Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zaprasza do Domu Spotkań z Historią na ul. Karową 20 w Warszawie na wykład towarzyszący wystawie "Rewolucja (Po)październikowa. Polska lat 1956 - 1957". Wstęp wolny!
Temat: "Kobieta"
Termin: 9 marca 2017 r. (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
ProwadzÄ…cy: prof. Jerzy Kochanowski, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego
Chociaż "odwilż" lat 1956-1957 miała w sensie politycznym wybitnie "męski" charakter, to już rewolucja społeczna, którą umożliwiła posiadała wiele "kobiecych" cech.
Należały do nich m.in. dążenie do zrzucenia purytańskiej zbroi stalinizmu i odzyskania pełnego prawa zarówno do duszy, jak i ciała, odkrycie seksualności, próba określenia na nowo ról płci w małżeństwie, aborcja czy świadome macierzyństwo… Wzorcem kobiety przestała być bezpłciowa i aseksualna traktorzystka, a stała się francuska aktorka Brigitte Bardot, której mniej lub bardziej roznegliżowane zdjęcia zapełniły szpalty polskich pism, od "Nowej Wsi" po "Przekrój".
Nagość, która nagle zawitała w 1956 do polskich mediów wydaje się obecnie infantylna, jednak w stosunku do poprzedniej epoki kobiece akty w prasie, sztukach pięknych, na estradzie czy w filmie były rewolucją, symbolicznym zerwaniem ze stalinowską pruderią. Ale była też towarem świetnie się sprzedających i przyciągającym czytelnika lub widza. Zwłaszcza wtedy, kojarzyła się jednocześnie z wymarzonym, mitycznym Zachodem. Przykładem może być kariera, jaką od jesieni 1956 zaczął robić striptiz (wtedy jeszcze "strip-tease"), który stał się ikoną obyczajowości nowych czasów. Bardziej wyobrażany niż rzeczywiście oglądany stał się tematem chętnie wykorzystywanym przez karykaturzystów. […]
(fragment tekstu z katalogu wystawy "Rewolucja (Po)październikowa. Polska lat 1956 – 1957")
Informacje na temat wydarzenia są dostępne również na stronie
www.muzeumkarykatury.pl.
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11, 00-070 Warszawa
tel./fax. +48 22 827 88 95
info@muzeumkarykatury.pl
www.muzeumkarykatury.pl
rys. Jerzy Srokowski, bez tytułu, 1957
- Wyrzuciłam Kazia. Przestał być rentowny...