Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku działa przy Fundacji Towarzystwo Demokratyczne Wschód w ramach programu pn. Centrum Edukacji, Informacji i Aktywizacji Seniorów od 2007 roku. Wykłady odbywają się w Warszawie, w sali konferencyjnej OSiR przy ul. Polnej 7a. Zapraszamy osoby starsze z Warszawy w środy na godz. 11.00! Patronat naukowy nad uniwersytetem sprawuje Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Głównym celem programu jest aktywizacja intelektualna i kulturalna oraz integracja społeczna osób starszych - a więc przeciwdziałanie marginalizacji społecznej tych osób, które z chwilą przejścia na emeryturę nie chcą rezygnować z aktywnego trybu życia i poszukują dla siebie miejsca w nowej sytuacji, m.in. wykazując ogromne zainteresowanie szeroko rozumianymi inicjatywami edukacyjnymi.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Syryjskie dylematy Turcji: sukces i co dalej?
15 stycznia w Ankarze doszło do spotkania tureckich władz z przedstawicielami syryjskiego rządu tymczasowego. Odbyło się ono w formacie 3+3, uczestniczyli w nim ministrowie spraw zagranicznych i obrony, szef agencji wywiadu Turcji oraz ich syryjscy odpowiednicy z nowo powstałego rządu pod przywództwem Hajat Tahrir asz-Szam (HTS).
Administracja Bidena utrwala sankcje wobec Rosji
15 stycznia administracja odchodzącego prezydenta USA zmieniła podstawę prawną wpisania na listy sankcyjne prawie 100 podmiotów z Rosji. Wprowadzony tą decyzją pakiet restrykcji wszystkie te spółki objął obostrzeniami za ich zaangażowanie w wojnę na Ukrainie (rozporządzenie prezydenta nr 13 662 z 2014 r.), podczas gdy te dotychczasowe nałożono na nie w związku ze szkodliwymi działaniami rządu FR (rozporządzenie nr 14 024 z 2021 r.). Zmiany dotknęły 38 instytucji finansowych, w tym Sbierbank, Gazprombank i Moskiewską Giełdę, 20 podmiotów z sektora energetycznego, m.in.
Bułgaria: rząd „wielkiej koalicji”
16 stycznia parlament Bułgarii zatwierdził nowy rząd, na którego czele stanął Rosen Żelazkow z centroprawicowej partii GERB, zwycięzcy wyborów z października ub.r. (zob. Wybory w Bułgarii: rozdrobnienie parlamentu i większa siła „ugrupowań pokoju”). Jej partnerami koalicyjnymi zostały Bułgarska Partia Socjalistyczna – Zjednoczona Lewica (BSP–OL) i populistyczny Jest Taki Naród (ITN).