Zaproszenie na wykład "Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury"

drukuj
Barbara Słomka, 23.05.2019

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.  

29 maja 2019 r. profesor Julian Gembalski wygłosi wykład pt.:

Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.

Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00

 

Profesor Julian Gembalski jest organistą, kompozytorem i muzykologiem. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych w Paryżu, od 1974 roku jest związany z pierwszą z wymienionych uczelni, gdzie obecnie kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Na jego dorobek artystyczny składają się m.in. koncerty w całej Europie i w USA, 50 nagranych płyt CD i liczne kompozycje. W swojej działalności naukowej koncentruje się na badaniach nad historią organów i muzyki organowej na Śląsku (ok.120 publikacji). Miał istotny wkład w powstanie  Muzeum Organów Ślaskich, otwartego w 2004 roku oraz Archiwum Organologicznego, gromadzącego dokumentację związaną z organami, muzyką organową i muzyką kościelną.

Z wyrazami szacunku,

Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Zarząd Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych

 

__________________________________
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Krakowskie Przedmieście 32, 00-927 Warszawa
www.muzeum.uw.edu.plfacebook.pl/MuzeumUW
tel. (022) 55 20 107

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Walki na pograniczu tadżycko-kirgiskim

Od 28 kwietnia trwają starcia w okolicy tadżyckiej eksklawy Woruch położonej na terytorium Kirgistanu. Brały w nich udział siły organów bezpieczeństwa obu państw, Tadżycy użyli artylerii i śmigłowców. Według oficjalnych danych z 30 kwietnia zginęło 13 obywateli Kirgistanu (w tym co najmniej trzech żołnierzy strzegącego granicy specnazu), a 134 jest rannych. Ze strefy walk ewakuowano 1,5 tys. osób. Co najmniej jedna wioska została zniszczona i zajęta przez siły tadżyckie. Zniszczeniu uległa także część kirgiskiej infrastruktury granicznej.

Ukraina: zmiany kadrowe w sektorze energetyki

28 kwietnia rząd Ukrainy zdymisjonował radę nadzorczą państwowego koncernu energetycznego Naftohaz oraz szefa jego zarządu Andrija Kobolewa, a następnie ponownie powołał radę nadzorczą w tym samym składzie do czasu przeprowadzenia konkursu na jej nowych członków. Pełniącym obowiązki przewodniczącego zarządu został mianowany obecny p.o. ministra energetyki Jurij Witrenko. Formalną przyczyną tych działań były wyniki finansowe koncernu za 2020 r. – zanotował on wtedy 19 mld hrywien (ok. 680 mln dolarów) straty.

COVID-19 w Rumunii: bilans zarządzania pandemicznego

Rumunia przeszła już przez tegoroczny szczyt zachorowań na COVID-19, a liczba nowych przypadków systematycznie spada. Ustabilizowała się także rosnąca od początku marca średnia tygodniowa liczba zgonów, która od 8 kwietnia wynosi ok. 150 dziennie. Nie jest jednak pewne, czy trend spadkowy nie zostanie zahamowany po prawosławnych świętach wielkanocnych, które w tym roku obchodzone są 2 maja. Przebieg pandemii potwierdza stosunkowo wysoką sprawność instytucji państwowych.