Staromiejski Dom Kultury i Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu zapraszają 7 marca 2017 o godz. 19.00 do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Dom Kultury (Rynek Starego Miasta 2) na pokaz filmu Mardaani (Nieustraszona). Pokaz poprzedzi prelekcja na temat portretów kobiet w indyjskiej kinematografii. Pokaz odbywa się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych SDK oraz cyklu Dyskusyjnych spotkań z kinem indyjskim organizowanych przez Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu. WSTĘP WOLNY
Mardaani (Nieustraszona)
reż. Pradeep Sarkar, Indie 2014, czas trwania: 2 h
Shivani Shivaji Roy (Rani Mukerji) jest odważną i oddaną policjantką zaangażowaną w walkę z handlem ludźmi. Gdy zostaje porwana kilkunastoletnia dziewczynka Pyaari, Shivani wpada na trop organizacji przestępczej, którą kieruje Karan Rastogi (Tahir Raj Bhasin). Rozpoczyna pełną niebezpieczeństw walkę o uwolnienie wykorzystywanych seksualnie kobiet. Film Mardaani podejmuje trudny temat handlu ludźmi i zmuszania do prostytucji; stanowi również portret odważnej kobiety, która świadoma swojej siły, z determinacją walczy, by osiągnąć cel.
Przed filmem zapraszamy na prelekcję Darii Dulok, która opowie o portretach kobiet w indyjskiej kinematografii i ich prototypach z hinduskiej mitologii.
Daria Dulok – badaczka kultury Indii, indyjskich widowisk teatralnych i kinematografii, tłumaczka języka hindi. Prowadzi wykłady dla studentów i słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku. W Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu prowadzi Dyskusyjne spotkania z kinem indyjskim i popularnonaukowe wykłady o kulturze Indii.
--
Impresariat
Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2
00-272 Warszawa
Tel. 022 8312375 w.141
kom. 721981113
www.sdk.pl
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.