Celem kolejnego projektu w Gruzji było wsparcie gruzińskich wydawnictw lokalnych w zakresie rozwoju wersji mobilnych lokalnych portali informacyjnych. W efekcie lokalne społeczności otrzymały możliwość szerszego dostępu do rzetelnej, obiektywnej i szybkiej informacji a także możliwość szybkiego rozpowszechniania swoich opinii.
W ramach projektu strony internetowe gruzińskich wydawnictw lokalnych, które były odbiciem wydań papierowych, zmieniliśmy w lokalne portale informacyjne, będące oddzielnym produktem, opartym na szybkiej informacji oraz interaktywności z czytelnikami.
Nasze dziaÅ‚ania polegaÅ‚y na przeprowadzeniu Âwarsztatu dla redaktorów technicznych, podczas którego zostaÅ‚y zbudowane wersje mobilne lokalnych portali; dwóch warsztatów dla reaktorów naczelnych i mÅ‚odych dziennikarzy; konkursu dotyczÄ…cego publikacji internetowych a także wizyty gruziÅ„skich dziennikarzy w polskich redakcjach lokalnych.
Projekt pn.: "Gruzja – gazety lokalne w mobilnej rzeczywistości" prowadzony przez Fundację Towarzystwo Demokratyczne Wschód we współpracy z partnerską organizacją gruzińską: Kaukaskie Centrum Dziennikarzy był finansowany ze środków Programu "Wsparcie Demokracji" finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2015 roku oraz w ramach Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie" – RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Białoruś: osiem lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta
8 lutego sąd obwodowy w Grodnie skazał wiceprzewodniczącego Związku Polaków na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta na karę ośmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.
Trzęsienie ziemi w Turcji – test dla AKP
8 lutego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wprowadził trzymiesięczny stan wyjątkowy w prowincjach dotkniętych dwukrotnym trzęsieniem ziemi o magnitudzie 7,7 w skali Richtera, które miało miejsce dwa dni wcześniej. Wstrząsy objęły południowo-środkową część kraju oraz północno-zachodnią Syrię. Ucierpiało łącznie 10 tureckich prowincji, w których mieszka ok. 13,5 mln osób, w tym liczne skupiska uchodźców syryjskich. Do najbardziej poszkodowanych zalicza się Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman i Gaziantep oraz kontrolowane przez Turcję obszary północnej Syrii.
Wojenny rok w handlu zagranicznym Ukrainy
Rosyjska inwazja doprowadziła do załamania w wymianie handlowej Ukrainy, w szczególności sprzedaży zagranicznej. Spowodowała także istotne zmiany w strukturze geograficznej importu i eksportu towarów. Z powodu rosyjskiej blokady ukraińskich portów utraciły one status głównej bramy eksportowej. Na znaczeniu zyskały kolej i transport kołowy, którymi przez granice zachodnich sąsiadów Ukraina po 24 lutego 2022 r. wysyłała i sprowadzała większość towarów.