Planowane dwa spacery po Warszawskiej Pradze i Puszczy Kampinowskiej

drukuj
Barbara Słomka, 21.03.2018

We wtorek 10-tego kwietnia o godzinie 11-tej spotykamy się na pętli tramwaju o numerze 23 na ulicy Czynszowej, aby przejść się ulicami Warszawskiej Pragi. (Tramwaj jedzie ok. 15-tu minut od Metra Ratusz Arsenał do pętli na ul. Czynszowej.)  Zwiedzimy dawną zabudowę, często już zabytkową, obejrzymy miejsca, które służyły filmowcom jako scenografia w nakręcanych filmach oraz dowiemy się od pani przewodnik Sylwii wielu ciekawostek związanych z tą dzielnicą i oglądanymi miejscami.

Koleżanka Wiesia zbiera zapisy i po 6 złotych dla przewodnika. 

 

Drugi spacer odbędzie się we wtorek 8-go maja do Puszczy Kampinowskiej. Przewodnik planuje zorganizowanie ogniska. Kiełbaski, napoje i inne smakołyki proszę zorganizować we własnym zakresie.

Zbiórka o godzinie 10-tej na pętli autobusu nr 110 przy Metrze Marymont. Odjazd autobusu o godzinie 10.04. Przewidywane zakończenie wycieczki to godzina 14-ta. 

Koleżanka Wiesia Drozd zbiera zapisy, natomiast ten wypad za miasto jest bezpłatny.

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

NATO 2030: na drodze do nowej strategii

14 czerwca miał miejsce szczyt NATO w Brukseli. Celem spotkania było pokazanie transatlantyckiej jedności po czterech latach rządów Donalda Trumpa, postrzeganych jako trudne w szczególności przez zachodnioeuropejskie państwa członkowskie. Nowy prezydent Joe Biden chciał zademonstrować, że Stany Zjednoczone wracają do roli lidera wspólnoty transatlantyckiej, NATO jest nadal ważnym sojuszem dla USA, a Waszyngton podtrzymuje swoje zobowiązania wynikające z art. 5.

UE: uderzenie w zaplecze Łukaszenki

21 czerwca Rada Unii Europejskiej po raz czwarty od sfałszowanych wyborów prezydenckich rozszerzyła listę sankcyjną wobec Białorusi. Bezpośrednim impulsem było zmuszenie przez reżim do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem pod koniec maja br., zaś głównym powodem – obserwowane od kilku miesięcy naruszenia praw człowieka na masową skalę.

Niemcy: rekompensaty za odejście od energetyki jądrowej

10 czerwca Bundestag upoważnił rząd federalny do podpisania z koncernami energetycznymi umowy publicznoprawnej regulującej ostatecznie kwestię rekompensat związanych z decyzją z 2011 r. o odejściu RFN od energetyki jądrowej. Zgodnie z wynegocjowanym w marcu porozumieniem między rządem a spółkami Vattenfall, RWE, EnBW oraz E.On/PreussenElektra operatorzy elektrowni otrzymają łącznie 2,43 mld euro. Podstawą do wypłaty odszkodowań są utracone zyski, które wynikają z braku możliwości wyprodukowania ustalonych w ustawie o pierwszym wyjściu z atomu z 2002 r.