Szkolenie z ewaluacji w Charkowie

drukuj
Artur Kacprzak, 30.06.2016
Warsztaty dla ewaluatorów w Charkowie odbyły się w dniach 27-29 czerwca 2016 fot. Artur Kacprzak, TDW

Rozpoczęło się szkolenie 20. ukraińskich ewaluatorów z obwodów charkowskiego, ługańskiego i połtawskiego. Uczestnicy, pod okiem polskich ekspertów, przeprowadzą ewaluację czterech polityk publicznych w obwodach charkowskim i połtawskim.

Pierwszy etap szkolenia z ewaluacji odbył się pod koniec czerwca w Charkowie. Wzięli w nim udział aktywiści i badacze z obwodów charkowskiego, ługańskiego i połtawskiego. Charkowski warsztat był trzecim działaniem w projekcie "Ewaluacja polityk publicznych w działaniu".

Projekt rozpoczął konkurs skierowany do władz lokalnych z obwodów charkowskiego, ługańskiego i połtawskiego. Z 17. zgłoszeń komisja wybrała cztery polityki publiczne; dwie z obwodów połtawskiego (Wielika Krucza i Choroł) i dwie z obwodów charkowskiego (Łozowa i Soloniciwka), które zostaną zewaluowane w następnym działaniu. przez przeszkolone ewaluatorki i ewaluatorów pod okiem polskich ekspertów.

Kolejny konkurs wyłonił spośród 72 zgłoszeń uczestników projektu. Przeszkoleni ewaluatorzy przeprowadzą ewaluację wybranych polityk publicznych pod okiem polskich ekspertów. 

Warsztat w Charkowie pod koniec czerwca przeprowadził zespól trenerów pod okiem dr Joanny Koniecznej-Sałamatin w składzie: Aleksandra Kujawska, Elżbieta Świdrowska i Maciej Szałaj.

Szkolenia w zakresie ewaluacji polityk publicznych to coś nadzwyczaj potrzebnego - stwierdziła Olga Szczetinina, Prezeska Ukraińskiego Stowarzyszenie Ewaluatorów, która gościła podczas rozpoczęcia szkolenia w Charkowie.

Towarzystwo Demokratyczne Wschód jest liderem projektu. Polskim partnerem jest Fundacja Instytut Socjo – Ekonomicznych Ekspertyz. Ukraińskim partnerem jest Wschodnioukraińskie Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

Koordynatorem projektu jest Artur Kacprzak / akacprzak@tdw.org.pl

 

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji.

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Finlandia: podejrzane rosyjskie nieruchomości

W ubiegłym tygodniu w światowych mediach pojawiły się spekulacje na temat „tajnych baz” rosyjskiego wywiadu wojskowego w Finlandii, które miały być tworzone pod przykrywką działalności należącej do rosyjskiego przedsiębiorcy spółki Airiston Helmi, zajmującej się obrotem nieruchomościami i turystyką. Dywagacje te są związane z szeroko zakrojoną operacją przeszukania 17 nieruchomości Airiston Helmi, przeprowadzoną przez fińskie Biuro Policji Kryminalnej w dniach 22–23 września br.

Koalicja kontynuacji w Bawarii

6 listopada w parlamencie związkowym Bawarii koalicja CSU i Wolnych Wyborców (Freie Wähler – FW) wybrała dotychczasowego premiera landu Markusa Södera (CSU) na kolejną kadencję. Koalicja dysponuje większością 112 z 205 deputowanych. Jest to drugi rząd koalicyjny w Bawarii w okresie ponad pięćdziesięciu lat. W nowym gabinecie FW uzyskali trzy ministerstwa, w tym stanowisko wicepremiera i połączony resort gospodarki, energetyki i rolnictwa dla przewodniczącego partii Huberta Aiwangera. Oprócz tego FW będą zarządzać ministerstwami edukacji i środowiska.

Przedterminowe wybory w Armenii – gambit Paszyniana

1 listopada prezydent Armenii Armen Sarkisjan podpisał dekret o rozwiązaniu parlamentu. Nowe wybory do Zgromadzenia Narodowego odbędą się 9 grudnia. Zgodnie z konstytucją doszło do rozwiązania izby po tym, jak w ciągu dwóch tygodni deputowani po raz drugi nie wybrali kandydata na premiera. O urząd ubiegał się jedynie obecny szef rządu Nikol Paszynian. Spośród 105 posłów zasiadających w parlamencie 11 wstrzymało się od głosu, pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu.