Przedświąteczne przesłanie kol. Renaty

drukuj
Barbara Słomka, 08.04.2020

Przesłanie Renaty

Moja ciocia lat 94 koniecznie musi tradycyjnie zrobić pasztet na Wielkanoc. Więc robię dla nich zakupy (wątróbka słonina), żeby wyręczyć wujka lat 96 i to mnie zainspirowało do napisania wiersza na ten temat. Wiersz jest na literę "P" jak wiele innych pięknych polskich słów. Rzucam rękawicę i czekam na Wasze pomysły.

 

                Przed Paschą

 Przepis na pasztet w porze pomoru

Potrzebne produkty:

Podroby pamiętać o przyprawach;

Poczem przemieszać,

Przypiec w prodiżu

I przepyszny pasztet pałaszować

W pojedynkę płacząc

W Poniedziałek w południe

Podczas pobytu na postojowym.

 

Polecam

Piszcie poezje i publikujcie. Pozdrawiam prześlicznie Renata.

 I w ten sposób już pobudza Państwa inwencję i czujecie również wenę twórczą. Może na podobnej zasadzie, tylko wybierając inną początkową literę powstaną wiersze rymowane lub bez rymów tzw. "białe". Czekam na nie i również będę rozsyłać, aby wszyscy mogli podziwiać Państwa talenty. Jeżeli wymyślicie inną formę, może opiszecie swoje wspomnienia z ciekawych wydarzeń, spotkań, to też będzie mile widziane. Jednym słowem może uda się wznowić wykłady on-line - Państwa twórczość, wspomnienia czy inna wiedza mile widziana. 

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

NATO 2030: na drodze do nowej strategii

14 czerwca miał miejsce szczyt NATO w Brukseli. Celem spotkania było pokazanie transatlantyckiej jedności po czterech latach rządów Donalda Trumpa, postrzeganych jako trudne w szczególności przez zachodnioeuropejskie państwa członkowskie. Nowy prezydent Joe Biden chciał zademonstrować, że Stany Zjednoczone wracają do roli lidera wspólnoty transatlantyckiej, NATO jest nadal ważnym sojuszem dla USA, a Waszyngton podtrzymuje swoje zobowiązania wynikające z art. 5.

UE: uderzenie w zaplecze Łukaszenki

21 czerwca Rada Unii Europejskiej po raz czwarty od sfałszowanych wyborów prezydenckich rozszerzyła listę sankcyjną wobec Białorusi. Bezpośrednim impulsem było zmuszenie przez reżim do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem pod koniec maja br., zaś głównym powodem – obserwowane od kilku miesięcy naruszenia praw człowieka na masową skalę.

Niemcy: rekompensaty za odejście od energetyki jądrowej

10 czerwca Bundestag upoważnił rząd federalny do podpisania z koncernami energetycznymi umowy publicznoprawnej regulującej ostatecznie kwestię rekompensat związanych z decyzją z 2011 r. o odejściu RFN od energetyki jądrowej. Zgodnie z wynegocjowanym w marcu porozumieniem między rządem a spółkami Vattenfall, RWE, EnBW oraz E.On/PreussenElektra operatorzy elektrowni otrzymają łącznie 2,43 mld euro. Podstawą do wypłaty odszkodowań są utracone zyski, które wynikają z braku możliwości wyprodukowania ustalonych w ustawie o pierwszym wyjściu z atomu z 2002 r.