Mój cud nad Wisłą. Mój cud nad Bugiem.

drukuj
Ilona Kondrat, 06.08.2020

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w projekcie pt. Mój cud Wisłą. Mój cud nad Bugiem. Projekt, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie realizowany wspólnie z seniorami z gminy Dąbrówka.

Co nas czeka?

W ramach projektu chcemy zaprosić Państwa do wspólnej organizacji wydarzenia, którego głównym tematem będziecie Wy sami: Wasze wspomnienia, przemyślenia, Wasze spojrzenie na świat… Wspólnie zorganizujemy wystawę plakatów, którą zaprezentujemy w Internecie oraz w przestrzeni publicznej gminy Dąbrówka.

Podczas działań projektowych będzie nam towarzyszył obiektyw Mariusza Michalika. Niektórym z Was Mariusz jest dobrze znany, ponieważ kilka lat temu prowadził na naszym UOTW warsztaty fotograficzne.

Spotykając się on-line lub w realu będziemy rozmawiać o tym, co zadecydowało, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Co nas ukształtowało, co wpłynęło na nasze życie. Będziemy wyciągać z zakamarków pamięci słowa, obrazy, zdarzenia.

Jak to wyglÄ…da w praktyce?

Działania rozpoczniemy od 1,5-godzinnego webinarium, podczas którego szczegółowo opowiem Państwu o projekcie, jego celach i założeniach. Podczas tego spotkania on-line chciałabym także usłyszeć od Państwa, co chcielibyście wnieść do projektu poprzez swój udział. To spotkanie planujemy w drugim tygodniu sierpnia.

Mniej więcej w tym samym czasie będziemy się spotykać z seniorami z gm. Dąbrówka. Podczas tych indywidualnych spotkań także będziemy opowiadać o projekcie. Następnie czekają nas indywidualne spotkania z Państwem, podczas których będziemy rozmawiać o naszej tożsamości, o naszej przeszłości, o tym, co dla nas ważne, najważniejsze…

Tym spotkaniom będzie towarzyszył Mariusz Michalik ze swoim aparatem. Fotografie Państwa wykorzystamy do stworzenia plakatów. Terminy tych spotkań będziemy ustalać indywidualnie. Z materiału zebranego podczas rozmów i spotkań z Państwem i z mieszkańcami gminy Dąbrówka powstanie reportaż opowiadający o tożsamości Polaków oraz 16 plakatów. Szesnaście, ponieważ w projekcie weźmie udział 16 uczestników: 8 z gminy Dąbrówka i 8 z UOTW.

To Państwo będziecie bohaterami plakatów, Wasze zdjęcia wykonane przez Mariusza Michalika wraz z fragmentem Waszej wypowiedzi dot. tożsamości. Projekty plakatów będą powstawać we współpracy z Państwem.

Przygotowane plakaty, wraz z reportażem, fragmentami rozmów z Państwem, zostaną opublikowane w Internecie na stronie internetowej TDW. Projekt zakończy wspólne spotkanie na otwarciu wystawy w Kuligowie, które planujemy pod koniec września.

Å»eby zgÅ‚osić siÄ™ do projektu wystarczy wysÅ‚ać maila na adres anowinska@tdw.org.pl lub zadzwonić pod nr telefonu 506 196 949 (w godz. 17.00 – 19.00). W mailu prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu.

Zgłoszenia przyjmujemy do 7 sierpnia 2020 roku.

 

Agnieszka Nowińska

Koordynatorka projektu

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytuÅ‚em: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Nowe reguły gry. Nowelizacja ordynacji wyborczej do Bundestagu

17 marca Bundestag uchwalił nowelizację ordynacji wyborczej, która przewiduje zmniejszenie liczby posłów z 736 obecnie do 630 po wyborach w 2025 r. Zasadniczy element reformy sprowadza się do rezygnacji z przyznawania tzw. mandatów nadwyżkowych oraz mandatów wyrównawczych. Ich liczba jest zmienna, obecnie wynosi 138 (zob. Za duży Bundestag: spór o reformę prawa wyborczego).

Unijna amunicja dla Ukrainy. 391. dzień wojny

Nocą 22 marca Rosjanie przeprowadzili kolejny atak z użyciem dronów kamikadze Shahed-136/131. Uszkodzeniu uległy niesprecyzowane obiekty infrastruktury w obwodach żytomierskim i kijowskim, zginęły co najmniej cztery osoby, ponad 20 zostało rannych. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego obrońcy zestrzelili 16 z 21 atakujących bezzałogowców. 21 marca wieczorem para rosyjskich myśliwców przypuściła atak rakietowy na Odessę, gdzie doszło do zniszczeń (zestrzelono dwa pociski). Najeźdźcy kontynuowali ataki tego typu w obwodzie donieckim, m.in. na Słowiańsk.

Kryzys, nie katastrofa. Białoruska gospodarka rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę

Nowe zachodnie sankcje, nakładane w 2022 r. w związku ze współudziałem w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oraz utrata ukraińskiego rynku zagroziły stabilności białoruskiej gospodarki. Według najbardziej pesymistycznych prognoz kraj miał pogrążyć się w głębokiej, nawet dwucyfrowej recesji, a eksport najbardziej dochodowych towarów – ulec załamaniu. Tymczasem oficjalne dane z ubiegłego roku, w tym m.in. spadek PKB jedynie o 4,7%, produkcji przemysłowej – o 5,4%, a całości obrotów w handlu zagranicznym – tylko o 6%, wskazują na umiarkowany kryzys.