Od 10 lat obok działań na rzecz rozwoju realizowanych na Wschodzie, prowadzimy w Polsce Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku. Nasze działania skupiają się na aktywizacji i integracji społecznej seniorów. Osoby, które są na emeryturze zachęcamy do aktywnego trybu życia – nasz uniwersytet jest miejscem, który oferuje warsztaty, wykłady, wspólne wyjazdy.
1% Twojego podatku wesprze osoby starsze, które z chwilą przejścia na emeryturę nie chcą rezygnować w aktywnego trybu życia, chcą się rozwijać i poszukują dla siebie miejsca w nowej sytuacji. Przekaż 1% na naukę na Uniwersytecie Otwartym Trzeciego Wieku. KRS 0000137258.
Na zajęcia Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku przy TDW uczęszcza obecnie 160 osób (w wieku 56-81 lat) – jest wśród nich grupa ok. 30-35 osób, która na UOTW uczęszczają już 10 lat!
Szczegółowy opis oferty UOTW znajduje się tutaj, od października 2016 roku nasi słuchacze uczęszczają na następujące zajęcia:
- cotygodniowe (środa) wykłady plenarne w sali konferencyjnej OSiR (ul. Polna 7 a) z medycyny, historii sztuki, historii muzyki, baletu, psychologii;
- cotygodniowe (poniedziałki) wykłady w Zamku Królewskim poświęcone tematyce starożytności;
- comiesięczne (drugi czwartek miesiąca) wykłady w Muzeum Narodowym z cyklu "Korzenie cywilizacji europejskiej";
- comiesięczne (trzeci czwartek miesiąca) wykłady w Muzeum Warszawy z cyklu "Pałace Warszawy";
- seminaria z cyklu "Człowiek i religia" prowadzone przez o. Wacława Oszajcę w Collegium Bobolanum;
- seminaria dot. arcydzieł literatury. W semestrze jesiennym odbyły się dwa spotkania, na których słuchacze poruszyli następujące tematy: "Kunsztowne pisarstwo Jane Austen, autorki Rozważnej i romantycznej i Mansfield Park"; Co dość dziwne, człowiek nie może czytać książki; może ją tylko czytać powtórnie. Dobry czytelnik, wielki czytelnik, czytelnik aktywny i twórczy jest czytelnikiem wielokrotnym (Vladimir Nabokov) - Co stanowi o wielkości literatury?
- warsztaty teatralne w ramach których prowadzimy zajęcia dla słuchaczy oraz wspólne wyjścia do teatru. Zajęcia dla słuchaczy odbywają się dwa razy w miesiącu i są prowadzone przez jedną ze słuchaczek UOTW. Dodatkową formą warsztatów jest przygotowywanie ofert teatralnych dla słuchaczy, rezerwacja biletów oraz wspólne wyjścia do teatru;
- cotygodniowe warsztaty tańca towarzyskiego i lady latino prowadzone w klubie Remont (ul. Waryńskiego 12);
- zajęcia z gimnastyki ogólnousprawniającej pilates i zajęcia sportowe w wodzie;
- warsztaty dotyczące miejsc, w których działa Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Zajęcia są prowadzone metodami aktywnymi przez osoby, które kilkakrotnie były w danym kraju, poznały jego kulturę i tradycję, miejscowe obyczaje;
- kurs komputerowy dla początkujących prowadzony w ramach projektu "e-Senior – integracja dla edukacji";
- kursy języków obcych – słuchacze UOTW korzystają z oferty szkoły językowej Bokano. Uczestniczą w zajęciach języka angielskiego, niemieckiego, włoskiego oraz języka francuskiego;
- warsztaty filmowo-fotograficzne, które odbywają się odbywają się 2 razy w miesiącu.
Dodatkowo chętni słuchacze UOTW uczestniczą w otwartych próbach generalnych Filharmonii Narodowej. Podczas prób słuchacze mają możliwość uczestniczenia w procesie powstawania koncertu, obserwowania pracy dyrygenta, solistów i orkiestry. Program każdego wydarzenia obejmuje spotkanie wprowadzające, udział w próbie oraz spotkanie z artystami po jej zakończeniu.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Czechy niezależne od rosyjskiej ropy
17 kwietnia premier Petr Fiala poinformował, że Czechy definitywnie zerwały zależność od dostaw rosyjskiej ropy. Tego dnia po raz pierwszy w historii kraj był zaopatrywany wyłącznie surowcem pochodzącym z innych niż Rosja państw i tylko – łączącymi się ze sobą – ropociągami TAL (z włoskiego portu Triest do południowych Niemiec) i IKL (z bawarskiego Ingolstadt do Czech). Jest to rezultat wdrożenia – zatwierdzonego jesienią 2022 r. – projektu TAL-PLUS, który znacząco zwiększył możliwość transportu surowca tą trasą (zob.
Rozmieszczenie europejskich sił wsparcia na Ukrainie: instrument polityczny czy wojskowy?
Od marca pod egidą Francji i Wielkiej Brytanii trwają prace koalicji chętnych – grupy państw europejskich i partnerów spoza Europy – nad przygotowaniem koncepcji rozmieszczenia zachodnich sił wsparcia na Ukrainie po zakończeniu działań wojennych. To kolejna, dotychczas najkonkretniejsza faza toczącej się od jesieni ub.r. debaty na ten temat. Ostatnie spotkanie tego grona miało miejsce 10 kwietnia w kwaterze głównej NATO.
Nowy rząd w Serbii: żadnych ustępstw wobec protestujących
16 kwietnia parlament Serbii zatwierdził skład nowej rady ministrów, na której czele stanął Đuro Macut. Zastąpi on dotychczasowego premiera i lidera rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Miloša Vučevicia, który 28 stycznia ogłosił złożenie rezygnacji w związku z pobiciem protestujących studentów przez osoby blisko z nim powiązane (zob. Dymisja premiera Serbii: nieudana próba wygaszenia protestów).