Z żalem dzisiaj dowiedzieliśmy się, że nasz wykładowca z psychologii pani Zuzanna Celmer nie żyje. Była jedną z pionierek wprowadzania psychoterapii w Polsce ale też autorką dziesięciu książek o tematyce małżeńskiej, społecznej i rodzinnej, z których trzy zostały przetłumaczone na języki obce. Od lat współpracowała z różnymi czasopismami, także z radiem i telewizją. Od wielu lat prowadziła też seminaria szkoleniowe dla firm na temat stresu, asertywności, komunikacji, procesów motywacyjnych, inteligencji emocjonalnej, budowania związków i inne. Współpracowała również z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, między innymi i naszym UOTW.
Każdy wykład pani Zuzanny Celmer nagradzany był gromkimi brawami. Na ostatnim w styczniu mówiła o komunikacji międzyludzkiej i emocjach z tym związanych.
Po nim słuchacze jeszcze długo już we własnym gronie dyskutowali o tym, czego się dowiedzieli i planowali stosować się do rad i różnych wskazówek, których im udzieliła. Odczuwamy ogromny smutek i żałujemy, że nie udzieli już nam żadnych wytycznych jak żyć, aby nie ranić nikogo, a jednocześnie czerpać z życia wszystko co najlepsze. Była osobą, która podchodziła do ludzi z sercem, a jednocześnie przekazywała wiele mądrości życiowych, których nam, słuchaczom UOTW, a jednocześnie tym, co już wiele lat przeżyli i doświadczyli, będzie bardzo brakowało. Cześć jej pamięci.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Izrael zrywa zawieszenie broni w Gazie
18 marca Izrael zerwał zawarte 19 stycznia br. zawieszenie broni i wznowił ataki na Strefę Gazy. W kolejnych dniach w bombardowaniach zabitych zostało ponad 700 osób (w tym wiele dzieci; ogólna liczba palestyńskich ofiar śmiertelnych trwającego od 2023 r. konfliktu oscyluje wokół 50 tys.). Wojska izraelskie prowadzą również operację lądową m.in. na północy w rejonie miasta Bajt Lahija, na południu w rejonie miasta Rafah oraz w centrum, przez co Strefa została (ponownie) rozdzielona na dwie części.
Turcja w świecie Trumpa – na kłopoty Europa?
Tureccy decydenci postrzegają prezydenturę Donalda Trumpa jako próbę transformacji systemu międzynarodowego i zasad, na jakich opierał się on po zakończeniu zimnej wojny. Sądzą, że celem przywódcy jest ograniczenie kosztów, jakie generowało dla Stanów Zjednoczonych utrzymywanie przez nie systemu regionalnych sojuszy. Dlatego uważają, że trwale zmieni on relacje transatlantyckie, prowadząc m.in. do ograniczenia zaangażowania USA w Europie.
Demografia Czech: niegdyś wzór, dziś raczej przestroga
Jeszcze kilka lat temu Czechy wyróżniały się na tle regionu wysokim współczynnikiem dzietności i były stawiane – również w Polsce – za przykład sukcesu polityki demograficznej. Obecnie sami Czesi coraz częściej biją na alarm, zwracając uwagę na kolejne negatywne rekordy, np. najniższą liczbę urodzeń od wprowadzenia regularnych statystyk.