"Potrzeby opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera" - konferencja u RPO 30 września

drukuj
Barbara Słomka, 29.09.2019

Do słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem.

Szanowni Państwo,

W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Związku Stowarzyszeń Alzheimer Polska mam przyjemność zaprosić na konferencję pt. "Potrzeby opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera", która odbędzie się 30 września 2019 r. (poniedziałek) w godzinach 11.00 – 15.00 w Biurze RPO w Warszawie przy ulicy Długiej 23/25.

Co roku we wrześniu Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska organizują konferencję poświęconą wsparciu osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin. Podczas dotychczas organizowanych wydarzeń omawiane były tematy: potrzeby osób chorujących i ich opiekunów oraz dobre praktyki wspierania rodzin: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/konferencja-Alzheimer) oraz – jak diagnozować, jak pomagać osobom żyjącym z chorobą i ich rodzinom: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/konferencja-Alzheimer-w-rodzinie

W tym roku będziemy rozmawiać o potrzebach opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera. Zostaną też zaprezentowane dobre praktyki dot. wspierania opiekunów.

Tak jak w ubiegłych latach, wydarzenie będzie transmitowane online w Internecie, dzięki czemu Ci z Państwa, którzy nie będą mogli przybyć do nas na konferencję, mogą śledzić jej przebieg na żywo w Internecie. Zapraszamy też do rozpowszechnienia w swoich środowiskach informacji o samej konferencji, ale także na temat choroby Alzheimera. Dziś na świecie żyje blisko 47 milionów ludzi z chorobami otępiennymi. Co 3 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek. W Polsce choruje już ok. 500 tysięcy osób, w tym 300 tysięcy na chorobę Alzheimera i liczba chorych z roku na rok wzrasta. Pomimo, że temat choroby Alzheimera jest coraz częściej podnoszony, to świadomość społeczna związanych z nią problemów cały czas jest niewystarczająca.

Bardzo liczymy na Państwa obecność w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich lub przed ekranem komputera.

Będziemy wdzięczni za zgłoszenie uczestnictwa mailowo na adres alzheimer@brpo.gov.pl lub telefonicznie 22 55 17 985 do dnia 25.09.2019 r. (liczba miejsc ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń).

Szczegółowy program konferencji w załączeniu.

Z wyrazami szacunku

Ewa Tułodziecka-Czapska

Centrum Projektów Społecznych

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa

Tel. 22 55 17 985

INFOLINIA – 800 676 676

Poniedziałki 10.00 – 18.00

Wtorek – piątek 8.00 – 16.00

Połączenie bezpłatne z telefonów stacjonarnych oraz komórkowych

Danymi dysponujemy w wyniku wcześniejszej współpracy lub pozyskaliśmy z ogólnie dostępnych źródeł.

Dane będą przetwarzane na podstawie art. 6 pkt. 1 lit. a RODO do czasu cofnięcia zgody. Prawo do cofnięcia zgody przysługuje w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.

Dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem tych, z którymi RPO współpracuje, np. obsługującym systemy teleinformatyczne lub prowadzącym działalność pocztową, wyłącznie jednak i w oparciu o stosowne umowy. Nie będą też przekazywane do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych, ani przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym w formie profilowania.

Osobom, których dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a także skorzystania ze środków ochrony prawnej przed właściwym sądem.

Administratorem danych jest RPO z siedzibą przy Al. Solidarności 77 w Warszawie. W  Biurze RPO wyznaczony został Inspektor Ochrony Danych. Dane kontaktowe: inspektorochronydanych@brpo.gov.pl

http://tdw.org.pl/galeria/UOTW/Program.pdf

 

 

 

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

Szczyt Biden–Putin: ćwiczenia z komunikacji strategicznej

16 czerwca doszło w Genewie do pierwszego bezpośredniego spotkania nowego prezydenta USA Joego Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina. Rozmowy w wąskim gronie i w poszerzonym składzie delegacji trwały w sumie dwie i pół godziny. Według informacji stron tematami rozmów były m.in. kwestie stabilności strategicznej (kontroli zbrojeń nuklearnych i konwencjonalnych), kryzysy międzynarodowe (Syria, Libia, Iran, Afganistan), konflikt rosyjsko-ukraiński, sytuacja na Białorusi, tzw.

Litewsko-białoruski kryzys migracyjny

Litewska Państwowa Służba Ochrony Granic (VSAT) odnotowała w bieżącym roku znaczny napływ nielegalnych migrantów z terytorium Białorusi. W ciągu ponad pięciu miesięcy na Litwę próbowało się stamtąd przedostać 387 osób. Większość z nich to obywatele Iraku, są też przybysze z Syrii oraz Tadżykistanu i Rosji. Liczba ta jest prawie pięciokrotnie wyższa w porównaniu z całym rokiem 2020, w którym zatrzymano 81 cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę litewsko-białoruską (w 2019 r. – 46, a w 2018 r. – 104).

Izrael kontra Hamas: bilans eskalacji

Pierwsza od 2014 r. poważna eskalacja konfliktu między rządzącym Strefą Gazy Hamasem a Izraelem zakończyła się 21 maja wynegocjowanym przez Egipt zawieszeniem broni. Konfrontację zbrojną rozpoczął Hamas po tym, jak władze w Jerozolimie zignorowały postawione przez tę organizację ultimatum zapowiadające atak, jeśli Izrael nie wycofa policji ze Wzgórza Świątynnego/kompleksu meczetu Al-Aksa oraz dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah we Wschodniej Jerozolimie.