Planowane dwa spacery po Warszawskiej Pradze i Puszczy Kampinowskiej

drukuj
Barbara Słomka, 21.03.2018

We wtorek 10-tego kwietnia o godzinie 11-tej spotykamy się na pętli tramwaju o numerze 23 na ulicy Czynszowej, aby przejść się ulicami Warszawskiej Pragi. (Tramwaj jedzie ok. 15-tu minut od Metra Ratusz Arsenał do pętli na ul. Czynszowej.)  Zwiedzimy dawną zabudowę, często już zabytkową, obejrzymy miejsca, które służyły filmowcom jako scenografia w nakręcanych filmach oraz dowiemy się od pani przewodnik Sylwii wielu ciekawostek związanych z tą dzielnicą i oglądanymi miejscami.

Koleżanka Wiesia zbiera zapisy i po 6 złotych dla przewodnika. 

 

Drugi spacer odbędzie się we wtorek 8-go maja do Puszczy Kampinowskiej. Przewodnik planuje zorganizowanie ogniska. Kiełbaski, napoje i inne smakołyki proszę zorganizować we własnym zakresie.

Zbiórka o godzinie 10-tej na pętli autobusu nr 110 przy Metrze Marymont. Odjazd autobusu o godzinie 10.04. Przewidywane zakończenie wycieczki to godzina 14-ta. 

Koleżanka Wiesia Drozd zbiera zapisy, natomiast ten wypad za miasto jest bezpłatny.

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Walki na pograniczu tadżycko-kirgiskim

Od 28 kwietnia trwają starcia w okolicy tadżyckiej eksklawy Woruch położonej na terytorium Kirgistanu. Brały w nich udział siły organów bezpieczeństwa obu państw, Tadżycy użyli artylerii i śmigłowców. Według oficjalnych danych z 30 kwietnia zginęło 13 obywateli Kirgistanu (w tym co najmniej trzech żołnierzy strzegącego granicy specnazu), a 134 jest rannych. Ze strefy walk ewakuowano 1,5 tys. osób. Co najmniej jedna wioska została zniszczona i zajęta przez siły tadżyckie. Zniszczeniu uległa także część kirgiskiej infrastruktury granicznej.

Ukraina: zmiany kadrowe w sektorze energetyki

28 kwietnia rząd Ukrainy zdymisjonował radę nadzorczą państwowego koncernu energetycznego Naftohaz oraz szefa jego zarządu Andrija Kobolewa, a następnie ponownie powołał radę nadzorczą w tym samym składzie do czasu przeprowadzenia konkursu na jej nowych członków. Pełniącym obowiązki przewodniczącego zarządu został mianowany obecny p.o. ministra energetyki Jurij Witrenko. Formalną przyczyną tych działań były wyniki finansowe koncernu za 2020 r. – zanotował on wtedy 19 mld hrywien (ok. 680 mln dolarów) straty.

COVID-19 w Rumunii: bilans zarządzania pandemicznego

Rumunia przeszła już przez tegoroczny szczyt zachorowań na COVID-19, a liczba nowych przypadków systematycznie spada. Ustabilizowała się także rosnąca od początku marca średnia tygodniowa liczba zgonów, która od 8 kwietnia wynosi ok. 150 dziennie. Nie jest jednak pewne, czy trend spadkowy nie zostanie zahamowany po prawosławnych świętach wielkanocnych, które w tym roku obchodzone są 2 maja. Przebieg pandemii potwierdza stosunkowo wysoką sprawność instytucji państwowych.