Zaproszenie na dyskusję "Polityka zagranicznej RP a Polacy na Litwie"

drukuj
Barbara Słomka, 29.01.2018

Jakie znaczenie mają i jakie powinni mieć Polacy na Litwie oraz ich problemy w polityce zagranicznej Polski? Jakie postawy i projekty powinna wspierać Polska w polskiej społeczności na Litwie? Czy obecna "odwilż" w stosunkach polsko-litewskich jest trwałą tendencją? Co powinny zrobić Polska i Litwa, żeby przywrócić polsko-litewskie partnerstwo strategiczne? Jaka jest rola litewskich Polaków w stosunkach pomiędzy Polska a Litwą? Na te i inne pytania będziemy szukali odpowiedzi podczas spotkania z dziennikarką, autorką programu "Studio Wschód" TVP Marią Przełomiec, politologiem, doradcą ministra spraw zagranicznych RP Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim oraz Andrzejem Pukszto, kierownikiem Katedry Nauk Politycznych Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Moderatorem dyskusji będzie politolog Mariusz Antonowicz. 
Po raz pierwszy Polski Klub Dyskusyjny (we współpracy z portalem Eastbook.eu oraz Kołem Młodych Dyplomatów Uniwersytetu Warszawskiego) organizuje dyskusję w Warszawie. Do zobaczenia 30 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 w sali nr 200 Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28!

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Kirgistan: aresztowanie byłego prezydenta

8 sierpnia został tymczasowo aresztowany były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew. Zatrzymanie poprzedziły dwa nieudane szturmy sił specjalnych na jego rezydencję; zginął w nich jeden żołnierz, a kilkadziesiąt osób zostało rannych (wcześniej kirgiski parlament uchylił Atambajewowi należny byłym szefom państwa immunitet). Politykowi postawiono na razie 14 zarzutów: m.in. korupcji, nadużycia władzy, organizacji masowych zamieszek i zabójstwa.  

Rosja: sinusoida protestów

Od połowy lipca w Moskwie trwają protesty przeciwko niedopuszczeniu niezależnych kandydatów, mimo spełnienia przez nich formalnych kryteriów, do zaplanowanych na 8 września wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Kulminacyjnym momentem protestów stała się demonstracja 10 sierpnia, która zgromadziła do 60 tys. uczestników.

Niemiecka dyskusja o wojskach amerykańskich w Polsce

9 sierpnia amerykański ambasador w Niemczech Richard Grenell w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej stwierdził: „oczekiwanie, że amerykańscy podatnicy będą utrzymywali ponad 50 tys. Amerykanów w Niemczech, a Niemcy będą wykorzystywali swoją nadwyżkę handlową na potrzeby wewnętrzne, jest obraźliwe”. Dzień wcześniej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na swoim koncie na Twitterze zamieściła wiadomość o tym, że „Polska wypełnia zobowiązanie do wydawania 2% na obronność w NATO, a Niemcy nie.