OD CYRUSA WIELKIEGO DO AJATOLLAHÓW
CYKL WYKŁADÓW POŚWIĘCONYCH KULTURZE I SZTUCE IRANU
STRZEŻ SWOJEJ ZASŁONY SIOSTRO!
PILNUJ SWOICH OCZU BRACIE!
IRAŃSKI HEDŻAB - OD TEORII DO PRAKTYKI
Wykład Aleksandry Szymczyk
PAŁAC POD BLACHĄ, 3 CZERWCA SOBOTA, GODZ. 17.00
Niewiele aspektów kultury irańskiej wzbudza na Zachodzie tyle zainteresowania (i kontrowersji), co hedżab, czyli przestrzeganie zasad skromnego ubioru. Choć w Iranie nakaz dotyczy obu płci, to wizerunki kobiet wykorzystywane są do utrwalania negatywnych stereotypów dotyczących relacji władzy w społeczeństwie. Od kilku lat w Iranie zaobserwować można dynamiczne zmiany obyczajowe, a co za tym idzie, również zmiany w podejściu do kwestii hedżabu. Czy zasłona jest symbolem opresji, jak chciałyby to widzieć zachodnie media? Jak faktycznie wyglądają kobiety w przestrzeni publicznej? Jakie głosy słychać obecnie w debacie na temat skromnego stroju? Gdzie leżą granice wciąż akceptowalne dla władz Islamskiej Republiki Iranu?
Wykład o współczesnej historii hedżabu, strategiach zakrywania i odkrywania poprowadzi Aleksandra Szymczyk – absolwentka iranistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego i podyplomowych Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumaczka z języka perskiego i angielskiego, trenerka, licencjonowana pilotka oraz działaczka społeczna, współzałożycielka platformy kampanijnej Akcja Demokracja. Do Iranu jeździ regularnie od 2002 roku.
Zapraszamy!!!
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Pierwsze rozporządzenia Trumpa: bezpieczeństwo wewnętrzne, energia, handel
W dniu inauguracji swojej drugiej kadencji prezydent Donald Trump podpisał 42 rozporządzenia wykonawcze i memoranda. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa granic i nielegalnej imigracji, produkcji energii, pracowników administracji federalnej oraz polityki handlowej. Ogłosił również stan wyjątkowy na południowej granicy USA.
Większe ryzyka, większe nadzieje: Ukraina wobec Trumpa
Inaugurację Donalda Trumpa prezydent Wołodymyr Zełenski określił jako dzień zmiany i nadziei na rozwiązanie globalnych wyzwań oraz osiągnięcie długotrwałego i sprawiedliwego pokoju. Zapewnił również nowego przywódcę o gotowości do współpracy w realizacji tego celu.
Wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy: co po Bidenie?
9 stycznia Stany Zjednoczone przyznały Ukrainie 74. pakiet pomocy wojskowej, o wartości 500 mln dolarów, w ramach mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA) – ostatni przekazany przez administrację Joego Bidena. Tym samym wykorzystała ona łącznie 19,35 mld dolarów z przyjętego przez Kongres USA 23 kwietnia 2024 r. pakietu wsparcia. Składało się na niego 7,8 mld dolarów na uzbrojenie i sprzęt wojskowy (UiSW), które mogły zostać przekazane w krótkim horyzoncie czasowym ze stanów magazynowych Departamentu Obrony w ramach PDA, oraz ok.