Wokół przedwojennej, żydowskiej Warszawy – bezpłatne warsztaty dla seniorów

drukuj
Barbara Słomka, 05.06.2018

Dzień dobry,

11 czerwca odbędą się w Muzeum POLIN kolejne zajęcia w ramach cyklu dedykowanego starszym mieszkańcom Warszawy. Tym razem porozmawiamy o tym jak wyglądało życie w przedwojennej, żydowskiej stolicy oraz jakie ślady obecności żydowskich mieszkańców możemy odnaleźć we współczesnym obrazie miasta. Będziemy oglądać mapy, zdjęcia, filmy dokumentalne, czytać krótkie relacje świadków. Warsztaty poprowadzi Jagna Kofta – socjolożka, edukatorka i przewodniczka pracująca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, współpracująca z m.in. z Domem Spotkań z Historią i Fundacją Shalom.

11 czerwca, godz. 11.00-12.30,  sala pomnikowa (sala znajduję się obok muzealnej księgarni oraz Centrum Informacyjnego), WSTĘP WOLNY

Ilość miejsc ograniczona! Rezerwacja telefoniczna pod numerem 22 47 10 301 wew. 3 (poniedziałek-piątek, godz. 10.00-17.00).

Serdecznie zapraszamy!

Pozdrawiam,

Beata Szauer
Stażysta
Dział Komunikacji

bszauer@polin.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6, 00-157 Warszawa 
tel. +48 22 47 10 300, fax: +48 22 47 10 398
www.polin.pl

 

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

Szczyt Biden–Putin: ćwiczenia z komunikacji strategicznej

16 czerwca doszło w Genewie do pierwszego bezpośredniego spotkania nowego prezydenta USA Joego Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina. Rozmowy w wąskim gronie i w poszerzonym składzie delegacji trwały w sumie dwie i pół godziny. Według informacji stron tematami rozmów były m.in. kwestie stabilności strategicznej (kontroli zbrojeń nuklearnych i konwencjonalnych), kryzysy międzynarodowe (Syria, Libia, Iran, Afganistan), konflikt rosyjsko-ukraiński, sytuacja na Białorusi, tzw.

Litewsko-białoruski kryzys migracyjny

Litewska Państwowa Służba Ochrony Granic (VSAT) odnotowała w bieżącym roku znaczny napływ nielegalnych migrantów z terytorium Białorusi. W ciągu ponad pięciu miesięcy na Litwę próbowało się stamtąd przedostać 387 osób. Większość z nich to obywatele Iraku, są też przybysze z Syrii oraz Tadżykistanu i Rosji. Liczba ta jest prawie pięciokrotnie wyższa w porównaniu z całym rokiem 2020, w którym zatrzymano 81 cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę litewsko-białoruską (w 2019 r. – 46, a w 2018 r. – 104).

Izrael kontra Hamas: bilans eskalacji

Pierwsza od 2014 r. poważna eskalacja konfliktu między rządzącym Strefą Gazy Hamasem a Izraelem zakończyła się 21 maja wynegocjowanym przez Egipt zawieszeniem broni. Konfrontację zbrojną rozpoczął Hamas po tym, jak władze w Jerozolimie zignorowały postawione przez tę organizację ultimatum zapowiadające atak, jeśli Izrael nie wycofa policji ze Wzgórza Świątynnego/kompleksu meczetu Al-Aksa oraz dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah we Wschodniej Jerozolimie.