Zaproszenie na posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej 25 stycznia 2017 roku.

drukuj
Barbara SÅ‚omka, 20.01.2017

PrzewodniczÄ…ca Komisji Polityki Senioralnej zaprasza na posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej, które odbÄ™dzie siÄ™ 25 stycznia (Å›roda) w sali nr 217 A w gmachu Senatu RP o godzinie 10-tej. W zaÅ‚Ä…czniku zawarte sÄ… materiaÅ‚y Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej. ProszÄ™ zapoznać siÄ™ z informacjami szczegółowymi zawartymi poniżej i w zaÅ‚Ä…cznikach. Jeżeli uznacie PaÅ„stwo, że temat jest interesujÄ…cy i warto być na tym posiedzeniu Komisji, proszÄ™ o zgÅ‚aszanie siÄ™ mailowo do mnie (slomkajk@gmail.com) do godzin wieczornych w poniedziaÅ‚ek 16-tego. Zbiorcza lista chÄ™tnych zostanie wysÅ‚ana na adres mailowy sejmu.

Uwaga:
W zwiÄ…zku z formalnymi wymogami wstÄ™pu do budynków sejmowych prosimy o pisemne zgÅ‚aszanie na adres e-mail: 
kpsn@sejm.gov.pl  nazwisk osób delegowanych na posiedzenie Komisji (wraz z podaniem zajmowanego stanowiska) do godz. 15.00 w dniu poprzedzajÄ…cym posiedzenie. Przed posiedzeniem Komisji prosimy o kierowanie delegowanych osób do DziaÅ‚u Przepustek przy ul. Wiejskiej 4/6/8 (bud. H) po jednorazowe karty wstÄ™pu, które bÄ™dÄ… wystawiane na podstawie dokumentu tożsamoÅ›ci ze zdjÄ™ciem. 

 

http://tdw.org.pl/galeria/Informacja.pdf

 

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

Zatrzymana fala: Amerykanie ograniczają wpływy Chin w portach Europy

W ostatniej dekadzie chińscy inwestorzy rozszerzali swoje wpływy w europejskich portach, nabywając istotne udziały także w największych terminalach – w Rotterdamie, Hamburgu czy Antwerpii. Po kryzysie finansowym z 2008 r. motywacją do przyciągania kapitału z ChRL była nadzieja na napływ większych potoków towarów. Obecnie jednak w UE narastają obawy, czy rosnąca chińska obecność w portach nie pogłębi strategicznej zależności wspólnoty od Pekinu.

Rynek gazu w UE w 2025 roku: rosyjski surowiec, nowa polityka USA i strategiczne niepewności

Unijny rynek gazu czeka niespokojny rok 2025. Po ustaniu od 1 stycznia tranzytu błękitnego paliwa z Rosji przez Ukrainę i w obliczu znacznego stopnia opróżnienia magazynów w sezonie zimowym nasilają się obawy o wzrost cen. Tymczasem te doraźnie spadają, m.in. w związku z doniesieniami o dążeniu nowej administracji USA do szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie.

Armia na rozdrożu. Kryzys mobilizacyjny i organizacyjny Sił Obrony Ukrainy

Na początku 2025 r. Ukrainą wstrząsnął skandal po ujawnieniu masowych dezercji z formowanej we Francji 155 Brygady Zmechanizowanej im. Anny Kijowskiej. Niepokojące sygnały na temat rosnących problemów Sił Obrony Ukrainy (SOU)[1] pojawiają się na szerszą skalę już od jesieni 2024 r. Władze i dowództwo armii unikały decyzji, które mogłyby doprowadzić do szybkiej poprawy sytuacji, w tym zapewnienia warunków stabilnej rozbudowy SOU.