Twój municypalitet, twój głos. Gruzińskie media lokalne w wyborach samorządowych. Czerwiec - listopad 2017

drukuj
ag, 03.01.2018

Sześciomiesięczny projekt zrealizowaliśmy wspólnie z gruzińskim partnerem Georgian Regional Media Association.Projekt był finansowany z programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Przemiany w Regionie - RITA realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Wzięły w nim udział gruzińskie media lokalne: gazety, portale informacyjne i radiostacje.

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Współpraca mimo nieufności

3 listopada rumuński parlament ustanowił 4 czerwca nowym świętem państwowym. Upamiętnia ono podpisanie tego dnia w 1920 r. traktatu z Trianon. Dokument ten sformalizował przekazanie znacznych terytoriów należących wówczas do węgierskiej części Austro-Węgier państwom ościennym, w tym Rumunii. Ziemie te stanowią dziś ponad 40% obszaru tego kraju. W ciągu ostatnich dwóch lat przygotowania do setnej rocznicy przyjęcia traktatu przyczyniały się do zaogniania relacji Rumunii z postrzegającymi to wydarzenie jako narodową tragedię Węgrami.

Kongres USA: porozumienie w sprawie nowych sankcji wobec Nord Streamu 2

3 grudnia zakończyły się negocjacje Izby Reprezentantów i Senatu USA, w wyniku których ustalona została ostateczna robocza wersja amerykańskiego budżetu obronnego (NDAA) na rok 2021. W dokumencie zawarta jest sekcja nr 1242 (Protecting Europe’s Energy Security Clarification Act, PEESCA) wyjaśniająca i poszerzająca ubiegłoroczne sankcje wobec Nord Streamu 2 (oraz TurkStreamu) – więcej zob.

Niemcy: Walka frakcyjna na zjeździe AfD

W dniach 28–29 listopada w Kalkar (Nadrenia Północna-Westfalia) odbył się zjazd partyjny Alternatywy dla Niemiec (AfD), w którym wzięło udział ponad 500 delegatów. W trakcie spotkania przyjęto program ugrupowania odnośnie do polityki społecznej i emerytalnej oraz wybrano dwoje nowych członków zarządu. Do władz partii dołączyli Joana Cotar (urodzona w Rumunii rzeczniczka klubu parlamentarnego AfD ds. cyfryzacji) i Carsten Hütter (deputowany do landtagu Saksonii), który objął funkcję skarbnika.