Georgia – local newspapers in the mobile reality (2015)

drukuj
ag, 27.05.2016

Celem kolejnego projektu w Gruzji było wsparcie gruzińskich wydawnictw lokalnych w zakresie rozwoju wersji mobilnych lokalnych portali informacyjnych. W efekcie lokalne społeczności otrzymały możliwość szerszego dostępu do rzetelnej, obiektywnej i szybkiej informacji a także możliwość szybkiego rozpowszechniania swoich opinii.

W ramach projektu strony internetowe gruzińskich wydawnictw lokalnych, które były odbiciem wydań papierowych, zmieniliśmy  w lokalne portale informacyjne, będące oddzielnym produktem, opartym na szybkiej informacji oraz interaktywności z czytelnikami.

Nasze działania polegały na przeprowadzeniu ­warsztatu dla redaktorów technicznych, podczas którego zostały zbudowane wersje mobilne lokalnych portali; dwóch warsztatów dla reaktorów naczelnych i młodych dziennikarzy; konkursu dotyczącego publikacji internetowych a także wizyty gruzińskich dziennikarzy w polskich redakcjach lokalnych.

Projekt pn.: "Gruzja – gazety lokalne w mobilnej rzeczywistości" prowadzony przez Fundację Towarzystwo Demokratyczne Wschód we współpracy z partnerską organizacją gruzińską: Kaukaskie Centrum Dziennikarzy był finansowany ze środków Programu "Wsparcie Demokracji" finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2015 roku oraz w ramach Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie" – RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji

          

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

Nowe reguły gry. Nowelizacja ordynacji wyborczej do Bundestagu

17 marca Bundestag uchwalił nowelizację ordynacji wyborczej, która przewiduje zmniejszenie liczby posłów z 736 obecnie do 630 po wyborach w 2025 r. Zasadniczy element reformy sprowadza się do rezygnacji z przyznawania tzw. mandatów nadwyżkowych oraz mandatów wyrównawczych. Ich liczba jest zmienna, obecnie wynosi 138 (zob. Za duży Bundestag: spór o reformę prawa wyborczego).

Unijna amunicja dla Ukrainy. 391. dzień wojny

Nocą 22 marca Rosjanie przeprowadzili kolejny atak z użyciem dronów kamikadze Shahed-136/131. Uszkodzeniu uległy niesprecyzowane obiekty infrastruktury w obwodach żytomierskim i kijowskim, zginęły co najmniej cztery osoby, ponad 20 zostało rannych. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego obrońcy zestrzelili 16 z 21 atakujących bezzałogowców. 21 marca wieczorem para rosyjskich myśliwców przypuściła atak rakietowy na Odessę, gdzie doszło do zniszczeń (zestrzelono dwa pociski). Najeźdźcy kontynuowali ataki tego typu w obwodzie donieckim, m.in. na Słowiańsk.

Kryzys, nie katastrofa. Białoruska gospodarka rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę

Nowe zachodnie sankcje, nakładane w 2022 r. w związku ze współudziałem w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oraz utrata ukraińskiego rynku zagroziły stabilności białoruskiej gospodarki. Według najbardziej pesymistycznych prognoz kraj miał pogrążyć się w głębokiej, nawet dwucyfrowej recesji, a eksport najbardziej dochodowych towarów – ulec załamaniu. Tymczasem oficjalne dane z ubiegłego roku, w tym m.in. spadek PKB jedynie o 4,7%, produkcji przemysłowej – o 5,4%, a całości obrotów w handlu zagranicznym – tylko o 6%, wskazują na umiarkowany kryzys.