Kawiarnia Naukowa w ramach Festiwalu Nauki

drukuj
Barbara Słomka, 06.10.2016

Pierwsze spotkanie w Kawiarence Naukowej - Pałac Staszica

Już 17 października o godzinie 18-tej zaczyna się nowy sezon spotkań w Kawiarence Naukowej. Nastąpiła zmiana lokalizacji. Najbliższa odbędzie się w Pałacu Staszica na Nowym Świecie 72 w sali nr 5. Temat wydaje się bardzo interesujący. Proszę spojrzeć na plakat:

 

Kawiarnia naukowa Festiwalu Nauki "U Staszica" odbędzie się

17 października,  godz. 18

w Pałacu Staszica, Nowy Świat 72, sala 5 (na prawo przy głównym wejściu).

Dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano odpowie na pytanie

 

CZY ISTNIAŁO KRÓLESTWO DAWIDA?

 

Biblijna opowieść o karierze króla Dawida, od giermka Saula i pogromcy Goliata, do władcy wielkiego królestwa rozciągającego się od granic Egiptu po Damaszek na dobre zakorzeniła się w powszechnej świadomości. Aktualne badania archeologiczne oraz historyczne pozwalają jednak w nowym świetle zobaczyć epokę, w której władać miał Dawid, możliwy zasięg ówczesnej terytorialnej Judy.                                             

Kawiarnia pod patronatem Festiwalu Nauki UW i Rady Upowszechniania Nauki PAN

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Kirgistan: aresztowanie byłego prezydenta

8 sierpnia został tymczasowo aresztowany były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew. Zatrzymanie poprzedziły dwa nieudane szturmy sił specjalnych na jego rezydencję; zginął w nich jeden żołnierz, a kilkadziesiąt osób zostało rannych (wcześniej kirgiski parlament uchylił Atambajewowi należny byłym szefom państwa immunitet). Politykowi postawiono na razie 14 zarzutów: m.in. korupcji, nadużycia władzy, organizacji masowych zamieszek i zabójstwa.  

Rosja: sinusoida protestów

Od połowy lipca w Moskwie trwają protesty przeciwko niedopuszczeniu niezależnych kandydatów, mimo spełnienia przez nich formalnych kryteriów, do zaplanowanych na 8 września wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Kulminacyjnym momentem protestów stała się demonstracja 10 sierpnia, która zgromadziła do 60 tys. uczestników.

Niemiecka dyskusja o wojskach amerykańskich w Polsce

9 sierpnia amerykański ambasador w Niemczech Richard Grenell w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej stwierdził: „oczekiwanie, że amerykańscy podatnicy będą utrzymywali ponad 50 tys. Amerykanów w Niemczech, a Niemcy będą wykorzystywali swoją nadwyżkę handlową na potrzeby wewnętrzne, jest obraźliwe”. Dzień wcześniej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na swoim koncie na Twitterze zamieściła wiadomość o tym, że „Polska wypełnia zobowiązanie do wydawania 2% na obronność w NATO, a Niemcy nie.