Kawiarnia Naukowa w ramach Festiwalu Nauki

drukuj
Barbara Słomka, 06.10.2016

Pierwsze spotkanie w Kawiarence Naukowej - Pałac Staszica

Już 17 października o godzinie 18-tej zaczyna się nowy sezon spotkań w Kawiarence Naukowej. Nastąpiła zmiana lokalizacji. Najbliższa odbędzie się w Pałacu Staszica na Nowym Świecie 72 w sali nr 5. Temat wydaje się bardzo interesujący. Proszę spojrzeć na plakat:

 

Kawiarnia naukowa Festiwalu Nauki "U Staszica" odbędzie się

17 października,  godz. 18

w Pałacu Staszica, Nowy Świat 72, sala 5 (na prawo przy głównym wejściu).

Dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano odpowie na pytanie

 

CZY ISTNIAŁO KRÓLESTWO DAWIDA?

 

Biblijna opowieść o karierze króla Dawida, od giermka Saula i pogromcy Goliata, do władcy wielkiego królestwa rozciągającego się od granic Egiptu po Damaszek na dobre zakorzeniła się w powszechnej świadomości. Aktualne badania archeologiczne oraz historyczne pozwalają jednak w nowym świetle zobaczyć epokę, w której władać miał Dawid, możliwy zasięg ówczesnej terytorialnej Judy.                                             

Kawiarnia pod patronatem Festiwalu Nauki UW i Rady Upowszechniania Nauki PAN

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Czechy: zarzuty Komisji Europejskiej wobec premiera Babiša

29 listopada KE przekazała czeskim instytucjom odpowiedzialnym za dystrybucję funduszy UE raport końcowy z audytu dotyczącego konfliktu interesów Andreja Babiša (ANO) jako premiera Czech i zarazem beneficjenta unijnych dotacji dla holdingu Agrofert, formalnie przekazanego przez niego pod zarząd dwóch funduszy powierniczych. Raport jest niejawny, ale według opublikowanej w mediach kopii – niekorzystny dla premiera.

Niemcy: eskalacja sporu koalicyjnego o wiatraki

11 listopada opublikowano projekt ustawy o wyjściu z węgla przygotowany pod kierownictwem ministra gospodarki i energii Petera Altmaiera (CDU). Poza przepisami dotyczącymi zakończenia pozyskiwania energii z węgla do 2038 r. w projekcie zamieszczono pakiet zmian związanych z OZE, w tym postulowaną przez chadeków regulację odległościową. Zakłada ona, że odległość nowo budowanych wiatraków od osiedli mieszkalnych ma wynosić minimum 1000 m. Projekt przewiduje, że regulacja będzie miała zastosowanie już dla skupisk liczących pięć gospodarstw.

Sankcje sportowe przeciwko Rosji

9 grudnia 2019 r. Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jednogłośnie podjął decyzję o odsunięciu Rosji na okres czterech lat od udziału w międzynarodowych wydarzeniach sportowych o zasięgu światowym, w tym w igrzyskach olimpijskich (pod własną flagą Rosjanie będą mogli brać udział jedynie w kwalifikacjach). Odebrał jej także prawo do organizacji takich wydarzeń. Sankcje nie obejmują zawodów o zasięgu kontynentalnym, np. Mistrzostw Europy w piłce nożnej zaplanowanych na 2020 r.