Z żalem dzisiaj dowiedzieliśmy się, że nasz wykładowca z psychologii pani Zuzanna Celmer nie żyje. Była jedną z pionierek wprowadzania psychoterapii w Polsce ale też autorką dziesięciu książek o tematyce małżeńskiej, społecznej i rodzinnej, z których trzy zostały przetłumaczone na języki obce. Od lat współpracowała z różnymi czasopismami, także z radiem i telewizją. Od wielu lat prowadziła też seminaria szkoleniowe dla firm na temat stresu, asertywności, komunikacji, procesów motywacyjnych, inteligencji emocjonalnej, budowania związków i inne. Współpracowała również z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, między innymi i naszym UOTW.
Każdy wykład pani Zuzanny Celmer nagradzany był gromkimi brawami. Na ostatnim w styczniu mówiła o komunikacji międzyludzkiej i emocjach z tym związanych.
Po nim słuchacze jeszcze długo już we własnym gronie dyskutowali o tym, czego się dowiedzieli i planowali stosować się do rad i różnych wskazówek, których im udzieliła. Odczuwamy ogromny smutek i żałujemy, że nie udzieli już nam żadnych wytycznych jak żyć, aby nie ranić nikogo, a jednocześnie czerpać z życia wszystko co najlepsze. Była osobą, która podchodziła do ludzi z sercem, a jednocześnie przekazywała wiele mądrości życiowych, których nam, słuchaczom UOTW, a jednocześnie tym, co już wiele lat przeżyli i doświadczyli, będzie bardzo brakowało. Cześć jej pamięci.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Mołdawia: rosyjska gra kryzysem gazowym w Naddniestrzu
1 stycznia Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Naddniestrza – separatystycznego terytorium Mołdawii – w efekcie nieprzedłużenia przez Ukrainę umowy na tranzyt tego surowca. Jednocześnie Rosja odmówiła przesyłania go alternatywnym szlakiem, z wykorzystaniem TurkStreamu i gazociągu transbałkańskiego, warunkując zgodę na taki wariant uregulowaniem przez Mołdawię rzekomego długu, wynoszącego – zdaniem strony rosyjskiej – 709 mln dolarów.
Znikający kraj. Mołdawia wobec katastrofy demograficznej
Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie. Od uzyskania niepodległości w 1991 r. populacja jej prawobrzeżnej części (terytorium kontrolowane przez Kiszyniów, bez separatystycznego Naddniestrza) skurczyła się o ok. 35%. Przyczynia się do tego głównie wynikająca z sytuacji gospodarczej masowa migracja zarobkowa, która stała się udziałem ponad miliona obywateli tego liczącego obecnie 2,4 mln mieszkańców kraju.
Ukraińcy próbują odzyskać inicjatywę w obwodzie kurskim. 1049. dzień wojny