Dzień dobry. Ja tym razem chciałam Państwu przypomnieć, że w tym roku akademickim koleżanka Jola Tracewska zorganizowała dla słuchaczy naszego UOTW zwiedzanie z przewodnikami Teatru Wielkiego aż w czterech turach, ponieważ było aż takie zapotrzebowanie. Każdy chętny zapisywał się na listę na oznaczony termin i było powiedziane, że jest zobowiązany uiścić 10 zł. dla przewodnika za tę wspaniałą przygodę niemożliwą dla zwykłego widza oglądającego opery czy balety od strony widowni. Osoby, które zapisały się na 8 maja niestety nie pojawiły się o godzinie 9-tej, jak było ustalone w Teatrze Wielkim. Ja rozumiem, że minęło sporo czasu od zapisu i niestety nikt włącznie ze mną nie przypomniał o tym wydarzeniu. Ja byłam w drugim terminie, który miałam zanotowany w kalendarzu (więc trudno zapomnieć) i rozesłałam zdjęcia ze zwiedzania. A teraz wyniknął problem i bardzo nieprzyjemna sytuacja. Pomimo, że nikt nie zjawił się w tym ostatnim terminie, jednak dwie przewodniczki czekały, aby wykonać swoją pracę. Należy po prostu jednak zwrócić zaległe pieniążki, bo w tym czasie mogły panie mieć inne wycieczki, a czekały na naszych słuchaczy. Już dwie osoby zapłaciły po 10 złotych koleżance Joli i bardzo im za to dziękujemy. Jednak proszę wszystkich, którzy mieli 8 maja zwiedzać Teatr Wielki, aby jutro, tj. 23 maja wnieśli tę skromną zaległą opłatę do koleżanki Joli, lub do mnie, zwróci się zaległość i wyjdziemy z twarzą z tego nieprzyjemnego incydentu.
Przypominam, że zakończenie roku akademickiego 2017/2018 odbędzie się w sali gimnastycznej OSiRu o godzinie 11-tej.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Czechy niezależne od rosyjskiej ropy
17 kwietnia premier Petr Fiala poinformował, że Czechy definitywnie zerwały zależność od dostaw rosyjskiej ropy. Tego dnia po raz pierwszy w historii kraj był zaopatrywany wyłącznie surowcem pochodzącym z innych niż Rosja państw i tylko – łączącymi się ze sobą – ropociągami TAL (z włoskiego portu Triest do południowych Niemiec) i IKL (z bawarskiego Ingolstadt do Czech). Jest to rezultat wdrożenia – zatwierdzonego jesienią 2022 r. – projektu TAL-PLUS, który znacząco zwiększył możliwość transportu surowca tą trasą (zob.
Rozmieszczenie europejskich sił wsparcia na Ukrainie: instrument polityczny czy wojskowy?
Od marca pod egidą Francji i Wielkiej Brytanii trwają prace koalicji chętnych – grupy państw europejskich i partnerów spoza Europy – nad przygotowaniem koncepcji rozmieszczenia zachodnich sił wsparcia na Ukrainie po zakończeniu działań wojennych. To kolejna, dotychczas najkonkretniejsza faza toczącej się od jesieni ub.r. debaty na ten temat. Ostatnie spotkanie tego grona miało miejsce 10 kwietnia w kwaterze głównej NATO.
Nowy rząd w Serbii: żadnych ustępstw wobec protestujących
16 kwietnia parlament Serbii zatwierdził skład nowej rady ministrów, na której czele stanął Đuro Macut. Zastąpi on dotychczasowego premiera i lidera rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Miloša Vučevicia, który 28 stycznia ogłosił złożenie rezygnacji w związku z pobiciem protestujących studentów przez osoby blisko z nim powiązane (zob. Dymisja premiera Serbii: nieudana próba wygaszenia protestów).