Do słuchaczy UOTW

drukuj
Barbara Słomka, 13.08.2020

Szanowni Państwo,

jakiś czas temu prowadziłam na UOTW zajęcia, podczas których rozmawialiśmy o naszym dziedzictwie. Usłyszałam wówczas mnóstwo fascynujących historii lub zapowiedzi tych historii. Część z nich zachowałam...

Ktoś z Państwa wspomniał kołyskę babci, stary zegar i kołowrotek do przędzenia wełny. Ktoś inny drzewo genealogiczne matki i ojca, i stare przedwojenne zdjecie rodziny. U kogoś zachował się pamiętnik ojca. Ktoś inny wspomina obrazy swojego dziadka i bajki, które opowiadał. Wspomnienia pradziadka i Legiony Piłsudskiego wspominał kolejny uczestnik naszego spotkania. Historię babci; Wilno, wysiedlenie, trudy przetrwania z małymi dziećmi i okupacja Warszawy - to wspomnienia jednej z naszych słuchaczek UOTW.

 

Teraz jest szansa, abyście Państwo opowiedzieli swoje historie do końca. Mam dużo czasu, żeby Państwa wysłuchać i je spisać. Chętnie popatrzę na Wasze pamiątki. Musicie tylko umówić się ze mną i z fotografem na spotkanie. Chcemy utrwalić Państwa pamięć. Zapisać słowo i obraz. Zrobić zdjęcia Wam, Waszym pamiątkom i poznać Waszą historię do końca. A wszystko to w dogodnym dla Państwa czasie. Czekam więc na Wasze zgłoszenia do projektu: "Mój cud nad Wisłą. Mój cud nad Bugiem". Napiszcie maila lub zadzwońcie do asystenta projektu Pavlo Polonchuka 796 572 263.

Z pozdrowieniami

Agnieszka Nowińska

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Walki na pograniczu tadżycko-kirgiskim

Od 28 kwietnia trwają starcia w okolicy tadżyckiej eksklawy Woruch położonej na terytorium Kirgistanu. Brały w nich udział siły organów bezpieczeństwa obu państw, Tadżycy użyli artylerii i śmigłowców. Według oficjalnych danych z 30 kwietnia zginęło 13 obywateli Kirgistanu (w tym co najmniej trzech żołnierzy strzegącego granicy specnazu), a 134 jest rannych. Ze strefy walk ewakuowano 1,5 tys. osób. Co najmniej jedna wioska została zniszczona i zajęta przez siły tadżyckie. Zniszczeniu uległa także część kirgiskiej infrastruktury granicznej.

Ukraina: zmiany kadrowe w sektorze energetyki

28 kwietnia rząd Ukrainy zdymisjonował radę nadzorczą państwowego koncernu energetycznego Naftohaz oraz szefa jego zarządu Andrija Kobolewa, a następnie ponownie powołał radę nadzorczą w tym samym składzie do czasu przeprowadzenia konkursu na jej nowych członków. Pełniącym obowiązki przewodniczącego zarządu został mianowany obecny p.o. ministra energetyki Jurij Witrenko. Formalną przyczyną tych działań były wyniki finansowe koncernu za 2020 r. – zanotował on wtedy 19 mld hrywien (ok. 680 mln dolarów) straty.

COVID-19 w Rumunii: bilans zarządzania pandemicznego

Rumunia przeszła już przez tegoroczny szczyt zachorowań na COVID-19, a liczba nowych przypadków systematycznie spada. Ustabilizowała się także rosnąca od początku marca średnia tygodniowa liczba zgonów, która od 8 kwietnia wynosi ok. 150 dziennie. Nie jest jednak pewne, czy trend spadkowy nie zostanie zahamowany po prawosławnych świętach wielkanocnych, które w tym roku obchodzone są 2 maja. Przebieg pandemii potwierdza stosunkowo wysoką sprawność instytucji państwowych.