Celem kolejnego projektu w Gruzji było wsparcie gruzińskich wydawnictw lokalnych w zakresie rozwoju wersji mobilnych lokalnych portali informacyjnych. W efekcie lokalne społeczności otrzymały możliwość szerszego dostępu do rzetelnej, obiektywnej i szybkiej informacji a także możliwość szybkiego rozpowszechniania swoich opinii.
W ramach projektu strony internetowe gruzińskich wydawnictw lokalnych, które były odbiciem wydań papierowych, zmieniliśmy w lokalne portale informacyjne, będące oddzielnym produktem, opartym na szybkiej informacji oraz interaktywności z czytelnikami.
Nasze dziaÅ‚ania polegaÅ‚y na przeprowadzeniu Âwarsztatu dla redaktorów technicznych, podczas którego zostaÅ‚y zbudowane wersje mobilne lokalnych portali; dwóch warsztatów dla reaktorów naczelnych i mÅ‚odych dziennikarzy; konkursu dotyczÄ…cego publikacji internetowych a także wizyty gruziÅ„skich dziennikarzy w polskich redakcjach lokalnych.
Projekt pn.: "Gruzja – gazety lokalne w mobilnej rzeczywistości" prowadzony przez Fundację Towarzystwo Demokratyczne Wschód we współpracy z partnerską organizacją gruzińską: Kaukaskie Centrum Dziennikarzy był finansowany ze środków Programu "Wsparcie Demokracji" finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2015 roku oraz w ramach Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie" – RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.