Our team

drukuj
asd1, 17.10.2015

Our team:

 

Aleksandra Kujawska, Chairwoman of the Board

akujawska@tdw.org.pl

 

Agnieszka Nowińska, Deputy Chairwoman of the Board - Georgia, Armenia, Belarus

anowinska@tdw.org.pl

 

Aleksandra Grabowska - Henschel, Secretary of the Board – Georgia, Armenia, Tajikistan

agrabowska@tdw.org.pl

 

Małgorzata Biczyk - Tajikistanmbiczyk@tdw.org.pl

 

Paweł Kost - Ukraine / pkost@tdw.org.pl

 

Elżbieta Kowalska – Center of Education and Activation of Seniors/ ekowalska@tdw.org.pl

 

Rostysław Kramar - Ukraine / rkramar@tdw.org.pl

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ukraina: samodzielna większość Sługi Narodu

21 lipca na Ukrainie odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, których zwycięzcą została prezydencka partia Sługa Narodu. Po podliczeniu 54,7% głosów w głosowaniu proporcjonalnym ugrupowanie Wołodymyra Zełenskiego uzyskało 42,4% głosów. Kolejne miejsca zajęły: prorosyjska Opozycyjna Platforma „Za Życie” – 12,8%, Europejska Solidarność Petra Poroszenki – 8,6%, Batkiwszczyna Julii Tymoszenko – 8%, Głos Swiatosława Wakarczuka – 6,4%, pozostałe partie nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Ile waży bagaż kulturowy

We współczesnej Rosji spuścizną tradycyjnej kultury polityczno-społecznej jest przekonanie, że władze na czele z prezydentem są jedynym podmiotem sprawczym zdolnym i uprawnionym do podejmowania decyzji, społeczeństwo zaś pełni w tym układzie rolę przedmiotową i występuje jako petent apelujący do dobrej woli decydenta.

Litwa: Nowa koalicja z udziałem polskiej partii AWPL-ZChR

5 lipca doszło na Litwie do podpisania nowej umowy koalicyjnej. Do dwóch ugrupowań dotychczas współrządzących: Związku Chłopów i Zielonych (LVŽS) oraz Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDDP) dołączyło dwóch nowych partnerów: partia Porządek i Sprawiedliwość (TT) oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Premierem pozostanie dotychczasowy szef rządu Saulius Skvernelis, nominowany na stanowisko przez LVŽS.