Kawiarnia Naukowa - 18 styczeń 2021 rok godzina 18-ta.

drukuj
Barbara Słomka, 11.01.2021

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na Kawiarnię Naukową online!
Dzięki naszemu partnerowi Wszechnica, widzimy się w przyszły poniedziałek, 18 stycznia o 18:00. Podczas spotkania red. Marcin Rotkiewicz będzie rozmawiał z dr. hab. n. med.
Ernestem Kucharem i dr. n. med. Jackiem Mrukowiczem o tym "Czy warto się zaszczepić przeciw COVID-19?". Link do spotkania: https://youtu.be/shcTeOlx1Ik Po spotkaniu, nagranie zostanie w internecie i będzie można je obejrzeć w dowolnym momencie.
W załączeniu plakat w dwóch formatach.

Zapraszamy do dołączęnia do wydarzenia na Facebooku:

https://fb.me/e/53wD986Ls

Pozdrawiam noworocznie,

Anna Toeplitz

P.S. Zachęcamy do udziału w konkursie, więcej informacji na stronie festiwalnauki.edu.pl

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Walki na pograniczu tadżycko-kirgiskim

Od 28 kwietnia trwają starcia w okolicy tadżyckiej eksklawy Woruch położonej na terytorium Kirgistanu. Brały w nich udział siły organów bezpieczeństwa obu państw, Tadżycy użyli artylerii i śmigłowców. Według oficjalnych danych z 30 kwietnia zginęło 13 obywateli Kirgistanu (w tym co najmniej trzech żołnierzy strzegącego granicy specnazu), a 134 jest rannych. Ze strefy walk ewakuowano 1,5 tys. osób. Co najmniej jedna wioska została zniszczona i zajęta przez siły tadżyckie. Zniszczeniu uległa także część kirgiskiej infrastruktury granicznej.

Ukraina: zmiany kadrowe w sektorze energetyki

28 kwietnia rząd Ukrainy zdymisjonował radę nadzorczą państwowego koncernu energetycznego Naftohaz oraz szefa jego zarządu Andrija Kobolewa, a następnie ponownie powołał radę nadzorczą w tym samym składzie do czasu przeprowadzenia konkursu na jej nowych członków. Pełniącym obowiązki przewodniczącego zarządu został mianowany obecny p.o. ministra energetyki Jurij Witrenko. Formalną przyczyną tych działań były wyniki finansowe koncernu za 2020 r. – zanotował on wtedy 19 mld hrywien (ok. 680 mln dolarów) straty.

COVID-19 w Rumunii: bilans zarządzania pandemicznego

Rumunia przeszła już przez tegoroczny szczyt zachorowań na COVID-19, a liczba nowych przypadków systematycznie spada. Ustabilizowała się także rosnąca od początku marca średnia tygodniowa liczba zgonów, która od 8 kwietnia wynosi ok. 150 dziennie. Nie jest jednak pewne, czy trend spadkowy nie zostanie zahamowany po prawosławnych świętach wielkanocnych, które w tym roku obchodzone są 2 maja. Przebieg pandemii potwierdza stosunkowo wysoką sprawność instytucji państwowych.