Fundacja Towarzystwo Demokratyczne Wschód (TDW) jest organizacją pożytku publicznego (numer KRS: 0000137258). Powstała jesienią 2002 roku. Jej misją jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Najważniejsze cele Fundacji to:
- działanie na rzecz kształtowania instytucji demokratycznych, myśli niezależnej, obrony praw człowieka
i niezależnych ruchów społecznych, a także wspólnot lokalnych;
- wspieranie grup i środowisk marginalizowanych społecznie;
- rozwijanie kontaktów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych z krajami przechodzącymi transformację ustrojową;
- rozpowszechnianie wiedzy o tych krajach w Polsce i za granicÄ….
Realizacji powyższych celów służą działania prowadzone w ramach głównych programów Fundacji, a także sieć kontaktów z wieloma instytucjami w Polsce i na świecie – zwłaszcza w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (m. in.: organizacjami pozarządowymi, samorządami, placówkami naukowymi, mediami).
Od początku swej działalności realizujemy projekty, których celem jest rozwój demokracji, społeczeństwa obywatelskiego oraz wsparcie społeczności lokalnych m.in. poprzez wsparcie niezależnych mediów (prasa, radio, TV) w krajach takich jak: Ukraina, Gruzja, Mołdawia. Jednym z głównych programów prowadzonych przez TDW jest program Media w społeczeństwie obywatelskim (kierowany do mediów ukraińskich, gruzińskich, mołdawskich, ormiańskich oraz do polskich mediów na Wschodzie), w ostatnich latach zespół TDW pracował również w Tadżykistanie i w Armenii.
W Polsce TDW realizuje program Centrum Aktywizacji i Integracji Seniorów, w ramach którego prowadzimy Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku (UOTW), który adresowany jest do osób w wieku emerytalnym i przedemerytalnym. Jego głównym celem jest aktywizacja intelektualna i kulturalna oraz integracja społeczna osób starszych – przeciwdziałanie marginalizacji społecznej tych osób, które z chwilą przejścia na emeryturę nie chcą rezygnować z aktywnego trybu życia i poszukują dla siebie miejsca w nowej sytuacji. Na realizowany program Centrum Edukacji, Informacji i Aktywizacji Seniorów składają się m. in.: zajęcia edukacyjne, zajęcia artystyczne, działania szkoleniowo-informacyjne na rzecz pełnoprawnego udziału seniorów we współczesnym społeczeństwie, działania integracyjne oraz inicjatywy o charakterze wolontariackim i samopomocowym.
Wspólnie z innymi polskimi organizacjami pozarządowymi pracującymi poza granicami kraju tworzymy Grupę Zagranica.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Nowe reguły gry. Nowelizacja ordynacji wyborczej do Bundestagu
17 marca Bundestag uchwalił nowelizację ordynacji wyborczej, która przewiduje zmniejszenie liczby posłów z 736 obecnie do 630 po wyborach w 2025 r. Zasadniczy element reformy sprowadza się do rezygnacji z przyznawania tzw. mandatów nadwyżkowych oraz mandatów wyrównawczych. Ich liczba jest zmienna, obecnie wynosi 138 (zob. Za duży Bundestag: spór o reformę prawa wyborczego).
Unijna amunicja dla Ukrainy. 391. dzień wojny
Nocą 22 marca Rosjanie przeprowadzili kolejny atak z użyciem dronów kamikadze Shahed-136/131. Uszkodzeniu uległy niesprecyzowane obiekty infrastruktury w obwodach żytomierskim i kijowskim, zginęły co najmniej cztery osoby, ponad 20 zostało rannych. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego obrońcy zestrzelili 16 z 21 atakujących bezzałogowców. 21 marca wieczorem para rosyjskich myśliwców przypuściła atak rakietowy na Odessę, gdzie doszło do zniszczeń (zestrzelono dwa pociski). Najeźdźcy kontynuowali ataki tego typu w obwodzie donieckim, m.in. na Słowiańsk.
Kryzys, nie katastrofa. Białoruska gospodarka rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę
Nowe zachodnie sankcje, nakładane w 2022 r. w związku ze współudziałem w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oraz utrata ukraińskiego rynku zagroziły stabilności białoruskiej gospodarki. Według najbardziej pesymistycznych prognoz kraj miał pogrążyć się w głębokiej, nawet dwucyfrowej recesji, a eksport najbardziej dochodowych towarów – ulec załamaniu. Tymczasem oficjalne dane z ubiegłego roku, w tym m.in. spadek PKB jedynie o 4,7%, produkcji przemysłowej – o 5,4%, a całości obrotów w handlu zagranicznym – tylko o 6%, wskazują na umiarkowany kryzys.