Komunikaty dla słuchaczy UOTW dot. zwiedzania Teatru Wielkiego i Muzeum Geologicznego oraz Kawiarenka Naukowa

drukuj
Barbara Słomka, 10.01.2018
1. Koleżanka Jolanta Traczewska załatwiła dla słuchaczy UOTW zwiedzanie Teatru Wielkiego w czterech terminach. Otóż są to terminy następujące: 16 styczeń, 26 styczeń, 30 styczeń oraz 8 maj.
Już powstały listy i Państwo powinniście pamiętać, na jaki dzień się zapisaliście. Jeżeli jednak jest z tym problem, koleżanka Jola prosi tych niepamiętających o przyjście 16 stycznia do Teatru. Będzie ona miała wszystkie listy i sprawdzi. Jeżeli okaże się, że grupa nie będzie pełna (30 osób), wówczas te osoby wejdą w pierwszym terminie (16.I), lub dowiedzą się na której liście figurują.
Godzina spotkań dla wszystkich terminów to 9-ta rano w holu na parterze przy kasach Teatru Wielkiego, gdzie będzie czekała pani przewodnik, dla której należy przygotować 10 zł.  
 
2. Koleżanka Wiesława Drozd zarezerwowała dwa terminy zwiedzania Muzeum Geologicznego przy ul. Rakowieckiej 4. Są to: 13 luty i 20 luty od godziny 11-tej. Zwiedzanie z przewodnikiem, a wstęp wolny. Koleżanka Wiesia prosi chętnych o zgłaszanie się do niej mailowo na adres : 
                      wiesawadrozd@wp.pl 
 
Serdecznie zapraszamy na najbliższą Kawiarnię Naukową, która odbędzie się 15 stycznia o godz. 18 w Pałacu Staszica. 
Podczas styczniowego spotkania Dr Martyna Molak-Tomsia będzie odpowiadał na pytanie "Antyczny DNA. Co nowego mówią nam geny zachowane w starych kościach?"
 
Pozdrawiam noworocznie,
Anna Toeplitz
 

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Walki na pograniczu tadżycko-kirgiskim

Od 28 kwietnia trwają starcia w okolicy tadżyckiej eksklawy Woruch położonej na terytorium Kirgistanu. Brały w nich udział siły organów bezpieczeństwa obu państw, Tadżycy użyli artylerii i śmigłowców. Według oficjalnych danych z 30 kwietnia zginęło 13 obywateli Kirgistanu (w tym co najmniej trzech żołnierzy strzegącego granicy specnazu), a 134 jest rannych. Ze strefy walk ewakuowano 1,5 tys. osób. Co najmniej jedna wioska została zniszczona i zajęta przez siły tadżyckie. Zniszczeniu uległa także część kirgiskiej infrastruktury granicznej.

Ukraina: zmiany kadrowe w sektorze energetyki

28 kwietnia rząd Ukrainy zdymisjonował radę nadzorczą państwowego koncernu energetycznego Naftohaz oraz szefa jego zarządu Andrija Kobolewa, a następnie ponownie powołał radę nadzorczą w tym samym składzie do czasu przeprowadzenia konkursu na jej nowych członków. Pełniącym obowiązki przewodniczącego zarządu został mianowany obecny p.o. ministra energetyki Jurij Witrenko. Formalną przyczyną tych działań były wyniki finansowe koncernu za 2020 r. – zanotował on wtedy 19 mld hrywien (ok. 680 mln dolarów) straty.

COVID-19 w Rumunii: bilans zarządzania pandemicznego

Rumunia przeszła już przez tegoroczny szczyt zachorowań na COVID-19, a liczba nowych przypadków systematycznie spada. Ustabilizowała się także rosnąca od początku marca średnia tygodniowa liczba zgonów, która od 8 kwietnia wynosi ok. 150 dziennie. Nie jest jednak pewne, czy trend spadkowy nie zostanie zahamowany po prawosławnych świętach wielkanocnych, które w tym roku obchodzone są 2 maja. Przebieg pandemii potwierdza stosunkowo wysoką sprawność instytucji państwowych.