Zaproszenie na wykład "Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury"

drukuj
Barbara Słomka, 23.05.2019

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.  

29 maja 2019 r. profesor Julian Gembalski wygłosi wykład pt.:

Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.

Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00

 

Profesor Julian Gembalski jest organistą, kompozytorem i muzykologiem. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych w Paryżu, od 1974 roku jest związany z pierwszą z wymienionych uczelni, gdzie obecnie kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Na jego dorobek artystyczny składają się m.in. koncerty w całej Europie i w USA, 50 nagranych płyt CD i liczne kompozycje. W swojej działalności naukowej koncentruje się na badaniach nad historią organów i muzyki organowej na Śląsku (ok.120 publikacji). Miał istotny wkład w powstanie  Muzeum Organów Ślaskich, otwartego w 2004 roku oraz Archiwum Organologicznego, gromadzącego dokumentację związaną z organami, muzyką organową i muzyką kościelną.

Z wyrazami szacunku,

Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Zarząd Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych

 

__________________________________
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Krakowskie Przedmieście 32, 00-927 Warszawa
www.muzeum.uw.edu.plfacebook.pl/MuzeumUW
tel. (022) 55 20 107

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

NATO 2030: na drodze do nowej strategii

14 czerwca miał miejsce szczyt NATO w Brukseli. Celem spotkania było pokazanie transatlantyckiej jedności po czterech latach rządów Donalda Trumpa, postrzeganych jako trudne w szczególności przez zachodnioeuropejskie państwa członkowskie. Nowy prezydent Joe Biden chciał zademonstrować, że Stany Zjednoczone wracają do roli lidera wspólnoty transatlantyckiej, NATO jest nadal ważnym sojuszem dla USA, a Waszyngton podtrzymuje swoje zobowiązania wynikające z art. 5.

UE: uderzenie w zaplecze Łukaszenki

21 czerwca Rada Unii Europejskiej po raz czwarty od sfałszowanych wyborów prezydenckich rozszerzyła listę sankcyjną wobec Białorusi. Bezpośrednim impulsem było zmuszenie przez reżim do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem pod koniec maja br., zaś głównym powodem – obserwowane od kilku miesięcy naruszenia praw człowieka na masową skalę.

Niemcy: rekompensaty za odejście od energetyki jądrowej

10 czerwca Bundestag upoważnił rząd federalny do podpisania z koncernami energetycznymi umowy publicznoprawnej regulującej ostatecznie kwestię rekompensat związanych z decyzją z 2011 r. o odejściu RFN od energetyki jądrowej. Zgodnie z wynegocjowanym w marcu porozumieniem między rządem a spółkami Vattenfall, RWE, EnBW oraz E.On/PreussenElektra operatorzy elektrowni otrzymają łącznie 2,43 mld euro. Podstawą do wypłaty odszkodowań są utracone zyski, które wynikają z braku możliwości wyprodukowania ustalonych w ustawie o pierwszym wyjściu z atomu z 2002 r.