Wsparcie dziennikarzy ormiańskich w zakresie przeciwdziałania dezinformacji (2018-2019)

drukuj
Ilona Kondrat, 09.07.2019

Celem projektu "Wsparcie dziennikarzy ormiańskich w zakresie przeciwdziałania dezinformacji" było podniesienie kompetencji ormiańskich dziennikarzy w zakresie pracy z informacją.

Dziennikarze z Armenii wziÄ™li udziaÅ‚ w szkoleniu, którego celem byÅ‚o poznanie technik przeciwdziaÅ‚ania i zapobiegania dezinformacji wraz z elementami technik Å›ledczych, pozyskiwania i weryfikacji informacji. Uczestnicy projektu spotkali siÄ™ m.in. z MariÄ… PrzeÅ‚omiec i Bartoszem SkibÄ… ze Studio Wschód TVP, analitykami OÅ›rodka Studiów Wschodnich – OSW, gdzie Jolanta Darczewska mówiÅ‚a o dezinformacji jako o procesie ciÄ…gÅ‚ym, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, gdzie Dorota ZieliÅ„ska mówiÅ‚a m.in. o sytuacji polskich mediów i o współpracy z dziennikarzami z Ukrainy w zakresie przeciwdziaÅ‚ania dezinformacji.

 

Koordynator projektu: Agnieszka NowiÅ„ska / anowinska@tdw.org.pl

Projekt współfinansowany byÅ‚ ze Å›rodków programu RITA – Przemiany w Regionie, Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci oraz administrowany przez FundacjÄ™ Edukacja dla Demokracji. 

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

Białoruś: osiem lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta

8 lutego sąd obwodowy w Grodnie skazał wiceprzewodniczącego Związku Polaków na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta na karę ośmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.

Trzęsienie ziemi w Turcji – test dla AKP

8 lutego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wprowadził trzymiesięczny stan wyjątkowy w prowincjach dotkniętych dwukrotnym trzęsieniem ziemi o magnitudzie 7,7 w skali Richtera, które miało miejsce dwa dni wcześniej. Wstrząsy objęły południowo-środkową część kraju oraz północno-zachodnią Syrię. Ucierpiało łącznie 10 tureckich prowincji, w których mieszka ok. 13,5 mln osób, w tym liczne skupiska uchodźców syryjskich. Do najbardziej poszkodowanych zalicza się Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman i Gaziantep oraz kontrolowane przez Turcję obszary północnej Syrii.

Wojenny rok w handlu zagranicznym Ukrainy

Rosyjska inwazja doprowadziła do załamania w wymianie handlowej Ukrainy, w szczególności sprzedaży zagranicznej. Spowodowała także istotne zmiany w strukturze geograficznej importu i eksportu towarów. Z powodu rosyjskiej blokady ukraińskich portów utraciły one status głównej bramy eksportowej. Na znaczeniu zyskały kolej i transport kołowy, którymi przez granice zachodnich sąsiadów Ukraina po 24 lutego 2022 r. wysyłała i sprowadzała większość towarów.