,
Maj 2021
5 maja / Środa / godz. 11.00
Nauka / Matematyka a sztuka / Maciej Marciniak
Już w starożytnym Egipcie artyści posługiwali się zasadami matematycznymi by móc łatwiej i w sposób powtarzalny tworzyć dzieła sztuki. W Grecji podejście to było rozwijane aż znalazło swój wyraz twórczości największych artystów epoki klasycznej. Średniowiecze, renesans, barok we wszystkich tych epokach powstawały dzieła dla których punktem wyjścia była matematyka. Także twórcy XX wieku nie bali się nią inspirować. W czasie wykładu przyjrzymy się wybranym związkom matematyki ze sztuką na przestrzeni dziejów.
6 maja / czwartek / godz. 11.00
Najciekawsze polskie muzea /Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Wystawa Marek Włodarski / Henryk Streng / Jolanta Woch
7 maja / piątek / godz. 10.00
Umysł i ciało / Gimnastyka umysłu / Joanna Stanowska
12 maja / środa / godz. 11.00
Psychologia / Oddech i wyobraźnia. Przykładowe techniki radzenia sobie ze stresem / Urszula Zalewska, Bartosz Kaleta
Ze stresem można radzić sobie na wiele sposobów. Dobrze jest jednak znać sprawdzone i bezpieczne metody, które pomogą w redukcji doświadczanego napięcia. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję do wypróbowania na sobie technik relaksacyjnych takich jak; praca z oddechem, wizualizacja oraz Trening Jacobsona. Będzie również czas na refleksję i podzielenie się swoimi wrażeniami z ćwiczeń.
13 maja/ czwartek / godz. 11.00
Najciekawsze polskie muzea/ Muzeum Emigracji w Gdyni
14 maja / piątek / godz. 10.00
Umysł i ciało / Gimnastyka umysłu / Joanna Stanowska
19 maja/ środa / 11.00
Nauka / Oszczędzanie energii / Ola i Piotr Stanisławscy
20 maja / czwartek/ godz. 11.00
Najciekawsze Muzea / Muzeum Sztuki w Łodzi / Leszek Karczewski
Muzeum Sztuki w Łodzi, założone w 1930 roku, jest drugim najstarszym muzeum sztuki nowoczesnej na świecie. To instytucja, której główną osią programową jest sztuka awangardowa, dokumentowanie jej historii i praca nad jej aktualizacją. Składa się z trzech oddziałów: ms1, ms2 oraz z Pałacu Herbsta
21 maja / piątek / godz. 10.00
Umysł i ciało / Gimnastyka umysłu / Joanna Stanowska
26 maja / środa / godz. 11.00
Nauka / Czarne dziury / dr Michał Artymowski
Czym jest czarna dziura? Jak zrobić czarną dziurę dosłownie z czegokolwiek? Jak można "zobaczyć" czarną dziurę? Co się dzieje z materią, która wpada do czarnej dziury? Czy czarne dziury mogą stwarzać nowe Wszechświaty? Czy czarne dziury pozwolą nam na zobaczenie dodatkowych wymiarów?
27 maja / czwartek / godz. 11.00
Najciekawsze polskie muzea/ Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku / Agnieszka Piórkowska
28 maja / piątek / godz. 10.00
Umysł i ciało / Gimnastyka umysłu / Joanna Stanowska
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.