Szanowni Państwo,
Zapraszam na czwartkowe spotkanie:
13 maja/ czwartek / godz. 11.00
Najciekawsze polskie muzea/ Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni – otwarte dla zwiedzających w 2015 roku – opowiada globalną historię Polek i Polaków. Z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, powstała instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji toczy się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała. W Muzeum Emigracji w Gdyni wspólna historia Polaków łączy się z dialogiem na temat współczesności. Migracje są dynamicznym procesem dziejącym się obok nas, a nie historycznym faktem. Dotykamy zjawiska, które na całym świecie wydarza się ciągle na nowo. Migracje zmieniają obraz całego świata. Również dziś.
Spotkanie poprowadzi Pani Anna Posłuszna - główna specjalistka ds. edukacji w Muzeum Emigracji w Gdyni, koordynatorka projektów kulturalnych, projektantka usług. Absolwentka historii sztuki (Uniwersytet Gdański). Ukończyła także m.in. “Akademię Dziedzictwa" (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie) oraz podyplomowe studia "Projektowanie usług“ organizowane przez SWPS Uniwesytet Humanistycznospołeczny we współpracy ze School of Form. Współpracowała z m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie czy organizacją “We Are Museums". Autorka wielu projektów i programów edukacyjnych i kulturalnych, współautorka wielokrotnie nagradzanej publikacji dla dzieci "Książka otwarta na świat“.
Serdecznie zapraszam!
Ola Kresowska
tel. 602 123 251
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.