Kawiarnia Naukowa_ październik

drukuj
Barbara Słomka, 12.10.2018

A oto informacja od pani Toeplitz:

Szanowni Państwo,

Witam serdecznie po przerwie wakacyjnej Kawiarni Naukowej.

W tym miesiącu wyjątkowo Kawiarnia Naukowa odbędzie się 22 października, czyli w czwarty, a nie trzeci poniedziałek miesiąca. Zmiana spowodowana jest innym wydarzeniem organizowanym przez Festiwal 15 października, na który też serdecznie zapraszamy.

Poniżej pozwalam sobie przesłać informację o trzech wydarzeniach organizowanych w październiku, w tym spotkanie Kawiarni Naukowej.

1. Festiwal Nauki w Warszawie wraz z portalem Zapytaj fizyka zaprasza na wydarzenie specjalne:

Noble 2018, które odbędą się 15 października 2018 r., Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72 o godzinie 18:30


Podczas spotkania specjaliści z trzech dziedzin: medycyny, fizyki i chemii przedstawią
sylwetki tegorocznych laureatów Nagrody Nobla oraz przybliżą nagrodzoną tematykę.

Specjaliści:
Prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Dr hab. Piotr Fita z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Prof. dr hab. Wojciech Bal z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN

 

2. Debata Oxfordzka - 17 października - Pozaziemska kolonizacja jest jedynym sposobem przetrwania gatunku homo sapiens Za tezą wystąpią: dr Agata Kołodziejczyk, Marek Oramus, red. Tomasz Rożek. W opozycji mówić będą: dr Jakub Bochiński, Mirosław Hermaszewski, prof. Andrzej Zięba. Debatę poprzedzi prezentacja habitatu marsjańskiego prowadzona przez dr Agatę Kołodziejczyk. Prowadzenie: prof. Magdalena Fikus i red. Grzegorz Nawrocki

Debata oparta jest o format Oxford/Cambridge Union Society 17 października 2018 (środa), godz. 19.00, Teatr Polski w Warszawie (Scena Kameralna, wejście od ulicy Sewerynów)

 

3. Kawiarnia Naukowa - wyjątkowo 22 października - plakat w załączeniu w dwóch wersjach

 

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Toeplitz

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Czechy: zarzuty Komisji Europejskiej wobec premiera Babiša

29 listopada KE przekazała czeskim instytucjom odpowiedzialnym za dystrybucję funduszy UE raport końcowy z audytu dotyczącego konfliktu interesów Andreja Babiša (ANO) jako premiera Czech i zarazem beneficjenta unijnych dotacji dla holdingu Agrofert, formalnie przekazanego przez niego pod zarząd dwóch funduszy powierniczych. Raport jest niejawny, ale według opublikowanej w mediach kopii – niekorzystny dla premiera.

Niemcy: eskalacja sporu koalicyjnego o wiatraki

11 listopada opublikowano projekt ustawy o wyjściu z węgla przygotowany pod kierownictwem ministra gospodarki i energii Petera Altmaiera (CDU). Poza przepisami dotyczącymi zakończenia pozyskiwania energii z węgla do 2038 r. w projekcie zamieszczono pakiet zmian związanych z OZE, w tym postulowaną przez chadeków regulację odległościową. Zakłada ona, że odległość nowo budowanych wiatraków od osiedli mieszkalnych ma wynosić minimum 1000 m. Projekt przewiduje, że regulacja będzie miała zastosowanie już dla skupisk liczących pięć gospodarstw.

Sankcje sportowe przeciwko Rosji

9 grudnia 2019 r. Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jednogłośnie podjął decyzję o odsunięciu Rosji na okres czterech lat od udziału w międzynarodowych wydarzeniach sportowych o zasięgu światowym, w tym w igrzyskach olimpijskich (pod własną flagą Rosjanie będą mogli brać udział jedynie w kwalifikacjach). Odebrał jej także prawo do organizacji takich wydarzeń. Sankcje nie obejmują zawodów o zasięgu kontynentalnym, np. Mistrzostw Europy w piłce nożnej zaplanowanych na 2020 r.