Jakie znaczenie mają i jakie powinni mieć Polacy na Litwie oraz ich problemy w polityce zagranicznej Polski? Jakie postawy i projekty powinna wspierać Polska w polskiej społeczności na Litwie? Czy obecna "odwilż" w stosunkach polsko-litewskich jest trwałą tendencją? Co powinny zrobić Polska i Litwa, żeby przywrócić polsko-litewskie partnerstwo strategiczne? Jaka jest rola litewskich Polaków w stosunkach pomiędzy Polska a Litwą? Na te i inne pytania będziemy szukali odpowiedzi podczas spotkania z dziennikarką, autorką programu "Studio Wschód" TVP Marią Przełomiec, politologiem, doradcą ministra spraw zagranicznych RP Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim oraz Andrzejem Pukszto, kierownikiem Katedry Nauk Politycznych Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Moderatorem dyskusji będzie politolog Mariusz Antonowicz.
Po raz pierwszy Polski Klub Dyskusyjny (we współpracy z portalem Eastbook.eu oraz Kołem Młodych Dyplomatów Uniwersytetu Warszawskiego) organizuje dyskusję w Warszawie. Do zobaczenia 30 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 w sali nr 200 Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28!
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Mołdawia: rosyjska gra kryzysem gazowym w Naddniestrzu
1 stycznia Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Naddniestrza – separatystycznego terytorium Mołdawii – w efekcie nieprzedłużenia przez Ukrainę umowy na tranzyt tego surowca. Jednocześnie Rosja odmówiła przesyłania go alternatywnym szlakiem, z wykorzystaniem TurkStreamu i gazociągu transbałkańskiego, warunkując zgodę na taki wariant uregulowaniem przez Mołdawię rzekomego długu, wynoszącego – zdaniem strony rosyjskiej – 709 mln dolarów.
Znikający kraj. Mołdawia wobec katastrofy demograficznej
Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie. Od uzyskania niepodległości w 1991 r. populacja jej prawobrzeżnej części (terytorium kontrolowane przez Kiszyniów, bez separatystycznego Naddniestrza) skurczyła się o ok. 35%. Przyczynia się do tego głównie wynikająca z sytuacji gospodarczej masowa migracja zarobkowa, która stała się udziałem ponad miliona obywateli tego liczącego obecnie 2,4 mln mieszkańców kraju.
Ukraińcy próbują odzyskać inicjatywę w obwodzie kurskim. 1049. dzień wojny