiedzy z zakresu historii, historii sztuki, archeologii i antropologii. Czynny zawodowo archeolog, także podwodny. Byliśmy zaskoczeni dynamiką przekazywania niezmiernie interesujących informacji z zamierzchłych czasów prehistorii naszej Ziemi. Okazało się, że między 17000 a 15000 lat p.n.e., w okresie kultury magdaleńskiej, w jaskiniach powstawały malowidła wykonywane przez paleolitycznych artystów. Najbardziej znana jest jaskinia Lascaux w Akwitanii. Odkryto tam rysunki i malowidła wykonane na ścianach i przedstawiające przede wszystkim zwierzęta roślinożerne (jelenie, byki, żubry i konie). Pan Maciej Marciniak przygotował bardzo ciekawą prezentację, dzięki której słuchacze mogli oglądać wszystkie malowidła rysunki skalne i inne wyroby, nawet narzędzia, o których opowiadał. Ponad godzinny wykład minął jak mgnienie oka. Ci co przyszli do Muzeum Narodowego aby posłuchać o sztuce w jaskiniach, wychodzili z poczuciem dobrze spędzonego czasu, otrzymali bardzo dużą dawkę niezmiernie interesującej i często zupełnie nieznanej wiedzy. 

    

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

 

 Inauguracja w UOTW roku akademickiego 2016/2017                                                   12.10.2016 r.                                                               

Właśnie rozpoczęliśmy nowy rok akademicki i to już po raz dziesiąty. Z wielką radością słuchacze witali się ze sobą po prawie czteromiesięcznej przerwie wakacyjnej, opowiadali o swoich letnich wojażach. Oczywiście ustawiali się w kolejce do opłacenia zimowego semestru i dostawali nowy informator, w którym ujęto wszystkie interesujące słuchaczy UOTW wiadomości.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem "Gaudeamus igitur", po czym nasza szefowa - Elżbieta Kowalska przywitała gości i nowych wykładowców. Tradycyjnie przypomniałyśmy z kol. Renatą Baranowską-Bogdan wydarzenia z minionego roku w UOTW, prezentując zdjęcia, które obrazowały działalność naszego uniwersytetu, po czym nowa pani prezes TDW Aleksandra Kujawska zaprezentowała ofertę programową na rok akademicki 2016/2017. Dowiedzieliśmy się też, że będą prowadzone warsztaty fotograficzne i pan Mariusz Michalik krótko scharakteryzował to, co zamierza przekazać nam, prowadząc te warsztaty. Jeszcze dwie nowości: seminarium -"Arcydzieła literatury" i warsztaty o krajach w których działa TDW. Padła też propozycja z ust naszej koleżanki, słuchaczki UOTW, że będziemy mogli bywać bezpłatnie na próbach generalnych koncertów w Filharmonii Narodowej. Natomiast dyrektor OSiR zaprezentował to, co dla seniorów udostępnia jego ośrodek i jest związane z zajęciami sportowymi. Odsyłam do naszego informatora.

Po tej szerokiej prezentacji możliwości korzystania z wielu propozycji programowych, jakie słuchacze mają w tym roku, nastąpił wykład pani Zuzanny Celmer o tytule "Jak być szczęśliwym".

Finał dzisiejszego spotkania, to bardzo pogodny i radosny występ zespołu o nazwie "Praskie Małmazyje". Nasi słuchacze śpiewali razem z występującymi i klaskali do taktu. Po występie nastąpiły głośne wiwaty.

Tak minął pierwszy dzień zajęć w naszym Uniwersytecie, dzień uroczysty i bardzo udany. 

   

Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

 

Zapisy na rok akademicki 2016/2017

W dniu 5 października w OSIRze odbywały się zapisy nowych słuchaczy. Pomimo zimna i deszczu najbardziej odporni na złą pogodę i stęsknieni za naszym Uniwersytetem odwiedzili placówkę na Polnej, aby wnieść opłatę za zimowy semestr i wyjaśnić różne wątpliwości. 

       

 Autor tekstu i zdjęć:Barbara Wałachowska-Słomka.

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Finlandia: podejrzane rosyjskie nieruchomości

W ubiegłym tygodniu w światowych mediach pojawiły się spekulacje na temat „tajnych baz” rosyjskiego wywiadu wojskowego w Finlandii, które miały być tworzone pod przykrywką działalności należącej do rosyjskiego przedsiębiorcy spółki Airiston Helmi, zajmującej się obrotem nieruchomościami i turystyką. Dywagacje te są związane z szeroko zakrojoną operacją przeszukania 17 nieruchomości Airiston Helmi, przeprowadzoną przez fińskie Biuro Policji Kryminalnej w dniach 22–23 września br.

Koalicja kontynuacji w Bawarii

6 listopada w parlamencie związkowym Bawarii koalicja CSU i Wolnych Wyborców (Freie Wähler – FW) wybrała dotychczasowego premiera landu Markusa Södera (CSU) na kolejną kadencję. Koalicja dysponuje większością 112 z 205 deputowanych. Jest to drugi rząd koalicyjny w Bawarii w okresie ponad pięćdziesięciu lat. W nowym gabinecie FW uzyskali trzy ministerstwa, w tym stanowisko wicepremiera i połączony resort gospodarki, energetyki i rolnictwa dla przewodniczącego partii Huberta Aiwangera. Oprócz tego FW będą zarządzać ministerstwami edukacji i środowiska.

Przedterminowe wybory w Armenii – gambit Paszyniana

1 listopada prezydent Armenii Armen Sarkisjan podpisał dekret o rozwiązaniu parlamentu. Nowe wybory do Zgromadzenia Narodowego odbędą się 9 grudnia. Zgodnie z konstytucją doszło do rozwiązania izby po tym, jak w ciągu dwóch tygodni deputowani po raz drugi nie wybrali kandydata na premiera. O urząd ubiegał się jedynie obecny szef rządu Nikol Paszynian. Spośród 105 posłów zasiadających w parlamencie 11 wstrzymało się od głosu, pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu.