Zaproszenie na wykład "Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury"

drukuj
Barbara Słomka, 23.05.2019

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.  

29 maja 2019 r. profesor Julian Gembalski wygłosi wykład pt.:

Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.

Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00

 

Profesor Julian Gembalski jest organistą, kompozytorem i muzykologiem. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych w Paryżu, od 1974 roku jest związany z pierwszą z wymienionych uczelni, gdzie obecnie kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Na jego dorobek artystyczny składają się m.in. koncerty w całej Europie i w USA, 50 nagranych płyt CD i liczne kompozycje. W swojej działalności naukowej koncentruje się na badaniach nad historią organów i muzyki organowej na Śląsku (ok.120 publikacji). Miał istotny wkład w powstanie  Muzeum Organów Ślaskich, otwartego w 2004 roku oraz Archiwum Organologicznego, gromadzącego dokumentację związaną z organami, muzyką organową i muzyką kościelną.

Z wyrazami szacunku,

Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Zarząd Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych

 

__________________________________
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Krakowskie Przedmieście 32, 00-927 Warszawa
www.muzeum.uw.edu.plfacebook.pl/MuzeumUW
tel. (022) 55 20 107

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Szczyt Biden–Putin: ćwiczenia z komunikacji strategicznej

16 czerwca doszło w Genewie do pierwszego bezpośredniego spotkania nowego prezydenta USA Joego Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina. Rozmowy w wąskim gronie i w poszerzonym składzie delegacji trwały w sumie dwie i pół godziny. Według informacji stron tematami rozmów były m.in. kwestie stabilności strategicznej (kontroli zbrojeń nuklearnych i konwencjonalnych), kryzysy międzynarodowe (Syria, Libia, Iran, Afganistan), konflikt rosyjsko-ukraiński, sytuacja na Białorusi, tzw.

Litewsko-białoruski kryzys migracyjny

Litewska Państwowa Służba Ochrony Granic (VSAT) odnotowała w bieżącym roku znaczny napływ nielegalnych migrantów z terytorium Białorusi. W ciągu ponad pięciu miesięcy na Litwę próbowało się stamtąd przedostać 387 osób. Większość z nich to obywatele Iraku, są też przybysze z Syrii oraz Tadżykistanu i Rosji. Liczba ta jest prawie pięciokrotnie wyższa w porównaniu z całym rokiem 2020, w którym zatrzymano 81 cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę litewsko-białoruską (w 2019 r. – 46, a w 2018 r. – 104).

Izrael kontra Hamas: bilans eskalacji

Pierwsza od 2014 r. poważna eskalacja konfliktu między rządzącym Strefą Gazy Hamasem a Izraelem zakończyła się 21 maja wynegocjowanym przez Egipt zawieszeniem broni. Konfrontację zbrojną rozpoczął Hamas po tym, jak władze w Jerozolimie zignorowały postawione przez tę organizację ultimatum zapowiadające atak, jeśli Izrael nie wycofa policji ze Wzgórza Świątynnego/kompleksu meczetu Al-Aksa oraz dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah we Wschodniej Jerozolimie.