Szanowni Państwo,
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprasza na śniadanie filozoficzne z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, w dniu 22 kwietnia (sobota), o godz. 12:00, Burakowska 14. Wstęp wolny.
Różne pokolenia, różne doświadczenia, różne perspektywy - Czy słyszymy to, co do siebie mówimy ? Wspólne śniadanie jest pretekstem do rozmowy o dialogu pomiędzy pokoleniami, o emocjach i szukaniu siebie w drugim człowieku, o tym, czy można żyć bez marzeń. Podczas spotkania zaplanowano wspólne przygotowanie śniadania oraz moderowaną dyskusję dotyczącą relacji pomiędzy młodymi i starszymi. Do udziału w debacie zaproszono Martynę Harland (psycholożkę, filmoznawczynię) oraz Janusza Byszewskiego (kuratora, założyciela Laboratorium Edukacji Twórczej CSW).
Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej został ustanowiony przez Komisję Europejską na 29 kwietnia. Celem inicjatywy jest promowanie komunikacji i porozumienia międzypokoleniowego oraz Unii Europejskiej przyjaznej wszystkim grupom wiekowym.
22 kwietnia (sobota), godz. 12:00-14:30
Miejsce: Burakowska 14
Wstęp wolny
Program wydarzenia w Warszawie:
12:00-13:00 – śniadanie międzypokoleniowe
13:00-14:30 – dyskusja
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Pierwsze rozporządzenia Trumpa: bezpieczeństwo wewnętrzne, energia, handel
W dniu inauguracji swojej drugiej kadencji prezydent Donald Trump podpisał 42 rozporządzenia wykonawcze i memoranda. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa granic i nielegalnej imigracji, produkcji energii, pracowników administracji federalnej oraz polityki handlowej. Ogłosił również stan wyjątkowy na południowej granicy USA.
Większe ryzyka, większe nadzieje: Ukraina wobec Trumpa
Inaugurację Donalda Trumpa prezydent Wołodymyr Zełenski określił jako dzień zmiany i nadziei na rozwiązanie globalnych wyzwań oraz osiągnięcie długotrwałego i sprawiedliwego pokoju. Zapewnił również nowego przywódcę o gotowości do współpracy w realizacji tego celu.
Wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy: co po Bidenie?
9 stycznia Stany Zjednoczone przyznały Ukrainie 74. pakiet pomocy wojskowej, o wartości 500 mln dolarów, w ramach mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA) – ostatni przekazany przez administrację Joego Bidena. Tym samym wykorzystała ona łącznie 19,35 mld dolarów z przyjętego przez Kongres USA 23 kwietnia 2024 r. pakietu wsparcia. Składało się na niego 7,8 mld dolarów na uzbrojenie i sprzęt wojskowy (UiSW), które mogły zostać przekazane w krótkim horyzoncie czasowym ze stanów magazynowych Departamentu Obrony w ramach PDA, oraz ok.