Jakie znaczenie mają i jakie powinni mieć Polacy na Litwie oraz ich problemy w polityce zagranicznej Polski? Jakie postawy i projekty powinna wspierać Polska w polskiej społeczności na Litwie? Czy obecna "odwilż" w stosunkach polsko-litewskich jest trwałą tendencją? Co powinny zrobić Polska i Litwa, żeby przywrócić polsko-litewskie partnerstwo strategiczne? Jaka jest rola litewskich Polaków w stosunkach pomiędzy Polska a Litwą? Na te i inne pytania będziemy szukali odpowiedzi podczas spotkania z dziennikarką, autorką programu "Studio Wschód" TVP Marią Przełomiec, politologiem, doradcą ministra spraw zagranicznych RP Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim oraz Andrzejem Pukszto, kierownikiem Katedry Nauk Politycznych Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Moderatorem dyskusji będzie politolog Mariusz Antonowicz.
Po raz pierwszy Polski Klub Dyskusyjny (we współpracy z portalem Eastbook.eu oraz Kołem Młodych Dyplomatów Uniwersytetu Warszawskiego) organizuje dyskusję w Warszawie. Do zobaczenia 30 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 w sali nr 200 Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28!
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.