Informacje o wydarzeniach w nadchodzącym tygodniu tj 14-19 maja

drukuj
Barbara Słomka, 13.05.2018

W poniedziałek 14-tego maja (jutro) o 9-tej w Remoncie warsztaty taneczne, o 11-tej wykład w Zamku Królewskim pani Beaty Artymowskiej.

15 maja (wtorek) wycieczka do Puław i Kazimierza Dolnego. Wyjazd z Warszawy o godzinie 7-mej, a więc zbiórka o 6.40 jak zwykle na Placu Bankowym. Organizator obiecuje podstawienie autokaru o tej właśnie godzinie. Proszę wziąć małą przekąskę, aby już zwiedzając Puławy nie czuć się głodnym.

Kolejny dzień zbliżającego się tygodnia to środa 16 maja i dla uczestników warsztatów teatralnych próba o 9.45 w małej sali OSiRu, natomiast dla wszystkich o 11-tej wykładu pana Pogorzelskiego nie będzie, natomiast będzie pan, który już miał u nas wykład dwa lata temu i bardzo interesująco opowiadał o Chinach. Wówczas miał i rozprowadzał swoją książkę wydaną przez National Geographic. Tym razem powstała już następna i będzie również dostępna oczywiście w niższej cenie niż na rynku. Przekopiuję Państwu to, co napisał w mailu o książce i wykładzie, aby zachęcić do przyjścia i wysłuchania relacji o ciekawostkach z Chin.

 

przesyłam opis książki "MADE IN CHINA", wydało ją wydawnictwo National Geographic, właśnie odbyła się jej premiera. Na spotkaniu będzie po 35 zł z autografem autora.

"Byłem w Chinach wielokrotnie. Z każdej podróży wracałem uboższy o kilka stereotypów i bogatszy o szersze spojrzenie na świat. Bo z poznawaniem Chin jest jak z dowcipem, w którym trzej niewidomi stają przed słoniem. Jeden dotknął trąby i pomyślał, że to wąż. Drugi dotknął nogi i stwierdził, że ma przed sobą pień drzewa. A ostatni mężczyzna złapał za ogon i pomyślał, że trzyma linę. Każdy był pewien, że wie, co jest przed nim, ale w rzeczywistości żaden do końca nie wiedział, że stoi przed słoniem i czym jest słoń. Chiny oferują nieskończoną ilość tajemnic do odkrycia. I wciąż się zmieniają. Dzięki temu każda kolejna wizyta ma inny smak.

• Czy Chińczycy jedzą psy?
• Jak wygląda chińska Kim Kardiashian?
• W co wierzą Chińczycy?
• Co oznacza ganbei?
• Jak żyje się w hutongu?

Odpowiem na te i wiele innych pytań. Opiszę intrygujące zjawiska. W każdej podróży najciekawsi są jednak ludzie. O nich również opowiadam w tej książce. To Chińczycy, pół Chińczycy i Polacy związani z Chinami. Ich historie są barwniejsze niż szanghajska Oriental Pearl Tower w nocnej odsłonie. Przekonaj się, jak pojemne jest pojęcie made in China.

Zobacz Chiny moimi oczami, a potem zaplanuj podróż i ruszaj w drogę."
Michał Cessanis​

Michał Cessanis
zastępca redaktora naczelnego
National Geographic Traveler
tel. 0507 122 116

, a po wykładzie pilates.

Czwartek 17-tego wykład w Muzeum Warszawy o 11-tej.

Tak na marginesie zwracam Państwa uwagę, że w najbliższą sobotę tj. 19 maja tzw. Noc Muzeów. Tego późnego popołudnia, wieczoru i w nocy wiele atrakcji, jak co roku, w naszym pięknym mieście. Nawet chodząc uliczkami Nowego Światu, Foksal, Krakowskiego Przedmieścia można wchodzić do różnych nie koniecznie muzeów, bo czynne też są wystawy, galerie i tego typu wydarzenia. W każdej dzielnicy coś się dzieje. Szukajcie państwo programu w internecie, albo można pochodzić np. po Łazienkach przy pięknych iluminacjach.

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Czechy: zarzuty Komisji Europejskiej wobec premiera Babiša

29 listopada KE przekazała czeskim instytucjom odpowiedzialnym za dystrybucję funduszy UE raport końcowy z audytu dotyczącego konfliktu interesów Andreja Babiša (ANO) jako premiera Czech i zarazem beneficjenta unijnych dotacji dla holdingu Agrofert, formalnie przekazanego przez niego pod zarząd dwóch funduszy powierniczych. Raport jest niejawny, ale według opublikowanej w mediach kopii – niekorzystny dla premiera.

Niemcy: eskalacja sporu koalicyjnego o wiatraki

11 listopada opublikowano projekt ustawy o wyjściu z węgla przygotowany pod kierownictwem ministra gospodarki i energii Petera Altmaiera (CDU). Poza przepisami dotyczącymi zakończenia pozyskiwania energii z węgla do 2038 r. w projekcie zamieszczono pakiet zmian związanych z OZE, w tym postulowaną przez chadeków regulację odległościową. Zakłada ona, że odległość nowo budowanych wiatraków od osiedli mieszkalnych ma wynosić minimum 1000 m. Projekt przewiduje, że regulacja będzie miała zastosowanie już dla skupisk liczących pięć gospodarstw.

Sankcje sportowe przeciwko Rosji

9 grudnia 2019 r. Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jednogłośnie podjął decyzję o odsunięciu Rosji na okres czterech lat od udziału w międzynarodowych wydarzeniach sportowych o zasięgu światowym, w tym w igrzyskach olimpijskich (pod własną flagą Rosjanie będą mogli brać udział jedynie w kwalifikacjach). Odebrał jej także prawo do organizacji takich wydarzeń. Sankcje nie obejmują zawodów o zasięgu kontynentalnym, np. Mistrzostw Europy w piłce nożnej zaplanowanych na 2020 r.