Szanowni Państwo,
Z upoważnienia Pana Władysława Wiesława Łagodzińskiego Przewodniczącego Rady Oddziału Warszawskiego PTS przesyłam w załączeniu pismo w sprawie autorskiego seminarium naukowego dr Marty Marszałek z Instytutu Statystyki i Demografii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pt. "Zamożność gospodarstw domowych a rozwój gospodarczy. Rachunek (satelitarny) produkcji domowej", które organizowane jest dla członków Oddziału Warszawskiego PTS, sympatyków PTS, pracowników resortu statystyki w całym kraju oraz zainteresowanych osób i instytucji.
Seminarium
odbędzie się w dniu w dniu 18 kwietnia (czwartek) 2019 r. o godz. 1100 w siedzibie Urzędu Statystycznego w Warszawie, ul. 1 Sierpnia 21, piętro II, sala 204, skąd będzie transmitowane na żywo w trybie wideokonferencji w środowisku LYNC (system umożliwiający aktywne uczestnictwo na bieżąco w seminarium) do urzędów statystycznych na terenie kraju, jak również do Czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej im. Stefana Szulca (Al. Niepodległości 208; parter).
Pozdrawiam
Barbara Czerwińska-Jędrusiak
Sekretarz Rady Oddziału Warszawskiego PTS
Tel. 22 464 23 10
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Pierwsze rozporządzenia Trumpa: bezpieczeństwo wewnętrzne, energia, handel
W dniu inauguracji swojej drugiej kadencji prezydent Donald Trump podpisał 42 rozporządzenia wykonawcze i memoranda. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa granic i nielegalnej imigracji, produkcji energii, pracowników administracji federalnej oraz polityki handlowej. Ogłosił również stan wyjątkowy na południowej granicy USA.
Większe ryzyka, większe nadzieje: Ukraina wobec Trumpa
Inaugurację Donalda Trumpa prezydent Wołodymyr Zełenski określił jako dzień zmiany i nadziei na rozwiązanie globalnych wyzwań oraz osiągnięcie długotrwałego i sprawiedliwego pokoju. Zapewnił również nowego przywódcę o gotowości do współpracy w realizacji tego celu.
Wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy: co po Bidenie?
9 stycznia Stany Zjednoczone przyznały Ukrainie 74. pakiet pomocy wojskowej, o wartości 500 mln dolarów, w ramach mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA) – ostatni przekazany przez administrację Joego Bidena. Tym samym wykorzystała ona łącznie 19,35 mld dolarów z przyjętego przez Kongres USA 23 kwietnia 2024 r. pakietu wsparcia. Składało się na niego 7,8 mld dolarów na uzbrojenie i sprzęt wojskowy (UiSW), które mogły zostać przekazane w krótkim horyzoncie czasowym ze stanów magazynowych Departamentu Obrony w ramach PDA, oraz ok.