,
Maj 2021
5 maja / Środa / godz. 11.00
Nauka / Matematyka a sztuka / Maciej Marciniak
Już w starożytnym Egipcie artyści posługiwali się zasadami matematycznymi by móc łatwiej i w sposób powtarzalny tworzyć dzieła sztuki. W Grecji podejście to było rozwijane aż znalazło swój wyraz twórczości największych artystów epoki klasycznej. Średniowiecze, renesans, barok we wszystkich tych epokach powstawały dzieła dla których punktem wyjścia była matematyka. Także twórcy XX wieku nie bali się nią inspirować. W czasie wykładu przyjrzymy się wybranym związkom matematyki ze sztuką na przestrzeni dziejów.
6 maja / czwartek / godz. 11.00
Najciekawsze polskie muzea /Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Wystawa Marek Włodarski / Henryk Streng / Jolanta Woch
7 maja / piątek / godz. 10.00
Umysł i ciało / Gimnastyka umysłu / Joanna Stanowska
12 maja / środa / godz. 11.00
Psychologia / Oddech i wyobraźnia. Przykładowe techniki radzenia sobie ze stresem / Urszula Zalewska, Bartosz Kaleta
Ze stresem można radzić sobie na wiele sposobów. Dobrze jest jednak znać sprawdzone i bezpieczne metody, które pomogą w redukcji doświadczanego napięcia. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję do wypróbowania na sobie technik relaksacyjnych takich jak; praca z oddechem, wizualizacja oraz Trening Jacobsona. Będzie również czas na refleksję i podzielenie się swoimi wrażeniami z ćwiczeń.
13 maja/ czwartek / godz. 11.00
Najciekawsze polskie muzea/ Muzeum Emigracji w Gdyni
14 maja / piątek / godz. 10.00
Umysł i ciało / Gimnastyka umysłu / Joanna Stanowska
19 maja/ środa / 11.00
Nauka / Oszczędzanie energii / Ola i Piotr Stanisławscy
20 maja / czwartek/ godz. 11.00
Najciekawsze Muzea / Muzeum Sztuki w Łodzi / Leszek Karczewski
Muzeum Sztuki w Łodzi, założone w 1930 roku, jest drugim najstarszym muzeum sztuki nowoczesnej na świecie. To instytucja, której główną osią programową jest sztuka awangardowa, dokumentowanie jej historii i praca nad jej aktualizacją. Składa się z trzech oddziałów: ms1, ms2 oraz z Pałacu Herbsta
21 maja / piątek / godz. 10.00
Umysł i ciało / Gimnastyka umysłu / Joanna Stanowska
26 maja / środa / godz. 11.00
Nauka / Czarne dziury / dr Michał Artymowski
Czym jest czarna dziura? Jak zrobić czarną dziurę dosłownie z czegokolwiek? Jak można "zobaczyć" czarną dziurę? Co się dzieje z materią, która wpada do czarnej dziury? Czy czarne dziury mogą stwarzać nowe Wszechświaty? Czy czarne dziury pozwolą nam na zobaczenie dodatkowych wymiarów?
27 maja / czwartek / godz. 11.00
Najciekawsze polskie muzea/ Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku / Agnieszka Piórkowska
28 maja / piątek / godz. 10.00
Umysł i ciało / Gimnastyka umysłu / Joanna Stanowska
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Pierwsze rozporządzenia Trumpa: bezpieczeństwo wewnętrzne, energia, handel
W dniu inauguracji swojej drugiej kadencji prezydent Donald Trump podpisał 42 rozporządzenia wykonawcze i memoranda. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa granic i nielegalnej imigracji, produkcji energii, pracowników administracji federalnej oraz polityki handlowej. Ogłosił również stan wyjątkowy na południowej granicy USA.
Większe ryzyka, większe nadzieje: Ukraina wobec Trumpa
Inaugurację Donalda Trumpa prezydent Wołodymyr Zełenski określił jako dzień zmiany i nadziei na rozwiązanie globalnych wyzwań oraz osiągnięcie długotrwałego i sprawiedliwego pokoju. Zapewnił również nowego przywódcę o gotowości do współpracy w realizacji tego celu.
Wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy: co po Bidenie?
9 stycznia Stany Zjednoczone przyznały Ukrainie 74. pakiet pomocy wojskowej, o wartości 500 mln dolarów, w ramach mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA) – ostatni przekazany przez administrację Joego Bidena. Tym samym wykorzystała ona łącznie 19,35 mld dolarów z przyjętego przez Kongres USA 23 kwietnia 2024 r. pakietu wsparcia. Składało się na niego 7,8 mld dolarów na uzbrojenie i sprzęt wojskowy (UiSW), które mogły zostać przekazane w krótkim horyzoncie czasowym ze stanów magazynowych Departamentu Obrony w ramach PDA, oraz ok.