Z żalem dzisiaj dowiedzieliśmy się, że nasz wykładowca z psychologii pani Zuzanna Celmer nie żyje. Była jedną z pionierek wprowadzania psychoterapii w Polsce ale też autorką dziesięciu książek o tematyce małżeńskiej, społecznej i rodzinnej, z których trzy zostały przetłumaczone na języki obce. Od lat współpracowała z różnymi czasopismami, także z radiem i telewizją. Od wielu lat prowadziła też seminaria szkoleniowe dla firm na temat stresu, asertywności, komunikacji, procesów motywacyjnych, inteligencji emocjonalnej, budowania związków i inne. Współpracowała również z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, między innymi i naszym UOTW.
Każdy wykład pani Zuzanny Celmer nagradzany był gromkimi brawami. Na ostatnim w styczniu mówiła o komunikacji międzyludzkiej i emocjach z tym związanych.
Po nim słuchacze jeszcze długo już we własnym gronie dyskutowali o tym, czego się dowiedzieli i planowali stosować się do rad i różnych wskazówek, których im udzieliła. Odczuwamy ogromny smutek i żałujemy, że nie udzieli już nam żadnych wytycznych jak żyć, aby nie ranić nikogo, a jednocześnie czerpać z życia wszystko co najlepsze. Była osobą, która podchodziła do ludzi z sercem, a jednocześnie przekazywała wiele mądrości życiowych, których nam, słuchaczom UOTW, a jednocześnie tym, co już wiele lat przeżyli i doświadczyli, będzie bardzo brakowało. Cześć jej pamięci.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.