Projekt dotyczÄ…cy ewaluacji w Ukrainie. Maj - listopad 2017

drukuj
ag, 03.01.2018
Warsztat dla przedstawicieli ukraińskich samorządów. Czernihów, lipiec 2017

Projekt pt. "Zastosowanie ewaluacji w procesie sprawnego zarządzania połączoną hromadą" był finansowany z programu "Wsparcie Demokracji" finansowanego ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2017 r. oraz ze środków programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Przemiany w Regionie - RITA realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Fundacja Towarzystwo Demokratyczne Wschód zrealizowała projekt wspólnie z ukraińskim partnerem Wschodnioukraińskim Centrum Inicjatyw Obywatelskich

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytuÅ‚em: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Niedokończona derusyfikacja

Rozpoczęcie przez Rosję pełnoskalowej agresji przeciw Ukrainie i wojna gospodarcza z Zachodem skutkowały bezprecedensowym zmniejszeniem powiązań energetycznych Unii Europejskiej z Moskwą. Bruksela okazała się bardziej, niż wielu się spodziewało, skłonna do odchodzenia od sprowadzania rosyjskich surowców energetycznych, czego przykładem mogą być sankcje nałożone na import ropy i produktów naftowych.

Wytyczne niemieckiej polityki wobec Arktyki: więcej bezpieczeństwa

We wrześniu br. niemieckie MSZ opublikowało dokument Wytyczne niemieckiej polityki arktycznej. Niemcy i Arktyka w kontekście kryzysu klimatycznego i Zeitenwende, w którym resort wyznaczył trzy podstawowe cele polityki Berlina wobec regionu. Pierwszym jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i stabilności Arktyki oraz wzmocnienia niemieckiego zaangażowania w niej w ramach NATO i UE. Drugim – ochrona zasad porządku międzynarodowego w Arktyce.

Nowy instrument polityki surowcowej Niemiec

2 października ruszył nabór wniosków do banku rozwoju Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) o dofinansowanie z funduszu surowcowego (Rohstofffonds), który utworzono we wrześniu z inicjatywy rządzących. Jego wartość do 2028 r. opiewa na 1 mld euro. Dopłaty przewidziano na projekty krajowe i zagraniczne dotyczące wydobycia, przetwarzania lub recyklingu surowców określonych przez UE jako strategiczne w rozporządzeniu w sprawie surowców krytycznych (Critical Raw Materials Act; CRMA).