Informacje o wydarzeniach w nadchodzącym tygodniu tj 14-19 maja

drukuj
Barbara Słomka, 13.05.2018

W poniedziałek 14-tego maja (jutro) o 9-tej w Remoncie warsztaty taneczne, o 11-tej wykład w Zamku Królewskim pani Beaty Artymowskiej.

15 maja (wtorek) wycieczka do Puław i Kazimierza Dolnego. Wyjazd z Warszawy o godzinie 7-mej, a więc zbiórka o 6.40 jak zwykle na Placu Bankowym. Organizator obiecuje podstawienie autokaru o tej właśnie godzinie. Proszę wziąć małą przekąskę, aby już zwiedzając Puławy nie czuć się głodnym.

Kolejny dzień zbliżającego się tygodnia to środa 16 maja i dla uczestników warsztatów teatralnych próba o 9.45 w małej sali OSiRu, natomiast dla wszystkich o 11-tej wykładu pana Pogorzelskiego nie będzie, natomiast będzie pan, który już miał u nas wykład dwa lata temu i bardzo interesująco opowiadał o Chinach. Wówczas miał i rozprowadzał swoją książkę wydaną przez National Geographic. Tym razem powstała już następna i będzie również dostępna oczywiście w niższej cenie niż na rynku. Przekopiuję Państwu to, co napisał w mailu o książce i wykładzie, aby zachęcić do przyjścia i wysłuchania relacji o ciekawostkach z Chin.

 

przesyłam opis książki "MADE IN CHINA", wydało ją wydawnictwo National Geographic, właśnie odbyła się jej premiera. Na spotkaniu będzie po 35 zł z autografem autora.

"Byłem w Chinach wielokrotnie. Z każdej podróży wracałem uboższy o kilka stereotypów i bogatszy o szersze spojrzenie na świat. Bo z poznawaniem Chin jest jak z dowcipem, w którym trzej niewidomi stają przed słoniem. Jeden dotknął trąby i pomyślał, że to wąż. Drugi dotknął nogi i stwierdził, że ma przed sobą pień drzewa. A ostatni mężczyzna złapał za ogon i pomyślał, że trzyma linę. Każdy był pewien, że wie, co jest przed nim, ale w rzeczywistości żaden do końca nie wiedział, że stoi przed słoniem i czym jest słoń. Chiny oferują nieskończoną ilość tajemnic do odkrycia. I wciąż się zmieniają. Dzięki temu każda kolejna wizyta ma inny smak.

• Czy Chińczycy jedzą psy?
• Jak wygląda chińska Kim Kardiashian?
• W co wierzą Chińczycy?
• Co oznacza ganbei?
• Jak żyje się w hutongu?

Odpowiem na te i wiele innych pytań. Opiszę intrygujące zjawiska. W każdej podróży najciekawsi są jednak ludzie. O nich również opowiadam w tej książce. To Chińczycy, pół Chińczycy i Polacy związani z Chinami. Ich historie są barwniejsze niż szanghajska Oriental Pearl Tower w nocnej odsłonie. Przekonaj się, jak pojemne jest pojęcie made in China.

Zobacz Chiny moimi oczami, a potem zaplanuj podróż i ruszaj w drogę."
Michał Cessanis​

Michał Cessanis
zastępca redaktora naczelnego
National Geographic Traveler
tel. 0507 122 116

, a po wykładzie pilates.

Czwartek 17-tego wykład w Muzeum Warszawy o 11-tej.

Tak na marginesie zwracam Państwa uwagę, że w najbliższą sobotę tj. 19 maja tzw. Noc Muzeów. Tego późnego popołudnia, wieczoru i w nocy wiele atrakcji, jak co roku, w naszym pięknym mieście. Nawet chodząc uliczkami Nowego Światu, Foksal, Krakowskiego Przedmieścia można wchodzić do różnych nie koniecznie muzeów, bo czynne też są wystawy, galerie i tego typu wydarzenia. W każdej dzielnicy coś się dzieje. Szukajcie państwo programu w internecie, albo można pochodzić np. po Łazienkach przy pięknych iluminacjach.

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Kirgistan: aresztowanie byłego prezydenta

8 sierpnia został tymczasowo aresztowany były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew. Zatrzymanie poprzedziły dwa nieudane szturmy sił specjalnych na jego rezydencję; zginął w nich jeden żołnierz, a kilkadziesiąt osób zostało rannych (wcześniej kirgiski parlament uchylił Atambajewowi należny byłym szefom państwa immunitet). Politykowi postawiono na razie 14 zarzutów: m.in. korupcji, nadużycia władzy, organizacji masowych zamieszek i zabójstwa.  

Rosja: sinusoida protestów

Od połowy lipca w Moskwie trwają protesty przeciwko niedopuszczeniu niezależnych kandydatów, mimo spełnienia przez nich formalnych kryteriów, do zaplanowanych na 8 września wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Kulminacyjnym momentem protestów stała się demonstracja 10 sierpnia, która zgromadziła do 60 tys. uczestników.

Niemiecka dyskusja o wojskach amerykańskich w Polsce

9 sierpnia amerykański ambasador w Niemczech Richard Grenell w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej stwierdził: „oczekiwanie, że amerykańscy podatnicy będą utrzymywali ponad 50 tys. Amerykanów w Niemczech, a Niemcy będą wykorzystywali swoją nadwyżkę handlową na potrzeby wewnętrzne, jest obraźliwe”. Dzień wcześniej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na swoim koncie na Twitterze zamieściła wiadomość o tym, że „Polska wypełnia zobowiązanie do wydawania 2% na obronność w NATO, a Niemcy nie.