Celem kolejnego projektu w Gruzji było wsparcie gruzińskich wydawnictw lokalnych w zakresie rozwoju wersji mobilnych lokalnych portali informacyjnych. W efekcie lokalne społeczności otrzymały możliwość szerszego dostępu do rzetelnej, obiektywnej i szybkiej informacji a także możliwość szybkiego rozpowszechniania swoich opinii.
W ramach projektu strony internetowe gruzińskich wydawnictw lokalnych, które były odbiciem wydań papierowych, zmieniliśmy w lokalne portale informacyjne, będące oddzielnym produktem, opartym na szybkiej informacji oraz interaktywności z czytelnikami.
Nasze dziaÅ‚ania polegaÅ‚y na przeprowadzeniu Âwarsztatu dla redaktorów technicznych, podczas którego zostaÅ‚y zbudowane wersje mobilne lokalnych portali; dwóch warsztatów dla reaktorów naczelnych i mÅ‚odych dziennikarzy; konkursu dotyczÄ…cego publikacji internetowych a także wizyty gruziÅ„skich dziennikarzy w polskich redakcjach lokalnych.
Projekt pn.: "Gruzja – gazety lokalne w mobilnej rzeczywistości" prowadzony przez Fundację Towarzystwo Demokratyczne Wschód we współpracy z partnerską organizacją gruzińską: Kaukaskie Centrum Dziennikarzy był finansowany ze środków Programu "Wsparcie Demokracji" finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2015 roku oraz w ramach Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie" – RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji
Ośrodek Studiów Wschodnich
Nowe reguły gry. Nowelizacja ordynacji wyborczej do Bundestagu
17 marca Bundestag uchwalił nowelizację ordynacji wyborczej, która przewiduje zmniejszenie liczby posłów z 736 obecnie do 630 po wyborach w 2025 r. Zasadniczy element reformy sprowadza się do rezygnacji z przyznawania tzw. mandatów nadwyżkowych oraz mandatów wyrównawczych. Ich liczba jest zmienna, obecnie wynosi 138 (zob. Za duży Bundestag: spór o reformę prawa wyborczego).
Unijna amunicja dla Ukrainy. 391. dzień wojny
Nocą 22 marca Rosjanie przeprowadzili kolejny atak z użyciem dronów kamikadze Shahed-136/131. Uszkodzeniu uległy niesprecyzowane obiekty infrastruktury w obwodach żytomierskim i kijowskim, zginęły co najmniej cztery osoby, ponad 20 zostało rannych. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego obrońcy zestrzelili 16 z 21 atakujących bezzałogowców. 21 marca wieczorem para rosyjskich myśliwców przypuściła atak rakietowy na Odessę, gdzie doszło do zniszczeń (zestrzelono dwa pociski). Najeźdźcy kontynuowali ataki tego typu w obwodzie donieckim, m.in. na Słowiańsk.
Kryzys, nie katastrofa. Białoruska gospodarka rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę
Nowe zachodnie sankcje, nakładane w 2022 r. w związku ze współudziałem w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oraz utrata ukraińskiego rynku zagroziły stabilności białoruskiej gospodarki. Według najbardziej pesymistycznych prognoz kraj miał pogrążyć się w głębokiej, nawet dwucyfrowej recesji, a eksport najbardziej dochodowych towarów – ulec załamaniu. Tymczasem oficjalne dane z ubiegłego roku, w tym m.in. spadek PKB jedynie o 4,7%, produkcji przemysłowej – o 5,4%, a całości obrotów w handlu zagranicznym – tylko o 6%, wskazują na umiarkowany kryzys.