Komunikaty dla słuchaczy UOTW dot. zwiedzania Teatru Wielkiego i Muzeum Geologicznego oraz Kawiarenka Naukowa

drukuj
Barbara Słomka, 10.01.2018
1. Koleżanka Jolanta Traczewska załatwiła dla słuchaczy UOTW zwiedzanie Teatru Wielkiego w czterech terminach. Otóż są to terminy następujące: 16 styczeń, 26 styczeń, 30 styczeń oraz 8 maj.
Już powstały listy i Państwo powinniście pamiętać, na jaki dzień się zapisaliście. Jeżeli jednak jest z tym problem, koleżanka Jola prosi tych niepamiętających o przyjście 16 stycznia do Teatru. Będzie ona miała wszystkie listy i sprawdzi. Jeżeli okaże się, że grupa nie będzie pełna (30 osób), wówczas te osoby wejdą w pierwszym terminie (16.I), lub dowiedzą się na której liście figurują.
Godzina spotkań dla wszystkich terminów to 9-ta rano w holu na parterze przy kasach Teatru Wielkiego, gdzie będzie czekała pani przewodnik, dla której należy przygotować 10 zł.  
 
2. Koleżanka Wiesława Drozd zarezerwowała dwa terminy zwiedzania Muzeum Geologicznego przy ul. Rakowieckiej 4. Są to: 13 luty i 20 luty od godziny 11-tej. Zwiedzanie z przewodnikiem, a wstęp wolny. Koleżanka Wiesia prosi chętnych o zgłaszanie się do niej mailowo na adres : 
                      wiesawadrozd@wp.pl 
 
Serdecznie zapraszamy na najbliższą Kawiarnię Naukową, która odbędzie się 15 stycznia o godz. 18 w Pałacu Staszica. 
Podczas styczniowego spotkania Dr Martyna Molak-Tomsia będzie odpowiadał na pytanie "Antyczny DNA. Co nowego mówią nam geny zachowane w starych kościach?"
 
Pozdrawiam noworocznie,
Anna Toeplitz
 

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Czechy: zarzuty Komisji Europejskiej wobec premiera Babiša

29 listopada KE przekazała czeskim instytucjom odpowiedzialnym za dystrybucję funduszy UE raport końcowy z audytu dotyczącego konfliktu interesów Andreja Babiša (ANO) jako premiera Czech i zarazem beneficjenta unijnych dotacji dla holdingu Agrofert, formalnie przekazanego przez niego pod zarząd dwóch funduszy powierniczych. Raport jest niejawny, ale według opublikowanej w mediach kopii – niekorzystny dla premiera.

Niemcy: eskalacja sporu koalicyjnego o wiatraki

11 listopada opublikowano projekt ustawy o wyjściu z węgla przygotowany pod kierownictwem ministra gospodarki i energii Petera Altmaiera (CDU). Poza przepisami dotyczącymi zakończenia pozyskiwania energii z węgla do 2038 r. w projekcie zamieszczono pakiet zmian związanych z OZE, w tym postulowaną przez chadeków regulację odległościową. Zakłada ona, że odległość nowo budowanych wiatraków od osiedli mieszkalnych ma wynosić minimum 1000 m. Projekt przewiduje, że regulacja będzie miała zastosowanie już dla skupisk liczących pięć gospodarstw.

Sankcje sportowe przeciwko Rosji

9 grudnia 2019 r. Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jednogłośnie podjął decyzję o odsunięciu Rosji na okres czterech lat od udziału w międzynarodowych wydarzeniach sportowych o zasięgu światowym, w tym w igrzyskach olimpijskich (pod własną flagą Rosjanie będą mogli brać udział jedynie w kwalifikacjach). Odebrał jej także prawo do organizacji takich wydarzeń. Sankcje nie obejmują zawodów o zasięgu kontynentalnym, np. Mistrzostw Europy w piłce nożnej zaplanowanych na 2020 r.