Szanowni Państwo, serdecznie zapraszam:
w czwartek 23 maja o godz. 17.00 na kolejne spotkanie do pałacu Pod Blachą. W ramach cyklu wykładów o Pakistanie, Pani prof. Jadwiga Pstrusińska opowie o tajemniczej wyprawie Bronisława Grąbczewskiego w Dolinę Hunzy i spotkaniu z ludźmi długowiecznymi. Pani prof. Pstrusińska jest wybitnym znawcą regionu, badaczem i naukowcem, który wielokrotnie bywał w Pakistanie i Afganistanie.
W sobotę, 25 maja o godz. 17.00 zapraszam na koncert muzyki pakistańskiej. Informacje o artystach na stronie: https://cojestgrane.pl/polska/
8 czerwca, sobota (zmiana terminu koncertu i wykładu) o godz. 17.00 zapraszam na spotkanie poświęcone afrykańskiemu plemieniu Tuaregów, zwanymi wojownikami pustyni. Opowie o ich niezwykłych zwyczajach Marta Jackowska-Uwadizu i koncert "Śladami Tuaregów" zespołu Wielbłądy. Bilety w kasie zamkowej, lub na stronie www.zamek-krolewski.pl
Do zobaczenia w pałacu J
Agnieszka Jędrzejewska-Kurek
e-mail: a.jedrzejewska@zamek-
tel: 22 35 55 514; 664 118 366
fax: 22 35 55 271
******************************
Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum
Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej
pl. Zamkowy 4, 00-277 Warszawa
https://www.zamek-krolewski.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Zatrzymana fala: Amerykanie ograniczają wpływy Chin w portach Europy
W ostatniej dekadzie chińscy inwestorzy rozszerzali swoje wpływy w europejskich portach, nabywając istotne udziały także w największych terminalach – w Rotterdamie, Hamburgu czy Antwerpii. Po kryzysie finansowym z 2008 r. motywacją do przyciągania kapitału z ChRL była nadzieja na napływ większych potoków towarów. Obecnie jednak w UE narastają obawy, czy rosnąca chińska obecność w portach nie pogłębi strategicznej zależności wspólnoty od Pekinu.
Rynek gazu w UE w 2025 roku: rosyjski surowiec, nowa polityka USA i strategiczne niepewności
Unijny rynek gazu czeka niespokojny rok 2025. Po ustaniu od 1 stycznia tranzytu błękitnego paliwa z Rosji przez Ukrainę i w obliczu znacznego stopnia opróżnienia magazynów w sezonie zimowym nasilają się obawy o wzrost cen. Tymczasem te doraźnie spadają, m.in. w związku z doniesieniami o dążeniu nowej administracji USA do szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie.
Armia na rozdrożu. Kryzys mobilizacyjny i organizacyjny Sił Obrony Ukrainy
Na początku 2025 r. Ukrainą wstrząsnął skandal po ujawnieniu masowych dezercji z formowanej we Francji 155 Brygady Zmechanizowanej im. Anny Kijowskiej. Niepokojące sygnały na temat rosnących problemów Sił Obrony Ukrainy (SOU)[1] pojawiają się na szerszą skalę już od jesieni 2024 r. Władze i dowództwo armii unikały decyzji, które mogłyby doprowadzić do szybkiej poprawy sytuacji, w tym zapewnienia warunków stabilnej rozbudowy SOU.