Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.
29 maja 2019 r. profesor Julian Gembalski wygłosi wykład pt.:
Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.
Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00
Profesor Julian Gembalski jest organistą, kompozytorem i muzykologiem. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych w Paryżu, od 1974 roku jest związany z pierwszą z wymienionych uczelni, gdzie obecnie kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Na jego dorobek artystyczny składają się m.in. koncerty w całej Europie i w USA, 50 nagranych płyt CD i liczne kompozycje. W swojej działalności naukowej koncentruje się na badaniach nad historią organów i muzyki organowej na Śląsku (ok.120 publikacji). Miał istotny wkład w powstanie Muzeum Organów Ślaskich, otwartego w 2004 roku oraz Archiwum Organologicznego, gromadzącego dokumentację związaną z organami, muzyką organową i muzyką kościelną.
Z wyrazami szacunku,
Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Zarząd Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych
______________________________
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Krakowskie Przedmieście 32, 00-927 Warszawa
www.muzeum.uw.edu.pl, facebook.pl/MuzeumUW
tel. (022) 55 20 107
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.