Plan zajęć na styczeń 2021 rok

drukuj
Barbara Słomka, 05.01.2021

Witam serdecznie,

Grafik zajęć on-line na styczeń w zakładce PROGRAM - w tym miesiącu nie robimy przerwy. Zrobimy ferie w lutym (podamy dokładny termin).

Życząc Państwu wszystkiego dobrego w Nowym Roku pozdrawiam serdecznie,

Aleksandra Kujawska 

 

1% na rozwój - wpływy z 1% podatku przeznaczymy m.in. na wspieranie społeczności lokalnych i niezależnych mediów na Wschodzie. 

KRS: 0000137258 

Aleksandra Kujawska, Sekretarz Zarządu

email: akujawska@tdw.org.pl

tel. 609 375 986

-------------------------------

 
Towarzystwo Demokratyczne Wschód
00-355 Warszawa, ul. Tamka 34 lok. 14

 

 

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

NATO 2030: na drodze do nowej strategii

14 czerwca miał miejsce szczyt NATO w Brukseli. Celem spotkania było pokazanie transatlantyckiej jedności po czterech latach rządów Donalda Trumpa, postrzeganych jako trudne w szczególności przez zachodnioeuropejskie państwa członkowskie. Nowy prezydent Joe Biden chciał zademonstrować, że Stany Zjednoczone wracają do roli lidera wspólnoty transatlantyckiej, NATO jest nadal ważnym sojuszem dla USA, a Waszyngton podtrzymuje swoje zobowiązania wynikające z art. 5.

UE: uderzenie w zaplecze Łukaszenki

21 czerwca Rada Unii Europejskiej po raz czwarty od sfałszowanych wyborów prezydenckich rozszerzyła listę sankcyjną wobec Białorusi. Bezpośrednim impulsem było zmuszenie przez reżim do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem pod koniec maja br., zaś głównym powodem – obserwowane od kilku miesięcy naruszenia praw człowieka na masową skalę.

Niemcy: rekompensaty za odejście od energetyki jądrowej

10 czerwca Bundestag upoważnił rząd federalny do podpisania z koncernami energetycznymi umowy publicznoprawnej regulującej ostatecznie kwestię rekompensat związanych z decyzją z 2011 r. o odejściu RFN od energetyki jądrowej. Zgodnie z wynegocjowanym w marcu porozumieniem między rządem a spółkami Vattenfall, RWE, EnBW oraz E.On/PreussenElektra operatorzy elektrowni otrzymają łącznie 2,43 mld euro. Podstawą do wypłaty odszkodowań są utracone zyski, które wynikają z braku możliwości wyprodukowania ustalonych w ustawie o pierwszym wyjściu z atomu z 2002 r.