Otrzymałam maila od zespołu fundacji Towarzystwa Demokratycznego Wschód, ku pokrzepieniu serc i z życzeniami zdrowia dla Słuchaczy, a co najważniejsze z piękną piosenką wykonaną przez wielu znanych i popularnych piosenkarzy, którzy śpiewają ją we własnych domach, a słowa niosą pociechę, wiarę w przyszłość i radość, która na pewno przyjdzie. A ja mam taki pomysł, abyśmy razem z wykonawcami tej piosenki śpiewali ją w swoich domach i spróbujmy nauczyć się jej na pamięć. Jeżeli będzie to za trudne, to chociaż refren. Dla ambitniejszych całość. I kiedy spotkamy się na pierwszych zajęciach razem ją zaśpiewamy. Będzie to wspaniałe i z pewnością wzruszające spotkanie. Liczę na wszystkich słuchaczy UOTW. A więc śpiewajmy, aby nasze spotkanie już w realu odbyło się z piosenką na ustach. Dużo zdrówka i jak zwykle wszystkich serdecznie pozdrawiam
A oto przesłanie od TDW:
"Utwór przypomina, że także w czasie pandemii, kiedy towarzyszy nam niepokój, mimo konieczności zachowania fizycznego dystansu, cały czas jesteśmy razem i wspólnie uda nam się przetrwać trudne chwile. Niech te słowa ubrane w dźwięki stały się muzycznym antidotum na niepokój Polaków, by podtrzymywały na duchu. Chcemy jednocześnie wesprzeć tym muzycznym akcentem wszystkich, którzy dziś troszczą się o nasze zdrowie – pracowników służb medycznych jak i codziennych bezimiennych bohaterów, których praca dla nas i wspieranie potrzebujących ułatwia życie".
I piosenka która jest projektem Biura Programu "Niepodległa" :
Z serdecznymi życzeniami zdrowia dla wszystkich Słuchaczy UOTW,
Zespół TDW
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Izrael zrywa zawieszenie broni w Gazie
18 marca Izrael zerwał zawarte 19 stycznia br. zawieszenie broni i wznowił ataki na Strefę Gazy. W kolejnych dniach w bombardowaniach zabitych zostało ponad 700 osób (w tym wiele dzieci; ogólna liczba palestyńskich ofiar śmiertelnych trwającego od 2023 r. konfliktu oscyluje wokół 50 tys.). Wojska izraelskie prowadzą również operację lądową m.in. na północy w rejonie miasta Bajt Lahija, na południu w rejonie miasta Rafah oraz w centrum, przez co Strefa została (ponownie) rozdzielona na dwie części.
Turcja w świecie Trumpa – na kłopoty Europa?
Tureccy decydenci postrzegają prezydenturę Donalda Trumpa jako próbę transformacji systemu międzynarodowego i zasad, na jakich opierał się on po zakończeniu zimnej wojny. Sądzą, że celem przywódcy jest ograniczenie kosztów, jakie generowało dla Stanów Zjednoczonych utrzymywanie przez nie systemu regionalnych sojuszy. Dlatego uważają, że trwale zmieni on relacje transatlantyckie, prowadząc m.in. do ograniczenia zaangażowania USA w Europie.
Demografia Czech: niegdyś wzór, dziś raczej przestroga
Jeszcze kilka lat temu Czechy wyróżniały się na tle regionu wysokim współczynnikiem dzietności i były stawiane – również w Polsce – za przykład sukcesu polityki demograficznej. Obecnie sami Czesi coraz częściej biją na alarm, zwracając uwagę na kolejne negatywne rekordy, np. najniższą liczbę urodzeń od wprowadzenia regularnych statystyk.