Zaproszenie na wykład "Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury"

drukuj
Barbara SÅ‚omka, 23.05.2019

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zapraszajÄ… na kolejne wydarzenie z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.  

29 maja 2019 r. profesor Julian Gembalski wygÅ‚osi wykÅ‚ad pt.:

Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury.

Spotkanie rozpocznie siÄ™ o godz. 16.30 w Sali Balowej PaÅ‚acu Tyszkiewiczów-Potockich.

Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00

 

Profesor Julian Gembalski jest organistÄ…, kompozytorem i muzykologiem. Absolwent PaÅ„stwowej Wyższej SzkoÅ‚y Muzycznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych w Paryżu, od 1974 roku jest zwiÄ…zany z pierwszÄ… z wymienionych uczelni, gdzie obecnie kieruje KatedrÄ… Organów i Muzyki KoÅ›cielnej. W latach 1996-2002 byÅ‚ Rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Na jego dorobek artystyczny skÅ‚adajÄ… siÄ™ m.in. koncerty w caÅ‚ej Europie i w USA, 50 nagranych pÅ‚yt CD i liczne kompozycje. W swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci naukowej koncentruje siÄ™ na badaniach nad historiÄ… organów i muzyki organowej na ÅšlÄ…sku (ok.120 publikacji). MiaÅ‚ istotny wkÅ‚ad w powstanie  Muzeum Organów Åšlaskich, otwartego w 2004 roku oraz Archiwum Organologicznego, gromadzÄ…cego dokumentacjÄ™ zwiÄ…zanÄ… z organami, muzykÄ… organowÄ… i muzykÄ… koÅ›cielnÄ….

Z wyrazami szacunku,

Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Zarząd Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych

 

__________________________________
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Krakowskie PrzedmieÅ›cie 32, 00-927 Warszawa
www.muzeum.uw.edu.plfacebook.pl/MuzeumUW
tel. (022) 55 20 107

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytuÅ‚em: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Zatrzymana fala: Amerykanie ograniczają wpływy Chin w portach Europy

W ostatniej dekadzie chińscy inwestorzy rozszerzali swoje wpływy w europejskich portach, nabywając istotne udziały także w największych terminalach – w Rotterdamie, Hamburgu czy Antwerpii. Po kryzysie finansowym z 2008 r. motywacją do przyciągania kapitału z ChRL była nadzieja na napływ większych potoków towarów. Obecnie jednak w UE narastają obawy, czy rosnąca chińska obecność w portach nie pogłębi strategicznej zależności wspólnoty od Pekinu.

Rynek gazu w UE w 2025 roku: rosyjski surowiec, nowa polityka USA i strategiczne niepewności

Unijny rynek gazu czeka niespokojny rok 2025. Po ustaniu od 1 stycznia tranzytu błękitnego paliwa z Rosji przez Ukrainę i w obliczu znacznego stopnia opróżnienia magazynów w sezonie zimowym nasilają się obawy o wzrost cen. Tymczasem te doraźnie spadają, m.in. w związku z doniesieniami o dążeniu nowej administracji USA do szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie.

Armia na rozdrożu. Kryzys mobilizacyjny i organizacyjny Sił Obrony Ukrainy

Na początku 2025 r. Ukrainą wstrząsnął skandal po ujawnieniu masowych dezercji z formowanej we Francji 155 Brygady Zmechanizowanej im. Anny Kijowskiej. Niepokojące sygnały na temat rosnących problemów Sił Obrony Ukrainy (SOU)[1] pojawiają się na szerszą skalę już od jesieni 2024 r. Władze i dowództwo armii unikały decyzji, które mogłyby doprowadzić do szybkiej poprawy sytuacji, w tym zapewnienia warunków stabilnej rozbudowy SOU.