Przedświąteczne przesłanie kol. Renaty

drukuj
Barbara Słomka, 08.04.2020

Przesłanie Renaty

Moja ciocia lat 94 koniecznie musi tradycyjnie zrobić pasztet na Wielkanoc. Więc robię dla nich zakupy (wątróbka słonina), żeby wyręczyć wujka lat 96 i to mnie zainspirowało do napisania wiersza na ten temat. Wiersz jest na literę "P" jak wiele innych pięknych polskich słów. Rzucam rękawicę i czekam na Wasze pomysły.

 

                Przed Paschą

 Przepis na pasztet w porze pomoru

Potrzebne produkty:

Podroby pamiętać o przyprawach;

Poczem przemieszać,

Przypiec w prodiżu

I przepyszny pasztet pałaszować

W pojedynkę płacząc

W Poniedziałek w południe

Podczas pobytu na postojowym.

 

Polecam

Piszcie poezje i publikujcie. Pozdrawiam prześlicznie Renata.

 I w ten sposób już pobudza Państwa inwencję i czujecie również wenę twórczą. Może na podobnej zasadzie, tylko wybierając inną początkową literę powstaną wiersze rymowane lub bez rymów tzw. "białe". Czekam na nie i również będę rozsyłać, aby wszyscy mogli podziwiać Państwa talenty. Jeżeli wymyślicie inną formę, może opiszecie swoje wspomnienia z ciekawych wydarzeń, spotkań, to też będzie mile widziane. Jednym słowem może uda się wznowić wykłady on-line - Państwa twórczość, wspomnienia czy inna wiedza mile widziana. 

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Walki na pograniczu tadżycko-kirgiskim

Od 28 kwietnia trwają starcia w okolicy tadżyckiej eksklawy Woruch położonej na terytorium Kirgistanu. Brały w nich udział siły organów bezpieczeństwa obu państw, Tadżycy użyli artylerii i śmigłowców. Według oficjalnych danych z 30 kwietnia zginęło 13 obywateli Kirgistanu (w tym co najmniej trzech żołnierzy strzegącego granicy specnazu), a 134 jest rannych. Ze strefy walk ewakuowano 1,5 tys. osób. Co najmniej jedna wioska została zniszczona i zajęta przez siły tadżyckie. Zniszczeniu uległa także część kirgiskiej infrastruktury granicznej.

Ukraina: zmiany kadrowe w sektorze energetyki

28 kwietnia rząd Ukrainy zdymisjonował radę nadzorczą państwowego koncernu energetycznego Naftohaz oraz szefa jego zarządu Andrija Kobolewa, a następnie ponownie powołał radę nadzorczą w tym samym składzie do czasu przeprowadzenia konkursu na jej nowych członków. Pełniącym obowiązki przewodniczącego zarządu został mianowany obecny p.o. ministra energetyki Jurij Witrenko. Formalną przyczyną tych działań były wyniki finansowe koncernu za 2020 r. – zanotował on wtedy 19 mld hrywien (ok. 680 mln dolarów) straty.

COVID-19 w Rumunii: bilans zarządzania pandemicznego

Rumunia przeszła już przez tegoroczny szczyt zachorowań na COVID-19, a liczba nowych przypadków systematycznie spada. Ustabilizowała się także rosnąca od początku marca średnia tygodniowa liczba zgonów, która od 8 kwietnia wynosi ok. 150 dziennie. Nie jest jednak pewne, czy trend spadkowy nie zostanie zahamowany po prawosławnych świętach wielkanocnych, które w tym roku obchodzone są 2 maja. Przebieg pandemii potwierdza stosunkowo wysoką sprawność instytucji państwowych.