Zaproszenie na dyskusję "Polityka zagranicznej RP a Polacy na Litwie"

drukuj
Barbara Słomka, 29.01.2018

Jakie znaczenie mają i jakie powinni mieć Polacy na Litwie oraz ich problemy w polityce zagranicznej Polski? Jakie postawy i projekty powinna wspierać Polska w polskiej społeczności na Litwie? Czy obecna "odwilż" w stosunkach polsko-litewskich jest trwałą tendencją? Co powinny zrobić Polska i Litwa, żeby przywrócić polsko-litewskie partnerstwo strategiczne? Jaka jest rola litewskich Polaków w stosunkach pomiędzy Polska a Litwą? Na te i inne pytania będziemy szukali odpowiedzi podczas spotkania z dziennikarką, autorką programu "Studio Wschód" TVP Marią Przełomiec, politologiem, doradcą ministra spraw zagranicznych RP Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim oraz Andrzejem Pukszto, kierownikiem Katedry Nauk Politycznych Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Moderatorem dyskusji będzie politolog Mariusz Antonowicz. 
Po raz pierwszy Polski Klub Dyskusyjny (we współpracy z portalem Eastbook.eu oraz Kołem Młodych Dyplomatów Uniwersytetu Warszawskiego) organizuje dyskusję w Warszawie. Do zobaczenia 30 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 w sali nr 200 Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28!

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Czechy: zarzuty Komisji Europejskiej wobec premiera Babiša

29 listopada KE przekazała czeskim instytucjom odpowiedzialnym za dystrybucję funduszy UE raport końcowy z audytu dotyczącego konfliktu interesów Andreja Babiša (ANO) jako premiera Czech i zarazem beneficjenta unijnych dotacji dla holdingu Agrofert, formalnie przekazanego przez niego pod zarząd dwóch funduszy powierniczych. Raport jest niejawny, ale według opublikowanej w mediach kopii – niekorzystny dla premiera.

Niemcy: eskalacja sporu koalicyjnego o wiatraki

11 listopada opublikowano projekt ustawy o wyjściu z węgla przygotowany pod kierownictwem ministra gospodarki i energii Petera Altmaiera (CDU). Poza przepisami dotyczącymi zakończenia pozyskiwania energii z węgla do 2038 r. w projekcie zamieszczono pakiet zmian związanych z OZE, w tym postulowaną przez chadeków regulację odległościową. Zakłada ona, że odległość nowo budowanych wiatraków od osiedli mieszkalnych ma wynosić minimum 1000 m. Projekt przewiduje, że regulacja będzie miała zastosowanie już dla skupisk liczących pięć gospodarstw.

Sankcje sportowe przeciwko Rosji

9 grudnia 2019 r. Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jednogłośnie podjął decyzję o odsunięciu Rosji na okres czterech lat od udziału w międzynarodowych wydarzeniach sportowych o zasięgu światowym, w tym w igrzyskach olimpijskich (pod własną flagą Rosjanie będą mogli brać udział jedynie w kwalifikacjach). Odebrał jej także prawo do organizacji takich wydarzeń. Sankcje nie obejmują zawodów o zasięgu kontynentalnym, np. Mistrzostw Europy w piłce nożnej zaplanowanych na 2020 r.