Przygotowany przez seniorów z Warszawy i kilku małych miejscowości z gminy Dąbrówka spektakl pt. "Cienie przeszłości" to rezultat realizowanego przez TDW projektu "Niechże nie uczą mię, gdzie ma ojczyzna …". Przedstawienie powstawało przez kilka miesięcy, od czerwca 2018 r., pod okiem reżyser Joanny Stanowskiej. Jego treść nawiązuje do wydarzeń historycznych, które rozegrały się na terenie gminy Dąbrówka w powiecie wołomińskim i oparta jest m.in. na wspomnieniach uczestników projektu i jednocześnie aktorów. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Fot. Zygmunt Bielecki i Barbara Wałachowska-Słomka
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Białoruś: osiem lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta
8 lutego sąd obwodowy w Grodnie skazał wiceprzewodniczącego Związku Polaków na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta na karę ośmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.
Trzęsienie ziemi w Turcji – test dla AKP
8 lutego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wprowadził trzymiesięczny stan wyjątkowy w prowincjach dotkniętych dwukrotnym trzęsieniem ziemi o magnitudzie 7,7 w skali Richtera, które miało miejsce dwa dni wcześniej. Wstrząsy objęły południowo-środkową część kraju oraz północno-zachodnią Syrię. Ucierpiało łącznie 10 tureckich prowincji, w których mieszka ok. 13,5 mln osób, w tym liczne skupiska uchodźców syryjskich. Do najbardziej poszkodowanych zalicza się Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman i Gaziantep oraz kontrolowane przez Turcję obszary północnej Syrii.
Wojenny rok w handlu zagranicznym Ukrainy
Rosyjska inwazja doprowadziła do załamania w wymianie handlowej Ukrainy, w szczególności sprzedaży zagranicznej. Spowodowała także istotne zmiany w strukturze geograficznej importu i eksportu towarów. Z powodu rosyjskiej blokady ukraińskich portów utraciły one status głównej bramy eksportowej. Na znaczeniu zyskały kolej i transport kołowy, którymi przez granice zachodnich sąsiadów Ukraina po 24 lutego 2022 r. wysyłała i sprowadzała większość towarów.