Kawiarnia Naukowa_ październik

drukuj
Barbara Słomka, 12.10.2018

A oto informacja od pani Toeplitz:

Szanowni Państwo,

Witam serdecznie po przerwie wakacyjnej Kawiarni Naukowej.

W tym miesiącu wyjątkowo Kawiarnia Naukowa odbędzie się 22 października, czyli w czwarty, a nie trzeci poniedziałek miesiąca. Zmiana spowodowana jest innym wydarzeniem organizowanym przez Festiwal 15 października, na który też serdecznie zapraszamy.

Poniżej pozwalam sobie przesłać informację o trzech wydarzeniach organizowanych w październiku, w tym spotkanie Kawiarni Naukowej.

1. Festiwal Nauki w Warszawie wraz z portalem Zapytaj fizyka zaprasza na wydarzenie specjalne:

Noble 2018, które odbędą się 15 października 2018 r., Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72 o godzinie 18:30


Podczas spotkania specjaliści z trzech dziedzin: medycyny, fizyki i chemii przedstawią
sylwetki tegorocznych laureatów Nagrody Nobla oraz przybliżą nagrodzoną tematykę.

Specjaliści:
Prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Dr hab. Piotr Fita z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Prof. dr hab. Wojciech Bal z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN

 

2. Debata Oxfordzka - 17 października - Pozaziemska kolonizacja jest jedynym sposobem przetrwania gatunku homo sapiens Za tezą wystąpią: dr Agata Kołodziejczyk, Marek Oramus, red. Tomasz Rożek. W opozycji mówić będą: dr Jakub Bochiński, Mirosław Hermaszewski, prof. Andrzej Zięba. Debatę poprzedzi prezentacja habitatu marsjańskiego prowadzona przez dr Agatę Kołodziejczyk. Prowadzenie: prof. Magdalena Fikus i red. Grzegorz Nawrocki

Debata oparta jest o format Oxford/Cambridge Union Society 17 października 2018 (środa), godz. 19.00, Teatr Polski w Warszawie (Scena Kameralna, wejście od ulicy Sewerynów)

 

3. Kawiarnia Naukowa - wyjątkowo 22 października - plakat w załączeniu w dwóch wersjach

 

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Toeplitz

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Kirgistan: aresztowanie byłego prezydenta

8 sierpnia został tymczasowo aresztowany były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew. Zatrzymanie poprzedziły dwa nieudane szturmy sił specjalnych na jego rezydencję; zginął w nich jeden żołnierz, a kilkadziesiąt osób zostało rannych (wcześniej kirgiski parlament uchylił Atambajewowi należny byłym szefom państwa immunitet). Politykowi postawiono na razie 14 zarzutów: m.in. korupcji, nadużycia władzy, organizacji masowych zamieszek i zabójstwa.  

Rosja: sinusoida protestów

Od połowy lipca w Moskwie trwają protesty przeciwko niedopuszczeniu niezależnych kandydatów, mimo spełnienia przez nich formalnych kryteriów, do zaplanowanych na 8 września wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Kulminacyjnym momentem protestów stała się demonstracja 10 sierpnia, która zgromadziła do 60 tys. uczestników.

Niemiecka dyskusja o wojskach amerykańskich w Polsce

9 sierpnia amerykański ambasador w Niemczech Richard Grenell w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej stwierdził: „oczekiwanie, że amerykańscy podatnicy będą utrzymywali ponad 50 tys. Amerykanów w Niemczech, a Niemcy będą wykorzystywali swoją nadwyżkę handlową na potrzeby wewnętrzne, jest obraźliwe”. Dzień wcześniej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na swoim koncie na Twitterze zamieściła wiadomość o tym, że „Polska wypełnia zobowiązanie do wydawania 2% na obronność w NATO, a Niemcy nie.