Fundacja Towarzystwo Demokratyczne Wschód (TDW) jest organizacją pożytku publicznego (numer KRS: 0000137258). Powstała jesienią 2002 roku. Jej misją jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Najważniejsze cele Fundacji to:
- działanie na rzecz kształtowania instytucji demokratycznych, myśli niezależnej, obrony praw człowieka
i niezależnych ruchów społecznych, a także wspólnot lokalnych;
- wspieranie grup i środowisk marginalizowanych społecznie;
- rozwijanie kontaktów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych z krajami przechodzącymi transformację ustrojową;
- rozpowszechnianie wiedzy o tych krajach w Polsce i za granicą.
Realizacji powyższych celów służą działania prowadzone w ramach głównych programów Fundacji, a także sieć kontaktów z wieloma instytucjami w Polsce i na świecie – zwłaszcza w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (m. in.: organizacjami pozarządowymi, samorządami, placówkami naukowymi, mediami).
Od początku swej działalności realizujemy projekty, których celem jest rozwój demokracji, społeczeństwa obywatelskiego oraz wsparcie społeczności lokalnych m.in. poprzez wsparcie niezależnych mediów (prasa, radio, TV) w krajach takich jak: Ukraina, Gruzja, Mołdawia. Jednym z głównych programów prowadzonych przez TDW jest program Media w społeczeństwie obywatelskim (kierowany do mediów ukraińskich, gruzińskich, mołdawskich, ormiańskich oraz do polskich mediów na Wschodzie), w ostatnich latach zespół TDW pracował również w Tadżykistanie i w Armenii.
W Polsce TDW realizuje program Centrum Aktywizacji i Integracji Seniorów, w ramach którego prowadzimy Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku (UOTW), który adresowany jest do osób w wieku emerytalnym i przedemerytalnym. Jego głównym celem jest aktywizacja intelektualna i kulturalna oraz integracja społeczna osób starszych – przeciwdziałanie marginalizacji społecznej tych osób, które z chwilą przejścia na emeryturę nie chcą rezygnować z aktywnego trybu życia i poszukują dla siebie miejsca w nowej sytuacji. Na realizowany program Centrum Edukacji, Informacji i Aktywizacji Seniorów składają się m. in.: zajęcia edukacyjne, zajęcia artystyczne, działania szkoleniowo-informacyjne na rzecz pełnoprawnego udziału seniorów we współczesnym społeczeństwie, działania integracyjne oraz inicjatywy o charakterze wolontariackim i samopomocowym.
Wspólnie z innymi polskimi organizacjami pozarządowymi pracującymi poza granicami kraju tworzymy Grupę Zagranica.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Lepiej z Rosji niż przez Chorwację: przyszłość dostaw ropy na Węgry i Słowację
Wstrzymanie w lipcu przez rosyjski Łukoil dostaw ropy na Słowację i Węgry w wyniku objęcia tej spółki ukraińskimi sankcjami zwróciło uwagę na utrzymujące się uzależnienie tych państw od rosyjskiego surowca (zob. Węgiersko-słowacki spór z Ukrainą: wstrzymanie dostaw ropy Łukoilu).
Macron w Serbii: interesy przede wszystkim
W dniach 29–30 sierpnia podczas oficjalnej wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Belgradzie podpisano liczne serbsko-francuskie umowy dotyczące współpracy w zakresie m.in. ochrony środowiska, rolnictwa, eksploatacji surowców krytycznych, nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji, a także energetyki jądrowej. Najważniejszym punktem wizyty było zawarcie kontraktu na zakup 12 samolotów bojowych Dassault Rafale o łącznej wartości 2,7 mld euro.
Game over? Przyszłość rosyjskiego tranzytu gazu przez Ukrainę
Zajęcie przez Ukrainę fragmentu terytorium Rosji, na którym znajdują się strategicznie ważne elementy infrastruktury gazowej, nie poskutkowało redukcją przesyłu surowca do odbiorców w UE. Jednocześnie wzrost w ostatnich tygodniach ryzyk dla bezpieczeństwa tej trasy podsyca pytania o przyszłość tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę po wygaśnięciu z końcem 2024 r. kontraktu tranzytowego oraz o wpływ zbliżających się zmian na stabilność dostaw.