Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w projekcie pt. Mój cud nad Wisłą. Mój cud nad Bugiem. Projekt, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie realizowany wspólnie z seniorami z gminy Dąbrówka.
Co nas czeka?
W ramach projektu chcemy zaprosić Państwa do wspólnej organizacji wydarzenia, którego głównym tematem będziecie Wy sami: Wasze wspomnienia, przemyślenia, Wasze spojrzenie na świat… Wspólnie zorganizujemy wystawę plakatów, którą zaprezentujemy w Internecie oraz w przestrzeni publicznej gminy Dąbrówka.
Podczas działań projektowych będzie nam towarzyszył obiektyw Mariusza Michalika. Niektórym z Was Mariusz jest dobrze znany, ponieważ kilka lat temu prowadził na naszym UOTW warsztaty fotograficzne.
Spotykając się on-line lub w realu będziemy rozmawiać o tym, co zadecydowało, że jesteśmy tacy jacy jesteśmy. Co nas ukształtowało, co wpłynęło na nasze życie. Będziemy wyciągać z zakamarków pamięci słowa, obrazy, zdarzenia.
Jak to wyglÄ…da w praktyce?
Działania rozpoczniemy od 1,5-godzinnego webinarium, podczas którego szczegółowo opowiem Państwu o projekcie, jego celach i założeniach. Podczas tego spotkania on-line chciałabym także usłyszeć od Państwa, co chcielibyście wnieść do projektu poprzez swój udział. To spotkanie planujemy w drugim tygodniu sierpnia.
Mniej więcej w tym samym czasie będziemy się spotykać z seniorami z gm. Dąbrówka. Podczas tych indywidualnych spotkań także będziemy opowiadać o projekcie.
Następnie czekają nas indywidualne spotkania z Państwem, podczas których będziemy rozmawiać o naszej tożsamości, o naszej przeszłości, o tym, co dla nas ważna, najważniejsze… Tym spotkaniom będzie towarzyszył Mariusz Michalik ze swoim aparatem. Fotografie Państwa, które wykona wykorzystamy do stworzenia plakatów.
Terminy tych spotkań będziemy ustalać indywidualnie. Z materiału zebranego podczas rozmów i spotkań z Państwem i z mieszkańcami gminy Dąbrówka powstanie reportaż opowiadający o tożsamości Polaków oraz 16 plakatów. Szesnaście, ponieważ w projekcie weźmie udział 16 uczestników: 8 z gminy Dąbrówka i 8 z UOTW.
To Państwo będzie bohaterami plakatów, Wasze zdjęcia wykonane przez Mariusza Michalika wraz z fragmentem Waszej wypowiedzi dot. tożsamości. Projekty plakatów będą powstawać we współpracy z Państwem.
Przygotowane plakaty, wraz z reportażem, fragmentami rozmów z Państwem, zostaną opublikowane w Internecie na stronie internetowej TDW. Projekt zakończy wspólne spotkanie na otwarciu wystawy w Kuligowie, które planujemy pod koniec września.
Żeby zgłosić się do projektu wystarczy wysłać maila na adres anowinska@tdw.org.pl lub zadzwonić pod nr telefonu 506 196 949 (w godz. 17.00 – 19.00). W mailu prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Do projektu możemy zaprosić tylko 8 osób z UOTW. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 sierpnia 2020 roku.
Agnieszka Nowińska
Koordynatorka projektu
--
1% na rozwój - wpływy z 1% podatku przeznaczymy m.in. na wspieranie społeczności lokalnych i niezależnych mediów na Wschodzie.
KRS: 0000137258
Aleksandra Kujawska, Sekretarz ZarzÄ…du
email: akujawska@tdw.org.pl
tel. 609 375 986
Ośrodek Studiów Wschodnich
Izrael zrywa zawieszenie broni w Gazie
18 marca Izrael zerwał zawarte 19 stycznia br. zawieszenie broni i wznowił ataki na Strefę Gazy. W kolejnych dniach w bombardowaniach zabitych zostało ponad 700 osób (w tym wiele dzieci; ogólna liczba palestyńskich ofiar śmiertelnych trwającego od 2023 r. konfliktu oscyluje wokół 50 tys.). Wojska izraelskie prowadzą również operację lądową m.in. na północy w rejonie miasta Bajt Lahija, na południu w rejonie miasta Rafah oraz w centrum, przez co Strefa została (ponownie) rozdzielona na dwie części.
Turcja w świecie Trumpa – na kłopoty Europa?
Tureccy decydenci postrzegają prezydenturę Donalda Trumpa jako próbę transformacji systemu międzynarodowego i zasad, na jakich opierał się on po zakończeniu zimnej wojny. Sądzą, że celem przywódcy jest ograniczenie kosztów, jakie generowało dla Stanów Zjednoczonych utrzymywanie przez nie systemu regionalnych sojuszy. Dlatego uważają, że trwale zmieni on relacje transatlantyckie, prowadząc m.in. do ograniczenia zaangażowania USA w Europie.
Demografia Czech: niegdyś wzór, dziś raczej przestroga
Jeszcze kilka lat temu Czechy wyróżniały się na tle regionu wysokim współczynnikiem dzietności i były stawiane – również w Polsce – za przykład sukcesu polityki demograficznej. Obecnie sami Czesi coraz częściej biją na alarm, zwracając uwagę na kolejne negatywne rekordy, np. najniższą liczbę urodzeń od wprowadzenia regularnych statystyk.