Szanowni Państwo
Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Kawiarni Naukowej w Pałacu Staszica 18 marca, czyli dokładnie za tydzień w poniedziałek o godzinie 18-tej.
Na spotkaniu tym dr Rafał Czajkowski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN będzie mówił na temat: "Zagadki pamięci przestrzennej - czyli jak trafiamy tam, dokąd chcemy?"
Zdolność do orientacji i sprawnego przemieszczania w środowisku jest bez wątpienia jedną z najbardziej przydatnych cech adaptacyjnych w świecie zwierząt.
W ostatnim półwieczu w mózgu zidentyfikowano obszary odpowiedzialne za zapamiętywanie miejsc, kierunków, odległości oraz granic.
Ich współdziałanie umożliwia nam tworzenie "mapy kognitywnej", która zawiera znaczną część ludzkiej pamięci autobiograficznej, daleko wykraczając poza swoją pierwotną funkcję.
A zaprasza Anna Toeplitz
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Polityka energetyczna w czasie wojny i transformacji
Od wybuchu pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie zwiększyło się znaczenie skutecznej realizacji trzech podstawowych celów polityki energetycznej UE, tj. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz przystępności cenowej energii i konkurencyjności gospodarki równolegle z prowadzeniem ambitnej agendy klimatycznej. Wypracowanie spójnej unijnej strategii energetycznej wymaga znalezienia równowagi między krótkoterminowymi, doraźnymi działaniami (np.
Rumunia: nowe wybory prezydenckie bez Georgescu
15 marca zakończyła się rejestracja kandydatów w powtórzonych wyborach na prezydenta Rumunii, które odbędą się 4 maja.
Rosjanie zajmują Sudżę. 1119. dzień wojny