Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku działa przy Fundacji Towarzystwo Demokratyczne Wschód w ramach programu pn. Centrum Edukacji, Informacji i Aktywizacji Seniorów od 2007 roku
Patronat naukowy nad uniwersytetem sprawuje Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Głównym celem programu jest aktywizacja intelektualna i kulturalna oraz integracja społeczna osób starszych - a więc przeciwdziałanie marginalizacji społecznej tych osób, które z chwilą przejścia na emeryturę nie chcą rezygnować z aktywnego trybu życia i poszukują dla siebie miejsca w nowej sytuacji, m.in. wykazując ogromne zainteresowanie szeroko rozumianymi inicjatywami edukacyjnymi. Jest to tendencja obserwowana już od wielu lat na Zachodzie, a od pewnego czasu także i w naszym kraju.
W związku z tym coraz częściej mówi się o koncepcji kształcenia ustawicznego, uwzględniającej także oczekiwania i potrzeby ludzi starszych, dla których nauka jest nie tylko sposobem na interesujące spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim przygodą intelektualną czy szansą na powrót do naukowych fascynacji z lat młodości, na które w okresie życia zawodowego nie starczało im czasu.
Program Centrum Edukacji, Informacji i Aktywizacji Seniorów ma być realizowany przez wiele lat. Na program ten złożą się m.in.: zajęcia edukacyjne, działania szkoleniowo-informacyjne na rzecz pełnoprawnego udziału seniorów we współczesnym społeczeństwie, działania integracyjne, poradnictwo prawne i psychologiczne, inicjatywy o charakterze wolontarystycznym i samopomocowym.
Jedną z najważniejszych inicjatyw edukacyjnych, planowanych w ramach programu Centrum Edukacji, Informacji i Aktywizacji Seniorów, jest Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku. Rozpoczął on działalność w marcu 2007 r. - od semestru zerowego. Podstawową ofertę programową stanowią wykłady z zakresu nauk humanistycznych i medycznych, prowadzone przez wykładowców warszawskich uczelni. Ponadto słuchacze mogą - w ramach dodatkowej oferty - uczęszczać na zajęcia fakultatywne: lektoraty języków obcych, warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe, a także uczestniczyć w interesujących imprezach turystycznych. Przewidywana jest kontynuacja zajęć w przerwach międzysemestralnych.
Zajęcia odbywają się w nowoczesnym, zlokalizowanym w centrum Warszawy Ośrodku Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście przy ul. Polnej 7a, ale także w innych miejscach Warszawy, np. w Zamku Królewskim, Muzeach itd.
Informacje telefoniczne:
tel. kom.: 600 31 41 44 - Elżbieta Kowalska / ekowalska@tdw.org.pl
Projekt jest współfinansowany z następujących środków:
Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy oraz wpłat słuchaczy UOTW